Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

mislim da je ova gore navedena cena za advokata ako nekome sa ulice usetas u kancelariju i pitas. normalno u gradu za advokate sa prijateljskom preporukom za ovaj posao je 100, max150e.

Link to comment
нисам се јавила ја, као што лепо пише у посту горе. такође нисам питала за савет колико кошта услуга адвоката који проверава папире и саставља уговор.питам само какве везе има купац са посредником кога је ангажовао неко други, и по ком основу плаћа неколико хиљада евра некоме кога није ангажовао ни за шта и ко заправо не уради ништа за њега. услуга агента пружена неком ко је дошао да види неки конкретан стан свакако не вреди неколико хиљада евра, или је то најскупља сатница у овој земљи.не видим због чега га власник стана не плати, када га је већ он ангажовао.потпуно је друга прича када неко баш ангажује агенцију да му тражи стан, и у том случају провизија је у реду.
nazalost, to jeste neko pravilo, dal pisano il ne pisano - nemam pojma, da kupac placa proviziju od 3% agenciji, iako je on nije angazovao. ne znam da li i prodavac placa nesto, ali kad sam ja kupovao stan morao sam da platim celokupnu proviziju i to prilikom potpisivanja pred ugovora i davanja avansa. znam da ljudi pokusavaju da izbegnu ovo placenje direktnom pogodbom sa prodavcem, ali agencije uglavnom prete prodavcima srednjevekovnim mucenjem ako ovi pokusaju da ih prevare i zaobidju, a doduse ovi i nemaju preteranog razloga za to, jer iz njihovog dzepa nista ne izlazi. takodje je pravilo da porez na prenos nepokretnosti placa kupac iako zakon nalaze da je to obaveza prodavca. gazza je u pravu, usluga advokata koji pise ugovor i proverava papire ne sme da bude vise od 150 evra.
Link to comment
нисам се јавила ја, као што лепо пише у посту горе. такође нисам питала за савет колико кошта услуга адвоката који проверава папире и саставља уговор.питам само какве везе има купац са посредником кога је ангажовао неко други, и по ком основу плаћа неколико хиљада евра некоме кога није ангажовао ни за шта и ко заправо не уради ништа за њега. услуга агента пружена неком ко је дошао да види неки конкретан стан свакако не вреди неколико хиљада евра, или је то најскупља сатница у овој земљи.не видим због чега га власник стана не плати, када га је већ он ангажовао.потпуно је друга прича када неко баш ангажује агенцију да му тражи стан, и у том случају провизија је у реду.
Ako si pamatna i vesta ti lepo nadji stan, a da se ne javis na neciji agencijski oglas. Imas brdo sajtova zato nabilodvanih, guraju se, kace sami ljudi, ali to slabo ide. To je tek skupa satnica u nekim zemljama gde je provizija i do 2 puta veca. Tu skrtaris da ti posao obave geniji kao Katarina Lazarevic i Aleksandra Kon. Cccc.
Link to comment
нисам се јавила ја, као што лепо пише у посту горе. такође нисам питала за савет колико кошта услуга адвоката који проверава папире и саставља уговор.питам само какве везе има купац са посредником кога је ангажовао неко други, и по ком основу плаћа неколико хиљада евра некоме кога није ангажовао ни за шта и ко заправо не уради ништа за њега. услуга агента пружена неком ко је дошао да види неки конкретан стан свакако не вреди неколико хиљада евра, или је то најскупља сатница у овој земљи.не видим због чега га власник стана не плати, када га је већ он ангажовао.потпуно је друга прича када неко баш ангажује агенцију да му тражи стан, и у том случају провизија је у реду.
