Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Zašto bi neko kupovao stan pod hipotekom onda? To znači da ako bivši vlasnik prestane da isplaćuje onaj preostali dug od 10 hiljada, banka dolazi kod novog vlasnika po tih preostalih 10000 a u suprotnom oduzima stan?

Edited by Dagmar
Link to comment

Zašto bi neko kupovao stan pod hipotekom onda? To znači da ako bivši vlasnik prestane da isplaćuje onaj preostali dug od 10 hiljada, banka dolazi kod novog vlasnika po tih preostalih 10000 a u suprotnom oduzima stan?

 

Banka dolazi kod prodavca, a ako ne može da naplati, od kupca uzima stan...

 

Stanovi pod hipotekom se prodaju samo ako se isplaćuje cela glavnica tom kupovinom, nače nema smisla, to niko normalan neće raditi...

 

Edit: ima i neka varijanta sa preuzimanjam otplate duga, ali nisu sve banke voljne na to da pristanu, ako se dobro sećam, nekih priča...

Link to comment

Banka dolazi kod prodavca, a ako ne može da naplati, od kupca uzima stan...

 

Stanovi pod hipotekom se prodaju samo ako se isplaćuje cela glavnica tom kupovinom, nače nema smisla, to niko normalan neće raditi...

 

Edit: ima i neka varijanta sa preuzimanjam otplate duga, ali nisu sve banke voljne na to da pristanu, ako se dobro sećam, nekih priča...

 

 

To onda efektivno znači da dužnik u startu mora da ima još neku imovinu sa strane kojom bi zatvorio glavnicu, jer su krediti u principu uzimani kad su cene stanova bile više nego danas. A to je mislim ipak za mnoge ljude science fiction. Ja bih rekla da ipak nije ovo što Moća kaže tek tako lako, ta prodaja nekretnine pod hipotekom.

Link to comment

Nisam rekao da je lako vec da je bolja varijanta nego da cekas da ti stan ide na prinudnu prodaju.

evo hipoteticke situacije: Pera Peric uzme kredit od 50.000e za kupovinu stana. Kupi stan i krene da otplacuje kredit. I otplati ga recimo pola i ostane mu da plati jos 25.000 i sad puko biznis, dobio otkaz itd i nema da vraca ostatak kredita.Stan vredi recimo tih 50.000 i danas, tada dolazi do onoga sto ja pricam, u tom trenutku umesto da proda stan za 40.000, isplati kredit i ostane mu 15.000 da se snadje on ceka da se desi neko cudo koje se ne desi i stan ode na prinudnu prodaju i proda se za recimo 20.000 tada on em je ostao bez stana em duguje jos 5.000 koje mora da vrati a nema odakle.

Znam za slucajeve u Jagodini gde su ljudima prodavane kuce koje vrede 60-70.000 za 15.000 sto nije ni pokrilo polovinu duga umesto da su ljudi sami prodali kuce za 45-50.000 isplatili dug i za ostatak kupili bar jednosoban stan sto se sa tim parama moze kupiti i ostali su na ulici.

Edited by Moća
Link to comment

Nisam rekao da je lako vec da je bolja varijanta nego da cekas da ti stan ide na prinudnu prodaju.

evo hipoteticke situacije: Pera Peric uzme kredit od 50.000e za kupovinu stana. Kupi stan i krene da otplacuje kredit. I otplati ga recimo pola i ostane mu da plati jos 25.000 i sad puko biznis, dobio otkaz itd i nema da vraca ostatak kredita.Stan vredi recimo tih 50.000 i danas, tada dolazi do onoga sto ja pricam, u tom trenutku umesto da proda stan za 40.000, isplati kredit i ostane mu 15.000 da se snadje on ceka da se desi neko cudo koje se ne desi i stan ode na prinudnu prodaju i proda se za recimo 20.000 tada on em je ostao bez stana em duguje jos 5.000 koje mora da vrati a nema odakle.

Znam za slucajeve u Jagodini gde su ljudima prodavane kuce koje vrede 60-70.000 za 15.000 sto nije ni pokrilo polovinu duga umesto da su ljudi sami prodali kuce za 45-50.000 isplatili dug i za ostatak kupili bar jednosoban stan sto se sa tim parama moze kupiti i ostali su na ulici.

 

Uh bre. Ali nisu li krediti u Srbiji na po 30 godina, a većina uzeti od 2007e, 2008e? Glavnica onda nije nešto mnogo otplaćena do danas?

