Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

Just now, JohnnyD said:

Ja sam protiv ovoga jer znam, i ubedjen sam da nije ispravan put. Kao sto znam da mi se svidja neka pesma. I zauzeo sam stav, trenutno je mi i oni. Za tebe ne znam, delujes mi kao tip koji ovo gleda sa strane, hladnokrvno, bez jasne pozicije, mozda i nisi neki fudbalski fanatik poput mene i to je ok. Kada kazem fanatik, ne znam da nabrojim sastave danasnjih klubova, nisam lud za Zvezdom ili Partizanom, ali je fudbal u kome mozes da sanjas i gde je Piksi zabio Spancima 2 komada sastavni deo mog zivota. Ovo je tesko sranje u najavi i nikakva filozofija tu ne pomaze. 

 

Pa grešiš, znam da navedem sastav Zvezde iz 1988.g. Piksi je moj heroj. Poenta je da ovo nije počelo sada.

Link to comment

 

Svi su protiv iz sebičnih razloga, a i navikli su na ovo pa i ne vide koliko je postalo deplasirano i nesportski da u istom rangu igra onaj ko troši 500 miliona i onaj ko troši 5 miliona. Ljudi su po prirodi inertni, konzumiraju ono što im se servira i ne razmišljaju ima li to smisla. A odavno nema smisla i zrelo je za promenu. U tom smislu kudos za Superligaše jer su skupili petlju da krenu u nešto za šta su znali da će imati odijum javnosti koja na sport gleda kao da smo u 1965, a to što jedan rival troši 100 puta više od drugog, bože moj, mogu i viktorije da budu zabavne. 

Link to comment
Just now, Nikodije said:

 

Svi su protiv iz sebičnih razloga, a i navikli su na ovo pa i ne vide koliko je postalo deplasirano i nesportski da u istom rangu igra onaj ko troši 500 miliona i onaj ko troši 5 miliona. Ljudi su po prirodi inertni, konzumiraju ono što im se servira i ne razmišljaju ima li to smisla. A odavno nema smisla i zrelo je za promenu. U tom smislu kudos za Superligaše jer su skupili petlju da krenu u nešto za šta su znali da će imati odijum javnosti koja na sport gleda kao da smo u 1965, a to što jedan rival troši 100 puta više od drugog, bože moj, mogu i viktorije da budu zabavne. 

 

To je i moja poenta. Meni je fascinantno koliko se ljudi lože kad Benzema/De Bruyne/Ronaldo/Messi postižu golove protiv timova čiji gradovi, odakle dolaze,  ne vrede, koliko njihovi ugovori. To nije sport, a definitivno nije konkurencija. Zato mi je presmešno kad se američki sportovi (koji su jedini postavili jasna i relativno ravnopravna pravila igre) ismevaju, zarad ove sprdnje. Mene bi bilo blam da se, kao igrač Reala/ Mančestera radujem golu protiv Huelve / Brajtona. Sramota je - njegovo stopalo vredi kao ceo taj klub. To nije sport,

  • +1 1
Link to comment
Just now, Nikodije said:

 

Svi su protiv iz sebičnih razloga, a i navikli su na ovo pa i ne vide koliko je postalo deplasirano i nesportski da u istom rangu igra onaj ko troši 500 miliona i onaj ko troši 5 miliona. Ljudi su po prirodi inertni, konzumiraju ono što im se servira i ne razmišljaju ima li to smisla. A odavno nema smisla i zrelo je za promenu. U tom smislu kudos za Superligaše jer su skupili petlju da krenu u nešto za šta su znali da će imati odijum javnosti koja na sport gleda kao da smo u 1965, a to što jedan rival troši 100 puta više od drugog, bože moj, mogu i viktorije da budu zabavne. 

Nego sta nego sebicno. Kada provalnik uleti u kucu i preti da me opljacka, suprotstavicu mu se iz krajnje sebicnih razloga - da ne budem ojadjen. Nije poenta u kolicini trosenja novca nego sukobu dve filozofije - zatvorenog sistema u kome ce lihvari da zasedaju i biraju sta je najbolje, i otvorenog sa ispadanjem timova u kome ce i Lester da uzme titulu jedne godine i pokvari planove.

 

Superligasi nisu skupili petlju, vec 3.5 biliona novcanica :D i izdali navijace, domacu ligu i tradiciju svoje zemlje. Naravno, to je odluka nekolicine porodica koje stoje iza klubova, od kojih vecina i ne dolazi iz zemlje kluba, tako da je razumljivo. U Engleskoj (bar) to nece proci, a redom ce padati i ostale zemlje, zbog navijaca. To je jedna promenljiva u racunici gde se Morgan zajebao, jer sistem nije odrziv kao u americkim sportovima gde mozes da budes sportski nomad.

