Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

mi smo ovde uglavnom laici, lekar je svakako najmerodavniji.

jedino sto se zna jeste da razmak izmedju doza duzi od 3 nedelje ne smanuje efikasnost vakcine, naprotiv. e sad, naravno, ipak teba uzeti u obziir i to da nam novi soj kuca na vrata...

pedijatar je ipak najbolja adresa :)

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, bblue said:

Zamolila bih sa misljenje, savet. Cerka (13g) je vakcinisana prvom dozom Pfizer. Reakcija dva dana bola u ramenu. Nakon 7 dana u skoli joj krece zbunjenost i vrtoglavica (dizziness), taj dan provodi u sobi u mraku uglavnom spavajuci, sutradan je i dalje dizzy ali funkcionise, odlazimo kod doktora, nije joj nista, prepisuje vit b6 koji i sad pije. Treci dan dizzy, dijareja, cetvrti je ok. Da li da je redovno vodim na drugu dozu koja je za nekih 6 dana, tada ce biti 10ak od problema sa vrtoglavicom, ili da odlazem? I da li i koliko uopste moze da se odlaze druga doza?

pedijatar je definitivno ta adresa, ali rachunajte da vam se isto hvata ovako ili onako... meni se dete od kovida izuzetno kilavo oporavlja, sa tim chestim glavoboljama i vrtoglavicama, sitnim respiratornim situacijama (grlo, nos, grlo, nos se smenjuju na nedelju dana), chestim premorom... istina nije da ih ni sistem shtedi, ja mislim da shkolska deca vishe nominalno nisu zdrava, ta koja su preturila kovid sa mrljavim simptomima ili bez, i da o tome niko ni ne razmishlja, jer deca, shta ce da im bude :dry:

 

mi smo se za decu sveli - ako je kovid idi kuci pij C i Zn, ako nije kovid isto idi kuci, jer nije kovid.

 

pedijatar dakle.

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment

Ej ljudi, u vezi EU digitalnih sertifikata. Narucim neki dan sertifikate i dobijem 3 PDFa i pokusam da otvorim QR u onoj slovenackoj aplikaciji koju ste spominjali (GreenPass) i nece da mi prihvati nijedan, samo izbacuje sertifikat istekao. Neko ovde napisao, nece sa ekrana, hoce odstampano (sto apsolutno nikakve logike nema), al ajde, bio u kancu, odstampam i dalje nece.

Anyway, probao danas, i bez problema uneo sva tri sertifikata. Tako da ili aplikacija ima neki bug, ili sertifikati u trenutku izrade vaze od tog trenutka, ali su se zeznuli za vreme (tipa sat vremena vremenske razlika nas i CET time), pa jedno vreme ne vaze dok ne prorade...

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

pedijatar je definitivno ta adresa, ali rachunajte da vam se isto hvata ovako ili onako... meni se dete od kovida izuzetno kilavo oporavlja, sa tim chestim glavoboljama i vrtoglavicama, sitnim respiratornim situacijama (grlo, nos, grlo, nos se smenjuju na nedelju dana), chestim premorom... istina nije da ih ni sistem shtedi, ja mislim da shkolska deca vishe nominalno nisu zdrava, ta koja su preturila kovid sa mrljavim simptomima ili bez, i da o tome niko ni ne razmishlja, jer deca, shta ce da im bude :dry:

 

mi smo se za decu sveli - ako je kovid idi kuci pij C i Zn, ako nije kovid isto idi kuci, jer nije kovid.

 

pedijatar dakle.

Za skolsku decu nakon kovida bas cesto cujem sve ovo pobrojano i uzasan pad imuniteta, svaki virus ih zakaci. Ima ucenika koji od kovida narednih mesec dana ne mogu da se sastave

  • +1 1
Link to comment
Za skolsku decu nakon kovida bas cesto cujem sve ovo pobrojano i uzasan pad imuniteta, svaki virus ih zakaci. Ima ucenika koji od kovida narednih mesec dana ne mogu da se sastave
ne mogu da kazem bash drago mi je da chujem, jer nije, ali nek josh neko vidi! pratim po grupama kako se izostaje sa fizichkih aktivnosti/veshtina, to je katastrofa svake nedelje, oni sada jedva odradjuju redovnu nastavu :sad:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 2
Link to comment

Imam slucaj ucenice I razred srednje skole. Zaglavila je 2 nedelje bolnicu zbog korone i oporavila se. Vratila se u skolu i bas mnogo izostaje, svaki virus je zakaci. Nema je redovno na nastavi od kraja septembra. 

Ona nije bas bila blazi oblik bolesti i kod nje je izrazenije. 

A ima i ostalih koji mi kazu jedna tura slinjenja i kao prodje dan/dva onda ide nova i nonstop tako. 

A moj utisak koji mozda vara je da su umorni, slabe koncentracije i paznje.

A jedna mama mi je rekla Doktori kazu sve ok, tek nakon mesec dana mi se dete vratilo u normalu ako verujete u ono "zna majka" :)

Edited by Sandradjer
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Milosh76 said:

Da li je neko bio po kaficima i kafanama posle 20h?

 

Da li iko trazi i pokazuje sertifikate? Da li ima dodatne kontrole komunalaca?

Da i da. Prvo se desilo meni oba puta kad sam ostao posle 8, a drugo nekom prijateljima koji češće izlaze.