Takvo je pravilo, prodavac je angazovao agenta da mu prodaje stan i u BG je pravilo da celu proviziju placa kupac a u nekim drugim gradovima proviziju placa i kupac i prodavac. Slazem se da je nelogicno ali tako je. Inace sto se tice satnice bas zanimljvo zapazanje da je to njaskuplja satnica u zemlji posto sam ja radeci godinu dana kao agent za nekretnine zaradio oko 2300 evra. Radio sam da kazem 4 dana u toku nedelje recimo po 8h sto dodje 32h nedeljno i da racunam da sam radio 45 radnih nedelja to mu dodje 1440 radnih sati tako da sam zaradio manje od 2 evra po satu. Znam i one koji su radili par meseci i nisu nista zaradili a naravno da ima i onih koji su zaradili i vise od mene ali moja neka procena je da sam ja bio prosecan agent za prodaju nekretnina sto se tice ucinka, mozda cak i iznadprosecan.
nazalost, to jeste neko pravilo, dal pisano il ne pisano - nemam pojma, da kupac placa proviziju od 3% agenciji, iako je on nije angazovao. ne znam da li i prodavac placa nesto, ali kad sam ja kupovao stan morao sam da platim celokupnu proviziju i to prilikom potpisivanja pred ugovora i davanja avansa. znam da ljudi pokusavaju da izbegnu ovo placenje direktnom pogodbom sa prodavcem, ali agencije uglavnom prete prodavcima srednjevekovnim mucenjem ako ovi pokusaju da ih prevare i zaobidju, a doduse ovi i nemaju preteranog razloga za to, jer iz njihovog dzepa nista ne izlazi. takodje je pravilo da porez na prenos nepokretnosti placa kupac iako zakon nalaze da je to obaveza prodavca. gazza je u pravu, usluga advokata koji pise ugovor i proverava papire ne sme da bude vise od 150 evra.
Moje iskustvo je drugacije, ja nikog nisam prevario niti sam bilo sta radio sto nije u saglasnosti sa opisom posla ali su me zato zavrnuli za proviziju ( kupci koji su me sami angazovali i kojima sam pokazo tri stana a na kraju su se odlucili za jedan od ta tri ). Provizija je bila 3300 evra a moj deo je bio oko 1100 evra. Agencije realno mogu samo da prete jer tesko da mogu da dobiju neki spor osim ako se kupci prethodno nisu obavezali nekim ugovorom sa agencijom sto je u BG retkost.
Link to comment
Za koju tacno uslugu agenti naplacuju proviziju? Ako ja uzmem Halo oglase, pronadjem pojedinacni oglas (koji nije potpisan od strane agencije), pozovem, ugovorim razgledanje stana, sam odem u taj stan... zar stvarno cinjenica da se na telefon javio agent, a ne vlasnik stana treba da me kosta 3000 evra?Druga je stvar kad neko unajmi agenciju da mu pronadje stan, pa oni prikupe gomilu stanova i vode klijenta od jednog do drugog, mada je i tad 3% od vrednosti stana nenormalno visoka provizija.
Link to comment
Za koju tacno uslugu agenti naplacuju proviziju? Ako ja uzmem Halo oglase, pronadjem pojedinacni oglas (koji nije potpisan od strane agencije), pozovem, ugovorim razgledanje stana, sam odem u taj stan... zar stvarno cinjenica da se na telefon javio agent, a ne vlasnik stana treba da me kosta 3000 evra?Druga je stvar kad neko unajmi agenciju da mu pronadje stan, pa oni prikupe gomilu stanova i vode klijenta od jednog do drugog, mada je i tad 3% od vrednosti stana nenormalno visoka provizija.
Ajde idemo skola crtanja.znaci nisi nasao stan preko komsinice vec si se obratio posredniku koji je taj stan oglasio te tako ti sleduje placanje provizije. Naplacuju trosenje vremena da tebi objasnjavaju gde je stan, koliko ima mokrih cvorova, da te odvedu u stan da gazdarica se ne plasi da si neki manijak, da usklade termine jer retko ko prodaje prazan stan, da odu do katastra da izvade posedovni list, jer neko mozda namlati pare da kupi vilu, ali tesko se snalazi sa obicnim aminitrativnim zajebancijama. I da ispipa prodavca da li on stvarno prodaje stan ili zajebava familiju. etc etc.I lepo vam covek koji je to radio objasnjava nije da ti je uzeo par iljada jevrona za pola sata vec stotine puta po pola sat tabanja sa ljudima koji cesto ne znaju ni sta traze. Nema sta da nakupe stanove retko ko ima ekskluzivu vec se posle par meseci skoro svaki stan nadje u pet sest agencija. Ima likova koji su pokusali da naplacuju pokazivanje stana po 40-50 jura i naravno taj poslovni model ne prolazi, takve ste cicije za par iljad jevra jos ste gori za 40.
