Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Banka drži hipoteku nad kupljenim stanom, i niko neće da kupi takav stan... Hipoteka može biti obrisana samo ako se isplati ceo iznos(ili se prebaci na neku drugu nekretninu, ali to je već komplikacija, da ne ulazim u detalje)... Stoga, niko nije lud da kupuje stan, nad kojim postoji hipoteka, pa se zato ne može prodati... U tom smislu se ne može prodati... :)AKo je neko lud pa hoće da kupi, onda može, samo, nema baš puno takvih...
ali, u 'celom svetu' je najnormalnije da se kupuju i prodaju stanovi koji su 'pod hipotekom'. kada kupac plati stan, u trenutku prenosa vlasnistva se otplati kredit (kupcevim novcem) i skine hipoteka. da li to ne moze tako u srbiji, ili narod jos nije dovoljno sofisticiran sto se tice hipoteka pa to ne razume, i onda posledicno 'nece niko' da kupi takav stan?
Link to comment
ali, u 'celom svetu' je najnormalnije da se kupuju i prodaju stanovi koji su 'pod hipotekom'. kada kupac plati stan, u trenutku prenosa vlasnistva se otplati kredit (kupcevim novcem) i skine hipoteka. da li to ne moze tako u srbiji, ili narod jos nije dovoljno sofisticiran sto se tice hipoteka pa to ne razume, i onda posledicno 'nece niko' da kupi takav stan?
Može i to u Srbiji, naravno... Samo, tu može da bude dosta peripetija, oko toga kako se uplaćuju te pare... Imala je moja žena jedan takav slučaj, pa je banka insistirala da mora da joj se uplate pare sa računa onog ko isplaćuje hipoteku(prodavca), pa je tu bio catch.. Kupac nije hteo da da pare, jer nije verovao da će prodavac da to iskoristi da otplati hipoteku...U kakvoj zemlji živimo, ni ja ne bih verovao... Edited by radisa
Link to comment

pa znaci onda ne postoji escrow racun, koji je drugde uobicajen? verovatno ce postojati, kada vecina stanova koji vec imaju vlasnika budu pod hipotekom, kao sto je to drugde..osim toga, to znaci, da ako kupac ne moze vise da otplacuje stan, nema drugi izbor nego da ga preda banci, definitivno je u srbiji kredit mnogo veci rizik nego sto je neophodno.sto dalje utice i na pokretljivost stanovnistva, a to opet na fleksibilnost i posredno jacinu ekonomije itd, itd. bilo bi dobro da se uskoro resi taj problem.

Edited by rajka
Link to comment
Može i to u Srbiji, naravno... Samo, tu može da bude dosta peripetija, oko toga kako se uplaćuju te pare... Imala je moja žena jedan takav slučaj, pa je banka insistirala da mora da joj se uplate pare sa računa onog ko isplaćuje hipoteku(prodavca), pa je tu bio catch.. Kupac nije hteo da da pare, jer nije verovao da će prodavac da to iskoristi da otplati hipoteku...U kakvoj zemlji živimo, ni ja ne bih verovao...
Sta je razlog za ovo sto sam boldovao?Neki propis oko pranja para ovo-ono?
Link to comment
Sta je razlog za ovo sto sam boldovao?Neki propis oko pranja para ovo-ono?
Iskreno, nemam pojma, banka je htela da pare pretrče preko računa i tako je saopštila, ženina klijentkinja se nećkala, ali pošto je već bilo gomila tamo-vamo sutacija oko te trgovine, ovo je prelilo čašu i odustalo se... Verovatno jeste nešto vezano za pranje para...
Link to comment
Dakle, hm, niko ne zna ništa? Svi kupili, svi radite da otplatite kredit, pa nit' šta slušate nit' vam se priča?Okay, then, I shall be taking my business elsewhere. -_-
znaš kako, ko jednom prođe kroz taj pakao, poželi da odmah sve zaboravi...ja čim vidim natpis agencija za nekretnine dobijem temperaturu...al ajde, zarad konverzacije: lokacija je dobra, solidno povezano sa centrom. kakva je gradnja ne znam ali ne treba očekivati previše, svi ti masovni projekti se u principu ošljare, zakida se na materijalu itd... recimo da je standard gradnje na nivou Belvila. treba videti koje firme su izvođači ali u principu svejedno... Komgrapove, Napredove i Radove zgrade od pre 30 godina su bolje ali to je već trijes godina matoro.cena (1200e kvm posle povraćaja PDV-a) deluje dobro za novogradnju ali opet, za veću kvadraturu možeš bez problema da dobiješ tu cenu na NBG-u za malo starije zgrade.šta znam, prednost je i to što stanove gradi država ali imaj u vidu da je još uvek naselje inokosno, da je pitanje kakvom će dinamikom graditi škole, obdaništa, DZ i ostalo što su obećali... takođe imaj u vidu da će to naselje biti puno friških vojnih penzionera.
Link to comment

