Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

My 2 cents, iz pozicije muzičkog štrebosa.

 

Mislim da bi se u ovom klipu u ozbiljnijoj analizi otkrilo nekoliko različitih i ne baš povezanih nasleđa. Mene rok muzika generalno nervira koliko i narodnjaci, to sam slušao kad sam bio mali i ima sigurno deset godina kako ne mogu u to dublje od postpunk priče. Do te mere da sam prekjuče zvao najboljeg ortaka da mi preporuči neku rok muziku jer se na ovu instrumentalnu, jazz i muziku trećeg sveta koju slušam poslednjih 10 godina toliko ložim da mi smeta da radim. Kao, daj nešto neutralno, neki rok. I onda mi ovaj poslao npr 10tak projekata, kao uzmi vidi. Bukvalno nemam pojma.

 

Tako da nisam baš ni objektivan, analiza svakako ne postoji. Ozbiljna analiza bi morala da podrazumeva produkcijju i izdavačku delatnost tj vlasničke odnose. I honorare, tu bi se svašta otkrilo, B92 je gušio nezavisnu rok scenu ranih 2000tih gore nego što je Milošević to ikad radio. Ko uzima pare od prodaje diskova je vrlo bitan info, recimo.

 

Jer ti dođe velika faca s andergraund scene i pusti najbolji album koji si od njega čuo u poslednjih 5-10 godina, ti ga pitaš što to ne izdaju on kaže jebiga to je instrumentalna muzika ko će to da sluša. Jer su živeli od koncerata a koncerti su klinci ako oćeš pare, u bilo kom žanru. A ja u fazonu jebote 200 diskova 200 evra izdajte skupićemo. Sad tog albuma ni nema, ne možeš da ga čuješ nigde. A taj je recimo bio nešto što bi pomerilo granice u tom momentu i muzika se i kreće u tom pravcu sad.

 

Meni se sviđa taj miks nasleđa ovde, treba to analizirati i interpretirati jer će neki sjajni proizvodi tih susreta nastati. Smeta što nastaju kasno, ti šund likovi često daleko hrabrije i dalekovidnije uđu u eksperimente. Samim tim i manje nasilno, s jedne strane. Manje tradicionalno.

 

 

Edited by Hermetico
Link to comment

klinka ciji je ovo ispitni rad pjesme je redjala hronoloski ali mnogo bolji efekat bi imala da je lukasa pustila na pocetku, a zene na kraju

 

inace, govoreci o prikazivanju nasilja nad zenama i uopste o zenama u filmu i knjizevnosti, feministicki pristup u okviru teorije kulture je tu iznjedrio tomove i tomove sadrzaja koji sigurno varira od super do smeca; prije 50 godina odjek tih radova i prije svega aktivizma je bila departmentalizacija zenskog narativa, stetna glupost ako se ja pitam, da bismo tek relativno nedavno dobili znacajan rast ucesca nosecih ili dobro pisanih i ne-trpnih zenskih likova u produkciji. tj norme se pomjeraju svakako, svidjao se nema pristup i tehnika ili ne.

  • +1 4
Link to comment

A ma to je neka nadrkana studentkinja (kao što sam i sam bio), a ovo je studentski rad. Bukvalno deca, pa dobro...

 

Biće super ali i malo čudno kad dođemo do tolike količine aktivizma na temu da moramo da pravimo podforum Zlostavljanje za decu :wacko:

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, Indy said:

Ili je proizvod to što neko (ko ga proizvodi) želi da mislimo da je to što opisuješ proizvod, takoreći jedno meta-trollovanje.

 

U smislu, nema lakšeg načina da ruiniraš neku (bilo kakvu) istinsku alternativu i/ili društvenu kritiku nego da (medijskom manipulacijom, recimo uz pomoć meme-a na društvenim medijima) stvoriš utisak da se tu radi samo o još jednom fešnabl produktu...

 

Posle više nema načina za autentične glasove da sebe operu i da dokažu, ma ne bre, mi STVARNO mislimo to što vi kažete da je naše hipstersko isfolirano uhlebljenje (iliti "grift")... Uopšte nema načina, ta moderna banonika (veština masovnog trovanja svesti megatrolovanjem) jednostavno funkcioniše, praktično savršeno.

