Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Recimo da ima stan koji vredi 80 hiljada, možda neodogovarajuće spratnosti. Dodajmo buku, zagađenje, gužvu. Ako ga proda može za pola tog novca da kupi stan u manjem mestu a opet dovoljno velikom da zadovolji sve njegove recimo zdravstvene potrebe. Penziju dobija pa dobija, ostatak novca od prodaje potrošiti/uložiti po nahođenju.
pa i to je ok. ukoliko zeli.ali ukoliko je sistemski guran u siromashtvo, a jeste, a onda mu nabijamo nanos taj stan, kao od ko zna koliko kvadrata, sto ga ne proda, kad ne moze da zivi... tu neshto nije kako treba... sad je kao neki ideal da penzioner treba da se baca na berzu i neshto uposhljava novce ili ih spiskava. to valjda sekira drzavu taman toliko koliko i bapski i dedski priliv iz inostranstva, od dece u rasejanju. sve pozderu, umesto da ulazu...i mi treba da budemo matori nekad, a vec smo zli :ph34r:
Link to comment
Recimo da ima stan koji vredi 80 hiljada, možda neodogovarajuće spratnosti. Dodajmo buku, zagađenje, gužvu. Ako ga proda može za pola tog novca da kupi stan u manjem mestu a opet dovoljno velikom da zadovolji sve njegove recimo zdravstvene potrebe. Penziju dobija pa dobija, ostatak novca od prodaje potrošiti/uložiti po nahođenju.
pa sad. kako sam ovde nekako najblizi penziji, necu da budem pristrasan. zaboravio si samo momenat da ljudi u godinama, da ne kazem penzioneri, moraju ponekad da razmisljaju i o svojim potomcima. moj bitni motiv za koju godinu ce biti prodaja stana i kupovina 2 mala stana da bi eto moj potomak imao svoj prostor i da ne bi morao da ulece u kredit o 30 godina, ako sam vec najobicniji crv u socijalnoj stratifikaciji, ako nemam nikakve drustvene veze itd koje uvek bitno olaksavaju zivot, makar na taj nacin da mu pomognem. i to o manjem mestu... pa nesto ne poznajem srbiju kakva je sada a opet, koji kurac da se selim u neko meni nepoznato mesto koje odumire jer se silom ekonomske situacije prazni tako sto svako ko moze migrira ka par vecih gradova u zemlji? mislim, manja mesta u srbiji nisu u arizoni, floridi ili spaniji. inace slazem se da je zivot stairh ljudi o ovom gradu jedan poprilicni apsurd, mislim, cemu zivot u gradu koji nista lepo ne nudi starim ljudima? ko zna, mozda za 15 godina i odem u neko manje mesto mada sam poprilicno sumnjicav da ce se u srbiji ista promeniti bitno na bolje za tih 15ak godina i da, za razliku od tebe, imam tesku sumnju da bi ova drzava uradila ista pametno za kintom koja bi se dobila povecanjem poreza na nekretnine. hajd' da se rukovodimo nekim principom socijalne pravde i da se ovde uvede porez na drugu, trecu itd nekretninu ali pobogu, vecina vlasnika nekretnija u ovoj zemlji su to postali 90-ih i to im je jedina imovina a u sustini su sirotinja koja zivi samo od svojih plata ili penzija. dakle, ta klasa bi opet socijalno pukla i ne verujem da bi povecanje poreza bitno oborilo cenu nekretnina na trzistu.a ustvari nisam pametan, jako sam glup da uopste protumacim sve kretenizme i apsurde koji vladaju ovim trzistem nekretnina.