Link to comment
Za koju tacno uslugu agenti naplacuju proviziju? Ako ja uzmem Halo oglase, pronadjem pojedinacni oglas (koji nije potpisan od strane agencije), pozovem, ugovorim razgledanje stana, sam odem u taj stan... zar stvarno cinjenica da se na telefon javio agent, a ne vlasnik stana treba da me kosta 3000 evra?Druga je stvar kad neko unajmi agenciju da mu pronadje stan, pa oni prikupe gomilu stanova i vode klijenta od jednog do drugog, mada je i tad 3% od vrednosti stana nenormalno visoka provizija.
Za uslugu posredovanja u koju bi trebalo da bude ukljuceno provaravanje dokumentacije, pregovaranje oko cene, odlazak na teren, zakazivanje potpisivanja kapare, predugovora, ugovora, kao i usluge advokata koji je placen od strane agencije. Slazem se da kupac koji je zvao neki oglas i nema neki razlog da plati proviziju ( bar ne u tolikom procentu ) ali je tako utvrdjeno pravilo jos od kad su u BG pocele sa radom agencije za promet nekretnina. Inace sto se tice provizija pricao sam sa covekom koji je radio u Francuskoj kao agent za prodaju nekretnina i rekao mi je da su tamo provizije od 5-10% tako da u odnosu na neke druge zemlje cini mi se da je provizija manja. Razumem ja ljude kojima je tolika provizija velika, i ja kad sam kupovao stan preko agencije u kojoj sam kasnije i poceo da radim sam platio 3% za stan koji sam nasao u oglasima i samo sam nazvao taj broj telefona.
Link to comment
Za uslugu posredovanja u koju bi trebalo da bude ukljuceno provaravanje dokumentacije, pregovaranje oko cene, odlazak na teren, zakazivanje potpisivanja kapare, predugovora, ugovora, kao i usluge advokata koji je placen od strane agencije. Slazem se da kupac koji je zvao neki oglas i nema neki razlog da plati proviziju ( bar ne u tolikom procentu ) ali je tako utvrdjeno pravilo jos od kad su u BG pocele sa radom agencije za promet nekretnina. Inace sto se tice provizija pricao sam sa covekom koji je radio u Francuskoj kao agent za prodaju nekretnina i rekao mi je da su tamo provizije od 5-10% tako da u odnosu na neke druge zemlje cini mi se da je provizija manja. Razumem ja ljude kojima je tolika provizija velika, i ja kad sam kupovao stan preko agencije u kojoj sam kasnije i poceo da radim sam platio 3% za stan koji sam nasao u oglasima i samo sam nazvao taj broj telefona.
Nijedna agencija ne proverava dokumentaciju samo ovlas pogledaju sta je prodavac doneo, mogli su da budu i papiri stari preko dve godine bez tereta iako je u medjuvremenu upisan teret (licno iskustvo). Zato je bolje licno angazovati svog advokata po mogucstvu savesnog.
Link to comment
Ajde idemo skola crtanja.znaci nisi nasao stan preko komsinice vec si se obratio posredniku koji je taj stan oglasio te tako ti sleduje placanje provizije.