 

Edited by JohnnyD
Link to comment
1 minute ago, JohnnyD said:

Nego sta nego sebicno. Kada provalnik uleti u kucu i preti da me opljacka, suprotstavicu mu se iz krajnje sebicnih razloga - da ne budem ojadjen. Nije poenta u kolicini trosenja novca nego sukobu dve filozofije - zatvorenog sistema u kome ce lihvari da zasedaju i biraju sta je najbolje, i otvorenog sa ispadanjem timova u kome ce i Lester da uzme titulu jedne godine i pokvari planove.

 

Ajde da logiku evropskog sporta zamislimo u miki maus nba, šta bismo imali? Lejkerse i Njujork koji troše milijardu i uzimaju 19 od 20 titula, a onu jednu će uzeti Čikago koji troši 200, al eto jedne godine će mu se posrećiti kao Lesteru u Engleskoj. Ostalih 27 miki maus nba klubova bi večito statirali u kukuruzu baš kao što statira masa ovih evropskih klubova po svim mogućim ligama. I ko je sad tu ojađen i ko gleda sport a ko sprdnju?

  • +1 3
Link to comment
26 minutes ago, Heaviside said:

Pa u tome i jeste stvar, veliki broj ljudi fudbal shvata kao nešto mnogo više od jeftine zabave, a ovaj projekat svodi fudbal na upravo to. Nisam jedan od njih ali je nemoguće to ne primetiti. Citira Anjeli neimenovana istraživanja koja navode da su se gledaoci, to nisu navijači u klasičnom smislu, promenili. Da više nisu vezani za jedan klub, da veliki broj prati najmanje dva kluba, da 10% njih klubovi uopšte ne zanimaju i da prate samo omiljene igrače u kom god klubu bili. 

 

Isterati ih iz domaćih liga, a kalendar neka popune tako što će igrati četiri puta sa istim protivnicima. To je američki sistem za koji kažu da im je uzor. Ceo svet je njihov, mogu da prave turneje po Aziji i Americi. Pa da vidimo šta slobodno tržište ima da kaže i koliko to profita generiše 10-15 najvećih klubova sami po sebi. Možda im se i isplati na kraju, nije da bi bilo potpuno van duha vremena.

 

Kao sto rekoh u prethodnom postu, voleo bih da se to desi ali nije realno. Izmestanje tih klubova iz domacih liga u tu ligu bi bio njihov kraj. Te price o tome kako se navike ljudi menjaju, kako navijaci nisu sto su nekada bili, kako postmoderna kreira drugacija pravila, to je sve isprazno budalesanje bazirano na utiscima i licnim misljenjima. Ljudi su skloni da tolerisu poigravanje s njihovim identitetima do odredjene mere, ako pokusas da ih od tog identiteta otcepis presao si crvenu liniju. To je evropsko nasledje, takvo kakvo je. I za dobro i za lose. Konzumerizam iz kojeg se crpe te price, fazon Korejca ili Malezijca koji umire svake nedelje zbog Liverpula i Mancestera, podrazumeva s druge strane i frekventne promene proizvoda koji se konzumira jer se konzumerizam upravo i bazira na kratkom pamcenju. Pravih navijaca na daljinu ima malo, manje cak i od ovih lokalnih, svi ostali su tu dok ima zabave a nisu kad na nekom drugom mestu nadju vecu zabavu. A ovakva superliga pod uslovima koje si naveo je vremenski veoma ogranicena zabava koja ce ishlapiti posle jedva nekoliko sezona. I to samo zato sto ima raznih nacina da se ta fascinacija klubovima preko pola sveta produzi raznim marketinskim trikovima, inace bi stvar pukla vec za dve-tri sezone.

 

Drugi je problem ovde a taj problem su ovi americki banditi u Engleskoj potcenili. U SAD nema nacionalnih sportova u klasicnom smislu te reci, ima sportova koje su oni izmislili ili su ih medju prvima komercijalizovali i vrlo su popularni kod tamosnje publike. U Engleskoj posebno ali i u nekim drugim evropskim drzavama fudbal je u pravom smislu te reci nacionalni sport i sta god UEFA uradila ili ne ono sto ce presuditi superligi je reakcija tih drzava a ne ono sto UEFA uradi. Da Spanci i Italijani mogu sami da iznesu ovu blasfemiju ne sumnjam da bi se ona i desila ali mi govorimo o tome da pola te lige sacinjavaju najslavniji engleski klubovi. Manje-vise sam uveren da ce vlasnici tih klubova dobiti jasnu ponudu - mozes odneti klub iz Engleske ali on ne moze da bude engleski. Dakle, superliga moze ali onda za tebe ne moze nista drugo u Engleskoj. To je za britanske politicare zicer koji nece propustiti.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Nikodije said:

 

Ajde da logiku evropskog sporta zamislimo u miki maus nba, šta bismo imali? Lejkerse i Njujork koji troše milijardu i uzimaju 19 od 20 titula, a onu jednu će uzeti Čikago koji troši 200, al eto jedne godine će mu se posrećiti kao Lesteru u Engleskoj. Ostalih 27 miki maus nba klubova bi večito statirali u kukuruzu baš kao što statira masa ovih evropskih klubova po svim mogućim ligama. I ko je sad tu ojađen i ko gleda sport a ko sprdnju?

