Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Ниже цене станова за издавањеПодстанари никада нису били у бољем положају, тражња је мала и за 200 евра месечно може да се нађе одличан смештај „Имате 200 евра за кирију месечно!? И крећете да тражите стан. Благо вама!“, коментар је ових дана из већине великих и озбиљних агенција за издавање некретнина. Понуда је, кажу искусни у овом послу, никад боља, много станова је празно, криза је драстично умањила тражњу, па је и цена опала.Како у ово време у све веће градове почињу да пристижу студенти, најбројнија популација подстанара, „Потрошач” је истраживао какво је стање на тржишту станова за издавањеу Србији. Колико се разликују цене у универзитетским центрима, али и због чега је цена станова драстично пала.– Ове године имате прилику да бирате станове за релативно мале паре. Станова у Београду има колико вам душа хоће и то највише по ценама од 150 до 300 евра – каже Александра Кон из агенције „Алка“.Слично је и у другим градовима у Србији. Све је мање закупаца, па цене падају. Зашто је тако?Похлепа станодаваца уочи кризе достигла је врхунац. Гарсоњере из огласа у пракси би постајале голубарници за које су тражене нереалне суме новца. А вођени жељом за лаком зарадом, велики број људи видео је себе, у протеклом периоду, као рентијере.– Најбољи премер за то је ново насеље „Белвил“ у Београду. Највећи део станова људи су купили са намером да их издају. Српски сан био је: узећу кредит, па ћу кроз кирију да враћам рату банци. Али те рате су постале веома скупе. Станари су остали без посла, плате су се смањивале, па су многи отказали станове и вратили се да живе код родитеља или се преселили у скромније станове. Због тога на тржишту има много станова – објаснила је Александра Кон.Понуде попут оне – „црвени крст, 65 квадрата, централно грејање, опремљен, са ЛЦД телевизором, почетна цена 350 евра“, у понуди је све више агенција. Пала је и цена мањих станова који су традиционално најтраженији. У Миријеву за 150 евра може да се нађе пристојно место за живот од тридесетак квадрата. На Врачару сада многи и за 200 евра нуде једнособан стан. Али криза није једини разлог пада цене станова који се дају у закуп. Ту су и други фактори.– Студентски домови су се осавременили. Сређени су и више нема заједничких купатила и лоших соба. Бољи је намештај, нуде се кабловска телевизија и Интернет и добра деца добијају домове без проблема. Све то умногоме умањује тражњу – каже наша саговорница.А ко се упусти у тражење стана, ваљало би да се држи неколико савета. На путу од огласа до кључева често се прелази трновит пут на којем вребају дивље агенције, а осим новца, трагање за привременим кровом над главом кошта и живаца. Постоје и интернет форуми на којима преварени грађани размењују искуства, али и упозоравају нове жртве на дивље агенције за издавање некретнина. Чланови ових интернет заједница наводе и бројеве телефона који се понављају у огласима, а које, како кажу, по сваку цену треба избегавати.– Први савет је обратити се агенцији која не тражи чланарину и депозит и не даје пет лажних адреса. Зато би сви ваљало да контактирају с агенцијом, да кажу какав им стан треба и да питају када могу да га виде. То је прави пут за изнајмљивање стана. Требало би се обратити агенцијама које се овим послом баве професионално. Лако је у огласима проверити која се агенција оглашава под именом, а која се крије иза бројева 063 или 064 – саветују у „Алки“.Када се одабере агенција која новац тражи тек по реализацији, а не унапред, други је корак да се искажу прохтеви и да се захтева да се стан покаже. И када се одабере, тек онда се агенцији плаћа провизија.– Неписано је правило да провизија износи једну месечну закупнину. Половину плаћа станодавац, а половину закупац. То је посредничка провизија за агенцију, коју најчешће поделе газда и кирајџија. И то искључиво по реализацији – каже Александра Кон.После тога се агенција повлачи и даљу сарадњу препушта газди и подстанару. Такав је случај код нас, док на Западу агенција наставља да посредује, па подстанари никада не упознају власника стана. Али – агенција за то сваког месеца узима надокнаду.