Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Naravno nisam lud da tražim 2000 evra za to (mislim ako se nađe neko ko bi dao teško da bih odbio)...Ali recimo išao sam da gledam stan, prizemlje novije zgrade iza Megatrenda, 48 kvm čovek traži 90 000! :isuse: Pri tome stan je potpuno šizofren ima sobu koja je kao dnevna koja je u obliku levka....Sreća pa sam to išao da vidim ajde tek tako da vidim kako idu cene i šta se nudi...
To ti pricam tamo su svi stanovi krsevi od Energoprojekta da tzv Retenzije (blok 11b) bilo odrzavani bilo ne odrzavani od najstarijih do najnovijih osim mozda nove neuseljene zgrade preko puta Megatrenda. Gledao sve novije kako su ofrlje zidane. Sifra Novi Beograd i Naselja iskljuceno. samo su ludjaci placali sumanute cene 2006-8 a gazde ih i dalje traze a vecinom su zapravo socijalni stanovi Juzni Pekam osim par tzv kockica i nekih vecih u onim dugackim po 11 spratova zgradama u Goce Delceva, ali i to je uzasan betonjerski rad. Megatrend je nikao na mom bivsem otetom parkingu. tako ako ti neko ponudi 1400 a nadjes nesto pristojno bezi.
Link to comment
Naravno nisam lud da tražim 2000 evra za to (mislim ako se nađe neko ko bi dao teško da bih odbio)...Ali recimo išao sam da gledam stan, prizemlje novije zgrade iza Megatrenda, 48 kvm čovek traži 90 000! :isuse: Pri tome stan je potpuno šizofren ima sobu koja je kao dnevna koja je u obliku levka....Sreća pa sam to išao da vidim ajde tek tako da vidim kako idu cene i šta se nudi...
jesu to zgrade od sive cigle, sa upadljivo uskim prozorima u klare cetkin?
Link to comment
lokacija je vozdovac a cena se priblizila 1400 tako da sam odustao od prodaje i sad ga renoviram do boljih vremena.edit: i ja sam kao velja imao opciju zamene za manji, ali je tek to naucna fantastika
Зграда Јединстве преко пута Вождовачке цркве?У том крају можеш новоградњу да набавиш за те паре ако имаш кеш.Уосталом најбољи лакмус папир ти је да себи поставиш питање "да ли бих ја платио стан у својој згради +1400 евра по квадрату". Један пријатељ је тако тражио стан, чуо баснословну цену квадрата од човека из агенције који га је убеђивао да толико кошта. Када му је понудио да му прода мало већи стан на сличној локацији за исте паре, агент је престао да тркељише.Није тржишна цена она коју лупи агент/власник већ коју је муштерија спреман да плати уз пристанак продавца. У овом случају, пошто је купаца далеко мање од продаваца, њихова моћ да оборе цену и да буду пресуђујући фактор је далеко јача од твоје као продавца. Edited by savindan
Link to comment
stvar je u tome da bi onaj ko zaradjuje vise trebalo da placa veci porez - ne onaj koji ima vise. sta neko ima je njegova privatna stvar ako je to legalno stekao i tu drzava nema sta da trazi.
А шта је с оним који ништа не зарађује а тата/баба/деда су му оставили велику заоставштину? Он је сиромашан па не мора да плаћа никакав порез?Заправо се свака западна држава финансира од пореза како на доходак тако и имовину. Српски порез на имовину је ненормалне смешан - ем је ниска стопа опорезивања ем пореска управа рачуна пореску основицу испод тржишне цене. То је у суштини дотирање власника који затим могу да ишчекују на тржишту држећи некретнину за коју траже цену изнад тржишне.
Ili ce rentiranje da poskupi.
