Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

sinoć je u pregledu dana gostovao miran pogačar. večeras je goran dimitrijević u pregledu dana rekao kako je neko iz kabineta zvao njih u redakciju da traži kontakt sa udruženjem radnika na internetu. šta to znači?

zar to udruženje nije podnelo zvaničan zahtev za sastanak? 

Link to comment

Jos novembra, odmah nakon prvih poziva iz poreske, pravili su se nablesikavi do posle onog prvog protesta pred NG, kad je Psihotije bio kod Sarape. Tj. Maly je spominjao u nekoliko navrata, preko kurca i usput, 2 iste recenice - Platite porez picke, i necu da polemisem. 

Link to comment
4 hours ago, Plajvi said:

 

Smešno mi je što sam upao u kadar, bila ta parola i neka u fazonu 'nisam rodila decu da odu odavde', pa sam uzeo ovu. 😀 Dobro je ispalo, mislio sam da će opet izbiti neki cirkus. 

Ok, izvinjavam se, mislio sam da se odnosi na post pre tvog. :)

  • +1 1
Link to comment

  

19 hours ago, lazni said:

 Svakako, preduzetnici koji realno obavljaju delatnost (nisu perači, odnosno zaposleni preko preduzetničke radnje) ne bi trebalo da imaju problema oko ovog testa. Verovatno će u praksi biti pojedinačnih slučajeva da su i oni pali test (zbog neznanja ili namere poreskog inspektora), ali takve stvari bi trebalo da ispravi II stepen, eventualno upravni sud.

Manje-vise svi koji rade za strance su u najboljem slucaju na granici da padnu, a ne znam ko je spreman da rizikuje vise od 50% prihoda u posljednjih 5 godina i razvlacenje po sudovima.

 

10 hours ago, BarryWhite said:

Cela ideja testa samostalnosti je bila da se ljudi zapalase jer je dosta stvari ostavljeno na slobodno tumacenje poreskog inspektora. Kada sam procitao taj dokument o tome kako bi trebalo da se donose odluke vezano za kriterujume bilo bi je odmah jasno da poreska nema kapacitet da to sprovede u delo. Ja sam dobio poresko resenje za porez na prenos apsloutnih prava nakon godinu i po dana gde je poreska samo trebala da promeni par podataka u postojecoj formi prosekog resenje i ocigleno ni za to nisu imali dovoljno ljudi jer je na kraju poresko resenje za Zvezdaru radjeno u Smederevskoj Palanci. Ne mogu da zamislim poreskog inspektora koji ima vremena da pregleda recimo 200,300 emailova nekog preduzetnika sa klijentom koji je ovaj imao za godinu dana, da pregleda dokumente koje je neko priprema za klijenta i sta sve nisu pominjali u tom dokumentu upustvo za primenu testa samostalnosti.

Za freelancesre im je mnogo lakse jer im samo trebaju izvodi iz banke i ne moraju nista drugo da gledaju niti da utvrdjuju zato mislim da poreska i nema neku nameru da se bavi testom samostalnosti. Prosto iziskuje mnogo vremena a pitanje je koji ce biti rezultat nakon provere. A definitivno efekt promene zakona je vec postignut.

Nijedna poreska uprava na svijetu nije u mogucnosti da provjeri sve obveznike, dovoljno je da kontrolise dovoljno veliki uzorak i da posljedice izbjegavanja poreza budu ozbiljne. A posto, kao sto vec rece, imaju izvode iz banke vrlo im je lako nahvatati agencije koje imaju redovne uplate od istog klijenta sto je solidan indikator da je kandidat za test. Efektivan porez od preko 50% i potencijalna krivicna prijava su dovoljno nezgodne posljedice.

Sto se tice vremena poreskog inspektora, bar 5 godina do zastare je dosta dug period, a koliko sam ja uklavirio on moze odokativno da proglasi da si pao test, pa je onda na tebi da dokazes da nisi. Zahvaljujuci nacelu fakticiteta tvoje dokaze vrlo lako moze da ignorise, a i tih 200-300 emailova su signal da nisi samostalan jer, ako se dobro sjecam tumacenja, smatra se da nisi samostalan ako klijent od tebe naruci nesto i onda se ti zatvoris u sobu i isporucis mu to par nedelja kasnije. Svakodnevna komunikacija je signal da nisi samostalan.