----------------------------------------------Спуштање цена И док су у повољнијем положају они који сада траже стан, поставља се питање шта је са онима који су их закупили пре две или три године и у њима још живе. Плаћају их знатно скупље него што би станодавци сада могли да их издају. Шта се њима саветује? Треба разговарати са газдом.– То је ствар процене. Јер, све кошта. И то што је станар уредно плаћао кирију. И то што је одржавао стан и није га оштетио, па и то што је уредно плаћао рачуне. Све то кошта. Због тога саветујем газдама – изађите у сусрет станарима и, уколико већ имате сигурност, спустите цену – кажу у агенцији „Алка“.-------------------------------------------------Држава да уведе редЈавашлук на тржишту станова и обмане дивљих агенција које унапред узимају новац, а станове никада не нађу, требало би да спречи држава.– Власт би о томе требало да води рачуна. Држава никада није донела ниједан пропис који регулише продају, а камоли издавање некретнина. Јер, пошто у фантомској агенцији потпишете уговор, ви више немате коме да се жалите – кажу у агенцијама за издавање станова.И док су потрошачи у Србији и у овом погледу и даље незаштићени, посредници поручују да данас није лако ни бити у улози газде.– И онај ко је издао стан потпуно је незаштићен. Подстанари могу да направе велике рачуне и да побегну. Није лако бити ни газда. Зато би требало да уз сваку кирију траже и плаћене рачуне за претходни месец.
http://www.politika.rs/rubrike/potrosac/Nize-cene-stanova-za-izdavanje.sr.html
Link to comment
Jos jedan glupava kampanja tekstova sestra Kon i Lazarevic. Ozbiljne agencije za izdavanje u BGD privatnih stanova :D. Te novine ne cita ozbiljno vise ni Bujosevic. U Mirijevu si uvek mogao da nadjes stan za 150 evra. Za 5 evra po kvadratu cu da stanujem u gradu, a ne na kraju linije 27 sa pogledom na Lesche i Jul Briner strase.
Link to comment
...idi, za te pare ce da proda i onaj kome se ne zuri, ta gajba moze da vredi 1250e po kvadratu max, i to ako nije raspadnuta kao sto vecina jeste....problem sa stanovima uz savu 70/45 je sto je lokacija zakon, a gajbe najruznije na svetu, sa kurtonskim kupatilom i kuhinjom, a predsobljem koje pojede dobrih 15 kvadrata....pritom, sve suva armatura pa je svako menjanje rasporeda preskupo i pretesko (a ja sam od onih sto bas vole taj kraj, zamisli sta pomisle ostali potencijalni kupci)....najbolje gajbe tamo su jednosobni stanovi od nekih 40ak kvadrata, idealni kome treba...hteo sam da kazem da te komsija laze garant, a kad se urazumis i budes hteo da je zavalis za 90 ili manje, imas sanse kod mene... smile.gif
Posto vidim da te interesuju blokovi 45 i 70 evo jedne informacije o prodaji stana u tom delu sa drugog foruma:" -blok 45 uz savu 90kvm za 80000-hitna prodaja uz puno kesa " .
Link to comment
...idi, za te pare ce da proda i onaj kome se ne zuri, ta gajba moze da vredi 1250e po kvadratu max, i to ako nije raspadnuta kao sto vecina jeste....problem sa stanovima uz savu 70/45 je sto je lokacija zakon, a gajbe najruznije na svetu, sa kurtonskim kupatilom i kuhinjom, a predsobljem koje pojede dobrih 15 kvadrata....pritom, sve suva armatura pa je svako menjanje rasporeda preskupo i pretesko (a ja sam od onih sto bas vole taj kraj, zamisli sta pomisle ostali potencijalni kupci)....najbolje gajbe tamo su jednosobni stanovi od nekih 40ak kvadrata, idealni kome treba...hteo sam da kazem da te komsija laze garant, a kad se urazumis i budes hteo da je zavalis za 90 ili manje, imas sanse kod mene... smile.gif
Pa i ja sam rekao kevi da je budala baronise....Nego pogodio si u centar sa "analizom" stana, kako mene ta kuhinja nervira majko mila :isuse:
Link to comment

generalno, kujne s' trpezarijom (za babu da spava na poljskom krevetu) i predsoblja sa smrdljivim cipelarnicima su najveci jedaci kvadrata sto ih ima igdje na svijet.otkad zivim u otvorenom prostoru, progledao sam.

