Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

ne znam. ja trenutno zivim u 94m2 sa zenom, bez dece. sve je prostorno napucano u prostore gde si zivi (ili spava, dobro:)). ne sirimo se, ona ima sobu (22m2) iz koje radi, ja sam uzurpirao dnevni boravak (25m2) po svom nahodjenju. ostaje kuhinja sa trpezarijom (20-tak m2) i spavacu sobu od 15-tak m2. mikro kupatilo (4m2), drugi WC (1.5m2 po slobodnoj proceni, nema okretanja), mikro terasa (3-4m2), nemam spajz. kada bi imali decu, mogla bi eventualno da idu u njenu sobu (22m2) ali bi to bilo vrlo napeto. optimalno bilo jos jedna soba od 20m2 i skladisni prostor za svinjac od jos 10-tak m2. to je tih 120-130m2 na koje sam mislio.

Link to comment
koja je razlika u pogledu mentalnog mira izmedju 90 kvadrata i 120 kvadrata?
...razlika je u jednoj sobi pride i da svako ima svoju, odnosno u 30 soma evra kada deca postanu ljudi pa resis da ih dislociras... smile.gif Edited by BigLebowsky
Link to comment
Ja sam nešto kasnije kupio ovaj stan takođe na Miljakovcu, takođe od 30m2. Ali bez odvojenih prostorija; sve je otvoreno kako kažeš, samo je klonja naravno odvojena vratima.
...potpuno te razumem, razlika je sto ja ne bih kupio tu gajbu da sam imao te pare, vec bih iznajmljivao dok ne bude prilike da pazarim po meri, kao sto i radim...e sad, to moze da traje i 10-20 godina, vecina ljudi preferira duplo manje u vlasnistvu, nego duplo vece rentirano i nesto kesha...znam da ne postoji uvek mogucnost da se bira, samo kazem generalno koji je meni fazon......a sto se tice tvoje gajbe, bolje da ostane otvorena...dzaba ti privid odvojenosti ako moras da delis 30kvm na manje...ako bas postane nepodnosljivo, bolje promeni devojku.. :D
Link to comment

ti si gazzo pogresio u jednoj stvari, sto mentalni mir ne prestaje sa drugim detetom, nego vec kod prvog :D (a po mom licnom ukusu, onda kad broj ukucana >1 :lol: )vidim sad o cemu pricas i naravno da se slazemo da sto komotnije, to bolje. ima jos jedna stvar - kod tebe specificni slucaj kombinacije zivotnog i radnog prostora (supruga), a to zahteva dodatni prostor u odnosu na tipican slucaj iskljucivo zivotnog prostora.gradovi se sire, ali populacija raste brze nego stambeni prostor i prateca infrastruktura, a neminovnost koja iz tog proizilazi je usitnjavanje zivotnog prostora. da ne govorimo o tome da vremenom taj prostor postaje sve skuplji i sve manje dostupan bilo gde. kako rece BL, do pre tridesetak godina i kod nas je standard bio komotniji, a onda polako postaje ocigledno to usitnajvanje, tako da nismo ni mi uskocili odjednom na taj vagon mikro prostorija.

Link to comment
gradovi se sire, ali populacija raste brze nego stambeni prostor i prateca infrastruktura, a neminovnost koja iz tog proizilazi je usitnjavanje zivotnog prostora. da ne govorimo o tome da vremenom taj prostor postaje sve skuplji i sve manje dostupan bilo gde. kako rece BL, do pre tridesetak godina i kod nas je standard bio komotniji, a onda polako postaje ocigledno to usitnajvanje, tako da nismo ni mi uskocili odjednom na taj vagon mikro prostorija.
Ja sam stekao utisak da je Srbija ipak ekstreman slučaj. Ovde se najviše grade i najviše prodaju dvosobni stanovi do 70kvm, i to kao dugoročna rešenja za mlade parove koji planiraju prinove jednog dana. Dok sam odrastao u Novom Beogradu, sestra i ja smo imali svoje sobe a cena toga je bila da su matorani morali da spavaju u dnevnoj. Čitavi blokovi su bili koncipirani na takvim stanovima tako da četvoročlane porodice nisu imale zagarantovan komfor.Kad pominješ velke gradove, u Istanbulu je recimo 90kvm apsolutni standard. Takvi stanovi se najviše grade u condo naseljima i nezamislivo je da se dvoje ljudi sa detetom ili dvoje dece nabijaju u kutiju šibica od 60kvm. Takvi stanovi se grade u malom procentu i namenjeni su samcima ili parovima bez dece. Potpuno je normalno čak i da stariji parovi čija deca su se osamostalila i otišla, žive u gajbi od stotinak kvadrata sa tri spavaće sobe. I koliko sam mogao da primetim, trend uopšte ne ide ka usitnjavanju stambenih jedinica već grad od 12 miliona ljudi ide u visinu i širi se. Nemaju mesta za klasična predrgrađa za srednju klasu (kuće podeljene po vertikalama sa dvorištem) ali zato grade stanove kao ludi i uopšte ne štede kada je prostor u stambenoj jedinici u pitanju.Inače mislim da život u skučenom prostoru prilično ubija ljude u pojam i direktno utiče na njihovu agresivnost, ali da ne davim sad i sa tim.
Link to comment
...a sto se tice tvoje gajbe, bolje da ostane otvorena...dzaba ti privid odvojenosti ako moras da delis 30kvm na manje...ako bas postane nepodnosljivo, bolje promeni devojku.. :D
:D
Dok sam odrastao u Novom Beogradu, sestra i ja smo imali svoje sobe a cena toga je bila da su matorani morali da spavaju u dnevnoj.
Identična priča, samo što se radilo o staaaarom Beogradu. 60m2.
Kad pominješ velke gradove, u Istanbulu je recimo 90kvm apsolutni standard. Takvi stanovi se najviše grade u condo naseljima i nezamislivo je da se dvoje ljudi sa detetom ili dvoje dece nabijaju u kutiju šibica od 60kvm. Takvi stanovi se grade u malom procentu i namenjeni su samcima ili parovima bez dece. Potpuno je normalno čak i da stariji parovi čija deca su se osamostalila i otišla, žive u gajbi od stotinak kvadrata sa tri spavaće sobe. I koliko sam mogao da primetim, trend uopšte ne ide ka usitnjavanju stambenih jedinica već grad od 12 miliona ljudi ide u visinu i širi se. Nemaju mesta za klasična predrgrađa za srednju klasu (kuće podeljene po vertikalama sa dvorištem) ali zato grade stanove kao ludi i uopšte ne štede kada je prostor u stambenoj jedinici u pitanju.
Hoću li pogrešiti ako ustvrdim da troškovi grejanja velike gajbe u Istambulu nisu uporedive sa Beogradom? Seti se izjave Kori Udovički.
Link to comment