 

 

O da! 

Stim da je ovakav kontra stav politički proizvod sam po sebu. Crkva je reakciju na rokenrol upakovala u proizvod "djavolje rabote" a danas mali smrda Šapiro kroz tv emisiju koja ismejava woke. 

 

I punk je bio autentični bunt pa je muzički biznis profitirao ali ga i ugasio gurajući ga u mainstream. Ovo je nekad moglo da se svrsta u svemoguću regulaciju tržišta pa je i politika bila opuštenija. Danas već, politika aktivno učestvuje u stvaranju čuvenog "contenta". Dakle stvaranje političkog sadržaja kao reakcije gde količina novca određuje ishod ove prvenstveno tržišne utakmice. 

  • +1 2
Link to comment

uvek sam mrzio kada ljudi vade stvari iz konteksta i time dokazuju neku poentu. neke od ovih pesama su očigledno ironične i narator nasilnik je opisan kao, gle čuda, nasilnik. to nije promovisanje nasilja nad ženama nego izrugivanje nasilnicima.

 

i onda nekoliko takvih primera zezve citavu poentu.

  • +1 4
Link to comment

Dobila je dosta bolji spisak predloga od starije koleginice, pa su se pokačile što ga nije usvojila... Pa mi je ekšuali uletela na radar kao pojava. Dete je studentkinja, vređa i loži se, ali je stvarno u pitanju omladinka na granici deteta i rad ne treba gledati van tog konteksta. Lično imam razumevanja, naročito što studiranje umetnosti ili teorije umetnosti zaista zahteva dosta svađe ako ćeš raditi nešto aktuelno jer te mnogo ljudi sputava. E sad što ta svađa i otpor možda nisu usmereni skroz precizno... Biće. Polako.

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, morgana said:

 

ne mislim da je video elitisticki, ni najmanje. nasilje nad zenama postoji i u lijepoj knjizevnosti i filmu, obradjivano je teorijski, pa sto ne bi i ovdje?

 

turbo folk ima emancipatorskih momenata, da, sestre drugarice budite carice i sl, zensko preduzetnistvo, makar povrsinski. ali jeste proistekao iz nasilnog drustva i dao mu soundtrack. plus, tekuci girl power trend u amerikama vala nije daleko od sunda. govoreci o zanru kao granici.

 

edit, super je ovo sto kenji kaze za idj, sampione mizoginije koja je za klinke ocigledno sasvim prihvatljiva. doduse, to je vise prozivanje zena kurvama i sl nego prica o fizickom nasilju, koje je tema onog videa. ispitnog rada na osnovnim studijama.

 

eno ima milena dragicevic sesic knjigu o turbo folku pisanu iz pozicije naucnika, a ne studenta, ako neko hoce da trazi elitizam. 

 

Otovorila se prodaja karata za Bed Banija u Kitu. Rasprodato za 56 minuta. Klinke feministkinje pokazuju karte. Sredovecni maco mmuskarci ih prozivaju da su licemerne. Ekvadorski tviter gori.

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Indy said:

Ili je proizvod to što neko (ko ga proizvodi) želi da mislimo da je to što opisuješ proizvod, takoreći jedno meta-trollovanje.

 

U smislu, nema lakšeg načina da ruiniraš neku (bilo kakvu) istinsku alternativu i/ili društvenu kritiku nego da (medijskom manipulacijom, recimo uz pomoć meme-a na društvenim medijima) stvoriš utisak da se tu radi samo o još jednom fešnabl produktu...

 

Posle više nema načina za autentične glasove da sebe operu i da dokažu, ma ne bre, mi STVARNO mislimo to što vi kažete da je naše hipstersko isfolirano uhlebljenje (iliti "grift")... Uopšte nema načina, ta moderna banonika (veština masovnog trovanja svesti megatrolovanjem) jednostavno funkcioniše, praktično savršeno.

 

 

 

Da, dobro primeceno.