Кирије скоче када се не продају станови, нема довољно празних станова за изнајмљивање, али је пуно празних нових који се не издају јер се продају (иако их нико не купује јер је потражна цена изнад тржишне). Ако се обори тржишна цена (тако што се дигне порез на имовину) онда ће пасти цене некретнина, потенцијални купци ће се брже усељавати (у нове станове направљене за продају) и исељавати из старијих станова који затим могу да се изнајмљују.Тако да нисам сигуран да ће кирија нужно да поскупи. Није увек до марже станодавца колико до понуде и потражње. Ако можеш дабираш између више станова који ти одговарају не може ти нико наметнути скупљу кирију. Edited by savindan
Link to comment
To ti pricam tamo su svi stanovi krsevi od Energoprojekta da tzv Retenzije (blok 11b) bilo odrzavani bilo ne odrzavani od najstarijih do najnovijih osim mozda nove neuseljene zgrade preko puta Megatrenda. Gledao sve novije kako su ofrlje zidane. Sifra Novi Beograd i Naselja iskljuceno. samo su ludjaci placali sumanute cene 2006-8 a gazde ih i dalje traze a vecinom su zapravo socijalni stanovi Juzni Pekam osim par tzv kockica i nekih vecih u onim dugackim po 11 spratova zgradama u Goce Delceva, ali i to je uzasan betonjerski rad. Megatrend je nikao na mom bivsem otetom parkingu. tako ako ti neko ponudi 1400 a nadjes nesto pristojno bezi.
Ma da...posto moram da ostanem na NBG verovatno cu "ekploatisati" lokaciju (meni je nejasan razlog) naime razlika izmedju ove lokacije i recimo savskih blokova je takva da u blokovima za isti kvadrat dobijes taman kintu da sredis stan pre useljena... Edited by veljaGB
Link to comment
А шта је с оним који ништа не зарађује а тата/баба/деда су му оставили велику заоставштину? Он је сиромашан па не мора да плаћа никакав порез?
svaki put kad kupi hleb i mleko plati porez, kad plati struju plati i porez.covek kucu zida od para koje preostanu posto plati porez, od cigala i cementa na koje plati porez. plati i gradjevinsku dozvolu ili legalizaciju...kapiram ja da drzava zeli od svakog od nas da napravi malog trgovca koji ce kroz hipoteku i kredite da aktivira sve sto ima i duva u ekonomski balon zemlje, ali mi se to ne svidja i posto drzava dokazano ne zna da upravlja sa parama koje dobija od gradjana potrudicu se da u tome sto manje ucestvujem.
Link to comment
У том крају можеш новоградњу да набавиш за те паре ако имаш кеш.Уосталом најбољи лакмус папир ти је да себи поставиш питање "да ли бих ја платио стан у својој згради +1400 евра по квадрату". Један пријатељ је тако тражио стан, чуо баснословну цену квадрата од човека из агенције који га је убеђивао да толико кошта. Када му је понудио да му прода мало већи стан на сличној локацији за исте паре, агент је престао да тркељише.
u toj zgradi u tom ulazu bih manji stan platio i vise od 1400+. stan je preveliki za moje sadasnje potrebe, pa posto nisam mogao da ga prodam sad ga sredjujem pa cu ga mozda prodati kad budem dobio cenu koja mi odgovara a u medjuvremenu cu ga izdavati.nemam nista protiv novogradnje - u v.stepe ima ekipa ljudi koja je napravila nekoliko zgrada koje su vrlo solidne - oni ne spustaju cenu kvadrata za kes, ali mislim da za lovu koju sam ja trazio ne moze u kraju nista bolje da se nadje: samo jedan komsija na spratu, pogled na istok, jug i zapad - svetla koliko hoces, velike terase, dobar raspored prostorija - da ima 75, 80 kvadrata ne bih ga prodavao.
Link to comment
svaki put kad kupi hleb i mleko plati porez, kad plati struju plati i porez.covek kucu zida od para koje preostanu posto plati porez, od cigala i cementa na koje plati porez. plati i gradjevinsku dozvolu ili legalizaciju...kapiram ja da drzava zeli od svakog od nas da napravi malog trgovca koji ce kroz hipoteku i kredite da aktivira sve sto ima i duva u ekonomski balon zemlje, ali mi se to ne svidja i posto drzava dokazano ne zna da upravlja sa parama koje dobija od gradjana potrudicu se da u tome sto manje ucestvujem.
