Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

Svaka pozitivna promena u fudbalu dovodi do neke negativne prce. Uvodjenjem VAR-a je prestalo foliranje prekrsaja u 16m ala Luis Suarez, s druge strane dobili smo ubijanje fudbalske igre mikronskim merenjem ofsajda i cudnu samovoljnost kod sudija, dal je nesto za VAR ili nije.

Fudbal bi trebalo sto manje komplikovati izmenama, nek ostane najjednostavnija igra na svetu.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Zašto sam ja lično protiv SL u fudbalu?

 

Kao prvo ali ne nužno i najvažnije...Zato što je ideja vodilja pohlepa.

 

 

svi su oni pohlepni, nije ti to neki argument. pohlepan je i terza, pohlepan je toncev iz surdulice, svi. samo perez deluje da je pohlepniji nego ostali jer je u toj poziciji da je nezadovoljan sa 200 miliona ako moze da uzme milijardu. na njegovom mestu svi bi se oni tako ponasali.

Link to comment
2 minutes ago, ArleKino said:

 

Ima ona situacija sa utakmice Arsenal-West Brom. Golman WBA dobio prvi žuti karton za odugovlačenje sredinom II poluvremena. Oko 80-i-neke minute, goša opet odugovlači sa gol-autom, sudija Marriner zna da po pravilu ide drugi žuti, zvižduci sa tribina su sve jači, a on se samo okrene sa nelagodom na licu, da ne vidi šta golman radi i tako sebe razriješi obaveze da ga isključi. (Giroud će zabiti gol za 1-0 par minuta do kraja, ali nebitno.)

 

To se jednostavno resava, prvi put kad se to zaista i desi i kad tim zbog toga ostane sa deset igraca i igraci ce promeniti navike. Sve sto treba je jedan "Lamonika" koji ce tvrdoglavo da se drzi pravila. Moze da se uvede i sat koji meri vreme ubacivanja kao u tenisu kod servisa ali pokazalo se i u tenisu i u kosarci sa pregledavanjem snimaka da se tako vreme ne stedi.

 

Fudbal nije u opasnosti zbog pravila. Otkad znam za sebe stalno se prica o tome da pravila moraju drasticno da se menjaju inace ce fudbal da propadne a nikad u njemu nije bilo ovoliko para, ovoliko utakmica i nikad vise nije bio gledan, sto ima veze sa brojem utakmica. Fudbal je u opasnosti zbog toga sto je u njega usao ogroman novac iz sive zone koji se okolo distribuira na mutne nacine i pojedini kriminalci se ekstremno bogate. Problem je preveliki pritisak kladjenja i stvaranja kladionicarske kulture kod navijaca. To su pravi problemi. Te gluposti da svi hoce da gledaju velike utakmice a niko nece male su cista besmislica, velike utakmice i postoje zato sto postoje male jer kako znas koja je velika utakmica ako nemas sa cime da ih uporedis. I velike i male utakmice imaju svaka svoju publiku, neka vecu, neka manju ali to ne menja nista. Niko nikome ne brani da gleda samo velike utakmice, niti postoji neki mehanizam koji utvrdjuje da ce velike utakmice imati veci broj gledalaca ako malih utakmica ne bude. Upravo zato sto se velike utakmice isticu iz mora utakmica one i jesu velike, postoji gradacija da li igras protiv Javora iz Ivanjice ili Liverpula i na osnovu te gradacije ova druga utakmica dobija na znacaju. Kad bi igrao samo protiv Liverpula i te velike utakmice bi ubrzo postale male jer sve sto konzumiras jedino i cesto vremenom gubi vrednost.

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Praštajte na čaršafu...morao sam :mellow:

 

 

Brate mili, ako je tebi ovo carsaf ja bih morao da se izvinjavam posle svakog posta. S tim sto je nesreca da bi i moje izvinjenje bilo carsaf.:D

 

Odlican ti je post, kad bismo svi pisali ovakve "carsafe" forum bi bio mnogo zanimljivije mesto jer bi imalo s cim da se razgovara.

  • Haha 3
Link to comment
On 21.4.2021. at 8:48, pasha said:

Ovo nije proslo trenutno u ovoj formi zbog politicara. Govorio sam da ce se to desiti. Politicari imaju svoju racunicu ali pitanje se otvara i za njih ali nije za ovu temu.

