Jump to content

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Ha! Evo i ja jedno slično pitanje.Neka prosečna cena kvadrata u kvartu između Kralja Petra i Tadeuša Košćuška sa jedne, Uzun Mirkove i Zmaja od Noćaja sa druge strane?
uh. uh. ti se bas nameracio na skup kraj (tjah, ja sam sirotinja ispod sina u dusanovoj :lol: ) ne pamtim kada sam video da se nesto prodaje u tom cetvorouglu koji tebe interesuje, kada malo razmislim, u tom cetvorouglu ima malo kucnih brojeva tj. ulaza tj stanbenih zgrada Edited by Pontijak
Link to comment

HeheJa hoću da prodam, ne da kupim, nešto u tom skupom kraju, pa pitam orjentaciono, jel neko imao iskustva, posrednih, neposrednih... čuo nešto, makar i lažljivog komšiju... i tako redom.Ima par oglasa koji mi ne govore ništa posebno. Kraj jeste epicentar, a opet nije u extremnoj gužvi. Ali cenim da najviše utiče na cenu stana njegov kvalitet i njegova dispozicija.Ne precenjuj taj kraj previše, kapiram da ne mogu da dobijem više za 1 m kvadratnih ovog stana nego li recimo u izvikanim ulicama na Vračaru, u takvoj nekoj sličnoj zgradi iz 70-tih... kao što je ova moja.Preselio bi se tamo ukoliko juče, ali mi sam stan ne odgovara za život u njemu.

Link to comment

Jutros na StudioB išao prilog o useljenju ljudi u novoizgrađene stanove u bloku 62. To su zgrade koje je gradio grad i koje su prodavane po nižim cenama. Gradski sekretar je, tako kaže, još ranije najavljivao da cena stana neće biti unapred određena nego da će biti određena na kraju kada se podvuče crta ispod svih rashoda. I na kraju ispalo da m2 košta tačno 1011e. Uslovi otplate - 20godina, godišnja kamata manja od 1%, uz depozit 20%. Ovaj konkurs je važio samo za ljude koji primaju platu iz gradskog budžeta ako sam dobro razumeo. Planiraju da prošire kriterijume tako da obuhvate i druge socijalne slojeve.Ono što me je zaprepastilo je rečenica u "pokrivanju" emisije - ako je verovati njima, kvadrat u tom kraju košta 2500 - 3000 e / m2. :lol:

Link to comment
HeheJa hoću da prodam, ne da kupim, nešto u tom skupom™ kraju, pa pitam orjentaciono, jel neko imao iskustva, posrednih, neposrednih... čuo nešto, makar i lažljivog komšiju... i tako redom.Ima par oglasa koji mi ne govore ništa posebno. Kraj jeste epicentar, a opet nije u extremnoj gužvi. Ali cenim da najviše utiče na cenu stana njegov kvalitet i njegova dispozicija.Ne precenjuj taj kraj previše, kapiram da ne mogu da dobijem više za 1 m kvadratnih ovog stana nego li recimo u izvikanim ulicama na Vračaru, u takvoj nekoj sličnoj zgradi iz 70-tih... kao što je ova moja.Preselio bi se tamo ukoliko juče, ali mi sam stan ne odgovara za život u njemu.
aha, sada razumem zasto te interesuju cene nekretnina u tom kraju. kada si pomenuo da ti je zgrada iz 70-ih, otprilike pretpostavljam o cemu je rec. sta da ti kazem, puno srece i da lepo prodas pa lepo kupis ono sto ti odgovara, pomenuti epicentar poznajes izuzetno dobro (to sudim po tvojim postovima na onom splitu o arhitekturi u bg) tako da ne sumnjam da znas sta hoces. tjah, ja imam slican problem s tim sto ja zivim u stanu koji mi vise ne odgovara s tom razlikom sto stvarno vise nisam pametan gde da se selim itd.i da, u pravu si za cenu koju ocekujes. pa nije to los posao, za 1kvm u epicentru koji prodas - kupis 1 kvm na vracaru ali kvm koji ti odgovara za zivot, to je najbitnije
Link to comment
Uslovi otplate - 20godina, godišnja kamata manja od 1%, uz depozit 20%. Ovaj konkurs je važio samo za ljude koji primaju platu iz gradskog budžeta ako sam dobro razumeo. Planiraju da prošire kriterijume tako da obuhvate i druge socijalne slojeve.Ono što me je zaprepastilo je rečenica u "pokrivanju" emisije - ako je verovati njima, kvadrat u tom kraju košta 2500 - 3000 e / m2. :lol:
:lol:Realna vrednost (ono malo realizovanih prodaja kao kriterijum) je upola toga. Jesu li rekli koliko kvadrata planiraju još da sagrade? I kojom dinamikom?