Nije u pitanju ekonomski balon koliko likvidnost trzista.S jedne strane ja se skroz slazem sa tobom - ranije sam bio skroz na stanovistu da je porez na imovinu glupost. Ako zivim u kuci, ona je meni samo trosak, ne donosi mi nikakav prihod. Em sto sam je platio (ili je otplacujem), em sto moram da odrzavam. Nista drugacije od automobila ili kompjutera recimo. Takodje, suludo mi je da ja recimo platim kucu 100.000 evra, pa placam porez na tu cifru, onda cena skoci za 5 godina na 200.000 evra, pa na to placam porez, pa onda za 5 godina placam porez opet na 100.000 jer je cena pala. A u medjuvremenu sam platio porez na nekih 100.000 evra "vrednosti" koje nikad nisam video. Mislim, prava cena kuce moze da se odredi samo u trenutku kupoprodaje...sve ostalo je magla. I meni je isto u sustini nepravedno da neko npr. radi 25 godina, otplati stan koji vredi pa i milion evra ako je toliko posteno zaradio da moze sebi da priusti, i da onda u penziji bude primoran da napusti taj stan zbog velikog poreza na imovinu, jer su mu u penziji prihodi mnogo manji.Medjutim s druge strane postoji i "makro" slika zbog koje vise nisam siguran sta da mislim o porezu na imovinu. Mali ili nepostojeci porez na imovinu omogucava da neko drzi prazan stan u centru od 200 kvadrata i da ceka "pravu" cenu (tipa necu nista ispod 2500 evra kvadrat) jer mu se moze. Godisnji porez na taj stan je uzasno mali. Omogucava nekom da drzi ogromnu zemlju koja zvrji prazna jer ga to nista ne kosta. I to dovodi do nelikvidnosti na trzistu nekretnina, do manje ponude i vecih cena, i onda je svima teze da dodju do stana. Omogucava da neko parce zemlje zvrji prazno umesto da se produktivno uposli. Itd. Kada bi kod nas postojao porez na imovinu koji bi bio realan, npr. 1% trzisne vrednosti, nikome se ne bi isplatilo da drzi stan od 250.000 evra cekajuci "pravog" kupca koji bi bio spreman da da tu cenu, jer bi porez godisnje kostao 2500 evra. Taj stan bi ili morao da se izda da se to pokrije ili bi morao da se proda. A kako su cene na nasem trzistu nekretnina nerealne u poredjenju sa kupovnom moci stanovnistva, taj stan bi se verovatno prodao za manje, pale bi generalno cene nekretnina, a samim tim bi i porez nakon toga postao podnosljiviji za vlasnike. Stvar je u tome sto nepostojanje poreza na imovinu stavlja u mnogo povlasceniji polozaj one koje nesto imaju u odnosu na one koje nemaju nista (na nekretninu mislim).Takodje, ima ta prica kako od poreza na imovinu ne mozes pobeci, i kako se kroz porez na imovinu prakticno indirektno oporezuje prihod. Postoje mnogi - narocito u Srbiji - koji su izbegli placanje poreza na drugima instancama, jer su pare zaradili ko zna kako, a imovinu su stekli. Porez na prihod moz da izvrdas, porez na dobit, pa cak i PDV...ali imovina mora da bude uknjizena na nekoga i vrlo je tesko od poreza na imovinu pobeci.