Vjerovatno se nekom advokatu dize kosa na glavi od ovakvog tumacenja ;) ali je prije godinu dana to bilo preovladjujuce shvatanje i malo ko je bio spreman da rizikuje i razvlaci se po sudovima, pogotovo sto vlasnici agencija odgovaraju licnom imovinom.

Link to comment

Test samostalnosti se primjenjuje od 1.3.2020. Dakle u slucaju da se ne prodje, placa se 45% prihoda + kamata racunajuci od 2.3.2020. a ne u zadnjih 5 godina.

Link to comment
8 hours ago, laser lotus said:

 Nijedna poreska uprava na svijetu nije u mogucnosti da provjeri sve obveznike, dovoljno je da kontrolise dovoljno veliki uzorak i da posljedice izbjegavanja poreza budu ozbiljne. A posto, kao sto vec rece, imaju izvode iz banke vrlo im je lako nahvatati agencije koje imaju redovne uplate od istog klijenta sto je solidan indikator da je kandidat za test. Efektivan porez od preko 50% i potencijalna krivicna prijava su dovoljno nezgodne posljedice.

Sto se tice vremena poreskog inspektora, bar 5 godina do zastare je dosta dug period, a koliko sam ja uklavirio on moze odokativno da proglasi da si pao test, pa je onda na tebi da dokazes da nisi. Zahvaljujuci nacelu fakticiteta tvoje dokaze vrlo lako moze da ignorise, a i tih 200-300 emailova su signal da nisi samostalan jer, ako se dobro sjecam tumacenja, smatra se da nisi samostalan ako klijent od tebe naruci nesto i onda se ti zatvoris u sobu i isporucis mu to par nedelja kasnije. Svakodnevna komunikacija je signal da nisi samostalan.

Vjerovatno se nekom advokatu dize kosa na glavi od ovakvog tumacenja ;) ali je prije godinu dana to bilo preovladjujuce shvatanje i malo ko je bio spreman da rizikuje i razvlaci se po sudovima, pogotovo sto vlasnici agencija odgovaraju licnom imovinom.

 

Kako svakodnevna komunikacija može da bude dokaz da nisi samostalan? Ja svaki dan komuniciram sa klijentima mejlom, sa nekima sam razmenio nekoliko stotina mejlova za par godina, a apsolutno sam samostalan u odnosu na njih. Takođe, ne može ni poreski inspektor tek tako da kaže da neko nije samostalan, mora to da ipak ima neko utemeljenje, plus svakako mora da se sprovede postupak poreske kontrole i napravi zapisnik, a tu već mogu da se angažuju advokati ili poreski savetnici.

 

Ja za svakog ko ima posla sa Poreskom upravom (ne važi samo za frilensere) imam dva osnovna saveta: 

 

Prvi, komunicirajte što više sa svojim poreskim inspektorima, jer su oni u najvećem broju slučajeva normalni ljudi i sasvim otvoreni za komunikaciju i dogovor, nisu nikakve aždaje (ima izuzetaka, naravno) i umeju da cene vašu proaktivnost da se nađe uzajamno prihvatljivo rešenje. Ovo posebno jer Poreska uprava relativno lako odobrava reprograme i otpise kamata, pa se neko rešenje uvek može naći. Ja sam imao iskustva sa barem 5-6 poreskih inspektora za različite stvari u različitim filijalama, i uvek je bila slična priča, čak sam završavao stvari bolje nego što sam se i sam nadao.

 

Drugo, ako vam i krene neka kontrola ODMAH zovite poreskog savetnika ili advokata, može mnogo da pomogne, naročito u samom početku postupka, a i poreski inspektori drugačije i opreznije rade kada znaju da kontrolisani sa svoje strane ima nekog ko zna poreske propise kao oni. Za par stotina evra honorara možete sebe poštedeti ozbiljnih glavobolja, i mnogo većih potencijalnih troškova u kasnijim fazama.

  • +1 7
Link to comment

Svakodnevna komunikacija ti obara onu tacku samostalnosti o 130 dana angazovanja za istog klijenta, gde se svaki vid komunikacije smatra kao da je tog dana radjeno sa tim klijentom. Sto znaci da ti mozes pet dana da pricas sa klijentom a sestog da mu odradis sve dogovoreno, i tako cele godine. Logicki gledano ti nisi radio 130 dana za njega, ali po testu samostalnosti jesi. 

