Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

22 hours ago, Shan Jan said:

Za strance je sigurno mnogo isplativije imati stan u Starom Gradu al u mom slucaju mi pikamo prevashodno neki stan gde bi mi iz familije ziveli i to je NBG. Super ako moze i to na dan da se izda, eto igrarije za stare dane. 

 

Medjutim, ako gledamo kako se krece pad nataliteta i emigracija, nekako sumnjam da ce za 20 godina da to bude dobra investicija. Mozda ipak kupiti tu neku kucicu na nekom Grckom ostrvu.

 

Glavni problem Srbije je sto ne postoji drugi nacin investiranja para. Privatno penziono je nesigurno, prinosi na bankarskim fondovima su manji od inflacije a neko diretno ulaganje opet ide preko brokera koji ti uzima par % svake godine bez da radi bilo sta. Nekakav biznis... bolje da spalis pare u kladionici, manje ces da se mucis a i manja sansa da ti neki SNS reketas polomi kicmu ako mu ne platis. 

može da se desi da ispadne kao sa borovnicom. svi su navalili da borovničare, investirali o-ho-ho, cena se za par godina prepolovila.

 

pametno mi se činida se kupi "nešto u provinciji ili zavičaju a potomstvu prepusti stan da se ne pate kreditima ili podstanarstvom.

  • +1 1
Link to comment
44 minutes ago, morgana said:

to sam vidjela citajuci reddit, da je 25k godisnje minimalni nivo prihoda koji vole da vide prilikom pravljenja naloga. nisam se udubljivala niti citala faq na platformi.

razmisljam da kroz neko vrijeme uplatim nesto malo novca tamo ili na trading 212, koji je liberalniji sto se nas sirotinje tice.

Ljudi zaradjuju manje od toga? U potpisu Tajkun™ :fantom:

 

  

1 hour ago, djordje geprat said:

može da se desi da ispadne kao sa borovnicom. svi su navalili da borovničare, investirali o-ho-ho, cena se za par godina prepolovila.

 

pametno mi se činida se kupi "nešto u provinciji ili zavičaju a potomstvu prepusti stan da se ne pate kreditima ili podstanarstvom.

Ja iskreno mislim da se dugorocno mnogo vise isplati investirati u neku Grcku. Turizam ce samo rasti, jedino kao stranac si vise izlozen (npr. moze im lako pasti na pamet da Non-EU gradjanima povecaju porez na imovinu ne bi li napunili kasu).

 

Sto se tice cena nekretnina u BGu to mi stvarno deluje kao balon. Sve vreme se gradi kao da sutra ne postoji a za 10-20 godina sumnjam da ce BG imati mnogo vise stanovnika nego danas. U takvoj situaciji jedino centar i mozda NBG su sigurni delovi, u ostalima kad krene manjak potraznje cene ce se survati. Ja se jos secam vremena kada je NBG bio jos samo jedna opstina, daleko jeftinija od centra. Onda su dosle firme masovno da otvaraju predstavnistva tu pa je cena skocila.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
14 minutes ago, Shan Jan said:

Ljudi zaradjuju manje od toga? U potpisu Tajkun™ :fantom:

 

  

Ja iskreno mislim da se dugorocno mnogo vise isplati investirati u neku Grcku. Turizam ce samo rasti, jedino kao stranac si vise izlozen (npr. moze im lako pasti na pamet da Non-EU gradjanima povecaju porez na imovinu ne bi li napunili kasu).

 

Sto se tice cena nekretnina u BGu to mi stvarno deluje kao balon. Sve vreme se gradi kao da sutra ne postoji a za 10-20 godina sumnjam da ce BG imati mnogo vise stanovnika nego danas. U takvoj situaciji jedino centar i mozda NBG su sigurni delovi, u ostalima kad krene manjak potraznje cene ce se survati. Ja se jos secam vremena kada je NBG bio jos samo jedna opstina, daleko jeftinija od centra. Onda su dosle firme masovno da otvaraju predstavnistva tu pa je cena skocila.

Grčka ne može da omane, naročito Krit.

Trebao si investirati kad su bili papiri za 250k eura kupovine u nekretninama. Posle ih je EU pritegla, ne može više čini mi se...

Link to comment
  • 3 weeks later...

Tek sad pročitah prepisku oko podstanara, iseljenja, zajebavanja. Ima jedan narodski trik kako se tu postupa - staviš dve dobre brave na vrata, a stanarima daš ključ od samo jedne (kažeš da druga ne radi ili tako nešto). 
 

Ako zajebavaju, kampuješ ispred zgrade i čekaš da svi izadju napolje nekim svojim poslom, udješ u stan i zaključaš tu drugu bravu. Stvari im blagovremeno ostaviš ispred. Praktično si bacio loptu u njihov teren, na sebe uzeo državinu stana i na njima je da se drkaju sa sudovima i panduracijom, dokazima itd. Ne smeju da provaljuju vrata jer je to krivično delo (ne smeš ni ti).

Link to comment

Osim sto će te sud izbaciti i moraćeš da platiš troškove. Možda će te i oni izbaciti kada izadjes, posto u prvih 30 dana postoji dozvoljena samopomoc. Loš savet

Link to comment
9 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Osim sto će te sud izbaciti i moraćeš da platiš troškove. Možda će te i oni izbaciti kada izadjes, posto u prvih 30 dana postoji dozvoljena samopomoc. Loš savet

 

Ako krenu da se sude. Sem toga kako da te sud izbaci iz tvog sopstvenog stana ako neces da izadjesh, po istoj logici kako oni gore nisu hteli da izadju...