Ajde idemo skola citanja.Ja sam lepo napisao da se nisam obratio posredniku, nego sam zvao pojedinacni oglas, koji se ni po cemu nije razlikovao od oglasa koji daje vlasnik stana. Niko mi nije ponudio uslugu posredovanja, upoznao sa pravima i obavezama, niti mi je predocio cenu takve usluge.Sto se mene licno tice, kada smo kupovali stan, isli smo preko agencije, ugovorili posredovanje, oni uradili sve ono sto je Beri nabrojao, mi platili proviziju i svi zadovoljni. Rekli im sta hocemo, oni dali neke sugestije, nasli 5 stanova koji odgovaraju trazenom kriterijumu i mi izabrali. Radili su za mene, pregovarali o ceni u moje ime i tu proviziju pokrili tako sto su nesto malo spustili cenu stana (ok, verovatno su u startu imali takav dogovor sa prodavcem, ali 'ajde).A sa druge strane, imali smo krajnje neprijatna iskustva sa agencijama koje smo "angazovali" na gore opisan nacin putem oglasa. Vodili su nas u stanove koje nikada nisu ni pogledali, nisu imali pojma gde se nalazi taj stan, u kakvom je stanju, nego su im te stanove prosledile druge agencije na osnovu nekog internog sporazuma o podeli trzista. Edited by Uskebasi
Link to comment
Ajde idemo skola citanja.Ja sam lepo napisao da se nisam obratio posredniku, nego sam zvao pojedinacni oglas, koji se ni po cemu nije razlikovao od oglasa koji daje vlasnik stana. Niko mi nije ponudio uslugu posredovanja, upoznao sa pravima i obavezama, niti mi je predocio cenu takve usluge.Sto se mene licno tice, kada smo kupovali stan, isli smo preko agencije, ugovorili posredovanje, oni uradili sve ono sto je Beri nabrojao, mi platili proviziju i svi zadovoljni. Rekli im sta hocemo, oni dali neke sugestije, nasli 5 stanova koji odgovaraju trazenom kriterijumu i mi izabrali. Radili su za mene, pregovarali o ceni u moje ime i tu proviziju pokrili tako sto su nesto malo spustili cenu stana (ok, verovatno su u startu imali takav dogovor sa prodavcem, ali 'ajde).A sa druge strane, imali smo krajnje neprijatna iskustva sa agencijama koje smo "angazovali" na gore opisan nacin putem oglasa. Vodili su nas u stanove koje nikada nisu ni pogledali, nisu imali pojma gde se nalazi taj stan, u kakvom je stanju, nego su im te stanove prosledile druge agencije na osnovu nekog internog sporazuma o podeli trzista.
Cas drugi. Od onog momenta kad ti je on saopstio da to nije njegov licni stan i otisao si sa njim da ga pogledas u obavezi si da platis uslugu, pristao si na takve uslove poslovanja uvek mozes da odustanes da te stan ne interesuje sa posrednikom. Uvek mozes da se zalis na nivo kvalitet i obim usluge. Pitanje je samo kakve bi stavove zauzeo sud na poslovanje bez ugovora u slucaju spora. I da li si dobio fiskalni racun za placenu proviziju? I platio si trazenu cenu bez cenkanja. Respekt.
Link to comment
Nijedna agencija ne proverava dokumentaciju samo ovlas pogledaju sta je prodavac doneo, mogli su da budu i papiri stari preko dve godine bez tereta iako je u medjuvremenu upisan teret (licno iskustvo). Zato je bolje licno angazovati svog advokata po mogucstvu savesnog.
Proveru tereta bi trebalo vrsiti neposredno pred overu kupoprodajnog ugovora ( naravno ako je stan uknjizen ) jer ne bi bas imalo smisla da ides svaki cas da proveravas da li je stan pod teretom. Desavalo se par puta da smo mi sami u agenciji cim smo dobili stan koji treba da prodajemo otisli da izvadimo vlasnicki list sto skorijeg datuma da se ne bi desilo kasnije ovo sto si pomenuo.
нисам се јавила ја, као што лепо пише у посту горе. такође нисам питала за савет колико кошта услуга адвоката који проверава папире и саставља уговор.питам само какве везе има купац са посредником кога је ангажовао неко други, и по ком основу плаћа неколико хиљада евра некоме кога није ангажовао ни за шта и ко заправо не уради ништа за њега. услуга агента пружена неком ко је дошао да види неки конкретан стан свакако не вреди неколико хиљада евра, или је то најскупља сатница у овој земљи.не видим због чега га власник стана не плати, када га је већ он ангажовао.