Link to comment
hajd' da se rukovodimo nekim principom socijalne pravde i da se ovde uvede porez na drugu, trecu itd nekretninu ali pobogu, vecina vlasnika nekretnija u ovoj zemlji su to postali 90-ih i to im je jedina imovina a u sustini su sirotinja koja zivi samo od svojih plata ili penzija. dakle, ta klasa bi opet socijalno pukla i ne verujem da bi povecanje poreza bitno oborilo cenu nekretnina na trzistu.a ustvari nisam pametan, jako sam glup da uopste protumacim sve kretenizme i apsurde koji vladaju ovim trzistem nekretnina.
Postoji i varijanta da se uvede progresivna stopa poreza na nekretnine. Recimo da imovina vredna do 10k eura uopšte ne oporezuje. Onda može da se uvede stopa, od 25 do 100, sa osnovicom 0.1% godišnje. To je od 25 do 100 eura poreza na godišnjem nivou. A ono što vredi od 100 do 200, da se tarifira 0.2%, pa tako da dođemo i do onoga što vredi milionče, da se tarifira sa 1%, što je 10k eura godišnje.Tu onda može da se uvede korektiv broja članova domaćinstva. Bezveze je da jedna krupna i vredna nekretnina (200k) bude oporezovana visokom stopom, ako u tom stanu živi šestoro ljudi. Jer je to u proseku 33k po osobi, a da osoba živi sama u stanu koji vredi 33k, plaćala bi manju stopu poreza.Socijalna pravda zamišljena je tako da se oni najbogatiji najviše solidarišu, ali udeo u solidatnosti mora da ima i srednji sloj, ma koliko on bio siromašan u apsolutnom smislu. Edited by pacey defender
Link to comment

ook, ovo sto si napisao zvuci razumno. opet, kako ce to smanjiti cenu nekretnina u totalu na ovom trzistu? postoje li ikakve naznake da ce se otprilike takav sistem oporezivanja uvesti ili ce biti procenat na cenu isti bez obzira na vrednost nekretnine i socijalnu strukturu vlasnika, tj da li ima 1 ili 10 nekretnina itd?

Link to comment

To je zaista teško reći. U vladi postoje potpuno različiti stavovi, a siguran sam da će Mlađa odmah priskočiti sa pričom da ne treba uvoditi nikakve nove i veće poreze na imovinu jer se time udara na njegovu ciljnu grupu birača - srednji sloj. Ako je cilj da se snize cene stanova, onda treba da se pozabave korupcijom. Nikakvi subvencionisani stambeni krediti, državna gradnja ili porezi na stanove ne mogu sniziti cene stanova, koliko se to može postići uklanjanjem svih onih usputnih, a nelegalnih troškova na putu do formiranja konačne cene stana.

Link to comment
ook, ovo sto si napisao zvuci razumno. opet, kako ce to smanjiti cenu nekretnina u totalu na ovom trzistu? postoje li ikakve naznake da ce se otprilike takav sistem oporezivanja uvesti ili ce biti procenat na cenu isti bez obzira na vrednost nekretnine i socijalnu strukturu vlasnika, tj da li ima 1 ili 10 nekretnina itd?
Pa, npr. smanjice cene onim skupljim stanovima, a onda ce to oboriti i cene jeftinijim, jer ako neko sa stanom od preko 100.000 vrednosti krene da ga prodaje za nizu cenu jer mu ne odgovara da placa visok porez, zasto bi se odrzala cena jeftinijih stanova? Npr. ako odjedanput mogu da kupim stan od 100 kvadrata za 900 evra kvadrat umesto 1500, zasto bi davao 1500 evra za kvadrat stana od 50 kvadrata? itd.Pacey jeste upravu, ono sto bi najbrze spustilo cenu nekretnina je da se eliminise korupcija. Prvo, "ugradjivanje" sluzbenika. Kazu da je nekih 20% cene kvadrata. Drugo, masa drugih nelegalnih stvari tipa namestenih tendera, sabotiranja konkurencije zarad ovog ili onog, itd. Efekat ovog drugog je tesko izmeriti. Na kraju, ima nesto sto ima veze sa drzavnim sluzbenicima, a da nije korupcija: nepotrebna birokratija i sporost. Treba prikupiti tonu dozvola sa 5 razlicitih mesta (ima onaj lep grafikon u Insajderu). I bez korupcije, sluzbe su uzasno spore. A cak i da rade svoj posao savrseno i brzo, opet ih ima previse. Edited by hazard
Link to comment
To je zaista teško reći. U vladi postoje potpuno različiti stavovi, a siguran sam da će Mlađa odmah priskočiti sa pričom da ne treba uvoditi nikakve nove i veće poreze na imovinu jer se time udara na njegovu ciljnu grupu birača - srednji sloj. Ako je cilj da se snize cene stanova, onda treba da se pozabave korupcijom. Nikakvi subvencionisani stambeni krediti, državna gradnja ili porezi na stanove ne mogu sniziti cene stanova, koliko se to može postići uklanjanjem svih onih usputnih, a nelegalnih troškova na putu do formiranja konačne cene stana.