U svakom sluchaju pravno vrlo besmisleno postavljeno.

 

Link to comment
10 minutes ago, Mel said:

 

Ako krenu da se sude. Sem toga kako da te sud izbaci iz tvog sopstvenog stana ako neces da izadjesh, po istoj logici kako oni gore nisu hteli da izadju...

U svakom sluchaju pravno vrlo besmisleno postavljeno.

 

U pitanju je državina. Koncept koji postoji više od 2000 godina upravo u ovom obliku. Sud te izbacuje iz stana u kome nemaš drzavinu jer nemaš prava nikome ništa silom da otimaš. Šta to znaci, ja ti izdam stan, ti mi platiš stanarinu i onda ja hoću da ti je podignem tri puta i naplatim unazad i udjem u stan koji ti mirno držiš i kažem, ali moj je stan ne možete mi ništa. 

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

U pitanju je državina. Koncept koji postoji više od 2000 godina upravo u ovom obliku. Sud te izbacuje iz stana u kome nemaš drzavinu jer nemaš prava nikome ništa silom da otimaš. Šta to znaci, ja ti izdam stan, ti mi platiš stanarinu i onda ja hoću da ti je podignem tri puta i naplatim unazad i udjem u stan koji ti mirno držiš i kažem, ali moj je stan ne možete mi ništa. 

 

Postoji i koncept da moze da se mlati i siluje svoja zena i duze od 2000 godina pa ne znachi da je pravedan taj koncept, samo da je odgovarao nekom ko je smishljao pravila.

Tako da da - ako je neshto nechije trebalo bi da moze da udje u svoj posed bukvalno iz bilo kog razloga, hoce ljubavnicu da drzi tu, zlatne ribice, da podigne stanarinu tri puta, pokloni  sirotinji, proda tajkunu, itd. Imash rok za iseljenje par meseci i to je to.

A o problemu ljudi da treba negde da stanuju i rade u nekim uslovima predvidivosti treba da brine drzava, a ne da prevaljuje svoje obaveze na dzep nekog drugog gradjanina i njegovu privatnu svojinu. Ako je to potrebno, izvolite organizujte izajmljivanje drzavnih nekomercijalnih stanova ili jeftine izgradnje novih itd itd.

Samo stvarno nije normalno da neko treba da lupa glavu kako da dodje u kontrolu nad svojom privatnom imovinom i gubi nesrazmerno visoke kolichine vremena zivaca i novca u svemu tome.

Link to comment
20 minutes ago, napadaj said:

Koncept je odličan, sporost sudova je problem i to treba da se unapredi, a ne da se menjaju pravila o državini.

 

Zashto mislish da je to odlichan koncept?

Ja koliko vidim to je nachin za prevaljivanje ekonomskih obaveza drzave prema svojim gradjanima na pojedinachna privatna lica i efektivno oduzimanje nechije privatne svojine.

A pored komshija koji svoj stan nije iznajmljivao nego drzao prazan recimo ima pravo na svoju privatnu imovinu i da njom slobodno raspolaze.

Link to comment

Tužbom za raskid ugovora o zakupu.

 

31 minutes ago, Mel said:

 

Zashto mislish da je to odlichan koncept?

Ja koliko vidim to je nachin za prevaljivanje ekonomskih obaveza drzave prema svojim gradjanima na pojedinachna privatna lica i efektivno oduzimanje nechije privatne svojine.

A pored komshija koji svoj stan nije iznajmljivao nego drzao prazan recimo ima pravo na svoju privatnu imovinu i da njom slobodno raspolaze.

 

Kojih ekonomskih obaveza države?

 

A i zakupac ima pravo da bude zaštićen ako zakupodavac hoće nezakonito da raskine ugovor o zakupu i da ga išutira iz stana, zar ne? I taj koji je izdavao stan je slobodno raspolagao svojom imovinom, imao pravo da traži garancije za plaćanje od svog zakupca, ugovori uslove za raskid ugovora itd, sve mu je to stajalo na raspolaganju kada je zaključivao ugovor o zakupu.

Link to comment
2 minutes ago, napadaj said:

Tužbom za raskid ugovora o zakupu.

 

 

Kojih ekonomskih obaveza države?

 

A i zakupac ima pravo da bude zaštićen ako zakupodavac hoće nezakonito da raskine ugovor o zakupu i da ga išutira iz stana, zar ne? I taj koji je izdavao stan je slobodno raspolagao svojom imovinom, imao pravo da traži garancije za plaćanje od svog zakupca, ugovori uslove za raskid ugovora itd, sve mu je to stajalo na raspolaganju kada je zaključivao ugovor o zakupu.

 

Mimo otkaznog termina od par meseci koje neko treba da dobije da se iseli, ne vidim shta je poenta.

Svako treba da moze da raspolaze svojom imovinom, pa bila ona i stan.

Sama definicija drzavine koju sam guglala u kojoj se pominje pravo da se neshto nastavi koristiti shto nije tvoje... ne, to bi trebalo da je potpuno prevazidjeno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...