Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Cudno da pojedini koji su se zalagali za striktno placanje poreza od strane frilensera koji su vecinom prihodovali smesne mesecne iznose sada imaju kreativan pristup oko placanja istog za nekretnine koje rentaju, a cija je vrednost verovatno izrazena u stotinama hilljada evra.

Link to comment
3 hours ago, Leia said:


Pa upravo to i pitam, da li je u boljoj poziciji onaj ko ima uredan ugovor i placa porez ako mu se desi da mu stanar ne placa i zeli da ga iseli?

 

Da li moze da racuna na efikasniji postupak za resenje svog problema nego stanodavac koji ignorise svoje obaveze prema drzavi?

 

A kada onaj ko izdaje stan na crno zeli da izbaci stanara koji mu ne placa, da li mora da plati i porez retroaktivno na zaradu od stanarine koju mu je taj platio (dok je placao recimo), ili i neku kaznu za neplacanje poreza? Pa da se tek onda upusti u pricu oko svog spora sa stanarom?

 

Bas me zanima, posto znam nekoliko ljudi (a svi tvrde da je ovo najnormalnije) u Beogradu koji izdaju stanove maltene na casnu rec, na neke sklepane ugovore koji naravno nisu overeni nigde, porez ne placa niko niti na to uopste pomislja, isplate su iskljucivo u gotovini bez ikakvih potpisa ko je kad kome koliko dao, neki totalno srednjevekovni vajb

 

U boljoj poziciji kod iseljavanja stanara koji ne plaća je zakupac koji ima solemnizovan ugovor sa klauzulom o prinudnom izvršenju.

 

Pojednostavljeno: Takva klauzula  predviđa da zakupodavac može da neposredno sprovede postupak prinudnog izvršenja (čime se izbegava višegodišnje suđenje), odnosno da iseli zakupca ukoliko ovaj odbije da se dobrovoljno iseli u slučaju prestanka zakupa.

 

Solemnizacija znači da će notar poučiti stranke o posledicama pravnog posla (u ovom slučaju pre svega zakupca koji pristaje na mogućnost da bude prinudno iseljen bez pravnosnažne i izvršne presude suda). 

 

Većina ljudi ne želi da solemnizuje ugovor jer želi da izbegne plaćanje poreza, valjda misle da će od momenta solemnizacije u poreskoj upravi da se podigne zastavica pored njihovog imena, formira predmet i dodeli poreski inspektor.

 

To da li je zakupac plaćao porez neće uticati na njegov uspeh u postupku iseljenja. Kao što recimo poreski dug neke firme neće uticati na njen uspeh u postupku izvršenja prema dužniku, ili dug za porez na imovinu na uspeh vlasnika stana u dobijanju privremene mere protiv komšije iz stana iznad od koga se npr. sliva voda pa vlasniku varniče elektroinstalacije.

 

3 hours ago, Tihajeza said:

Aj da ne guglamo, ako može u 2 rečenice, jer non stop pominjemo. Šta je solemnizacija i zašto overeni potpisi na ugovoru ne vrede više od obične žvrlje hemijskom?

 

Overeni potpisi ne vrede (značajno) više od obične žvrlje hemijskom kada je u pitanju iseljenje, jer u oba slučaja moraš da tužiš zakupca sudu.

 

Razlika u odnosu na solemnizaciju je ta što kod overe notar potvrđuje da si ti, Tihajeza, potpisala ugovor o zakupu. Neće se baviti sadržinom ugovora, čitati vam član po član i poučiti o pravnim posledicama ugovora koji zaključujete.

 

Edited by boldrock
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Onda nek ne izdaju stanove jbg, niko ih ne tera. Stanare razumem, nemaju izbora, al ako nemam poverenja u sistem nikad ne bih izdavao svoj stan nekome. 

Masis metu. Vecina ljudi koji izdaju stanove u Srbiji su kao ovaj deda koji se razneo - posto ne mozes da se pouzdas u srpsku penziju ti ceo zivot investiras u neki stan u nadi da ti to izdavanje bude "penzija" kad ostaris. Znam milione prica o izdavanjima stanova i to su uvek bili ljudi koji imaju jedan stan koji izdaju, ne neki tajkuni koji imaju gomile istih i zive na grbaci drugih dok ne rade nista kao sto ti predstavljas. 