Povećanje poreza na nekretnine bi svakako povećao promet a samim tim u uslovima male tražnje bi i cena pala. Ali to nije cilj države već namirivanje budžeta. Ne zaboravi da mi imamo ogroman deficit budžeta, značajan javni dug i da prosto nedostaje novac. Pad cena bi bio samo propratni efekat (koji naši vlastodržci i žele da izbegnu i zato nema ništa od značajnijeg poreza na nepokretnosti).
Link to comment
Pa, npr. smanjice cene onim skupljim stanovima, a onda ce to oboriti i cene jeftinijim, jer ako neko sa stanom od preko 100.000 vrednosti krene da ga prodaje za nizu cenu jer mu ne odgovara da placa visok porez, zasto bi se odrzala cena jeftinijih stanova? Npr. ako odjedanput mogu da kupim stan od 100 kvadrata za 900 evra kvadrat umesto 1500, zasto bi davao 1500 evra za kvadrat stana od 50 kvadrata? itd.
aha, ok. jedino me buni nesto: ako krenu da padaju cene vecih nekretnina zbog povecanja poreza i ako ljudi koji ne mogu ili ne zele da placaju te vece poreze krenu da prodaju te stanove i kupuju manje, zar nece po principu ponude/traznje skociti cena manjih nekretnina? jer ipak ljudi koji vece stanove moraju negde da zive tj. moraju da kupuju manje stanove? ali kako je hefeweizen objasnio, cilj ove drzave je samo popunjavanje budzetskog deficita i ne postoji ikakva naznaka da ce doci do neke bitnije reforme poreskog sistema sto se tice nekretnina.i kako shvatam uglavnom se svi slazemo da je endemska korupcija jedan od vecih uzroka kretenizama i naduvanih cena na trzistu nekretnina
Link to comment

Pa nece nuzno kupovati manje - kupovace mozda iste, mozda vece - na drugoj lokaciji. Naravno, u kratkom roku bi verovatno bilo raznoraznih tumbanja koje je tesko predvideti.Sto se tice cilja drzave, ministarka finansija ponekad i zna dobro da razmisli - ona shvata da je najveci problem nase privrede poreska preopterecenost rada tj. plata. Tako je ona prvo predlagala smanjenje poreza na rad a povecanje poreza na imovinu, ali to nije proslo - mislim, porez na imovinu jeste povecan (tj. promenio se nacin obracuna) ali u praksi ne previse. Dovoljno kao sto kazes da se popuni neka budzetska rupa, ali nedovoljno da nadomesti eventualno smanjenje doprinosa i poreza. Njen trenutni predlog - opet, u datim okolnostima razuman - je da se smanjenje poreza na rad nadomesti povecanjem PDVa od 3% (nazalost nema nikakve volje u Vladi da se krese broj zaposlenih u javnoj upravi pa rupa nastala smanjenjem jednog poreza mora da se nadomesta povecanjem drugog). Protiv ovoga se naravno digao uvoznicki lobi.Korupcija jeste jedan od glavnih uzroka naduvanih cena, ali ne i jedina. I nas je, kao i ostatak sveta, zahvatila bila ta nekretninska groznica. Pa balon negde puce ranije, negde kasnije, negde brze negde sporije, negde dramaticnije a negde ne.

