Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

dajte neku preporuku za restoran u rimu. pozeljno sa adresom :D

Taverna Italiana, ugao Viale Manzoni i Via Giovanni Giolitti. mali restoran pizzeria sa dobrom uslugom i kuhinjom. Ili malo lepsa atmosfera u vecem restoranu i ugodnijoj ulici: Tempio di Mecenate u via Merulana

Link to comment

ppgledacu sutra, blizu terminia su pa mi usput, ionako nemam sta pametno da radim :)

 

nego nema nigde soping centara, ili bar ja ne nadjoh. da nisu pod zemljom?

 

e da, najbolja pica u pekari campo de fiori, na istoimenom trgu.

Edited by extragluv
Link to comment

Soping centar ima jedan manji u Via del corso. Kod Piazza Colonna, zove se Galleria Alberto Sordi. Pesacki deo Via del Corso je nacickan radnjama gde se sad moze ugrabiti nesto po dobroj ceni. veliki Soping centri su Euroma2 (linea B + bus) ili Porta di Roma (bus 38 od Terminija) Parco Leonardo blizu Fiumicina je isto dobar.

Link to comment
  • 3 months later...

Aj da malo reanimiram topic sa zakasnelim fotkama

 

Prvi put sam bio u Rimu i imao sam samo 5 dana pa sam se orjentisao na Keksijeve i Bordejnove preporuke plus standardne favorite. Smestaj nasao prilicno jeftino odmah kod Vatikana na stanici Metroa Cypro sto je bilo izuzetno dobro jer je tu vec pominjani Pizzarium

 

1229865_10154731353220171_37708575420205

 

mesto izgleda kao svaka picerija na svetu, ali kada se udje vidi se da je ipak drugacije. Ja se zaleteo pa sam za dve osobe uzeo tri razlicite. Ova levo je bila standardna rukola, mocarela i prsuta, druga koja je pojedena pre slikanja  je bila sa cvetovima tikvice, govedjim karpacom i parmezanom a ova u sredini bila apsolutni favorit jer ide nesto poput pecenice, mocarela i dzem od smokve. Pri tom ja ne volim smokvu ali je u ovoj kombinaciji apsolutno fantasticno. Cene su malo jace za picu sa ulice i dva klupe, ali realno uvek je guzva i moze mu se. tako da je 3 te razlicite pice i dva piva ispalo oko 25e. Inace sam vlasnik ima taj fazon da nikad ne stavlja vise od tri sastojka na picu.

 

Mesto na koje sam spontano naleteo je Angry Pig gde naravno sluze Porketu. Porkete ima manje vise po celom Rimu, ali je ova stvarno bila fantasticna. Moze biti da je do toga sto sam naleteo pre podne dok je sve sveze ili je zbog crnog hleba :)

 

1798478_10154731384190171_59218731722478

 

Sto se dalje klope tice, pitali smo lika od kog smo iznajmili stan za najbolju piceriju po njemu i on nas je uputio na piceriju Focacca, jeste da je pljustalo ali je pica bila jako dobra. Potpuno razlicita od Pizzariuma naravno jer tamo na onoliko fila prosto treba neko Chicago like testo dke je ovde onaj fin prelaz izmedju vazdusastog i hrskavog.

 

10395810_10154731404955171_5822368274119

 

Onda vrhunac klope, cuveno mesto  gde je Bordejn jeo najbolji caccio e pepe koje cak i nije hteo da otkrije da ga ne bi turisti preplavili. U tom naravno da nije uspeo, ali se vlasnici dovijaju da nesto u rade po tom pitanju. Mesto se zove saporita i radi prepodne od 11 do 14 i poslepodne od 19:30 do 22:30, nalazi s namalom trgicu i zaista je skroz van cele vreve delom jer vecina turista koji dodju do tog dela ostanu u redu da guraju ruku u kamena usta i ne prelaze most.

 

Sto se vlasnika tice topla preporuka je da odete sa nekim ko zna Italijanski jer se lako moze desiti da vas odbiju iako mesta ima. npr ja i devojka smo isli, ona srecom parla pa smo lagano dobili sto u sred baste, dok su tri nemca/austrijanca dobili kulturnu pedalu jer eto nisu rezervisali ali ako se vrate za dva sata mozda se nadje mesto za njih unutra (verovatno pored klonje) mi smo ostali bar sat ipo i realno pola baste je bilo prazno. Sta da kazem ja tako ne bih vodo biznis ali njemu se moze a i sama klopa je jako dobra.

 

10471265_10154731421145171_2951874356545

 

to je taj caccio i pepe u korpici od zapecenog parmezana. Zvuci jednostavno ali je jelo zaista jako ukusno i drago mi je da cujem da su ga uveli i u Eatalian u Beogradu.

