Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

jest jaka a šta dobijaš? to što je novo? jbg, novo ali bofl gradnja. Komgrapove zgrade su bolje.znaš i sam verovatno, u tom kraju uz Savu je situacija sledeća: čevorospratnice, dvosobni od 65kvm su 90k (4. sprat je jeftiniji), u soliterima dvosobni od 60kvm 80k, Ivana Ribara dvosobni 65kvm 85k (al su jako lepi, velika terasa), 70a i 44. skuplji.treba izbegavati kineze, blizinu tramvajske pruge i prvi red solitera uz šetalište Lazaro Kardenasa (katastrofa rasopred prostorija, sića terase).dalja polovina 45. bloka i Ivana Ribara su bučniji zbog preleta aviona. srećno gledanje :thumbsup:
Ma da...Mene to zanima samo kao uticaj na trziste ostalih stanova (ako ga ima uopste).BTW bas idem da gledam jedan u tim soliterima koji gledaju na setaliste....
Link to comment

Znaci to je sramota koliko je skup kvadrat ko da je Pariz jbt. Ja bi da imam stan u bg-u od recimo 60-ak kv brodao i kupio isti toliki u unutrasnjosti i jos dva lokala i uzivancija.Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment

trebam par informacija od pravnika sa foruma oko objašnjenja prava nasledstva i još nekih peripetija. savet mi treba.pa ako je neko rad da pomogne, molio bih ga da mi pošalje pm.

Link to comment
Znaci to je sramota koliko je skup kvadrat ko da je Pariz jbt. Ja bi da imam stan u bg-u od recimo 60-ak kv brodao i kupio isti toliki u unutrasnjosti i jos dva lokala i uzivancija.Sent from my cigla using Tapatalk
Pa sad, u Parizu na ekvivalentnoj lokaciji kvadrat kosta tipa 8000-11000 evra pa na gore
Link to comment
Ma da...Mene to zanima samo kao uticaj na trziste ostalih stanova (ako ga ima uopste).BTW bas idem da gledam jedan u tim soliterima koji gledaju na setaliste....
Bio juce u tom soliteru do setalista u pravu si za raspored...Pa jbte kome je pala na pamet takva konstrukcija stana :isuse: A i mislim da su slagali za kvadraturu tako da nista od toga...
Link to comment

Živeo sam u takvoj zgradi 2 godine, u onom kao boljem stanu (55kvm i 2 terasice). Jad i beda, projektantu ritualno spaliti dipolmu i polomiti šestar. Čemu koji kurac služi terasa od 0,75 kvm? I to dve takve?Gledaj u višim soliterima, to je već skoz solidno.Ako treba neki savet, pitaj, u prošloj godini sam pogledao bar 50 stanova u tom kraju...

Link to comment
  • 1 month later...
Kazna za podstanara i do 500 evraIZVOR: DANASBeograd -- Prema nezvaničnim podacima u Beogradu ima oko 150.000 podstanara, ali veliki broj njih nije prijavljen na adresi na kojoj živi.Međutim, izmene Zakona o prebivalištu i boravištu građana propisuju da će stanodavac koji ne prijavi podstanare platiti kaznu u iznosu od 10.000 do 50.000 dinara.Istu visinu kazne platiće i podstanar koji u roku od osam dana od trenutka nastanjenja na novoj adresi ne prijavi svoje prebivalište."Prvi put otkako postoje podstanari na ovim prostorima, oni mogu da prijave svoje prebivalište ili boravište na adresi na kojoj zaista stanuju. I to više neće biti stvar dobre volje njihovih stanodavaca, već njihova zakonska obaveza. Sada ćemo konačno znati tačan broj podstanara u Srbiji, pa i u Beogradu, gde ih najviše ima. Oni će biti evidentirani u policiji i tamo gde zaista stanuju“, navedeno je u saopštenju koje potpisuje Udruženje podstanara Velegrad, jedina nevladina organizacija koja štiti prava podstanara.
Stanodavcima ukinuti plaćanje porezaUdruženje podstanara Velegrad je dva puta predlagalo izmene Zakona o porezu na dohodak, i oslobađanje stanodavaca od te obaveze, kao što su oslobođene još 24 kategorije stanovništva. "Nismo naišli na razumevanje, što znači da se ta poreska obaveza mora izvršavati. Napominjemo da trenutno mali broj stanodavaca izmiruje ovu obavezu, možda tek oko 10 odsto. Skoro trećina njih nije regulisala adresu svom podstanaru. Ako pođemo od toga da se u Beogradu izdaje najmanje 50.000 stanova i kuća, po novom zakonu to je najmanje 15.000 stanodavaca koji čine prekršaj“, navode u ovom Udruženju.
Prema njihovim rečima, dosadašnja situacija u ovoj oblasti prouzrokovala je velike probleme podstanarima i državi, a posebno policiji i Vojnom odseku Ministarstva odbrane. "Hiljade ljudi u Beogradu stanuje u jednom kraju grada, a fiktivno je prijavljeno u drugom. To čine kako bi mogli da ostvare svoja prava u ovom gradu: upis u Nacionalnu službu za zapošljavanje, kupovinu markice za prevoz za nezaposlena lica, upis deteta u predškolsku ustanovu i slično. Recimo, službenici u Ministarstvu odbrane imaju obavezu na urednu adresu“, navodi se u Udruženju i dodaje da podstanari na fiktivnim adresama svesno čine prekršaj za koji su, dok nisu stupile izmene zakona, mogli biti kažnjeni novčanom, ali i zatvorskom kaznom. Izmene zakona propisuju da stanodavac ima zakonsku obavezu da omogući podstanaru da bude prijavljen. "To može izvršiti tako što će mu učiniti dostupnom svoju ličnu kartu i vlasnički list ili ugovor o otkupu-kupoprodaji stana ili rešenje o nasleđivanju. Dakle, on i ne mora da se pojavi u Policiji, odnosno podstanar tamo može otići sam, a stanodavac ne može, jer podstanar mora lično potpisati prijavu o promeni adrese“, saopšteno je iz Udruženja Velegrad. Podstanarima je oduvek bio pravni interes da budu prijavljeni na adresi na kojoj zaista i stanuju, ali su stanodavci najčešće odbijali da ih prijave, a da pritom podstanari nisu mogli da ih nateraju na to. Gazde su uglavnom odbijale to da učine u strahu od poreza, što je bio i razlog odbijanja da zaključe sa podstanarom ugovor o zakupu stana, jer se poreska obaveza zasniva prijavom prihoda od zakupnine u Poreskoj upravi. "Izbegavanje poreza nikome ne koristi: ni stanodavcima, ni podstanarima, ni državi. Prvi se osećaju kao ilegalci u sopstvenoj državi, drugi svesno čine poreski prekršaj, a država, ionako siromašna, ostaje bez prihoda. A kada između prvih i drugih dođe do spora, oni s punim pravom traže pravni zaštitu od te iste države“, smatraju u Udruženju. Treba napomenuti da porez od 20 odsto od mesečne kirije stanodavac plaća samo ako potpisan ugovor sa zakupcem overi i u sudu, što nije obavezno.
Dakle, država je rešila da uvede red u pitanjima prijave prebivališta i boravišta, kako bi konačno mogla da naplati porez i uredno uručuje pozive, rešenja i presude.Bold: neka neko nauči ove novinare da se prvo obaveste kod nekog stručnijeg pre nego što lupe glupost. Edited by Tribun_Populi
Link to comment