  • +1 7
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Masis metu. Vecina ljudi koji izdaju stanove u Srbiji su kao ovaj deda koji se razneo - posto ne mozes da se pouzdas u srpsku penziju ti ceo zivot investiras u neki stan u nadi da ti to izdavanje bude "penzija" kad ostaris. Znam milione prica o izdavanjima stanova i to su uvek bili ljudi koji imaju jedan stan koji izdaju, ne neki tajkuni koji imaju gomile istih i zive na grbaci drugih dok ne rade nista kao sto ti predstavljas. 

 

Bukvalno.

Ili umre neko u porodici i nasledish jedan stan ne sedamnaest.

Oni shto iznajmljuju od ovih shto imaju desetine stanova, ako je ta pricha u pitanju, sve da se neko ne iseli ako treba.

Link to comment
6 hours ago, Shan Jan said:

Masis metu. Vecina ljudi koji izdaju stanove u Srbiji su kao ovaj deda koji se razneo - posto ne mozes da se pouzdas u srpsku penziju ti ceo zivot investiras u neki stan u nadi da ti to izdavanje bude "penzija" kad ostaris. Znam milione prica o izdavanjima stanova i to su uvek bili ljudi koji imaju jedan stan koji izdaju, ne neki tajkuni koji imaju gomile istih i zive na grbaci drugih dok ne rade nista kao sto ti predstavljas. 


Da je barem Beograd neka turisticka destinacija pa bi covek jos i mogao da racuna na relativno siguran prihod od izdavanja stana na dan, ovako je bukvalno ruski rulet, rizikujes da ti neko zarobi taj izvor prihoda i jos te ojadi i finansijski plus ti ruinira mentalno zdravlje.

I sve to u drzavi gde i nemas sad ne znam koliko drugacijih nacina da ulozis svoj ustedjeni novac makar i samo da bi mu sacuvao vrednost i bez nekog ekstra profita. 
Naravno da ove “muke” izgledaju smesno nekom ko se prebrojava da plati sebi kiriju ali ako je ovako i “povlascenima” sta tek ovi drugi da ocekuju :ph34r:

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Leia said:

Da je barem Beograd neka turisticka destinacija pa bi covek jos i mogao da racuna na relativno siguran prihod od izdavanja stana na dan,

Moj kolega izdaje stan u 63 bloku na dan, ide mu jako dobro.. 20ak dana pun u proseku.

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Milosh76 said:

Moj kolega izdaje stan u 63 bloku na dan, ide mu jako dobro.. 20ak dana pun u proseku.


Onda super, eto resenja ko god nece da se bavi stanarima

 

Link to comment
3 hours ago, francuski sobar said:

Odnedavno unajmljujem (jel se tako kaže?) jedan stan za rad od kuće po nestvarno povoljnoj ceni ali je bio šou da ga dobijem.

 

Vlasnik, inače veliki exyu selebriti, krajnje nepoverljiv i bojažljiv očito sa nekim lošim iskustvom sa stanarima od ranije. Otprilike šestosatni intervju razgovor o bukvalno svim životnim aspektima i svetonazorima sam preseko tako što sam ga odveo do mene nekih 70m dalje upozno sa šašavom ali srdačnom familijom i reko mu vidiš ko smo gde smo a evo ti ključ od našeg stana ako hoćeš  jel ok. To ga je konačno malo umirilo jer sam ja onako malo ćutljiv pa nije bio siguran.

 

E onda je sastavio ugovor na pet strana gde je popiso sav nameštaj i imovinu i u kom stanju sećam se stavke sudoper od nerđajućeg čelika sa dva odlivna mesta (ko da ću jedno odneti lol) i onda smo se slikali kako se rukujemo ko tito i naser sa primerkom ugovora u rukama, naravno slikali se deset puta dok mu ne ispadne kako treba.

 

Ukapiro sam tad da ralno nije lako ni stanodavcem biti, veliki su to strahovi, pito sam ga onomad kad su rusi navalili oće li otkazivati ili dizati cenu, kaže ne pada mu napamet da rizikuje sve iz početka.