 

Kakvi crni političari... Nije prošlo je jer su navijači odlepili, potpomognuti trenerima i igračima. Drugim rečima, očigledo da je ideja ne stupidna već idiotska svakome osim Perezu, Glejzerima i njima sličnima. Na stranu da se gubi sama esencija ne fudbala već sporta sticanje/gubljenje ranga, privilegije igranja sa najboljima i sl. I za CZV i za PAR su praktično poslednjih decenija najveći uspesi plasmani/proleća u Evro takmičenjima. I mnogo je više po Evropi takvih kao što smo mi nego jebenih 12 super timova, koga boli kurac za njih, pogotovu kada je jasno da sve što rade rade zbog para pa se posle izvinjavaju kao pizde. Pa ako su se odlučili na takav potez a da nisu znali kakve će biti reakcije njihovih i svih drugih navijača onda su kompletni debili. Ali oni to nisu, znali su vrlo dobro da će ideja naići na otpor ali su bili u fazonu ako prođe prođe. And they failed miserably. Realno su se osramotili svi kao govna najgora sa ulaskom i izlaskom u dva dana iz jednog tako megalomanskog projekta.

Naravno da u sportu koji je toliko globalan i popularan kao što je fudbal svako ima svoj interes pa i političari, ali ovo je bukvalno pobeda običnog navijača i fudbala a i sporta u celini. 

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Mil@n said:

 

KRealno su se osramotili svi kao govna najgora sa ulaskom i izlaskom u dva dana iz jednog tako megalomanskog projekta.
 

 

mozda su se osramotili, a mozda su izboksovali neke miljarde od uefe koje inace ne bi dobili, pa ce im ta sramota lakse pasti.

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

pa to i kažem, sve ste u pravu.

što da se ovima dopusti da naprave svoju ligu i slavno propadnu, kad to narod ionako ne bi ni gledao. koga zanima da gleda Mesija, Nejmara ili Suareza kad je na sledećem kanalu Salernitana vs Kremoneze, 1 takmičarska utakmica koja tačno definiše ono što narodu treba i što narod želi.

i kad čujem da neko oće da zaradi meni se povraća, zgrčim se na podu kao Saša Janković u Beču. čuš 18 miliona plata Bejlu. pa zna li taj Real koliko je mogao hirurga da kupi sa tim parama? za samo 35 utakmica u ligi, 10-12 u ligi šampiona, 3-4 u kupu i još 7-8 u letnjem vodanju po maleziji, los anđelesu i šangaju. šta bre terba na kraju da ih plaćaju kao da su Pat Mahomes, 4-5 miliona po utakmici?! pa to je neodrživo. 

 

Nema potrebe za ironijom, ostavi je inteligentim ljudima.

 

Da nema klubova kao sto Salernitana ili Kremoneze ne bi bilo ni velikih igraca, svi od nekuda moraju da pocnu a ta Super LLiga za koju ti mislis da je dobra bi u velikoj meri uticala i na gasnje klubova kojima je priman cilj stvaranje novih igraca.

 

Svi zelimo da gledamo najbolje igrace kako se takmice, a ne najbolje igrace kako igraju prijateljske meceve. Tebi je mozda prihvatljivo da 76-ers ili Jetsi za 5 sezona imaju 10 pobeda ukupno i da za to ne snose posledice vec bivaju nagradjeni, navijacima nije.

 

Ti mislis da bi Nejmar i Suarez postali to sto jesu da su kroz celu karijeru igrali besmislene meceve koji nemaju nikakav takmicarski znacaj? Mislis li da bi klubovi u kojima su ta dva igraca postojali da je postoje neka pravila, zelja za dokazivanjem itd?

 

Kad ti dueli Nejara i Suareza postanu svakodnevica dolazi do zasicenja i postaje dosadno.

 

Uostalom veliki broj najboljih igraca i trenera danasnjice se izjasnilo protiv najvise zbog toga sto ne zele da ih neko tretira kao da su cirkuska atrakcija.

  • +1 4
Link to comment

Superliga ovako kako su je Perez i Anjeli zamislili je užasna ideja i sreća pa je ovakva reakcija u gotovo kompletnoj evropskoj javnosti dovela do momentalnog gašenja iste. Ali, s druge strane, nadam se će ovaj mini zemljotres otvoriti određena pitanja u evropskom fudbalu. Trenutno je situacija u najvećem broju prvenstava vrlo slična, prilično predvidljiva i nezanimljiva gdje imamo jednu ekipu koja uzima 90% titula u posljednjih X godina (Njemačka, Francuska, Austrija, Grčka, Srbija, Hrvatska, Češka, do ove godine i Italija…), dvije ekipe koje se smjenjuju uz eventualni incident nekog trećeg koji se umiješa svake n-te godine (Španija, Portugal, Belgija, Holandija, Danska, Škotska...), dok se u najzanimljivijoj i vjerovatno najjačoj ligi u Evropi – Engleskoj, to u posljednje vrijeme svodi na 4 tima. Dakle jaz između par prije svega finansijski najjačih i ostatka lige svakodnevno se samo povećava i gubi se takmičarska draž.

