Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Ne po tom osnovu. 

Postoji više različitih osnova po kojima nezaposleno lice može ostvariti prava iz zdravstvenog osiguranja u jednakom obimu kao zaposleno lice

Link to comment

Naravno da je moguće overiti zdravstvenu kao nezaposleno lice, čak se ništa i ne proverava.

 

Ljudi koji se žale da im "država nije obezbedila zdravstveno osiguranje" to rade neiskreno, ciljajući specifično na osiguranje po osnovu njihove nedefinisane delatnosti. 

 

Mogao si da se osiguraš kao nezaposlen, kao zaposlen, kao preduzetnik... praktično nisi mogao da ostaneš neosiguran, osim kad tvoj poslodavac nešto zajebe pa te prijavi a ne uplati doprinose. 

 

  • +1 1
Link to comment
Ne po tom osnovu. 
Postoji više različitih osnova po kojima nezaposleno lice može ostvariti prava iz zdravstvenog osiguranja u jednakom obimu kao zaposleno lice
Ajde nabrojite da ne kopam.
Ako je skretanje sa teme onda ništa

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Postoji, naravno, ali nema razloga da se ide obilaznim putem. S obzirom na rastući broj ljudi koji prihoduje na ovaj način neophodno je prepoznati delatnost i uvesti je u legalne tokove do detalja. Na tome se radi, i u opštem je interesu da se privede kraju. 

 

Ja, recimo, nisam hteo da se prijavljujem na biro i na taj način varam. Ne gledam na to kao na neki plemenit potez ili olakšavajuću okolnost. Znam da su to mnogi radili, znam da se proteklih meseci mnogo lupetalo sa strane frilensera i nadam se da će se papazjanija raščistiti. 

Link to comment
33 minutes ago, Uskebasi said:

Nemam ja problem sa sistemom zdravstvenog osiguranja, već sa argumentom da frilenseri ne treba da plaćaju doprinose za zdravstvo, jer nisu koristili usluge državnog zdravstva. Nisam ni ja, pa placam i to ne simbolično. I ne bunim se 

 

Naravno, slažem se. Ali zvučalo je kao da se buniš zbog pritužbe da ljudi koji su na minimalcu ili nezaposleni imaju isti pristup kao ti ili ja koji plaćamo veći iznos.

 

Pristup osnovnoj zdravstvenoj zaštiti ne bi smeo da bude uslovljen time da li si platio ili nisi platio doprinose, a svakako ne bi trebalo da bude segmentiran u zavisnosti od toga da li plaćaš doprinos na minimalac ili na pet puta veću sumu.

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Naravno, slažem se. Ali zvučalo je kao da se buniš zbog pritužbe da ljudi koji su na minimalcu ili nezaposleni imaju isti pristup kao ti ili ja koji plaćamo veći iznos.

Ma ne. Upravo suprotno. Svi treba da imaju zdravstveno osiguranje u jednakom obimu, ukljucujuci i nezaposlene. I kod nas je to pravilo. Zato je besmislen argument frilensera da nisu mogli da koriste usluge zdravstvenog osiguranja. 

@Frank Pembleton

https://rfzo.rs/index.php/osiguranalica/zdr-knjizice

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, ragasto said:

Postoji, naravno, ali nema razloga da se ide obilaznim putem. S obzirom na rastući broj ljudi koji prihoduje na ovaj način neophodno je prepoznati delatnost i uvesti je u legalne tokove do detalja. Na tome se radi, i u opštem je interesu da se privede kraju. 

 

Ja, recimo, nisam hteo da se prijavljujem na biro i na taj način varam. Ne gledam na to kao na neki plemenit potez ili olakšavajuću okolnost. Znam da su to mnogi radili, znam da se proteklih meseci mnogo lupetalo sa strane frilensera i nadam se da će se papazjanija raščistiti. 

 

Ne moraš da se prijavljuješ na biro za nezaposlene, biro odavno praktično više ništa ne radi. Samo odeš u socijalno po zdravstvenu knjižicu, pitaju "gde radite", ti kažeš "ma nigde, valjam neku robu", oni upišu "nezaposlen" i izdaju ti knjižicu. Ili ti je "overe" elektronski, izdaju ti neki papir po potrebi.