Link to comment
:lol:Realna vrednost (ono malo realizovanih prodaja kao kriterijum) je upola toga. Jesu li rekli koliko kvadrata planiraju još da sagrade? I kojom dinamikom?
Jesu rekli, ali ne mogu da se setim. :)Verujem da može da se pronađe na netu negde.
Link to comment
:lol:Realna vrednost (ono malo realizovanih prodaja kao kriterijum) je upola toga. Jesu li rekli koliko kvadrata planiraju još da sagrade? I kojom dinamikom?
Pa to je cena verovatno kod Arene, koja je epicentar u držanju cene za N.B.Blok 45 verovatno ima tu neku cenu nešto iznad 1000 evra po kvadratu (polovni stanovi) zato što nema poslovni karakter.Postoje dve najave oko buduće izgradnje.Jedno je dogovor Šutanovac-Dulić, drugo je Đilas-Mrkonjić.Prvo podrazumeva prenamenu vojnog zemljišta u građevinsko, čija je procedura trebalo da bude gotova krajem prošle godine. Obećavaju prve ašove negde u martu. Znam da se već radilo na projektnoj dokumentaciji, i moja lična procena je da će dozvole za gradnju ići po hitnom postupku. U ovoj priči, vojska bi trebalo da se obskrbi dobrim procentom stanova, šta će da dele, a šta će da prodaju, ne znam. Preostali deo bi trebalo da ide Duliću na raspolaganje, t.j. najavljeno je da će ministarstvo propisati cenu kada se uđe u radove, kada se bude detaljnije znala cena izgradnje. Da li će cena biti ista za oba suinvestitora, ili ne, i to je tema pregovora. Vojska, ako pričamo o stanovima od socijalnog karaktera, ima znatno bolje lokacije nego li stanovi iste namene koji su se gradili do sada, pa koliko sam shvatio, baš zbog toga već se od sada londžaju oko toga da bi cena trebalo da je veća u odnosu na dosadašnju cenu. Naime Šutanovac naginje ka većoj, a Dulić ka manjoj ceni. Videćemo!? Ovde se radi o nekom sumanuto velikom broju od nekoliko hiljada stanova, koliko sam shvatio.Druga priča je znatno manjeg kapaciteta, ali zatno možda od većeg političkog značaja. Naime igru igraju ovde grad i kapitalni, lokacije su nezanimljivije, znatno manji obim posla, i cenim kako će cena ovih stanova biti možda i najmanja do sada ponuđena u ovoj soc. priči. Ali će zato konkurencija stići do njih biti mnogo veća, a i politički vrlo obojena.Sve u svemu, zbog ovoga bi trebalo očekivati realan pad cena svih nekretnina u Beogradu u idućoj godini, možda već od prvog ašova, pa nadalje, kao i odmotavanje gordijevog čvora u samom poslovanju nekretninama. Ovim se objašnjava i još uvek nerealno visoka cena nekretnina u Bg. Edited by Ivan
Link to comment