Zanimaju me vaša mišljenja o totalnom preuređenju strukture fudbalske piramide u Evropi, gdje bi se fudbal preusmjerio sa nacionalnog na regionalni i evropski koncept. Recimo da se na osnovu koeficijanata država, rezultata klubova u Evropi posljednje tri godine i naravno rezultata u nacionalnim takmičenjima, formiraju prve dvije evropske divizije: I - Superliga i II - Euroliga sa po 20-24 kluba. Ta takmičenja bi se igrala vikendom u udarnim terminima koji su sada rezervisani za nacionalne lige. U drugom ešalonu bi se formirale regionalne lige (njih 4 do 6) npr. Regionalna liga I (Engleska + Škotska +  Švedska + Norveška); II (Francuska + Belgija + Holandija + Danska); III (Njemačka + Austrija + Švajcarska + Češka + Slovačka + Mađarska); IV (Španija + Portugal + Kipar + Grčka); V (EX YU + Turska + Bugarska + Rumunija) i VI (EX SSSR + Poljska + Izrael).

Svi ostali koji nisu dio ovih 8 liga igraju nacionalna prvenstva, s tim da se klubovi iz evropskih i regionalnih liga priključuju na kraju i igra se neka vrsta plej ofa kada se završi ovamo ligaški dio (nešto kao odnos ABA i srpska liga u košarci).

Ključ je da se lova od tv prava dijeli po nekom fer principu (vidi pod Premijer liga) i da postoji prohodnost između nivoa.

Znam da sam izmaštao i nalupetao, ali mislim da je rasprava o ovakvim konceptima mnogo kvalitetnija od rasprave o ukidanju ofsajda i sličnim nevjerovatnim stvarima.

 

  • +1 2
Link to comment
12 minutes ago, Mil@n said:

 

Kakvi crni političari... Nije prošlo je jer su navijači odlepili, potpomognuti trenerima i igračima.
 

 

Ti govoris o tome kao da su dva razlicita entiteta u pitanju. Naravno da su politicari bili odlucujuci faktor koji je uplasio ove breakaway klubove u Engleskoj ali politicari kurcem ne bi mrdnuli da nije bilo tog masovnog "odlepljivanja". Moze da prodje citava politicka karijera da politicar ne dobije ovakav zicer i to nicim izazvano i bez imalo svoje zasluge. Boris Dzonson da je plaito ne znam kakve magove PR-a ne bi mu napravili ovakvu instant kampanju u kojoj moze samo da dobije i to bez ikakvog rizika.

  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Zašto sam ja lično protiv SL u fudbalu?

 

Kao prvo ali ne nužno i najvažnije...Zato što je ideja vodilja pohlepa. Ljudska osobina koju najviše mrzim je pohlepa. Kao što je insajder iz borda direktora jednog od šest PL klubova rekao šta im je rečeno od strane vlasnika, a novinar skaja preneo "Baš nas briga za budućnost fudbala. Ne zanima nas loš PR. Ne zanima nas istorija. Jedino što nas zanima je da uvećamo profit."

Znači to nije ono kad mali čovek prevesla nekog za sto Eura da bi mogao da popravi veš mašinu ili kupi deci udžbenike, što naravno ne odobravam ali bar mogu da razumem. To su ljudi koji imaju para dovoljno da 15 generacija njihovih potomaka žive ko sultani i ne rade ništa i opet žele da razjebu nešto što je od velikog značaja za velik broj ljudi samo da bi uzeli još para.