I jedan savet na osnovu ovoga sto si napisala. Obzirom na situaciju mozes prosto da pogledas stan i ako ti se svidi da ponudis cenu koji bi inace htela da platis samo za stan i da kazes prodavcu i agentu da je to ukupna svota koji zelis ( mozes ) da das i za stan i za proviziju a oni nek se dogovore medjusobno koliko ce kome pripasti.
Link to comment
Zasto ne citas postove na koje odgovaras?
зашто неко ко није ангажовао агенцију, већ се јавио на један конкретан оглас за један конкретан стан треба да плати агенцији 3%?агент тврди да је то "неписано правило" и да "сви тако"???
питам само какве везе има купац са посредником кога је ангажовао неко други, и по ком основу плаћа неколико хиљада евра некоме кога није ангажовао ни за шта и ко заправо не уради ништа за њега. услуга агента пружена неком ко је дошао да види неки конкретан стан свакако не вреди неколико хиљада евра, или је то најскупља сатница у овој земљи.не видим због чега га власник стана не плати, када га је већ он ангажовао.потпуно је друга прича када неко баш ангажује агенцију да му тражи стан, и у том случају провизија је у реду.
Ako ja uzmem Halo oglase, pronadjem pojedinacni oglas (koji nije potpisan od strane agencije), pozovem, ugovorim razgledanje stana, sam odem u taj stan... zar stvarno cinjenica da se na telefon javio agent, a ne vlasnik stana treba da me kosta 3000 evra?Druga je stvar kad neko unajmi agenciju da mu pronadje stan, pa oni prikupe gomilu stanova i vode klijenta od jednog do drugog, mada je i tad 3% od vrednosti stana nenormalno visoka provizija.
Ja sam lepo napisao da se nisam obratio posredniku, nego sam zvao pojedinacni oglas, koji se ni po cemu nije razlikovao od oglasa koji daje vlasnik stana. Niko mi nije ponudio uslugu posredovanja, upoznao sa pravima i obavezama, niti mi je predocio cenu takve usluge.
Evo ih postovi na koje si odgovorio, sabrani na jednom mestu. Primecujes li da ti ljudi naglasavaju da nemaju nikakav ugovor, dogovor, precutni sporazum... sa agencijom. Agent ne upozna kupca sa uslovima poslovanja­™, nego se u nekom trenutku nepozvan legitimise i ispostavi racun u visini godisnjih primanja Beri Vajta. I pri tom ne radi nista, osim eventualno ako popije kafu dok ti razgledas stan koji si sam pronasao. Evo jos jednom, da ponovim, ne pricam o situaciji kad angazujes agenciju da ti pronadje stan, nego kad se agent sam ubaci u tu pricu, a pri tom nema nikakav doprinos tvom pronalazenju konkretnog stana. A pri tom i ne preuzima nikakvu odgovornost za pravne i materijalne nedostatke koje stan, za koji je on naplatio proviziju, moze da ima.
Link to comment
I jedan savet na osnovu ovoga sto si napisala. Obzirom na situaciju mozes prosto da pogledas stan i ako ti se svidi da ponudis cenu koji bi inace htela da platis samo za stan i da kazes prodavcu i agentu da je to ukupna svota koji zelis ( mozes ) da das i za stan i za proviziju a oni nek se dogovore medjusobno koliko ce kome pripasti.
Mislim da je ovo najkonkretnije rešenje... <_< Niko tu nikoga ne tera da "ide preko agencije".Možeš lepo da sam istražuješ pa i da nađeš stan koji ti odgovara.Verovatno malo teže i mukotrpnije, ali ako ne želiš da daš tu proviziju to ti je to.Ja sa agentom koji prodaje moj stan imam dogovor, jer ću verovatno i preko njega kupiti stan, da mi uvek govori ukupnu cifru da me ne zamara sa ovim-onim.E da napomenem čovek je moj komšija dugogodišnji pa je taj razgovor malo opušteniji ;) .Nigde zakonom nije obavezano da moraš da ideš preko agencije, niti da moraš da platiš proviziju, ali to je tako ....