Pa to je cena verovatno kod Arene, koja je epicentar u držanju cene za N.B.Blok 45 verovatno ima tu neku cenu nešto iznad 1000 evra po kvadratu (polovni stanovi) zato što nema poslovni karakter.Postoje dve najave oko buduće izgradnje.Jedno je dogovor Šutanovac-Dulić, drugo je Đilas-Mrkonjić.Prvo podrazumeva prenamenu vojnog zemljišta u građevinsko, čija je procedura trebalo da bude gotova krajem prošle godine. Obećavaju prve ašove negde u martu. Znam da se već radilo na projektnoj dokumentaciji, i moja lična procena je da će dozvole za gradnju ići po hitnom postupku. U ovoj priči, vojska bi trebalo da se obskrbi dobrim procentom stanova, šta će da dele, a šta će da prodaju, ne znam. Preostali deo bi trebalo da ide Duliću na raspolaganje, t.j. najavljeno je da će ministarstvo propisati cenu kada se uđe u radove, kada se bude detaljnije znala cena izgradnje. Da li će cena biti ista za oba suinvestitora, ili ne, i to je tema pregovora. Vojska, ako pričamo o stanovima od socijalnog karaktera, ima znatno bolje lokacije nego li stanovi iste namene koji su se gradili do sada, pa koliko sam shvatio, baš zbog toga već se od sada londžaju oko toga da bi cena trebalo da je veća u odnosu na dosadašnju cenu. Naime Šutanovac naginje ka većoj, a Dulić ka manjoj ceni. Videćemo!? Ovde se radi o nekom sumanuto velikom broju od nekoliko hiljada stanova, koliko sam shvatio.Druga priča je znatno manjeg kapaciteta, ali zatno možda od većeg političkog značaja. Naime igru igraju ovde grad i kapitalni, lokacije su nezanimljivije, znatno manji obim posla, i cenim kako će cena ovih stanova biti možda i najmanja do sada ponuđena u ovoj soc. priči. Ali će zato konkurencija stići do njih biti mnogo veća, a i politički vrlo obojena.Sve u svemu, zbog ovoga bi trebalo očekivati realan pad cena svih nekretnina u Beogradu u idućoj godini, možda već od prvog ašova, pa nadalje, kao i odmotavanje gordijevog čvora u samom poslovanju nekretninama. Ovim se objašnjava i još uvek nerealno visoka cena nekretnina u Bg.
Pa sada, ja sam shvatio da govore o 62. bloku. Tamo rekoh cenu na osnovu nekih prodaja za koje ja znam. U oglasima videh da stan u 44 bloku ( doduše 90 kvadrata) se ceni oko 1150 evra kvadrat.Što se tiče kraja oko Arene, cena od 3000 evra je svakako naduvana. Realno je da dobiješ do 2300/m2 odnosno 2500. Tu su mi informacije iz treće ruke, pa ako neko ima bolje nek me ispravi.Za ostatak posta nemam komentar, vidim da si bolje upućen, Ja sam to posmatrao (i nisam baš ubeđen da grešim) kao čist marketing i da od 10000 u Srbiji ćemo spasti na 1000 od toga 200 u Bg. No voleo bih da si ti u pravu i da grešim. Čitao sam doduše nešto u Blicu o tome, tamo daju i procenu cene po zonama u gradu...klik
Link to comment

2300 kod arene mozda za neke mikrokvadrature. za 100+ m2 kolika je vecina stanova, u realnosti tesko mada ludjaci i dalje traze. te su cene sada vec blizu onih koje su placane pre 3-4 godine.

Link to comment
2300 kod arene mozda za neke mikrokvadrature. za 100+ m2 kolika je vecina stanova, u realnosti tesko mada ludjaci i dalje traze. te su cene sada vec blizu onih koje su placane pre 3-4 godine.
Pa i bila je neka garsonjera.Da naglasim ja samo pričam o realizovanim prodajama, cene iz oglasa posmatram samo kao naznaku trenda, nikako kao pravu vrednost.