 

Kao drugo:  onaj ko prati PL temu zna da sam navijač kluba koji se zove West Ham United, koji igra u Premier League i koji nije jedan od ovih 6 klubova. To je klub koji je prošle godine jedva ostao u ligi. To je takođe klub koji ove godine igra sezonu iz snova i u ovom momentu se bori za mesto koje vodi u UEFA ligu šampiona.  Da je nekim neverovatnim spletom okolnosti klub za koji navijam dobio poziv za učešće u tom takmičenje plus para dovoljno da kupi nekog Halanda, Mbapea, ili koga god, ja bi prvi boga molio da se taj poziv odbije. Više mi znači ono nerviranje prošle subote tokom utakmice u Newcastle-u , glup crveni, glupo pimljena dva gola...ono uzbuđenje kad nadigraš protivnika sa igračem manje i stigneš od 0-2 do 2-2 , i onaj hladan tuš kad primiš treći i na kraju izgubiš. Više mi znači onaj poslednji zvižduk sudije na prošlogodišnjoj utakmici na Old Trafordu, taj jedan bod koji je značio da je klub za koji navijam i matematički obezbedio opstanak. Više mi znači ljutnja kad Arsenal stigne naše vodstvo od 3-0 i utakmica se završi 3-3 ili radost kad Wolvesi ili Lester to ne uspeju. Sve mi to više znači nego ravna linija gledanja utakmice protiv Reala u SL jer, who gives a f*ck, ionako iduće nedelje igramo protiv Intera a one tamo protiv Barselone. 

Ja želim da strepim od ispadanja i da se nadam plasmanu u LŠ ili bar u LE. Ne želim da moj tim igra za vikend u PL  protiv Liverpula koji će izvesti U23 postavu jer svoje zvezde čuva za utakmicu protiv Reala u sredu u Superligi. Ja želim da moj tim igra protiv Reala ili Juventusa, ali samo ako završi kao jedan od prva četiri i tako to zasluži. Ne želim da mu bude bogom dano da igra protiv Reala i Juventusa svake godine po četiri puta. Ja takođe želim da moj tim igra protiv Gilingema ili Derbija ako bude loš i ispadne iz PL u Championship. Takođe želim da Gilingem ili Derbi igra protiv Reala za par godina, ako budu dovoljno dobri da uđu u PL, opstanu i izbore se za jedno od prva četiri mesta. Ja želim navijačima Gilingema i Derbija da imaju pravo da se nadaju da će to da se desi. Forumašu WTID  koji navija za Šefild Wednesday kluba koji ove godine verovatno ispada u treći rang engleskog fudbala želim da ima pravo da se nada da će biti dovoljno dobri da za nekih pet ili šest godina budu ovde gde su sad WHU ili Lester na primer....

 

Praštajte na čaršafu...morao sam :mellow:

 

 

 

Hvala, ja cu se za pocetak zadovoljiti brzom povratkom u Brod a zatim stabilizacijom i onda kad dodje momenat i povratkom u EPL. Samo da vlasnik bude strpljiv sa Moor-om, cini se da smo po prvi put od kako je otisao Carvahal doveli trenera koji ima pozitivan pristup.

Link to comment
11 minutes ago, Hudersfield said:

Superliga ovako kako su je Perez i Anjeli zamislili je užasna ideja i sreća pa je ovakva reakcija u gotovo kompletnoj evropskoj javnosti dovela do momentalnog gašenja iste. Ali, s druge strane, nadam se će ovaj mini zemljotres otvoriti određena pitanja u evropskom fudbalu. Trenutno je situacija u najvećem broju prvenstava vrlo slična, prilično predvidljiva i nezanimljiva gdje imamo jednu ekipu koja uzima 90% titula u posljednjih X godina (Njemačka, Francuska, Austrija, Grčka, Srbija, Hrvatska, Češka, do ove godine i Italija…), dvije ekipe koje se smjenjuju uz eventualni incident nekog trećeg koji se umiješa svake n-te godine (Španija, Portugal, Belgija, Holandija, Danska, Škotska...), dok se u najzanimljivijoj i vjerovatno najjačoj ligi u Evropi – Engleskoj, to u posljednje vrijeme svodi na 4 tima. Dakle jaz između par prije svega finansijski najjačih i ostatka lige svakodnevno se samo povećava i gubi se takmičarska draž.

Zanimaju me vaša mišljenja o totalnom preuređenju strukture fudbalske piramide u Evropi, gdje bi se fudbal preusmjerio sa nacionalnog na regionalni i evropski koncept. Recimo da se na osnovu koeficijanata država, rezultata klubova u Evropi posljednje tri godine i naravno rezultata u nacionalnim takmičenjima, formiraju prve dvije evropske divizije: I - Superliga i II - Euroliga sa po 20-24 kluba. Ta takmičenja bi se igrala vikendom u udarnim terminima koji su sada rezervisani za nacionalne lige. U drugom ešalonu bi se formirale regionalne lige (njih 4 do 6) npr. Regionalna liga I (Engleska + Škotska +  Švedska + Norveška); II (Francuska + Belgija + Holandija + Danska); III (Njemačka + Austrija + Švajcarska + Češka + Slovačka + Mađarska); IV (Španija + Portugal + Kipar + Grčka); V (EX YU + Turska + Bugarska + Rumunija) i VI (EX SSSR + Poljska + Izrael).