@beowlnemam pojma, verovatno i navike lokalnog stanovnistva igraju znacajnu ulogu u tome sta ce biti u ponudi od stambenog prostora.iz onog sto sam ja imala prilike da vidim ocigledna je tranzicija iz gradskog jezgra (ovde ne mislim samo na suvi centar grada, vec na sve sto je urbani deo nekog grada/megapolisa) ka periferiji jednom kada se prosiri porodica. ta periferija i dalje po nadleznostima pripada gradu, saobracajna mreza je razvijena tako da omogucava nesmetanu komunikaciju sa jezgrom, sve funkcionise, samo sto je izmaknuto iz gradske ludnice. kako se primices takvim delovima, a udaljavas od grada u uzem smislu tako vidis postepeno i promenu u arhitekturi pa kolektivne stambene jedinice bilo da su condominiumi ili terraced houses zamenjuju zasebne ili poluzasebne (delis jedan zid sa kucom pored) kuce sa okucnicom, garazom, vrtom. sto je i razumljivo, jer sa decom dolazi i potreba za dodatnim prostorom, i za kolima za koja je nocna mora po gradu traziti/imati parking, i za obliznjim skolama, vrticima i sl. tako da se taj minijaturni prostor koji si do juce imao naravno sad uvecava, ali sa bitnom razlikom sto takav prostor (skoro) nikad ne dolazi u formi stana, vec gotovo uvek kuce i to van onoga sto bi mi rekli grad. triger za selidbu van gradskog jezgra verovatno je drugo dete. oni koji sa porodicama ipak ostaju u stanovima rekla bih da su najcesce na ekstremnim krajevima socijalne lestvice - ili siromasni ili vrlo dobrostojeci/bogati (posto bi stan koji bi bio komforan za 2+2 kostao neverovante iznose). za vecinu koja se nalazi izmedju, opcija je stan u gradu dok se porodicna situacija ne promeni. taj stan, bilo da je dvosoban (tj. jedno-spavacosoban tako da kazem), trosoban, ...po pravilu bice manjih dimenzija nego njegov ekvivalent u beogradu, recimo. na kraju, dvosoban stan od 70 kvadrata je oodlicna kvadratura. njegov kvadraturni ekvivalent u londonu bi sigurno imao bar jednu sobu vise i ne bi bilo nenormalno da u takvom stanu zivi porodica sa detetom. ako bi bas hteli da izvuku maksimum iz tog prostora, mogli bi da se igraju sa velicinom spavacih soba, od toga da u nju moze da stane samo jednostruki krevet do onih vecih u koje moze da stane dupli/bracni krevet. tako da tih 70kvm moze lako zavrsiti kao 3 ipo, pa i nategnuti 4 soban stan.