 

Poenta sa Lesterom je nada koja se pruza klubovima i navijacima, a koje nema u zatvorenom sistemu. Posebno u Engleskoj, tradicija je da porodice grupno idu na utakmice Norvica, ili se skupljaju u lokalnom baru da isprate svoj voljeni Hul. Mozda nikad nece uci u premijer ligu, ili u ligu sampiona ali nada postoji, i njima je super dok je tako. Kada uzmes 12 klubova koji su sami sebe proglasili za "nadklubove" i napravili cirkus, dobijas mrznju i jaz koja ce se preneti na domacu ligu, da ne pricamo o tome da su mnogi klubovi i lige pogodjene i ojadjene cinjenicom da nece biti u prilici (verovatno) nikad da igraju protiv Juventusa ili Mancester Junajteda.

Link to comment
21 minutes ago, Nikodije said:

 

Svi su protiv iz sebičnih razloga, a i navikli su na ovo pa i ne vide koliko je postalo deplasirano i nesportski da u istom rangu igra onaj ko troši 500 miliona i onaj ko troši 5 miliona. Ljudi su po prirodi inertni, konzumiraju ono što im se servira i ne razmišljaju ima li to smisla. A odavno nema smisla i zrelo je za promenu. U tom smislu kudos za Superligaše jer su skupili petlju da krenu u nešto za šta su znali da će imati odijum javnosti koja na sport gleda kao da smo u 1965, a to što jedan rival troši 100 puta više od drugog, bože moj, mogu i viktorije da budu zabavne. 

 

To je, zapravo, esencija sporta. Ne da nije nesportski nego sport zbog toga pre svega i postoji.

Link to comment
19 minutes ago, Ivo Petović said:

 

To je i moja poenta. Meni je fascinantno koliko se ljudi lože kad Benzema/De Bruyne/Ronaldo/Messi postižu golove protiv timova čiji gradovi, odakle dolaze,  ne vrede, koliko njihovi ugovori. To nije sport, a definitivno nije konkurencija. Zato mi je presmešno kad se američki sportovi (koji su jedini postavili jasna i relativno ravnopravna pravila igre) ismevaju, zarad ove sprdnje. Mene bi bilo blam da se, kao igrač Reala/ Mančestera radujem golu protiv Huelve / Brajtona. Sramota je - njegovo stopalo vredi kao ceo taj klub. To nije sport,

Slažem se sa ovim, ali ovaj projekat taj problem ne rešava, zapravo je očigledno da to uopšte nije tema jer predviđa ostanak u nacionalnim ligama, a istupanje iz CL u kojoj je konkurencija jača. Ovo ima smisla samo ako istupe iz nacionalnih liga.

 

Btw, odakle ti to da fudbal ne generiše novac na nivou NBA i NFL? Brzi google search kaže da PL sama generiše 5 milijardi, a NBA 7. Ceo fudbal generiše više novca i od NBA i od NFL, samo što nije sve u rukama 20-30 klubova već postoje i manji klubovi i lige i bože me sačuvaj reprezentacije i nacionalni savezi.

Edited by Heaviside
  • +1 1
Link to comment
34 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Kako bih ti rekao, kriterijum bogatstva je odavno glavni kriterijum u evropskom fudbalu (pominjanje nacizma u postu neće pomoći poenti). Ovo sada je samo pravljenje još  efikasnijeg i profitabilnijeg projekta od CL, nešto što je vrlo izvodljivo i moguće. Omiljeni vam je lepo rekao - nemoguće je da fudbal, kao globalno najpopularniji sport, ne može da generiše novac u nivou NBA i NFL. Dakle, pitanje je samo efikasnosti i /ili pljačke. Vrlo prosto. Osim toga, navike i afiniteti navijača su stari max 20-30 godina, to je smešno u istorijskom kontekstu, ko zna šta će neki JohnnyD za 50 godina pratiti i lajkovati na društvenim mrežama.