Link to comment
Pa nece nuzno kupovati manje - kupovace mozda iste, mozda vece - na drugoj lokaciji. Naravno, u kratkom roku bi verovatno bilo raznoraznih tumbanja koje je tesko predvideti.Korupcija jeste jedan od glavnih uzroka naduvanih cena, ali ne i jedina. I nas je, kao i ostatak sveta, zahvatila bila ta nekretninska groznica. Pa balon negde puce ranije, negde kasnije, negde brze negde sporije, negde dramaticnije a negde ne.
pa da, zvuci logicno. sta ja znam, dok sa ovo malo pameti razmisljam o tome polazim od svojih potreba sto je valjda prirodno. ja sam od onih koji bi nuzno kupovao manje kada bih prodavao ovo vece, rekoh vec, zelja da za koju godinu pomognem potomku da dodje do svog prostora + sto zivim u za sebe neodgovarajucem tj. prevelikom prostoru ciji su mesecni troskovi (infostan recimo) mnogo veci nego da zivim u manjem prostoru, realno meni ne treba nista veci prostor od jednosopbnog stancetaovo o nekretninskoj groznici, sjajno si primetio to, da se ta nekretninska kriza prelila i na nas i da smo, kako se to kaze, deo svetskog trenda pucanja balona sa, kako mi se cini manje dramaticnim posledicama nego u nekim drugim zemljama, kad se samo setim onih crtica iz medija o ljudima koji lete ekspresno sa porodicama iz svojih kuca kada je balon pukao itd, takvih drama ovde nije bilo valjda zbog same cinjenice da je ogroman procenat vlasnika nekretnina to postao 90-ih tj. da su, da li za par hiljada ili za jednu marku, dobili neku vrstu socijalnog poklona od ondasnjeg rezima. a za miniustarsku finansija, slazem se da ume ponekad dobro da razmisli ali plasim se da je njen uticaj u vladi srbije poprilicno minoran ako se uopste ikakve bitne odluke u ovoj zemlji donose u vladi srbije osim sto formalno prodju kao odluka vlade. Edited by Pontijak
Link to comment

Pa dobro, jasno je da kad kazem "Vlada" mislim na onu dvojicu-trojicu lidera vladajucih stranaka koji drze vlast (u ovom trenu Tadic, Dinkic, Dacic) i na one koje na njih uticu (iz raznoraznih interesnih grupa). Jasno je da ministri samo dizu ruke onako kako im njihov stranacki gazda naredi.