 

1654121_10154731421055171_46072603214379

 

ovo je isto njihovo samo su njoke sa plodovima mora. Cene su sasvim pristojne cak bi rekao i ispod rimskog proseka,

 

Jos jedna preporuka lokalca je bio restoran Baccano. Mesto izgleda kao da je kafeterija u Parizu a ne restoran morske hrane u Rimu, posto je bilo izmedju klopa uzeli smo samo sveze ostrige. prodaju ih po komadu i u zavisnosti od vrste kostaju od 2 do 6 eura

 

1471928_10154731389630171_55310868883226

 

 

I za kraj naravno il tartufo. Nije mi jasno sto ga trpaju u case sampanjca kada je i ovako sam po sebi sasvim fantastican bukvalno je mesavina najboljih cokolada u jednom kolacu. mesto zlocina, Tre Scaline koje su navodno i osmislile recept

 

10383550_10154731427520171_5998678426665

Link to comment

od nedelje cu kod sina koji je na masteru u firenci i ostajem desetak dana. imam solidan vodic /DK eyewitness travel guide/ posto cu se svrckati sama dok je on na predavanjima, a sledeceg vikenda cemo iznajmiti rentacar, pa svrljati po toskani... on  tamo deli stan sa studentima italijanima, pa cemo dosta informacija imati i od njih, a i za ova dva meseca, koliko je u firencu, valjda je ponesto ukacio, mislim na dobre i povoljne picerije i gelaterije...

 

nabavila sam ICOM karticu za muzeje, nadam se da nece uporedjivati ime na njoj sa imenom u pasosu :-)) /jel neko imao iskustva sa proverom imena na ICOM kartici? meni ju je dala drugarica kustoskinja kod nas u muzeju i kaze da su je mnogi ''nevlasnici'' koristili i da nikom nije proverano ime...istina da ne proveravaju?/

 

a ovo je moj spisak podsetnik za to sto ne smem propustiti i sta valja pazariti:

 

Perchè No! (Firenca) gelateria Via Tavolini 19r * preporuka keksija
Marco Ottaviano Il Gelato Gourmet gelateria Via Matteo Palmieri /tripadvisor, najbolji sladoled u firenci/
Amici di Ponte Vecchio Da Stefano, brza klopa
OMAR- restoran, preporucila msmodesti
Greve in chianti-mestasce u toskani, kupiti kobaje
San Gimignano - mestasce u toskani, sladoled na trgu
*****
pokloni:
Crema Toscana-Amadei
Venchi - kremovi sa maslinovim uljem, sa kestenom itd...
I Amedei, Domori, Pariani, Slitti, Pernigotti, Majani, Guido Gobino i Baratti & Milano 
II Giraudi, Caffarel, Venchi, Babbi, Perugina, Novi i Rigoni
 
List of other "clothing, leather and straw goods markets" in Florence:
 
Mercato del Porcellino
Articles in Florentine straw, hand embroidery, leather goods, objects in wood, flowers
Address: Piazza del Mercato Nuovo
Opening hours: every day from 8am to 7pm, except Sundays and Monday mornings
 
Straw Market
Address: Piazza del Mercato Nuov
Opening hours: every day from 9 to 18,30 pm, except Sunday and public holidays
 
List of other "second-hand furniture, household
articles and books markets" in Florence:
 
Oltrarno Flea Market
Address: Piazza S. Spirito
Opening hours: Second Sunday of the month, from 9 to 19
 
Rare books
Address: Loggia del Grano
Opening hours: From Thursday to Saturday, from 10 to 18
 
Piazza Ciompi
Located not far from the Sant'Ambrogio market, 
this little piazza houses the flea market of Florence, 
open daily. The quiet little stalls sell all sorts of 
rumage-worthy things from antique postcards to lace to 
chandelier pieces. The last Sunday of the month finds 
the flea market expanded, filling the entire piazza and 
surrounding streets – a definite must for any bargain 
hunter in search of something unique, vintage or collectable 
amongst the stalls of hats, magazines, books, trinkets, bags, 
clothes, jewellery and furniture. Open 9am-7pm Monday to Saturday. 
 
eto, ako iko ima jos neke predloge za to sta ne propustiti u firenci i toskani, neka se slobodno nadoveze...:-)
Link to comment

ako si planirala da jedes stejk fjorentino, restoran cinque di vino, u san cascianu, 15ak km od firence. neces naci bolji, a imaju i najbolju cokoladnu tortu koju sam jeo. malo skuplje, ali zaista vredi svakog centa. u perche no nemoj preskociti pistace.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...