Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Raduje me sto je pogacar lider jer je slovenac, a ako je verovati milanu paroskom, srbijom vlada slovenacka tajna sluzba na cijem celu su sin staneta dolanca koji se zove stane dolanc i vanbracni sin staneta dolanca mladjan dinkic.

 

 

aj neka je srecno sutra

Edited by Кристофер Лумумбо
  • Haha 6
Link to comment
25 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Raduje me sto je pogacar lider jer je slovenac, a ako je verovati milanu paroskom, srbijom vlada slovenacka tajna sluzba na cijem celu su sin staneta dolanca koji se zove stane dolanc i vanbracni sin staneta dolanca mladjan dinkic.

a jel i čika stanku hočevaru pravo ime stane?

  • Haha 2
Link to comment

Meni je u čitavoj priči najneverovatniji taj zakon, gde ti počinješ da radiš po nekim pravilima, da bi te pet godina kasnije sačekala potpuno drugačija.

Link to comment

Pošto je u 15h, biće kafa-kisela, Mali-Brnaba performans za medije, izlaganje zahteva i onda ćao, čujemo se. Ne može od ovakva stvar da se završi za jedno popodne. Jedino ako nije u pozadini već sve pripremljeno (kao, slučajno ga zvali u sred protesta, xex), pa će da se izgrle i izljube. Figurativno, jer pandemija.

Link to comment
On 14.1.2021. at 23:36, Uskebasi said:

Jbg, ja bih voleo da mi poslodavac isplaćuje bruto platu, pa neka me ne prepoznaje ni poreska uprava, neka me ne prepoznaje kreditni biro, neka nemam zdravstvenu knjižicu... Argument sa zdravstvenom knjižicom je prilično neozbiljan, pre svega zato što zakon prepoznaje čitav niz mogućnosti  da nezaposleno lice ostvari  pravo na zdravstvenu zaštitu, drugo zato što je sistem zdravstvenog osiguranja tako postavljen da obim dostupnih zdravstvenih usluga ne zavisi od visine doprinosa koji se uplaćuju. Moj poslodavac za mene uplaćuje velike doprinose, a pristup zdravstvenim uslugama imam isto kao i onaj sa minimalcem, ili nezaposleno lice koje po nekom osnovu ima osiguranje (na sve to, vise koristim privatne zdravstvene ustanove).                                                                                                                        

 

Naravno da obim dostupnih zdravstvenih usluga ne zavisi od visine doprinosa koji se uplaćuju, pobogu. Zato što su u pitanju zvanično propisani doprinosi, a ne polisa osiguranja koju ti ili tvoj poslodavac birate po sopstvenom nahođenju.

 

Tebi bi više odgovaralo da onaj sa minimalcem ili bez posla ima ograničen pristup zdravstvenim uslugama, a ti da imaš povlašćen jer, eto, poslodavac ti je uplatio bolji paket?

 

Ima jedna povelika zemlja gde se tačno tako radi, mogao bi da razmisliš o preseljenju. 

 

 

On 16.1.2021. at 13:20, napadaj said:

ZPPPA:
Član 30b
Banka je dužna da Poreskoj upravi dostavi u elektronskom obliku podatke o:
2) uplaćenim novčanim sredstvima na devizne račune fizičkih lica, u roku od 30 dana od dana uplate;

 

Ja sam jedno vreme poslovao pod pretpostavkom da ovo nikad niko neće stvarno gledati za moju crkavicu. Banci sam kao izvor deviznih uplata na privatni račun upisivao najrazličitije stvari. (Uplate nisu bile redovne, svlačio sam sa PayPal i sl. servisa koliko mi kad zatreba.)

 

U jednom trenutku mi je knjigovodilja™ objasnila da teoretski dugujem porez i za novac koji nisam uneo u zemlju, tj. za prihod koji sam u inostranstvu ostvario i u inostranstvu zadržao, zato što sam rezident RS :ph34r: To me je između ostalog motivisalo da prestanem da čačkam mečku, registrujem se kao paušalac i počnem da plaćam te skromne poreze/doprinose koji mi se traže. Od tada sam (relativno) miran, sve čekajući da vidim kad će i kako da počne da se primenjuje test samostalnosti. 

 

Ali za te informacije koje banka dostavlja poreskoj mi i dalje nije jasno, šta njima tačno znači pod kojom šifrom je zaveden izvor mojih uplata? Da li na osnovu toga samo cene koliko sam im tačno dužan od svake sume, ili je nešto komplikovanije u pitanju?

Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ali za te informacije koje banka dostavlja poreskoj mi i dalje nije jasno, šta njima tačno znači pod kojom šifrom je zaveden izvor mojih uplata? Da li na osnovu toga samo cene koliko sam im tačno dužan od svake sume, ili je nešto komplikovanije u pitanju?

Različite šifre za različite usluge. Različite usluge se različito oporezuju.

jedinstven registar novčanih doznaka

Link to comment

Mislim da su te izjave koje si potpisivao kao fizicko lice isto kao i loro doznake koje potpisujes kao preduzetnik - pravdas svoj priliv na osnovu nekog poslovnog angazmana. 
To je valjda sve zajedno metodologija borbe protiv pranja novca itd.

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

Samo to, znači? Nije nešto tipa, pod ovom šifrom se uplate proveravaju ako pređu sumu X, a pod onom se toleriše do sume Y?

Ne znam. 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Tebi bi više odgovaralo da onaj sa minimalcem ili bez posla ima ograničen pristup zdravstvenim uslugama, a ti da imaš povlašćen jer, eto, poslodavac ti je uplatio bolji paket?

 

Ima jedna povelika zemlja gde se tačno tako radi, mogao bi da razmisliš o preseljenju. 

Ako nemaš ništa protiv, ne bih se selio. 

Nemam ja problem sa sistemom zdravstvenog osiguranja, već sa argumentom da frilenseri ne treba da plaćaju doprinose za zdravstvo, jer nisu koristili usluge državnog zdravstva. Nisam ni ja, pa placam i to ne simbolično. I ne bunim se 

Link to comment
8 minutes ago, Uskebasi said:

Ako nemaš ništa protiv, ne bih se selio. 

Nemam ja problem sa sistemom zdravstvenog osiguranja, već sa argumentom da frilenseri ne treba da plaćaju doprinose za zdravstvo, jer nisu koristili usluge državnog zdravstva. Nisam ni ja, pa placam i to ne simbolično. I ne bunim se 

Zdravstvenu knjižicu si, nadam se, mogao da izvadiš? Pošto frilenseri nisu mogli.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...