Svi ostali koji nisu dio ovih 8 liga igraju nacionalna prvenstva, s tim da se klubovi iz evropskih i regionalnih liga priključuju na kraju i igra se neka vrsta plej ofa kada se završi ovamo ligaški dio (nešto kao odnos ABA i srpska liga u košarci).

Ključ je da se lova od tv prava dijeli po nekom fer principu (vidi pod Premijer liga) i da postoji prohodnost između nivoa.

Znam da sam izmaštao i nalupetao, ali mislim da je rasprava o ovakvim konceptima mnogo kvalitetnija od rasprave o ukidanju ofsajda i sličnim nevjerovatnim stvarima.

 

 

nisi izmastao niti se nalupetao, ponudio si neke dobre i suvisle ideje. ovih dana nismo citali nikakve ideje, samo kuknjavu, bilo na ideju superlige, bilo na postojece stanje u fudbalu, a opet bez ideja. having said that, slazem se sa tvojim konceptom u osnovi.

problem je sto je sve to suvise komplikovano da bilo ko o tome razmislja i nesto sustinski menja.

Edited by Nikodije
Link to comment
5 minutes ago, harper said:

Ti govoris o tome kao da su dva razlicita entiteta u pitanju. 

 

Tačnije, pročitaj poslednju rečenicu ponovo u mom postu u kojoj sam jasno rekao da naravno da tu i političari imaju svoj interes.

Što se tiče milijardi koje će im uefa deliti šakom i kapom jer su se vratili ne iz dosade i jer su tako odabrali već pre svega jer su im sopstveni navijači, igrači pa i treneri jasno rekli šta misle o tome (o ostatku fudbalskog sveta da ne govorim), u to ću verovati kada vidim izvod sa računa na kome to piše. Sigurno će se i uefa zapitati šta može da uradi da spreči ovakvo nešto u budućnosti, ali da će da ih obasima parama, nisam baš nešto siguran.

 

Link to comment

Ma izmaštao zato što se šanse za ovako nešto mjere promilima. Englezi koji su bili najglasniji protiv Superlige bi pogotovo odlijepili na ovakav ili sličan koncept.

Link to comment
2 minutes ago, Hudersfield said:

Ma izmaštao zato što se šanse za ovako nešto mjere promilima. Englezi koji su bili najglasniji protiv Superlige bi pogotovo odlijepili na ovakav ili sličan koncept.

 

pa dobro, sigurno da ne bi englezi pravili regionalnu ligu sa norvezanima :D ali nebitno, i ne moraju da diraju svoju cenjenu premijer ligu, ima drugih mesta po evropi gde prvenstva nisu toliko cenjena i gde bi ovakav koncept itekako imao smisla

Link to comment
1 minute ago, Mil@n said:

 

Tačnije, pročitaj poslednju rečenicu ponovo u mom postu u kojoj sam jasno rekao da naravno da tu i političari imaju svoj interes.

Što se tiče milijardi koje će im uefa deliti šakom i kapom jer su se vratili ne iz dosade i jer su tako odabrali već pre svega jer su im sopstveni navijači, igrači pa i treneri jasno rekli šta misle o tome (o ostatku fudbalskog sveta da ne govorim), u to ću verovati kada vidim izvod sa računa na kome to piše. Sigurno će se i uefa zapitati šta može da uradi da spreči ovakvo nešto u budućnosti, ali da će da ih obasima parama, nisam baš nešto siguran.

 

 

Zato sam napisao da ne treba o tome govoriti iz ugla vise razlicitih entiteta, otpor ovom konceptu je bio jedan, unison i svako unutar njega je imao dobre argumente. Da je koncept superlige bio savrsen samo ovakva jedinstvenost reakcije bi bila dovoljna da se zakljuci koliko je svejedno pogresan. Jednostavno je, uglavnom spanski ali i neki drugi evropski tajkuni vec neko vreme vide zaradu za sebe u neuspesnom kopiranju americkog sistema profesionalnog sporta a nisu iskopirali nista osim toga i samim tim im je proizvod daleko od kvaliteta americkog. Videli smo vec to u kosarci. Sa fudbalom su naleteli na tvrdji orah iz mnogo razloga.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...