Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Meni je malo naduta ta proizvodna cena od 800 evra po kvardratu, osim ako ne ukljucujes skupo zemljiste. Moja keva je kupila stan za 400 evra po kvadratu. Doduse u provinciji i bila je nadogradnja zgrade al svejedno. 

Link to comment

Moj komshija ima firmu i zida po Bgdu, kaze da je full trosak* oko 650€/m2 sa italijanskom keramikom i sanitarijama, parket (a ne laminat), kvalitetna PVC stolarija, etc...

 

* sve dozvole i papirologija, materijal, operativa, majstori, sve.

Link to comment

od tih 800 evra, zemljiste je bar pola. sama gradnja je u srbiji obicno 350 do 450 evra po kvadratu. a kako kriza duze traje, cena zemljista ce da pada as well. 

Link to comment

hehe, evo 1 RE anegdota - moja devojka pre neki dan prodala stan za $315k koji je 1990 kupila za tadasnjih $160k /u danasnjim $ izgleda $287.5k/

stanari /mnogobrojni tokom 24 godine -headache naravno/ pokrivali njen mortgage + condo fee + minimalne popravke etc., ne i property tax + capital gains nakon sto ga je prodala. od nekih $27.5k profita nakon 24 godine vlasnistva ostala je u minusu nekih $5k

Link to comment

kako si dosao do cifre od 27.5k profita?

 

tj. hocu da kazem, ne racunas kako treba, posto nisi uzeo u obzir leverage ( buduci da spaominjes mortgage).

 

ti si racunao taj bruto prihod kao prodajna cena - sadasnja vrednost kupovne cene, ali sintrebao da racunas:

 

njen ulog, recimo ako je downpayment bio 20%, onda je njen ulog bio 32k, po tvojoj racunici sadasnjih 57.4k, a bruto prihod onako kako si ga racunao 315-57.4 = 257.k.

 

onda od toga oduzmes ostale troskove i dobijes profit.

Edited by rajka
Link to comment
  • 1 month later...

Imam dva (potencijalno) povezana pitanja:

 

1) predao sam u katastar da me upišu kao novog vlasnika stana koji sam prošle godine nakon ostavinske rasprave nasledio od dede (stan u kome živim već 30 godina). Koliko će da me opauče, pošto nisam prvo koleno (nasleđeno od dede, majka je umrla u međuvremenu)? Ili se to gleda nekako drugačije?

 

2) prošle godine sam, odmah po okončanju ostavinske rasprave, odneo u poresko dokaz da sam postao vlasnik stana i predao zahtev za oslobađanje od poreza na prvu nekretninu u vlasništvu; da li će mi ovo iz stavke 1) nešto iskomplikovati, da neće tražiti da retroaktivno nešto plaćam ili šta god? Ili to jednostavno nije povezano?

 

edit: o ovome ce se raspraviti na pitanjima za pravnika :)

Edited by nautilus
dupli post
Link to comment
  • 3 weeks later...

Trebalo bi uskoro da se bacim u potragu za stanom, naravno moram uzeti kredit, pa me zanima kod koje banke je najpovoljnije uzeti kredit? Po kamatici, izgleda da je to Intesa, ali bih voleo da cujem da li neko ima predlog, savet, iskustvo kad je stambeni kredit u pitanju.

Link to comment
  • 2 weeks later...

istina. ne znam da li se i dalje drze toga, ali bez potvde iz katastra mozes da se slikas sa ugovorom.

Link to comment

to je onda nešto novije. kada sam kupovao plac pre 7 godina, sud je tražio samo lične karte, zbog identiteta. 

 

ako je tako, onda ne može ni ugovor o poklonu, ni o doživotnom izdržavanju, ni rentiranju?

Link to comment

Imam dva (potencijalno) povezana pitanja:

 

1) predao sam u katastar da me upišu kao novog vlasnika stana koji sam prošle godine nakon ostavinske rasprave nasledio od dede (stan u kome živim već 30 godina). Koliko će da me opauče, pošto nisam prvo koleno (nasleđeno od dede, majka je umrla u međuvremenu)? Ili se to gleda nekako drugačije?

 

2) prošle godine sam, odmah po okončanju ostavinske rasprave, odneo u poresko dokaz da sam postao vlasnik stana i predao zahtev za oslobađanje od poreza na prvu nekretninu u vlasništvu; da li će mi ovo iz stavke 1) nešto iskomplikovati, da neće tražiti da retroaktivno nešto plaćam ili šta god? Ili to jednostavno nije povezano?

 

edit: o ovome ce se raspraviti na pitanjima za pravnika :)

Mene za ovaj u bloku zacepili 9000rsd imam utisak da je to taksa ista za sve...

A za ovo sa poreskim...khm nek ti je bog u pomoci...

Link to comment
  • 1 month later...

Da li neko zna, da li se u vlasnički list (a Infostan verovatno odatle uzima podatke) upisuje neto ili bruto površina stana? Vrši se pripajanje pojedinih zajedničkih prostorija koje će biti uknjižene, a razlika između ove dve površine tako proširenog stana je 8 kvadrata. Nije ni malo za centralno grejanje i ostale komunalije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...