 

24 minutes ago, Nikodije said:

 

Svi su protiv iz sebičnih razloga, a i navikli su na ovo pa i ne vide koliko je postalo deplasirano i nesportski da u istom rangu igra onaj ko troši 500 miliona i onaj ko troši 5 miliona. Ljudi su po prirodi inertni, konzumiraju ono što im se servira i ne razmišljaju ima li to smisla. A odavno nema smisla i zrelo je za promenu. U tom smislu kudos za Superligaše jer su skupili petlju da krenu u nešto za šta su znali da će imati odijum javnosti koja na sport gleda kao da smo u 1965, a to što jedan rival troši 100 puta više od drugog, bože moj, mogu i viktorije da budu zabavne. 

Pa iz gledista maksimizacije profita, sadasnji  poredak je za 12-orku nedostatan. Problem koji ja imam sa njihovim pristupom je da bi on i dalje da rabe “pozitivne tekovina” trenutnog modela, a da povrh toga imaju zaseban klub od koga niko nema dobiti osim njih samih. Ne moze i jedno i drugo.

Link to comment
18 minutes ago, JohnnyD said:

Superligasi nisu skupili petlju, vec 3.5 biliona novcanica :D i izdali navijace, domacu ligu i tradiciju svoje zemlje.

 

 

Upravo tako. Ti likovi su nesposobni da generisu profit u postojecim okolnostima, generisu samo dugove, i nadaju se da ce imati vecu zaradu ako promene okolnosti, ne vodeci racuna ni o cemu osim o svom dzepu. Ne razumeju da su prosto nesposobni, zato im je i ovaj predlog ispao mahanje mlohavom kitom na 'ladnom vetru.

Link to comment
3 minutes ago, harper said:

 

To je, zapravo, esencija sporta. Ne da nije nesportski nego sport zbog toga pre svega i postoji.

 

Mislim da su razlike ipak postale prevelike, apsurdne. Ima lepih priča kada neki manji klub nešto uradi,  poput ove Lesterove titule ali to je retko i sve ređe, prosto svi se kreću u okviru mogućnosti, nema iskakanja i iznenađenja. 

Link to comment
5 minutes ago, Heaviside said:

Slažem se sa ovim, ali ovaj projekat taj problem ne rešava, zapravo je očigledno da to uopšte nije tema jer predviđa ostanak u nacionalnim ligama, a istupanje iz CL u kojoj je konkurencija jača. Ovo ima smisla samo ako istupe iz nacionalnih liga.

 

Btw, odakle ti to da fudbal ne generiše novac na nivou NBA i NFL? Brzi google search kaže da PL sama generiše 5 milijardi, a NBA 7. Ceo fudbal generiše više novca i od NBA i od NFL, samo što nije sve u rukama 20-30 klubova već postoje i manji klubovi i lige i bože me sačuvaj reprezentacije i nacionalni savezi.

 

PL i CL jedva zajedno da prebacuju NBA, a i dalje su dosta ispod NFL (koji je prilično 1-tržišno orijentisan, NBA je bar globalan). Ako je fudbal toliko ispred svih, onda o ovome ne treba uopšte da pričamo.

Link to comment
Just now, Nikodije said:

 

Mislim da su razlike ipak postale prevelike, apsurdne. Ima lepih priča kada neki manji klub nešto uradi,  poput ove Lesterove titule ali to je retko i sve ređe, prosto svi se kreću u okviru mogućnosti, nema iskakanja i iznenađenja. 

 

Apsurdno je bilo i da pastir David s prackom izadje na crtu dobro naoruzanom i oklopljenom filistejskom sampionu Golijatu. Sve ono sto je nepredvidivo i desi se protiv zakona logike, statistike i verovatnoce po definiciji je apsurdno. Zato i kazem da je to esencija sporta, najcesce uzaludno verovanje malog da moze da pobedi velikog. Postena ili nepostena ali svejedno sansa da se apsurdno desi. Slazem se i ja da su u savremenom fudbalu mali postali isuvise mali a veliki isuvise veliki ali to neces resiti i sacuvati sustinu sporta tako sto ces da odvojis jedne od drugih i to tako kurvinski odvojis da od toliko malih dodatno uzimas da bi veliki imao jos vise, ne u potpunosti i ne bez ostavljanja malom da se brine o sebi bez tebe velikog. Da se kompletno odvoje da, zasto da ne, ali veliki to nece jer ako nema malog da ga izrabljuje nema ni njega velikog. Hegel je to ubedljivo objasnio u "Fenomenologiji duha" kad je rekao da u dijalektici gospodara i roba nema slobodnih jer dok je rob rob svog gospodara gospodar je rob tog odnosa, buduci da ne bi bio gospodar da nema roba da mu bude gospodar.

 

Ovi majstori korporativne superiornosti koji umeju samo da prave dugove su upravo to zamislili, da sve ostane isto ali da iz tog istog oni za sebe crpe vise na ustrb svih ostalih. Da prevedem na tvoj jezik, oni upravo hoce da povecaju vec ionako prevelike razlike u svoju korist.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...