Opetkazemponavljam - tako pise u onom uputstvu, nisam to ja smisljao. I mnogo toga pise u tom uputstvu koje omogucava kreativno tumacenje na stetu preduzetnika.

 

+1 na drugi deo posta, slicne savete sam dobio sa par razlicitih strana, i oni su u velikoj meri uticali na to da ostanem preduzetnik.

Edited by goofs
Link to comment
49 minutes ago, goofs said:

Svakodnevna komunikacija ti obara onu tacku samostalnosti o 130 dana angazovanja za istog klijenta, gde se svaki vid komunikacije smatra kao da je tog dana radjeno sa tim klijentom. Sto znaci da ti mozes pet dana da pricas sa klijentom a sestog da mu odradis sve dogovoreno, i tako cele godine. Logicki gledano ti nisi radio 130 dana za njega, ali po testu samostalnosti jesi. 

Opetkazemponavljam - tako pise u onom uputstvu, nisam to ja smisljao. I mnogo toga pise u tom uputstvu koje omogucava kreativno tumacenje na stetu preduzetnika.

 

+1 na drugi deo posta, slicne savete sam dobio sa par razlicitih strana, i oni su u velikoj meri uticali na to da ostanem preduzetnik.

 

Pa zato i treba da se zovu advokat/poreski konsultant istog trenutka kada se sa poreznicima zapodene rasprava o ovome, kako bi u zapisnik ušlo ono što treba. Totalno je nebulozno da svakodnevna komunikacija sa klijentom znači da si ti od njega zavisan, ali i ta stvar mora da se iskomunicira/iskonfrontira sa Poreskom upravom na vreme, a najbolje je da tu komunikaciju/konfrontaciju radi neko ko to radi svaki dan. Ovo naročito ako se ima u vidu da ljudi koji rade u Poreskoj upravi često nemaju nikakvu predstavu o tome kako izgleda primati desetine mejlova dnevno od klijenata, obzirom da njihovi unutrašnji kanali komunikacije funkcionišu po skroz drugim principima.

Link to comment
7 hours ago, Ayatollah said:

 

Kako svakodnevna komunikacija može da bude dokaz da nisi samostalan? Ja svaki dan komuniciram sa klijentima mejlom, sa nekima sam razmenio nekoliko stotina mejlova za par godina, a apsolutno sam samostalan u odnosu na njih. Takođe, ne može ni poreski inspektor tek tako da kaže da neko nije samostalan, mora to da ipak ima neko utemeljenje, plus svakako mora da se sprovede postupak poreske kontrole i napravi zapisnik, a tu već mogu da se angažuju advokati ili poreski savetnici.

Mislim da je bas Djurdjevic izjavio (cini mi se da sam gledao video sa tom izjavom) da si samostalan ako ti poslovni partner da zadatak a ti se nakon tri nedelje pojavis sa rezultatima rada. Svakodnevna komunikacija (mail, slack, github) znaci da nisi samostalan. To mozda pali ako ti neko naruci 2000 kifli, ali ne pali kod razvoja softvera.

 

E sad, ja definitivno nisam pravnik, niti znam koliko toga je on nalupetao, ali je on jedan od onih koji su pisali test samostalnosti i koji ce vjerovatno u nekom obliku i davati uputstva kako test tumaciti. A tumacenje koje se pojavilo je bilo jos gore od relativno pesimistickih ocekivanja koje je vecina imala.

 

Dakle, vjerujem ja da si ti u pravu za sve sto pises, ali se meni (a i gomili drugih preduzetnika) nije rizikovala polovina prihoda da bi provjeravali postojanje pravne drzave ovde. U medjuvremenu sam ugasio i agenciju i DOO pa me ove stvari vise ne tangiraju.

 

Al sto kazu, iz tvojih usta u bozije usi, pa da se ovi koji su ostali preduzetnici ne pokaju.

Link to comment

Test samostalnosti se sastoji od 9 kriterijuma i postoji upustvo za primenu sa primerima od 90 strana. Stvari su mnogo slozenije od onoga sto pisemo ovde. Ali kao sto rekoh ako neku radi samo za jednog klijenta vise od 130 dana u godini to su samo 2 od 9 kriterijuma. Cak i da poreska smatra da time sto si godinu dana fakturisao isti mesecni iznos znaci da ti klijent odradjuje radno vreme (to je jedno od tumacenja u primerima koji su dati u upustvu) opet je to 3 od 9 kriterijuma. Da bi pao na testu moras da padnes 5 kriterijuma. 