Da li se, recimo, AOC uklapa u taj model?

Link to comment
36 minutes ago, Budja said:

 

Otovorila se prodaja karata za Bed Banija u Kitu. Rasprodato za 56 minuta. Klinke feministkinje pokazuju karte. Sredovecni maco mmuskarci ih prozivaju da su licemerne. Ekvadorski tviter gori.

Sve kul čudno mi za te sredovečne muškarce jebote. Kad su ti ikad ikog neosnovano napadali?

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Otovorila se prodaja karata za Bed Banija u Kitu. Rasprodato za 56 minuta. Klinke feministkinje pokazuju karte. Sredovecni maco mmuskarci ih prozivaju da su licemerne. Ekvadorski tviter gori.

 

vidim ovo: 

His songs "Yo Perreo Sola" and "Bellacoso" (featuring Residente) denounce sexual harassment, the latter of which was inspired by the feminist movement in Puerto Rico, notably protests against governor Ricardo Rosselló.

 

jel ima jos nesto, nisam u toku uopste sa regetonom?

 

btw meni je bas interesantno sto je latino zvuk maltene preovladjujuci u americkom mejnstrimu, mada, ponavljam, ne mogu da se udubljujem jer mi se ne svidja kako taj zvuk, jel, zvuci

Edited by morgana
Link to comment

Studentkinja o viralnom ispitnom videu: Važna tema, nisam očekivala buru

 

Quote

„Ovo nije bilo ništa lično, ne mislim da dobar deo izvođača promoviše nasilje, niti sam to igde napisala, nije mi bila namera da ih ocrnim, već da se prikaže na jednom mestu, a reakcije i tumačenje su na onome ko to gleda“, navodi ona i dodaje da je kritika uvek dobrodošla, ali da način kritike ponekad nije baš prikladan.

...

„Ne kažem ja da će neko kad posluša pesmu da ode da ubije ženu, ali svako ko pogleda taj video svakako će imati reakciju, ne može se ostati imun na tu realnost koja je tu prikazana. Ali ja ne kažem da je to uzrok ili posledica, ja sam to dala samo da se pogleda“, navodi studentkinja FDU.

...

Ninković je ocenila i da su rekacije bile podeljene i da je više rasprave bilo oko prvog dela gde su mahom pevačice narodne muzike, moguće zbog toga što je mnogo ljudi odslušalo samo prvi deo. „Na žalost nisu stigli do kraja, reakcije su bile podeljene i zato što su neočekivani autori ili izvođači u drugom delu, koje ljudi imaju više potrebu da brane, za to drugo kažu da je više satira, a prvo je loše jer je turbofolk“, objašnjava.

 

jeste bilo dosta neobicno sta su sve ljudi ucitavali u jednu kompilaciju bez rijeci prateceg teksta

 

 

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, Hermetico said:

 

Biće super ali i malo čudno kad dođemo do tolike količine aktivizma na temu da moramo da pravimo podforum Zlostavljanje za decu :wacko:

 

A pa da, ne može da ti ne padne na pamet, ako poznaješ tu scenu, kad je domaći aktivizam za Društvo, a kad za PZD. Prosto ponekad bude toliko karikaturalnih poteza, da ti bude žao da se zbog istih sav ozbiljan rad gravitirajućih organizacija sroza u očima javnosti.

Link to comment
1 hour ago, morgana said:

 

vidim ovo: 

His songs "Yo Perreo Sola" and "Bellacoso" (featuring Residente) denounce sexual harassment, the latter of which was inspired by the feminist movement in Puerto Rico, notably protests against governor Ricardo Rosselló.

 

jel ima jos nesto, nisam u toku uopste sa regetonom?

 

btw meni je bas interesantno sto je latino zvuk maltene preovladjujuci u americkom mejnstrimu, mada, ponavljam, ne mogu da se udubljujem jer mi se ne svidja kako taj zvuk, jel, zvuci

 

Vidis, prvi put cujem. Ne mogu da smislim regeton, pa tako sam cuo za ime doticnog ali ne znam apsolutno nista o njegovom delu.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...