 

Mada negde konobari ne gledaju lične karte, pa je moguće uvaliti tuđi sertifikat (što svakako ne podržavam)

  • Hvala 1
Link to comment

U francuskoj umrla zena koja je imala laznu potvrdu o vakcinaciji (priznao muz). Kazu doktori da su znali, dali bi joj ovaj novi lijek koji pomaze da se virus ne prosiri u tijelu. 

Edited by borris_
  • Hvala 2
  • Tužno 1
Link to comment
11 minutes ago, Milosh76 said:

Da li je neko bio po kaficima i kafanama posle 20h?

 

Da li iko trazi i pokazuje sertifikate? Da li ima dodatne kontrole komunalaca?

Provincija,

redovne kontrole sanitaraca od ovog utorka. LK miko ne traži.

  • Hvala 1
Link to comment

Detaljnije objašnjenje one procene efikasnosti vakcina koju su danas izbacili Englezi:

 

Quote

Freja Kirsebom5h, 11 tweets, 2 min read

 
Our first initial estimates of vaccine effectiveness (VE) against symptomatic disease with the Omicron variant are now out. In short, VE remains high following a Pfizer booster after AZ or Pfizer, but is reduced after two doses.

More below 👇


We used a test negative case control design to estimate VE against symptomatic COVID-19 with the Omicron variant compared to Delta. The odds of vaccination in PCR positive cases was compared to the odds of vaccination in those who test negative.

Pillar 2 tests were classified as either Delta or Omicron from the period 27/11 – 6/12 based on sequencing and SGFT where sequencing wasn’t available. From 27/11, at least 80% of PCR tests which included the S-gene as a target and which had SGTF were the Omicron variant.

581 symptomatic Omicron cases were identified during the study period which could be linked to the vaccine record. Over the same period there were 56,439 eligible Delta cases and 130,867 test negative controls.

Among those who received AZ as the primary course, from two weeks after a Pfizer booster, VE increased to 71.4% (95%CI: 41.8 to 86.0%). Among those who had received Pfizer as the primary course, VE increased to 75.5% (95%CI: 56.1 to 86.3%) after the booster.
 
Image
Our findings show that VE against symptomatic disease with the Omicron variant is lower than with the Delta variant, although moderate to high VE of 70-75% is seen in the early period after a booster.

Due to the small numbers of Omicron cases detected and the time-lag between infection and severe disease, we have not yet been able to determine how protective the vaccines are against severe outcomes.

However - previous experience with the Delta variant suggests that protection against hospitalisation after two doses is well maintained. We will be looking at this as soon as there is enough data!

These findings are based on small numbers of cases with the Omicron variant and our estimates are subject to significant uncertainty with wide confidence intervals. This will improve as more data become available.

Our findings support maximising coverage with booster doses in highly vaccinated populations. Further follow-up will be needed to assess VE against more severe outcomes (such as hospitalisation) as well as the duration of protection of the booster vaccine.

Full pre-print here: khub.net/documents/1359…

https://threadreaderapp.com/thread/1469350575389171715.html

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Milosh76 said:

Da li je neko bio po kaficima i kafanama posle 20h?

 

Da li iko trazi i pokazuje sertifikate? Da li ima dodatne kontrole komunalaca?

Само питају да ли имам код себе. Бар је тако било до сада. Али вероватно да то зависи од кафане до кафане. Већина  кафана се самозатвара у то доба, тек понеко ради са врло мало гостију. Јако лоше за њихов бизнис. Једино се надам да је бар постигнут психолошки ефекат на млађу популацију (ваљда је то идеја ове мере?) која неће вакцину јер ће "заувек бити млади и здрави"... сад пустити ону од Бајаге: "са 22-е могу све" :)

Link to comment

Mislim da je urodilo plodom jer sam u terminu kad je moja cerka vakcinisana, krajem novembra, zatekla troje tinejdzera uzrasta 16-19, sa jednim sam i popricala i dosao je upravo zbog covid propusnica.

Sto se tice njene generacije ne poznajem nikog u osnovnoj da je vakcinisao dete, ili se o tome cuti jer su antivakseri prilicno glasni na skolskim viber grupama. Cerka je od drugarica dobijala razne poruke, da ce umreti za dve godine i slicne budalastine. Cak je i u domu zdravlja vladala atmosfera sazaljenja i neverovanja od strane zaposlenih sto mi je bilo prilicno neprijatno, otprilike je jedino sa moje strane imala podrsku da radi pravu stvar, tj da ne radi nesto sto ce je debelo kostati u buducnosti. Inace zivimo u jednoj od “razvijenijih BG opstina”

  • +1 3
  • Tužno 2
Link to comment
On 10.12.2021. at 21:32, Sandradjer said:

Za skolsku decu nakon kovida bas cesto cujem sve ovo pobrojano i uzasan pad imuniteta, svaki virus ih zakaci. Ima ucenika koji od kovida narednih mesec dana ne mogu da se sastave

 

E, ja ovo masovno zapažam. I kod vrtićke dece, od drugarica, i kod moje starije, a i ovako čujem. Deca zaređaju s bolestima, bukvalno ono kao prva godina u vrtiću :(

I šta sad, tražiti neke pretrage ili ne, a nije mi svejedno to preležavanje kovida u hodu kod dece

Edited by Svemir Zeka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...