Link to comment
pa i to je ok. ukoliko zeli.ali ukoliko je sistemski guran u siromashtvo, a jeste, a onda mu nabijamo nanos taj stan, kao od ko zna koliko kvadrata, sto ga ne proda, kad ne moze da zivi... tu neshto nije kako treba... sad je kao neki ideal da penzioner treba da se baca na berzu i neshto uposhljava novce ili ih spiskava. to valjda sekira drzavu taman toliko koliko i bapski i dedski priliv iz inostranstva, od dece u rasejanju. sve pozderu, umesto da ulazu...i mi treba da budemo matori nekad, a vec smo zli :ph34r:
Није системски гуран у сиромаштво ако поседује вредну некретнину. А поента је како је Понтијак лепо приметио, да се тај стан, што брже, преусмери онима којима је потребнији - млађим људима и породицама. Ми канда имамо проблем с белом кугом, не? А пензије тих пензоса плаћа ко - радна снага које је све мање па су пензионери све сиромашнији. Можда крајњи ефекат буде комплетно повољан по пензосе:- веће или макар реално исте пензије (уместо нижих)- свеж ваздух (шетње) и дружење с осталим вршњацима (направе се зграде са становима за исте на периферији, где имају пратећу негу), уместо да иду на излете у природу долазиће на излете у град ради културног садржаја и посете родбини- корист за младе и државу уопште- пад тржишне цене некретнина што омогућава држави да престане са кобојаги опорезивањем и власницима да могу да приуште плаћање правог пореза на имовину- штета за спекуланте некретнинама и штекаре иза којих у 90% случајева стоји сумњиви капитал или државна протекција (што ти дође на исто) Edited by savindan
Link to comment
u toj zgradi u tom ulazu bih manji stan platio i vise od 1400+. stan je preveliki za moje sadasnje potrebe, pa posto nisam mogao da ga prodam sad ga sredjujem pa cu ga mozda prodati kad budem dobio cenu koja mi odgovara a u medjuvremenu cu ga izdavati.nemam nista protiv novogradnje - u v.stepe ima ekipa ljudi koja je napravila nekoliko zgrada koje su vrlo solidne - oni ne spustaju cenu kvadrata za kes, ali mislim da za lovu koju sam ja trazio ne moze u kraju nista bolje da se nadje: samo jedan komsija na spratu, pogled na istok, jug i zapad - svetla koliko hoces, velike terase, dobar raspored prostorija - da ima 75, 80 kvadrata ne bih ga prodavao.
Да ли си се распитао за новоградњу у околним улицама поред Војводе Степе? Оне често умеју бити повољније а по мени су чак и боље јер нема толико буке од трамваја а близу си исте, само што није звучна локација (В. Степе), јелте...
Link to comment
aha, ok. jedino me buni nesto: ako krenu da padaju cene vecih nekretnina zbog povecanja poreza i ako ljudi koji ne mogu ili ne zele da placaju te vece poreze krenu da prodaju te stanove i kupuju manje, zar nece po principu ponude/traznje skociti cena manjih nekretnina?
С тим што би неко са буџетом од 100.000 аутоматски уместо мањих почео да гледа средње и веће станове па попунио те веће празне станове и оставио мање станчиће овима што напуштају веће због недостатка финансија.Уосталом, ако су мањи станови у толикој потражњи, тј. да квадрат гарсоњере вреди више од једноипособног онда ће по аутоматизму грађевинци почети да граде више истих, или једноставно зграде од гарсоњера, што да не, исплати му се да подигне вредност своје инвестиције без да шири укупну површину? Али то не раде јер је прича о малим вредним становима још једна патка некретнинске мафије - агенција, грађевинаца, општинске корупције - која је измислила причу о томе да Београду недостаје 100-200 хиљада станова (укупно их је на попису 2002. било мање од 600.000 од чега је десетина била празна а број становника по стану најнижи у БГ нижи него просек у Србији). Додуше, где је Конова из Алке и Удружења, нешто је нема да се оглашава последњих годину дана, јел жива? cool.gif
cilj ove drzave je samo popunjavanje budzetskog deficita i ne postoji ikakva naznaka da ce doci do neke bitnije reforme poreskog sistema sto se tice nekretnina.
Као што је пут до пакла поплочан најбољим намерама тако је често и у Србији неједан друштвено-користан потез био мотивисан крајње једностраним и себичним мотивом наше политикантске олигархије.Продају и Телеком због рупа у буџету, што не значи да то на средњи и дужи рок неће бити добро по нас. Ђинђић је Американцима поклонио Сартид (највероватније због 5.X) да би USS постао наш највећи извозник. FOX је уложио милионе у свој случај (чланове РРА, Владе) да би добио фреквенцију уместо RTL. Прошле године су због минуса од 6М$ продали целу ствар Грцима и неким домаћим, у Србији зато пола кабловских компанија нуди хрватски RTL у својој понуди. Тржишни механизми су неумољиви. Edited by savindan
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...