Link to comment
Pa sada, ja sam shvatio da govore o 62. bloku. Tamo rekoh cenu na osnovu nekih prodaja za koje ja znam. U oglasima videh da stan u 44 bloku ( doduše 90 kvadrata) se ceni oko 1150 evra kvadrat.Što se tiče kraja oko Arene, cena od 3000 evra je svakako naduvana. Realno je da dobiješ do 2300/m2 odnosno 2500. Tu su mi informacije iz treće ruke, pa ako neko ima bolje nek me ispravi.Za ostatak posta nemam komentar, vidim da si bolje upućen, Ja sam to posmatrao (i nisam baš ubeđen da grešim) kao čist marketing i da od 10000 u Srbiji ćemo spasti na 1000 od toga 200 u Bg. No voleo bih da si ti u pravu i da grešim. Čitao sam doduše nešto u Blicu o tome, tamo daju i procenu cene po zonama u gradu...klik
Ok, u principu sam protiv generalizacije tipa N.B. je 2500, ili 3000 evra. Realne razlike u kvalitetu, pa time i u ceni zaista mogu biti ogromne u jednoj ulici, a kamoli, kvartu, bloku, naselju ili delu grada. Ono što smatram da je neophodno je to da bi trebalo uvideti zaista realno gde se to kvalitet stanovanja poboljšao, i čime se onda pravda veća cena. Imao sam pre nekog vremena problem da ubedim dedu zašto je recimo cena na početku Krunske u stagnaciji u odnosu na deo kod Liona, na primer u Kajmakčalanskoj ulici, u odnosu na period od pre 30 ili 40 godina. Dok je deo kod Krunske ostao za to vreme manje više skoro nepromenjen, pomenuti deo kod Liona je doživeo vrtoglavu promenu. Pa tako danas cena kvadrata jedne uđerice je proporcionalno porasla u odnosu na predratni salonac u Krunskoj, jer je ceo taj kraj, ili ulica dobila na značaju izgradnjom brojnih novih zgrada. I to ljudima nije jasno. Ali nesporim nonsens da cena kod Arene može biti, pa makar i u oglasima, veća nego li cena, recimo kod Kalemegana. A postoje takvi primeri i u praksi, ne samo na papiru.Ovoj markentiškoj grupi cenim da spočitavanje u ovom smislu kako si ti napisao, da ni meni nije strano. Ali imam utisak, možda i lažan, da se neke stvari ipak malo pomeraju. Iako i sam pripadam onoj grupi ljudi dok ne vidim, ne verujem sa druge strane, u celoj ovoj stvari negde vidim interes ove crne označene grupe da mrdnu makar malo stvari sa mrtve pozicije, jer smo se svi zajedno sa njima našli u situaciji koju sam u prošlom postu opisao kao gordijev čvor u građevinarstvu. Prosto, jarko im je potreban obrt kapitala i neka vrsta zamajca da stvari krenu. Kažu, čuveni Bellvil je odavno još stao u prodaji. Pa ako tu postoji ogroman broj neprodatih stanova, čemu li onda mogu da se nadaju drugi investitori i svi oni drugi koji na naki način žele da reše svoje stambeno pitanje?U spoileru sam izdvojio neke najvažnije vezane vesti na ovu temu, pa koga ne mrzi da čita, neka baci pogled:

U 2010. gradiće se 12.000 stanova25. decembar 2009. | 17:31 | Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić kaže da je u sledećoj godini planiran početak subvencionisane izgradnje 12 hiljada stanova u celoj Srbiji. Mrkonjić je kazao da je taj projekat usvojen i da treba da omogući građanima da kupe stanove po nižim cenama od tržišnih, a da će iz budžeta biti izdvojene oko dve milijarde dinara. "Planirana je izgradnja 12 hiljada stanova sledeće godine u opštinama širom Srbije, a posebno na zemljištu koje sada pripada Vojsci Srbije, koje može da se dobije pod povoljnijim uslovima", kazao je Mrkonjić. On je napomenuo da će taj projekat voditi ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić. Ministar Dulić je početkom decembra rekao da se priprema više podzakonskih akata koji bi omogućili eventualno pretvaranje vojnog zemljišta u građevinsko. Dulić je rekao da se razgovara sa Ministrastvom odbrane o tome da se masovno grade stanovi na mestima gde su kasarne i dodao da "vojska ima eksluzivnu lokaciju gotovo u svim gradovima. Po meni, to su možda najbolje lokacije za buduće građevinske i stambene zone u najvećim gradovima“. Sa druge strane, ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da ne dolazi u obzir bilo kakvo ustupanje, bez