Koga zanima u spoileru su kriterijumi.

Spoiler

KRITERIJUMI

  1. Nalogodavac ili povezano lice s nalogodavcem (radi pojednostavljenja teksta, u nastavku za oba lica koritimo termin "nalogodavac") određuje radno vreme preduzetniku ili su odmor i odsustva preduzetnika zavisni od odluke nalogodavca i naknada preduzetniku se ne umanjuje srazmerno vremenu provedenom na odmoru;

  2. Preduzetnik uobičajeno koristi prostorije koje obezbedi ili obavlja poslove u mestu koje odredi nalogodavac za potrebe obavljanja poslova koji su mu povereni.

  3. Nalogodavac vrši ili organizuje stručno osposobljavanje ili usavršavanje preduzetnika.

  4. Nalogodavac je angažovao preduzetnika nakon oglašavanja u sredstvima informisanja potrebe za angažovanjem fizičkih lica ili angažujući treće lice koje se uobičajeno bavi pronalaženjem lica podobnih za radno angažovanje, a čija je usluga rezultirala angažovanjem tog preduzetnika.

  5. Nalogodavac obezbeđuje sopstveni osnovni alat, opremu ili druga osnovna materijalna ili nematerijalna sredstva potrebna za redovan rad preduzetnika ili finansira njihovu nabavku, osim specijalizovanih alata, opreme ili drugih specijalizovanih materijalnih ili nematerijalnih sredstava koji mogu biti neophodni u cilju izvršavanja specifičnog posla ili naloga, ili nalogodavac uobičajeno rukovodi procesom rada preduzetnika, osim takvog rukovođenja koje podrazumeva davanje osnovnog naloga u vezi sa naručenim poslom i razumnu kontrolu rezultata rada ili nadzor nalogodavca, kao dobrog privrednika, nad obavljanjem posla koji je naručio.

  6. Najmanje 70% od ukupno ostvarenih prihoda preduzetnika u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini je ostvareno od jednog nalogodavca.

  7. Preduzetnik obavlja poslove iz delatnosti nalogodavca, a za tako obavljene poslove njegov ugovor o angažovanju ne sadrži klauzulu po kojoj preduzetnik snosi uobičajeni poslovni rizik za posao isporučen klijentu nalogodavca, ukoliko takav klijent postoji.

  8. Ugovor o angažovanju preduzetnika ili sadrži delimičnu ili potpunu zabranu preduzetniku da pruža usluge po osnovu ugovora sa drugim nalogodavcima, izuzev delimične zabrane koja obuhvata pružanje usluga ograničenom broju direktnih konkurenata nalogodavcu.

  9. Preduzetnik obavlja aktivnosti uz naknadu za istog nalogodavca, neprekidno ili sa prekidima 130 ili više radnih dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini, pri čemu se obavljanjem aktivnosti u jednom radnom danu smatra obavljanje aktivnosti u bilo kom periodu tokom tog radnog dana između 00 i 24 časa.

 

Edited by BarryWhite
Link to comment

Glatko mozes da padnes tacku 4. jer dobar dio poslova ide ili preko javljanja na oglas ili preko regrutera.

 

Tacka 5 - uvijek sam morao da koristim mail poslodavca, cesto koristis njihov privatni GuiHub, jos cesce moras da koristis njihov laptop zajedno sa njihovim licenciranim softverom (iako vec imas svoju licencu). Ista tacka sadrzi i:


nalogodavac uobičajeno rukovodi procesom rada preduzetnika, osim takvog rukovođenja koje podrazumeva davanje osnovnog naloga u vezi sa naručenim poslom i razumnu kontrolu rezultata rada ili nadzor nalogodavca, kao dobrog privrednika, nad obavljanjem posla koji je naručio.

 

Tako da se i ta tacka glatko pada - to je sad vec cetiri tacke. 
 

Na kraju inspektor treba ta nategne jednu od preostalih 5. 
 

Link to comment

U nasoj firmi se zaposlilo par osoba koje su posle konsultacije sa par poznatijih knjigovodstvenih agencija odlucile da napuste remote posao za 1 klijenta jer im je predoceno da postoji izgledna mogucnost da ne prolaze test samostalnosti. Moje laicko tumacenje testa je da ovakav tip radnika prolazi sigurno samo tacku 2, 3 i 8 ukoliko nemaju zabranu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...