ne znam kako ni u jednoj drzavi u kojoj sam zivela nije moralo, a za sve se generalno smatra da im je pravna drzava naprednija od nase i tako to. ne govorim o placanju poreza, nego o tome da treba drzavi da prijavljujes gde stanujes i to via cekanje u redu i ispunjavanje formulara. jel to ima jos negde u razvijenom svetu?

Link to comment

Ne'm pojma za razvijeni svet, znam samo da ti ovde masa stvari i mogućnost ostvarenja prava zavisi od činjenice gde ti je prebivalište (ili gde je prebivalište onog na čijoj strani je obaveza, ako ti imaš pravo).U praksi se veoma često dešava da ljudi drže fiktivna prebivališta, pa im se sudski pozivi i odluke ne mogu dostaviti (te se time postupak odugovlači), a i nije pravično da neko ostvaruje popriličan dohodak a ne plaća porez (rentijeri), jer ne želi niti ga država može iskontrolisati - a drugi plaćaju jer moraju.P.S. Koliko znam, u kojoj god državi da si živela, prilikom odobravanja nastanjenja strancu (boravišne dozvole) ili izdavanja vize na duže od 30 dana ti svakako moraš prijaviti mesto na kome ćeš boraviti.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

znaci, tebi kao gradjaninu i pravniku ni malo ne smeta to sto moras da trcis u roku od 8 dana po preseljenju u policiju (i dokazujes gde zivis nekim papirom iz policije)? auh! :(edit: jedno je kada ti ispises formular/lending kartu u avionu i samo das kartoncic na granici (i to je zato sto si stranac), a drugo je kada treba da marsiras u policiju sa dokazom o vlasnistvu nad stanom ili ugovorom o najmu, cak iako si drzavljanin srbije od rodjenja. ako ti ne vidis razliku, auh.

Edited by rajka
Link to comment
znaci, tebi kao gradjaninu i pravniku ni malo ne smeta to sto moras da trcis u roku od 8 dana po preseljenju u policiju (i dokazujes gde zivis nekim papirom iz policije)? auh! :(
Pa iskreno i ne, jer je drugarica (kao studentkinja, a mi se naravno nikad prijavljivali nismo) platila 50€ zbog toga, pošto je naletela na nadrkane pandure. Meni je samo stalo do toga (a i to će mi biti zadužbina) da se tih milion sitnih administrativnih obaveza konačno počnu prijavljivati preko neta i e-uprave, ali koliko vidim daleko je sunce.
edit: jedno je kada ti ispises formular/lending kartu u avionu i samo das kartoncic na granici (i to je zato sto si stranac), a drugo je kada treba da marsiras u policiju sa dokazom o vlasnistvu nad stanom ili ugovorom o najmu, cak iako si drzavljanin srbije od rodjenja. ako ti ne vidis razliku, auh.
:D Pa bojim se da ti ne vidiš razliku. Tamo si stranac, prethodno ti je izdata boravišna viza (za koju si morala podneti brdo papira including ugovor o zakupu stana/hotelski vaučer), što je njima dovoljno da bi znali gde da te traže ako napraviš sranje. Ovde, kao građaninu Srbije, ti mesto prebivališta određuje:a) pravo glasa na lokalnim izborimab) mesnu nadležnost suda i brda upravnih organa kad si ti tj. tvoja prava i obaveze u pitanjuc) poresku obavezuJednostavno, nije isto. Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...