Link to comment
Ima likova koji su pokusali da naplacuju pokazivanje stana po 40-50 jura i naravno taj poslovni model ne prolazi, takve ste cicije za par iljad jevra jos ste gori za 40.
pre škole crtanja probaj školu čitanja.jezivo si bezobrazan sa tim diskusijama ko je cicija i ko je kakav.smatraj da sam bila jako jako jako strpljiva što ti na lupetanje nisam odgovorila adekvatno.a umem.
Link to comment
Zasto ne citas postove na koje odgovaras?Evo ih postovi na koje si odgovorio, sabrani na jednom mestu. Primecujes li da ti ljudi naglasavaju da nemaju nikakav ugovor, dogovor, precutni sporazum... sa agencijom. Agent ne upozna kupca sa uslovima poslovanja­™, nego se u nekom trenutku nepozvan legitimise i ispostavi racun u visini godisnjih primanja Beri Vajta. I pri tom ne radi nista, osim eventualno ako popije kafu dok ti razgledas stan koji si sam pronasao. Evo jos jednom, da ponovim, ne pricam o situaciji kad angazujes agenciju da ti pronadje stan, nego kad se agent sam ubaci u tu pricu, a pri tom nema nikakav doprinos tvom pronalazenju konkretnog stana. A pri tom i ne preuzima nikakvu odgovornost za pravne i materijalne nedostatke koje stan, za koji je on naplatio proviziju, moze da ima.
Ja eto jos nisam sreo agenta koji je ispijao kafu:) I mlad sam ja za Izabrana dela u sedam tomova. Kad odes kod prostitutke isto ne potpisujes ugovor, a angazovao si je. Ocigledno ti ne dopire do mozga da nisi pronasao stan, izabrao si u stan koji je vec u nekoj agenciji, ne brane one svojim agentima da ih i oni oglasavaju, njima lepo da se trudis oni ionako uzimaju vise od provizije od agenta. stan je vec u njihovoj ponudi, on ga jos sam dodatno oglasava, neki i u Politici gde su oglasi skupi, a ne besplatni kao u Halo oglasima. Sve je to ekvivalentno da su ti oni ponudili par stanova na papiru za stolom u agenciji svidelo se to tebi ili ne. Ja sam samo par slucajeva video da agencijske prostorije koriste i za oglasavanje ponude i sa fotografijama nekretnina. Najcesce se tamo potpisuje ugovori i isplacuju kapare. A mrzovoljne sekretarice i kad ih zoves nemaju pojma o stanu vise od onog u oglasu nego ti se umilostive, ako nemaju PMS, dati mobilni agenta. Taj isti stan je u bar u jos nekoliko agencija i desi se da nekad ljudi plate proviziju agenciji sa kojom su drugi put isli na gledanje posle vise meseci. takodje ako ti agent pronadje stan koji se vodi kod druge agencije ili ti dovede kupca kog vodi kolega iz druge agencije oni podele provisiju iako ni oni nisu sklopili ugovor. Uostalom agenti cesto prelaze iz agencije u agenciju i ko hoce ili mora da radi mora bar sa kolegama da bude koliko toliko korektan i od reci. Ne verujem da si platio proviziju, a javio si se na oglas koji je vlasnik stana dao, a posle ti se uvalio agent. cito ja ne cito. Ako si ikad citao ugovor za to garantuje prodavac, a ti ne mozes ni da proveris ima li on cime da garantuje pa ni agencija zato ako ti je i neka takav ugovor o zastupanju ponudila nije najpametnija ili ima siroka ledja. Zato u USA moze da se plati osiguranje za sve eventualne sporove. Da ti navedem primer iz prakse ne postoji advokat koji moze da proveri da li je stan predmet brakorazvodne parnice kao bracna tekovina. Rizik uvek postoji ma koliko pokusavao da se osiguras. Jedino da caskas sa komsinicom o bracnom statusu prodavaca i zasto prodaje stan. Tu ti moze pomoci samo Perry Mason. Cesto agencije da bi se stvorila neka predstava poverenja ne bi li se posao obavio primenjuju davanje depozita iako to nicim nije zakonski regulisano i ne obavezuje nikog za razliku od davanja kapare i ugovora overenog u sudu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...