Link to comment
generalno, kujne s' trpezarijom (za babu da spava na poljskom krevetu) i predsoblja sa smrdljivim cipelarnicima su najveci jedaci kvadrata sto ih ima igdje na svijet.otkad zivim u otvorenom prostoru, progledao sam.
Ovo je odvojena kuhinja ali je tako mala da je skandal!!!Ko je smislio ruka mu se osusila!!!
Link to comment
otkad zivim u otvorenom prostoru, progledao sam.
i ja. ali če se sve potpuno promeniti kada na istu kvadraturu dodaš još jednog člana domaćinstva. kada sam kupovao gajbu, logika je bila upravo ta tvoja; 30m2 za mene samog. sve savršeno; šank između kuhinje i jedne jedine sobe, uz to sve povezano sa predsobljem. zapravo, na gajbi imam samo jedna vrata, i to ona od klonje. ne računam naravno vrata od terase i ulazna vrata. ali kada treba da živiš s nekim, ume malo zajebano da bude kada taj neko treba da ustane u pola sedam, a tebi se spava do osam. kuvanje jutarnje kafe se čuje, kada ne postoje zidovi čijem sam se nepostojanju radovao pre izvesnog vremena. opcija da preneseš laptop u kuhinju sa trpezarijom ne postoji; ako imaš neki neodložan posao koji moraš da završiš te noći nema gde drugde biti obavljen nego u jednoj jedinoj sobi gde se spava, jede i radi. da me ne razumete pogrešno - ne žalim se. samo kažem da raspored prostorija zavisi od broja članova domaćinstva. otvoren prostor je do jaja, sve dok korespondira sa optimalnim brojem ukućana. Kada se pojavi jedan iznad toga, sve se fundamentalno menja. Pričam iz vrlo ličnog iskustva. Edited by pacey defender
Link to comment
sta cu ja u belvilu?! pa ja sam u legendarnom 62. bloku, to se ne menja bas lako! cool.gif belvil? ma 'bem li ga, trebalo bi da bude da svako ima pravo na svoje misljenje, ne znam da li to vazi i za ovaj forum. ne znam koliko je ljudi ulazilo u belvil? meni je manje vise super. stanovi koje sam gledao su OK, lokacija je perfektna (bar za vecinu novobeogradjana koje poznajem), cena je naravno previsoka u ovom trenutku.e sad, nije bas da su prazni celi ulazi laugh.gif ali mesta ima. ima neprodatih stanova, ima onih koji nisu jos useljeni, a ima i onih koji su kupljeni samo za preprodaju pa kao takvi i nece biti useljeni. s tim sto ce tesko biti i preprodati, bar u nekom narednom periodu.
desti misko :)...ja sam iz price skapirao da si se zajebao i dugorocno investirao u belvil..zadnjih sedam dana sam bio tamo na blejanju bar pet puta...i svaki dan sam brojao svetla u onim velikim zgradama do jurija gagarina, 7 stanova osvetljenih na jednoj strani, vrlo slicno i u ostalim zgradama...procentualno, bice da je oko 5% stanova koje naseljavaju ljudi...toliko o kapacitetima, dovoljno da napune jedan kafic i prave pazar kiosku za pljuge i novine......gajba u kojoj sam bio gleda na vozni park gsp-a sa jedne, i toplanu sa druge strane, cuju se busevi i tramvaji onako fino, mogu da zamislim koji je fazon kada u 4:30 misko krene da turira masinu za prvu smenu....jedino se lepo vidi pilon buduceg mosta, bice dobar pogled na tu stranu jednog dana......gajbe unutra nisu lose sto se tice rasporeda, bar ova od 50ak koju sam video samo i ona ima jedan polubesmislen hodnik....ne znam kakvi su originalno radovi posto je ova u kojoj sam bio preuredjena skoro cela i izgleda prijatno...ali se vidi koliko su fuserili, na svakoj terasi su se ustekovali za 10 srafova koji su trebali da drze neku plastiku izmedju sipki....cak je i plastika napravljena sa rupama, ali su ih majstori pricvrstili na pola mesta pa izgleda kao da se raspada, 10 srafova puta 5 centi puta koliko ima stanova...a to su sitnice, mogu samo da sumnjam kako se fuserilo na skupim stvarima...i parketi su malo talasasti uz terasu, istina je...kad spuste na 1300 evra i malo padnu kamate, mozda i uspeju da prodaju...