nadoknade, zemljišta Vojske Srbije za gradnju stanova. On dodaje da "nema nikakvo pravo da bilo šta ustupa", ali da je ubeđen da će ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja izaći sa adekvatnom ponudom za obe strane. "Imamo velike potrebe za stambenim prostorom i mislim da ćemo doći do adekvatnog dogovora", rekao je Šutanovac i dodao "da postoji ideja" nekih lokalnih samouprava da se na račun imovine Vojske Srbije prave stanove bez nadoknade "što ne dolazi u obzir".Dulić: Stanovi na vojnom zemljištu10. decembar 2009. | 16:28 | Izvor: Beta Beograd -- Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić kaže da su u pripremi akta koja bi omogućila pretvaranje vojnog zemljišta u građevinsko. Dulić je rekao da se razgovara sa Ministrastvom odbrane o tome da se masovno grade stanovi na mestima gde su kasarne i dodao da "vojska ima eksluzivnu lokaciju gotovo u svim gradovima. Po meni, to su možda najbolje lokacije za buduće građevinske i stambene zone u najvećim gradovima“. „Vojsci trebaju stanovi, državi treba građevinsko zemljište i mislim da ćemo u tom zajedničkom interesu pronaći taj resurs da bi masovna stambena gradnja sledeće godine krenula velikim tokom", rekao je Dulić. Prema njegovim rečima, za masovnu stanogradnju u idućoj godini biće izdvojeno dve milijarde dinara, a u ovom trenutku najveći problem je nedostatak adekvatnog građevinskog zemljišta koje je dovoljno urbanizovano i opremljeno. "Suština je da se dogovori sa bankama da se nastavi projektno finansiranje stambene gradnje. Država će iz ovih sredstava da subvencioniše to projektno finansiranje u smislu pokrivanja kamate i svih ostalih troškova", rekao je Dulić. On je naveo da građevinci mogu od banaka da traže sredstva za projektno finansiranje ali će morati da prodaju stanove po cenama koje će ministratsvo definisati. "Oni će imati zaradu, ali biće znatno jeftiniji kvadratni metar", rekao je Dulić i dodao da će opštine koje žele da se na njihovoj teritoriji grade stanovi morati da spuste cenu naknade za uredjenje građevinskog zemljištra za 50 odsto. "Efekat je da će cene značajno pasti i da ćemo u sledećoj godini imati gradnju između deset i dvanaest hiljada stambenih jedinica", rekao je ministar. On je naveo da će se insistirati da se pripremne radnje završe do marta, kada počinje građevinska sezona, i da "prvi ašov na budućim gradilštima na kojima će se ovi stanovi graditi bude ukopan već u martu ili aprilu". Dulić je dodao da bi ti stanovi mogli u zavisnosti od intenziteta gradnje da budu u prometu, odnosno da budu useljivi krajem sledeće godine ili početkom 2011. godine. "O cenama ćemo govoriti kada budemo imali zatvorenu konstrukciju. U svakom slučaju biće značajno jeftiniji nego što su danas. Limititirali smo mogućnost korišćenja ovih sredstava na obaveznost prodaje po cenama koje je ministratsvo predložilo i one su značajno niže nego što su danas", naveo je Dulić.Nema poklanjanja vojnog zemljišta23. decembar 2009. | 16:58 | Izvor: Tanjug Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da ne dolazi u obzir bilo kakvo ustupanje, bez nadoknade, zemljišta Vojske Srbije za gradnju stanova. On je rekao da "nema nikakvo pravo da bilo šta ustupa", ali da je ubeđen da će ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja izaći sa adekvatnom ponudom za obe strane."Imamo velike potrebe za stambenim prostorom i mislim da ćemo doći do adekvatnog dogovora", rekao je Šutanovac i dodao "da postoji ideja" nekih lokalnih samouprava da se na račun imovine Vojske Srbije prave stanove bez nadoknade "što ne dolazi u obzir". Ministar za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić najavio je početkom decembra da se priprema više podzakonskih akata koji bi omogućili eventualno pretvaranje vojnog zemljišta u građevinsko. Dulić je rekao da se razgovara sa Ministrastvom odbrane o tome da se masovno grade stanovi na mestima gde su kasarne i dodao da "vojska ima eksluzivnu lokaciju gotovo u svim gradovima. Po meni, to su možda