Hvala na ispoštovavanju, Borivoje. :)Također zarad konverzacije, a kako smo u međuvremenu u razgovoru sa tipom koji je tamo kupio stan saznali, potvrdio bih to da su neke zgrade rađene kvalitetnije ili manje kvalitetno u zavisnosti od toga ko je izvođač radova. Kako se izvođač radova za zgrade za koje smo mi zainteresovani još ne zna, ta informacija nam i dalje "ne radi" kao faktor prilikom odlučivanja.Razumem da ima starijih stanova za te pare u Blokovima, ali je stvar u tome što em ne tražimo veliku kvadraturu, em nećemo NBG iz nekih praktičnih porodičnih razloga (actually, Voždovac i okolina je lokaciono čist pogodak), em zaista ne želimo stan u kom ćemo morati da ostavimo još minimum 100€ po kvadratu za urgentno dovođenje u red pre nego što bude useljiv. A privatna novogradnja ovde je ipak znatno skuplja, mda.Vrtići, škole i bolnice me u dogledno vreme ne zanimaju previše, važno je samo da postoji kršten put do naselja (a tu blizu će valjda bušiti jednu od onih magistralnih obilaznica, snažnije povezati naselje na autoput u roku od par godina i odmah produžiti 26 i još neku liniju, zaboravio koju) i da postoji kakav-takav supermarket u blizini (a postojaće relativno uskoro, afaik čak već imaju zainteresovane za držanje manjeg malla u samom naselju).Generalno, te gradske infrastrukturalne obaveze mi deluju kao beznačajan problem u odnosu na državno-građevinarsko odugovlačenje sa izgradnjom drugih 60% zgrada u tom naselju, koje je neminovno posle izbora, pošto gradnju finansiraju mahom iz sredstava koja obezbede kupci. A vojni penzioneri ne smetaju, ovi koji su dočekali 2011. bez stana su mahom fini ljudi, inače bi se već snašli one way or the other, kao ekipa koju poznaješ jer je devedesetih zaposela NBG.Trenutno smo negde najbliže mišljenju kako je najpametnije još malo pričekati, jer će posle izbora bilo koja vlast imati motiva da zaokruži naselje, po ovom modelu ili na neki drugi način. Osim ako ne izvedu neko totalno ludilo da to promene, biće primorani da se u paketu sa investitorima odreknu dela kolača zbog nedostatka tražnje (ni ovo što su sada pustili na bubanj nisu prodali), a gde je lakše graditi nego na mestu koje već ima sve spremne preduslove...

Link to comment

Prijatelji su nam uzeli stan u tom naselju, i ono što oni kažu, a on ima posredno veze sa građevinskom industrijom, je da su zgrade u onom najbitnijem segmentu, a to je spoljna izolacija, kvalitetno uradjene.Inače neću biti previše pametan ako kažem da je cena kvadrata generalno skupa, ne samo u tom naselju.

Link to comment
ali, u 'celom svetu' je najnormalnije da se kupuju i prodaju stanovi koji su 'pod hipotekom'. kada kupac plati stan, u trenutku prenosa vlasnistva se otplati kredit (kupcevim novcem) i skine hipoteka. da li to ne moze tako u srbiji, ili narod jos nije dovoljno sofisticiran sto se tice hipoteka pa to ne razume, i onda posledicno 'nece niko' da kupi takav stan?
da, lepo si postavila pitanje. moje iskustvo je tako: stan koji sam zeleo da kupim je imao hipoteku na tu nekretninu od nekih 4000 evra jer ga je kupio za gotovoinu + kredit, prodavac je od kapare koju je dobio isplatio tu hipoteku, izvadio brisovnicu duga, sklopio se kupoprodajni ugovor, isplacen prodavac, stan uknjizen na moje ime i kraj price. Edited by Pontijak
Link to comment
  • 2 weeks later...
Jel neko ima informacilu koliko ce da zacepe oni u West 65?
Pa imaš na sajtu...80 kvadrata, na drugom spratu 137000€+ moraš da uzmeš garažu od 14000...60 kvadrata, na drugom spratu 110000€+ moraš da uzmeš garažu od 14000...
Link to comment
Pa imaš na sajtu...80 kvadrata, na drugom spratu 137000€+ moraš da uzmeš garažu od 14000...60 kvadrata, na drugom spratu 110000€+ moraš da uzmeš garažu od 14000...
Ja sam za te stvari sampion, sve tako uspem da NE VIDIM te stvari koje me interesuju...
Link to comment
Kompleks je udaljen: 0,5 km od autoputa E-75 9,0 km od aerodroma Nikola Tesla 1,7 km od reke Save 2,3 km od reke Dunav 4,5 km od centra grada 1,6 km od Beogradske sportske Arene
I 140m od pruge, ali to smo zaboravili da napomenemo, naročito ovima što kupuju stanove na severoistočnoj strani :lol:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...