 

Što se tiče delatnosti, "frilanser" nije nikakva konkretna delatnost. Postoji status preduzetnika (bilo da je paušalac, bilo knjigaš, bilo ono treće) koji obuhvata gomilu delatnosti. Nađeš se lepo tu, pogledaš kolike poreze/doprinose bi trebalo da plaćaš po toj osnovi, pa ako ti nije mnogo ti se prijaviš. Ako ti jeste mnogo, onda jbg ostaneš van sistema i guraš dalje. 

  • +1 2
Link to comment

Nema treće, šta je treće pored paušalca i knjigaša?

 

Ti poslednji koje si naveo, što im je mnogo da uđu u sistem, za njih je neophodno napraviti poreski model, i poprilično sam siguran da to nije tako teško, lupiš gornji limit na godišnjem nivou i fiksnu stopu, recimo

  • 10% za sve ispod 3600e godišnje
  • 15% za sve ispod 6000e godišnje

Za taj porez daš im zdravstvno i bez doprinosa. Ako ostvaruješ 6000e godišnje, imaš 500e u proseku mesečno, što je dovoljno da pokriješ paušalca i da ti ostane nešto za život. Nije idealno i nije spektakl, ali može da se krene od toga.

Edited by goofs
  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne moraš da se prijavljuješ na biro za nezaposlene, biro odavno praktično više ništa ne radi. Samo odeš u socijalno po zdravstvenu knjižicu, pitaju "gde radite", ti kažeš "ma nigde, valjam neku robu", oni upišu "nezaposlen" i izdaju ti knjižicu. Ili ti je "overe" elektronski, izdaju ti neki papir po potrebi.

 

Što se tiče delatnosti, "frilanser" nije nikakva konkretna delatnost. Postoji status preduzetnika (bilo da je paušalac, bilo knjigaš, bilo ono treće) koji obuhvata gomilu delatnosti. Nađeš se lepo tu, pogledaš kolike poreze/doprinose bi trebalo da plaćaš po toj osnovi, pa ako ti nije mnogo ti se prijaviš. Ako ti jeste mnogo, onda jbg ostaneš van sistema i guraš dalje. 

Malo sam staromodan pošto sam bio nekoliko godina van zemlje, sve mi je i dalje Birotm. :D

Poznat mi je zakonski deo vrlo dobro, hvala. Raspitao sam se kod odvjetnika pre nego što sam krenuo sa ovim. 

 

Edited by ragasto
Link to comment
42 minutes ago, goofs said:

Nema treće, šta je treće pored paušalca i knjigaša?

 

Ma ima neka podkategorija knjigaša u zavisnosti od valjda toga da li sebi isplaćuješ platu (na koju ti onda idu doprinosi, ali koja ti se odbija od profita firme.) Isplati se ako su ti prihodi između X i Y, ali ne ako si van tog opsega. Nisam se udubljivao pošto knjige teško da ću voditi u dogledno vreme.

 

Quote

Ti poslednji koje si naveo, što im je mnogo da uđu u sistem, za njih je neophodno napraviti poreski model, i poprilično sam siguran da to nije tako teško, lupiš gornji limit na godišnjem nivou i fiksnu stopu, recimo

  • 10% za sve ispod 3600e godišnje
  • 15% za sve ispod 6000e godišnje

Za taj porez daš im zdravstvno i bez doprinosa. Ako ostvaruješ 6000e godišnje, imaš 500e u proseku mesečno, što je dovoljno da pokriješ paušalca i da ti ostane nešto za život. Nije idealno i nije spektakl, ali može da se krene od toga.

 

Ne znam koliko ima smisla uzimati procenat toj najnižoj stopi prihoda, pa im posle nuditi da pređu na paušalno plaćanje, pa posle ako otvore DOO onda opet procentualno.

 

Olakšice svakako ne bi bilo teško uvesti, npr. da svi novi paušalci koji se registruju u određenom vremenskom roku dobiju incentivizing popuste, plaćaju paušalno ali značajno manju sumu određeni niz godina. Ili ako ne svi, onda u zavisnosti od prihoda kao što si ti naveo.

 

Pošto i za status paušalca postoji limit zarade na godišnjem nivou (beše valjda nešto oko 60,000 EUR?), može isto tako da se uvede i donji prag ispod kog ako ostaneš, dobijaš gorenavedene povlastice. To bi se doduše lako eksploatisalo (ljudi bi deo prihoda provlačili na crno kako bi se kvalifikovali) ali šta sad, i prave firme izvode slične akcije.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...