najbolje lokacije za buduće građevinske i stambene zone u najvećim gradovima“. „Vojsci trebaju stanovi, državi treba građevinsko zemljište i mislim da ćemo u tom zajedničkom interesu pronaći taj resurs da bi masovna stambena gradnja sledeće godine krenula velikim tokom", rekao je Dulić.U martu gradnja jeftinih stanova4. januar 2010. | 15:11 | Izvor: Blic Beograd -- Vlada Srbije doneće na sednici u januaru uredbu o učešću države u finansiranju izgradnje do 10.000 stanova u toku 2010. godine.Prodajna cena tih stanova biće od 700 do 1.350 evra po kvadratnom metru, u zavisnosti od grada i zone. Potencijalni kupci mogu biti svi oni koji nemaju stan u vlasništvu, a početak izgradnje očekuje se u martu, piše Blic.Država će izdvojiti dve milijarde dinara iz budžeta preko Ministarstva za prostorno planiranje za subvencionisanje kamatne stope za projektno finansiranje izgradnje. Ona na taj način smanjuje troškove izgradnje i preuzima deo rizika prilikom podizanja stambenih objekata. Time se povećava sigurnost građevinskih preduzeća i poslovnih banaka i omogućavaju se povoljni uslovi finansiranja. Program kreditiranja stambene izgradnje predviđa da investitor, odnosno građevinsko preduzeće, obezbeđuje zemljište sa pribavljenom lokacijskom dozvolom i projektno-tehničku dokumentaciju stambenog objekta, a ostatak koji čine troškovi izgradnje, komunalne infrastrukture i naknada za uređivanje građevinskog zemljišta finansiraju poslovne banke.Država će faktički plaćati deo kamatne stope po projektima izgradnje stambenih objekata koje odobre banke. Banke koje učestvuju u programu određuju se na osnovu javnog poziva koji objavljuje Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja. Banke će odobravati finansiranje projekata na osnovu boniteta i poslovne istorije investitora, kvaliteta projekta, što pre svega određuje lokacija gradnje i profitabilnost projekta. One će definisati minimalnu prodajnu cenu stanova po kvadratnom metru, rokove izgradnje i ponuđene instrumente obezbeđenja. Vlada Srbije odrediće maksimalnu cenu po gradovima i njihovim zonama. A pravo na kupovinu imaće samo oni koji nemaju stan u vlasništvu. Ograničenje maksimalne cene predviđeno je u cilju sprečavanja prolongiranja prodaje zbog očekivanja viših prodajnih cena. Na taj način oživljava se građevinski sektor, s jedne strane, a sa druge - tržište nekretnina. Koliko je građevinska industrija trenutno u lošem stanju govori činjenica da je do kraja 2009. godine u Srbiji izgrađeno ukupno oko 3.000 stanova, dok ih je 2008. godine bilo pet puta više. Osim toga, građevinska industrija vezuje 40 odsto ostatka industrije, kao što je proizvodnja materijala, hemijska industrija… Povećanje ponude po ovako konkurentnim cenama, najverovatnije će uticati i na snižavanje cena novoizgrađenih stanova i van ovog programa. To je još jedan pozitivan efekat koji se očekuje iako je vrlo teško proceniti za koliko cene stanova mogu da opadnu. To će tržište pokazati.Maksimalne cene kvadrata, bez PDV BEOGRAD: Od 700 evra u prigradskim naseljima kao što su Zemun polje i Borča, do 1.350 evra u drugoj zoni koja obuhvata centralne gradske zone puput Starog grada i Vračara. Program ne predviđa gradnju u Beogradu u ekstra zoni stanovanja i prvoj zoni, a zone se utvrđuju na osnovu odluke o utvrđivanju visine naknade za uređivanje građevinskog zemljišta. NOVI SAD: Od 750 evra u predgrađima, do 950 evra u centru. NIŠ I KRAGUJEVAC: Predgrađe 700 evra, centar 850 evra po metru kvadratnom. OSTALI GRADOVI - 700 evra. Investitori su građevinska preduzeća pa je njima prepušteno da obezbede lokacije. Još nije poznato u kojim gradovima koliko stanova bi moglo biti izgrađeno.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Parking mesto u Belvilu za stanare : 6K evara napolju i 9K u pokrivenoj garaži.
Јел може државна субвенција на то :)Једном комшији стизала ТВ претплата у рачуну за струју на гаражу :lol: Edited by savindan
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...