Link to comment
i ja. ali če se sve potpuno promeniti kada na istu kvadraturu dodaš još jednog člana domaćinstva. kada sam kupovao gajbu, logika je bila upravo ta tvoja; 30m2 za mene samog. sve savršeno; šank između kuhinje i jedne jedine sobe, uz to sve povezano sa predsobljem. zapravo, na gajbi imam samo jedna vrata, i to ona od klonje. ne računam naravno vrata od terase i ulazna vrata. ali kada treba da živiš s nekim, ume malo zajebano da bude kada taj neko treba da ustane u pola sedam, a tebi se spava do osam. kuvanje jutarnje kafe se čuje, kada ne postoje zidovi čijem sam se nepostojanju radovao pre izvesnog vremena. opcija da preneseš laptop u kuhinju sa trpezarijom ne postoji; ako imaš neki neodložan posao koji moraš da završiš te noći nema gde drugde biti obavljen nego u jednoj jedinoj sobi gde se spava, jede i radi. da me ne razumete pogrešno - ne žalim se. samo kažem da raspored prostorija zavisi od broja članova domaćinstva. otvoren prostor je do jaja, sve dok korespondira sa optimalnim brojem ukućana. Kada se pojavi jedan iznad toga, sve se fundamentalno menja. Pričam iz vrlo ličnog iskustva.
ne ne, ima nas dvoje, veci je stan (50 kvadrata). velika dnevna soba koja se nastavlja u kuhinju bez sanka (mislili da ga stavimo, ali smo pametno odustali) i dve male sobe. zivot se, dabome, odvija u tom velikom otvorenom prostoru u koji se ulazi direkt iz hodnika, kao u americkim sitkomima gde ljudi samo nahrupe u stan i publika krene da se smeje. potpuno si u pravu za sve ovo, moj rant je upucen ka nefunkcionalnim celinama koje bezveze jedu kvadraturu. na srecu projektanti sada itekako stede svaki kvadrat, pa je moguce smestiti 3 sobe u stan od 50 kvadrata.
Link to comment
Posto vidim da te interesuju blokovi 45 i 70 evo jedne informacije o prodaji stana u tom delu sa drugog foruma:" -blok 45 uz savu 90kvm za 80000-hitna prodaja uz puno kesa " .
biggrin.gif ...moguce, onaj od 50kvm na prizemlju i velike dve terase, na koje sabani masovno narokaju nadstresnice, zastakle i racunaju da imaju 90 kvadrata...ne trazim ja stan, ali bliski mi ljudi intenzivno gledaju......meni treba cetvorosoban, kamata od 4% (fiksna) i cena od 1000 evra po kvadratu, na pet minuta peske do save...do tada, iznajmljujem smile.gif Edited by BigLebowsky
Link to comment

3 sobe u 50m2 je super! sjajan opis prostora, zamišljam sitkom bez ikakve zadrške :D bez namere da pokrećem stare rasprave sa ovog topika, u kojima sam katkad i nepristojno nastupio, jedno-ipo-iposoban stan u tvom primeru pokazuje koliko sve to može da bude izuzetno funkcionalno i prijatno za život.pre par meseci sam bio na gajbi drugara. živi sa devojkom u 28m2. kuhinju od 6m2 je pretvorio u spavaću sobu. sada ima dnevni boravak od 14m2, wc od 4m2, pomenutu spavaću od 6m2, uz predsoblje koje je super iskorišćeno za kuhinjsku nišu celom dužinom. za dvoje je sjajno. da živi sam, verovatno bi bilo suludo da se upušta u te radove.

Edited by pacey defender
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...