Ali u ovom primeru kako ti navodiš to svakako deluje izvodljivo. Verovatno ljudima niko ni ne kaže da treba da jjure prodaju u toj situaciji, stvarno je horor ovo iz Jagodine.

Link to comment

Ovde govorim i za kredite koji su uzeti za pokretanje biznisa pa je stavljena hipoteka na kucu ili stan.

ALi, takvi su u manjini.

 

Inače, dosta ljudi je dogovaralo da uzima kredite veće od vrednosti stana, da bi ih i opemilo, u dogovoru sa prodavcem i veštakom. Pa su onda za stanove od 45K, uzimali krdit od 50K, a 20% (10K) fingirali.

 

I sad ako ne mogu da plaćaju, mogu da se slikaju...

Link to comment

Nema šta banka da dopusti ili ne. Kupac je taj koji treba da insistira na plaćanju banci, ali, ako neće, ne mora. On će izgubiti stan, ako se hipoteka aktivira.

 

 

 

Pa da, znam ja to sad, ali, tad kad sam to shvatio, bilo mi je šokantno, i vrlo nepravedno. Time se fluktacija cena nekretnina kompletno prebacije na kupca, što se meni čini jako pederskim. Ali, tako je kako je. To su pravila. No, ja sam ubeđen da bar 50% kupaca ne zna za to, jer ih niko ne obavesti.

 

Ikar je na švajcarskom topiku napisao da bi mu se isplatilo da mu uzmu stan, pa da im više ne plaća, jer stan sad vredi svega pola glavnice koja je ostala da se otplaćuje. Mrzelo me tad da mu objaššnjavam, (ako sam ga dobro razumeo da je tako)... A ako Ikar to ne konta, šta misliš kako prosečni MIle tek to klaviri...

jbm mu misha, radisha, :)

naravno da znam da ja ne mogu da "vratim stan" i da je banka meni pozajmila novac, a ne stan. to sam napisao samo primera radi. znam ja odlicno da sam duzan sve dok ne vratim poslednju paru ali je tacno da ogromna vecina duznika to ne kapira. inace, moj stan bi u regularnoj prodaji pokrio 90% glavnice. u licitaciji koju radi banka bi verovatno pokrio 50%.

Link to comment

Ako sam dobro razumeo,

prodaja nepokretnosti ima smisla samo ako se dobija cena kojom se pokriva ostatak duga. Opcija u kojoj se dobija manje pretpostavlja da kupac kupuje nepokretnost pod hipotekom pa posle nek on sa njom vadi oči. Znajući to, direktni kupac ti nikada neće dati tržišnu cenu i može da te ucenjuje.

S druge strane, ako dođe do licitacije i nađe se više kupaca oni će jedan drugom dizati cenu pa se možda i dođe do prihvatiljivije cene za prodavca. Ima li logike?

Link to comment

Banka dolazi kod prodavca, a ako ne može da naplati, od kupca uzima stan...

 

Stanovi pod hipotekom se prodaju samo ako se isplaćuje cela glavnica tom kupovinom, nače nema smisla, to niko normalan neće raditi...

 

Edit: ima i neka varijanta sa preuzimanjam otplate duga, ali nisu sve banke voljne na to da pristanu, ako se dobro sećam, nekih priča...

Bogami, u poslednje vreme se ovo drasticno promenilo. Vecina banaka ne zna sta da radi sa dosudjenim nepokretnostima, pa po svaku cenu pokusavaju da pronadju kupca, ili da ugovore neko preuzimanje duga za stanove koji se prinudno prodaju. Neke banke cak imaju direktivu da ne preuzimaju nepokretnosti i po cenu obustave postupka izvrsenja.

Link to comment
  • 1 month later...

bio kod onih izraelaca što zidaju central garden u dalmatinskoj. kao imao neku preporuku i obećanje da će biti maksimalno frendli što se ponude tiče. elem izraelski kombinat traži cca 2200€ po kvm tj nešto preko 100k€ za manje od 50 kvm(dvosoban), nema popusta za keš, samo sam isposlovao neki "mali popust na ime poznanstva, i ako se odlučim staviće me na listu prijavljenih u prvoj turi pošto kad dodju na graund ziro cene će ići u plus"

isto sam naučio da što je spratnost viša cena skače za cca 2%

 

mislim da im niko nije rekao da nisu na menhetnu nego na paliluli

 

 

free palestine

Link to comment

bices mi prvi komsija kud

nego sa slika ne izgleda bas prelepo sve to

neću, jedino ako ne nabasa(š)m na neku cenovno prihvatljivu ponudu u hudu

:(

 

fora će biti u parkiću unutar bloka zgrada

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...