Edited by Isis
Link to comment
Hoću li pogrešiti ako ustvrdim da troškovi grejanja velike gajbe u Istambulu nisu uporedive sa Beogradom? Seti se izjave Kori Udovički.
Hoces. Zime u Stambolu su jako neprijatne, hladne i veoma vlazne. U decembru i januaru cesto ima mraza i (desetak dana godisnje) snega, a imaju povremeno i neki ludacki vetar sa Balkana koji zamrzne Zlatni rog. Edited by vasudeva418
Link to comment
Hoću li pogrešiti ako ustvrdim da troškovi grejanja velike gajbe u Istambulu nisu uporedive sa Beogradom? Seti se izjave Kori Udovički.
Ne sećam se šta je dotična izjavila ali u Istanbulu je, kao i svuda, grejanje nekom skupo a nekom jeftino. Sve zavisi od mesečnih primanja i da li račune plaćaš sam ili u dvoje. Koncept grejanja je tamo sličan beogradskom tj. centralno je s tim da radi na gas a svaki kondominijum (blok zgrada) ima svoju mini toplanicu i račun plaćaš bloku a ne gradu. Ovo stoga što ima raznih blokova, neki su stari par decenija, neki su novi novcati, neki imaju bolju izolaciju, neki goru, i sve to utiče na potrebu za grejanjem. Grejanje se uključuje svaki put kada temperatura u najhladnijem stanu (a to je obično nastojnikova gajba u suterenu) padne ispod predviđenog minimuma. Obično se isključuje između 23h i 6h, osim kada udari mraz i onda se greje celu noć. Mesečni račun za grejanje gajbe od 90kvm, stare 20 godina ali sa dobrom izolacijom, izađe na oko 100 evra ali koncept je takav da u tu cifru ne ulazi samo grejanje već i nastojnikova plata plus kompletno održavanje zgrade. Znači, svaka zgrada ima svoj budžet koji se puni iz ove cifre, i odatle se finansiraju svi radovi i popravke - od zamene gelendera pa do stavljanja mermernih stepenica umesto betonskih ili kompletnog obnavljanja fasade kada dođe vreme. Svi uredno plaćaju i sve funkcioniše kako treba. U novim kondominijumima ta cifra za održavanje obuhvata bazen (otvoren i zatvoren) i fitnes centar. Pošto kupci mogu da se udružuju i sami zidaju svoje zgrade, sve kombinacije su moguće.Generalno, kompletan set računa izađe na nekih 150 evra za gajbu od 100 kvm. Radniku gradske čistoće koji živi sam to je svakako skupo ali dvoje ljudi iz srednje klase to opušteno iznose. Plus se krediti za stanove u Turskoj otplaćuju mnogo brže i lakše nego u Srbiji i drugim istočnoevropskim rajevima.Parovi koji imaju bolje plaćene poslove (finansijski sektor, telekomunikacije, menadžment itd) opušteno mogu da zatvore finansijsku konstrukciju za novi lux condo od 140kvm. Pti tome je standard da za cenu stana dobijaš ugradne plakare kao i full opremljenu kuhinju i kupatilo sa svom belom tehnikom.Možda sam malo preterao sa hailovanjem ali poenta je svakako da ima svega i ima za svakoga. A najbitnije je da postoje neki standardi kvaliteta života, koji se em poštuju em stalno podižu na više nivoe. Da kreneš u najveće zabiti u Anadoliji, od Afyona do Konye, videćeš da se nova naselja i stambene zgrade grade po nekim minimalnim standardima koji se podrazumevaju. Pri tome su ti minimalni standardi prilično iznad onoga na šta je nas navikao drug Tito a što sadašnja ekipa čak i snižava.
Link to comment

Ајмо мало озбиљнијег разговора.Купац с југозапада, занима га Београд, идеална мета је 1300-1400 евра/квм уз наравно најбољи однос квалитет/цена по садашњим ценама. Има ли ичега са стране понуде или су сви на овој теми философи?

Link to comment

Ponuda je nikad bolja budući da potražnje praktično nema, tako da mi nije jasno šta očekuješ od ovog topika? Da ti nađemo i serviramo prodavca koji živi u solidnoj gradnji iz 80-ih, da je zgradu zidao Komgrap i da je vlasnik redovno ulagao u održavanje a sada mu se žuri da proda pa možeš da oboriš cenu? I tata bi sine. Svi smo se dobrano cimali i mučili da sebi pronađemo prihvatljiva rešenja, pa neka to uradi i tvoj jugozapadni poznanik.Onako odokativno, za 1300-1400 može da se zabode neki malo manje pristupačan deo Novog Beograda, zatim Mirijevo, pa ona razna brda što nisu Banovo Brdo, i naravno Žarkovo.

Link to comment
Ајмо мало озбиљнијег разговора.Купац с југозапада, занима га Београд, идеална мета је 1300-1400 евра/квм уз наравно најбољи однос квалитет/цена по садашњим ценама. Има ли ичега са стране понуде или су сви на овој теми философи?
Probaj Banjicu i Banovo brdo tamo se cena opasno blizi iljadu ojra.
Link to comment

Banovo Brdo je trenutno oko 1500 evra, za vece stanove moze mozda i za manje. Cuo sam za ovu kupovinu na drugom forumu:"Banovo Brdo, blizina okretnice tramvaja. Stan je bio u pristojnom stanju (60 kvadrata + 4 kvm lođe) za 90000€."Za 1300 do 1400 evra/m2 mozda moze i Konjarnik, Brace Jerokovic rekao bih sigurno, Uciteljsko naselje i gore pomenuta Banjica.

Link to comment

u cemu je problem sa pomenutom banjicom, zasto je cena tako niska kada je to mnogo bolje povezano sa gradom (beogradom) od recimo novog beograda za pocetak. 15min od trosarine do slavije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...