Jump to content
IGNORED

Slobodna kamera


nisam ja

Recommended Posts

Drugovi forumaši - Zdra'o!

 

Treba mi jedan blitz brain storming koji kao posledicu ima spisak filmova koji su snimljeni (celi ili delovi) kamerom iz ruke. 

 

Ako još preteknu i linkovi prema nekim tekstovima koji analiziraju te filmove i upotrebu kamere iz ruke - Mašalah. 

 

Dakle, ništa stativ, ništa stedikem....

 

 

Hvala!

Link to comment

Inace, moja omiljena serija iz 90-ih Homicide: LOTS se izmedju ostalog istice i sto je medju prvima pocela da koristi kameru iz ruke. To joj je dalo potpuno drugu dimenziju..

  • +1 1
Link to comment

Nisu slučajno devedesete i verovatno ima veze sa razvojem tehnologije, odnosno videa i prenosnih kamkordera.

Sada mi i Venders pada na pamet, odnosno Lisbon Story i sve one sekvence lutanja gradom i sa tramvajima, ali sećanja blede, pa treba proveriti.

  • +1 1
Link to comment

Kad si vec pomenuo ne volim je ni ja :D uz neke izuzetke naravno. Recimo bas Greengrass kog sam pomenuo iznad. On je apsolutni majstor koriscenja takve kamere (uzgred je i majstor monataze; "jao, kako montira!" :D ), cak bih se usudio reci da je najjaci u tom segmentu. 

 

Ipak, u nekim situacijama je neizbezna i prosto najsmislenije i najlogicnije resenje. Zamislite otvaranje Saving Private Ryana bez toga. Spilberg je, inace, rekao da mu je za te scene i scene iz Sindlerove liste inspiracija bilo (uz dokumentarne snimke iz samog rata) Kjubrikovo snimanje scena u onoj bazi iz Doktora Strejndzlava. Mada su tu efektu doprinosili i oni teleskopski objektivi. Ali svakako je bilo iz ruke. Dobar primer su mislim i akcione scene iz On Her Majesty's Secret Service. Doduse, taj film se vise istice u montazerskim dostignucima. 

 

Ako se ne varam, danas su retki oni koji ne koriste snimanje iz ruke. Znam da je Fincer zakleti protivnik "drmusave" kamere. I Tarantino rekao bih preferira stativ/kran/kolica. Stedi kem je tu dosta promenio. 

Link to comment
32 minutes ago, Sludge Factory said:

Kad si vec pomenuo ne volim je ni ja :D uz neke izuzetke naravno. Recimo bas Greengrass kog sam pomenuo iznad. On je apsolutni majstor koriscenja takve kamere (uzgred je i majstor monataze; "jao, kako montira!" :D ), cak bih se usudio reci da je najjaci u tom segmentu. 

 

Ipak, u nekim situacijama je neizbezna i prosto najsmislenije i najlogicnije resenje. Zamislite otvaranje Saving Private Ryana bez toga. Spilberg je, inace, rekao da mu je za te scene i scene iz Sindlerove liste inspiracija bilo (uz dokumentarne snimke iz samog rata) Kjubrikovo snimanje scena u onoj bazi iz Doktora Strejndzlava. Mada su tu efektu doprinosili i oni teleskopski objektivi. Ali svakako je bilo iz ruke. Dobar primer su mislim i akcione scene iz On Her Majesty's Secret Service. Doduse, taj film se vise istice u montazerskim dostignucima. 

 

Ako se ne varam, danas su retki oni koji ne koriste snimanje iz ruke. Znam da je Fincer zakleti protivnik "drmusave" kamere. I Tarantino rekao bih preferira stativ/kran/kolica. Stedi kem je tu dosta promenio. 

 

Da, ni ja ne volem drmusanje, bez obzira sto ponekad ima opravdanje za tako nesto. Da sam reditelj verovatno bih obilato koristio steadicam. A kad smo kod Deakinsa, posto sam bio bas impresioniran sa 1917, pa sam dosta citao i gledao kako je snimljen, vidim da je koristio neki Trinity stabilizator, koji ima vecu fleksibilnost i mogucnosti u odnosu na steadicam. Mislim da ce se to sve vise koristiti..

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...