Link to comment

hm. logicno zvuci tvoja prica. ma, na kraju krajeva, sve se svodi na sukob interesa onih koji nesto imaju i onih koji nemaju to nesto, recimo stan kakav zele i gde zele a zeleli bi da kupe jeftinije to sto zele da imaju. naravno da bi tzv. drzava odma' povecala porez na nekretnine kada bi smela, problem je sto je vecina stanovnistva koje nesto ima, tj. ima u vlasnistvu neku nekretninu, toliko siromasna da bi im taj 1% poprilicno demolirao ionako mizeran standard, e sad, mogli bi da prodaju nekretnine ako ne mogu da placaju porez, istina negde bi morali i da zive, ne daju se kontejneri svakom ko se naseli ispod mosta, naravno srozale bi se cene nekretnina u nekim delovima grada i vecim nekretninama ali bi skocile cene nekretnina u tzv. siromasnijim delovima grada pa bi trziste nekretnina opet zapalo u letargiju kada bi se obrnuo taj ciklus prodaje ali bi zato drzava maknula odjednom kintu od poreza na prodaju i plus porez od 1%, taman da ima za nove i nove apsurdne pronevere i rasipanja kao drzava.uzgred receno, kao laik nikada nisam shvatao te furke trzisna cena i cena koja je ispod ili iznad trzisne cene, jbt, cena je cena trgovalo se na trzistu necim puno ili malo). za divno cudo, nije mi skocio pritisak na zagovaranje povecanja poreza na nekretnine iako bih bio medju onima koji bi bili trzisna zrtva takvog povecanja ali koga boli kurac za to. da sam pametan prodavao bih stan i bezao iz dela grada u kome zivim ali eto nisam pametan, posle ce mi djavo biti kriv kada se ostvari hazardovo vidjenje situacije. porez ce mi biti u pocetku iznos cetvoromesecne plate a cena stana ce se u pocetku prepoloviti dok ce stanovi u krnjaci i borci da skoce dok horde osiromasenih gradzana tegle na volujskim zapregama svoju pokretnu imovinu iz centra prema idilicnim predgradjima nase prestonice biggrin.gif

Edited by Pontijak
Link to comment
...
Sme država, no je glupa.Ili ne sme, ali se ne boji sirotinje raje nego onih koji su novac oprali kroz nekretnine.U svakom slučaju ja sam za, imam mrvicu nade da će barem nešto od tako prikupljenih sredstava otići u pravu svrhu.A onaj ko je svojim radom kupio nekretninu u centru BGa ima i penziju da plati porez, ne brinem se za njih. Ko je stekao drugačije, pa ne može da plati, jebiga...Da je više pameti pa da penzosi odu 50km od BGa u mnogo bolje uslove za njih + da im ostane para da žive ko lordovi poslednje dane...ali ne centar je to...
Link to comment
pa u nekakvim zemljama kao sto je italija npr. porez na imovinu se placa samo za drugi, treci, ... stan u vlasnistvu.
Upravo to htedoh da napišem. Mislim da je takav sistem najpravedniji.
Link to comment
Da je više pameti pa da penzosi odu 50km od BGa u mnogo bolje uslove za njih + da im ostane para da žive ko lordovi poslednje dane...ali ne centar je to...
Zasto bi neko ko je, recimo, 30-40 godina ziveo u jednom kraju [i poseduje samo stan kome zivi] sada zeleo da se u svojim penzionerskim danima seli u mesto 50km od Beograda? Kako je to "pametno"?
Link to comment

Recimo da ima stan koji vredi 80 hiljada, možda neodogovarajuće spratnosti. Dodajmo buku, zagađenje, gužvu. Ako ga proda može za pola tog novca da kupi stan u manjem mestu a opet dovoljno velikom da zadovolji sve njegove recimo zdravstvene potrebe. Penziju dobija pa dobija, ostatak novca od prodaje potrošiti/uložiti po nahođenju.

Link to comment
Recimo da ima stan koji vredi 80 hiljada, možda neodogovarajuće spratnosti. Dodajmo buku, zagađenje, gužvu. Ako ga proda može za pola tog novca da kupi stan u manjem mestu a opet dovoljno velikom da zadovolji sve njegove recimo zdravstvene potrebe. Penziju dobija pa dobija, ostatak novca od prodaje potrošiti/uložiti po nahođenju.
Kome smetaju buka, zagadjenje i guzva otici ce bez vecih poreza. Donekle razumem da se prica o ljudima koji zive u trosnim kucama oko kojih su podignute petospratnice, ali ne vidim prednost situacije u kojoj na 7. spratu dorcolske zgrade umesto nekog penzionera zivi mladi bracni par. Zar se i na njih ne moze primeniti opaska "ali ne centar je to"? Nek zive dalje od Beograda, da deca imaju gde da se igraju, gde mogu, recimo, da zadovolje sve svoje zdravstvene potrebe...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...