 

 

 

 

 

Jbg sad moras reci ko je taj selebriti ili si mozda potpisao non disclosure? 

  • Haha 1
Link to comment
11 minutes ago, Milosh76 said:

Moj kolega izdaje stan u 63 bloku na dan, ide mu jako dobro.. 20ak dana pun u proseku.

20 dana mesecno tokom ceke godine u bloku 63 ? 
zvuci baaas nerealno, ali svaka mu cast kako je uspeo ... 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

Masis metu. Vecina ljudi koji izdaju stanove u Srbiji su kao ovaj deda koji se razneo - posto ne mozes da se pouzdas u srpsku penziju ti ceo zivot investiras u neki stan u nadi da ti to izdavanje bude "penzija" kad ostaris. Znam milione prica o izdavanjima stanova i to su uvek bili ljudi koji imaju jedan stan koji izdaju, ne neki tajkuni koji imaju gomile istih i zive na grbaci drugih dok ne rade nista kao sto ti predstavljas. 

Znam to. Samo ne vidim zašto ih to sprečava da potpišu ugovor i plate porez.

Link to comment
5 minutes ago, MocaVukotic said:

Jbg sad moras reci ko je taj selebriti ili si mozda potpisao non disclosure? 

 

Mogu reći samo da tu i tamo i danas objavljuju vest o njemu tipa gde je i šta radi najpoželjniji srpski neženja. Privatno je šou lik.

 

 

Link to comment
11 hours ago, pbg12345 said:

nigde nisam napisao tako nesto

 

sprdao sam se sa necim vrlo konkretnim

ocigledno imam nesto drugaciji pogled na temu o kojoj pisemo od ovog smera u kom je otisla rasprava

 

zivimo u drzavi obespravljenih

gde se zakon primenjuje selektivno i po pravilu na stetu onih koji imaju najmanje

gde radnici rade za male plate, cesto bez ikakvih zakonskih prava

u drzavi u kojoj zive stotine hiljada, verovatno i milioni onih koji su zbog rata, sankcija, ekonomskog sloma ostali bez imovine pa i mesta za zivot

 

sa druge strane vlast, pa i ona zakonodavna, kapital, uticaj, na kraju krajeva i vlasnistvo nad najvecim brojem stambenih jedinica je kod jedne druge grupe ljudi

 

ovo naravno ne znaci da svi stanodavci spadaju u tu grupu

ali stanodavci svakako nisu najugrozenija kategorija u ovoj drzavi

treba da imaju svoja prava i da ih stiti zakon

ali isto tako svoja prava trebaju da imaju i svi ostali

 

ne znam , mozda propustam nesto, ali ja ne znam za horde onih koji se u srbiji useljavaju u tudje stanove sa namerom da ih otudje na odredjen ili neodredjen period

a znam stotine, hiljade onih koji vazu ili su vagali izmedju placanja kirije/racuna i hrane

da ne govorim o problemu prijavljivanja adrese, jer vlasniku stana nije u interesu da prijavi stanare

o svim mogucim i nemogucim nacinima da se izmuze jos neki euro iz stana/supe koji se izdaje, zadrzavanjem depozita, naplacivanjem dodatne kirije, laganjem o stanu koji se izdaje, njegovom okruzenju, generalno uslovima stanovanja u tom stanu itd

 

 

a onim stanodavcima koji bi  lomili kosti drugima radi neplacanja racuna, a pritom sami ne placaju obaveze drzavi na osnovu izdavanja tog istog stana, pa najbolje da ne napisem sta mislim o takvima

 

takodje, nista dobro ne mislim o izvrsiteljima

u drzavi srbiji u ovom vremenu

jer, sve i da si najposteniji nailazices na slucajeve direktne otimacine ili prevare "u zakonskim okvirima"

pa se onda jbg, useri nekom u zivot, jer zakon tako kaze, a znamo da nema uredjenog drustva bez postovanja zakona

 

trosak poreza bi isao na onoga ko zakupljuje stan.

Link to comment

Pisao sam to i kad je bila ona ludnica sa rusima.
Svi su vikali "zločin je što ljudi nemaju potpisane ugovore "!
I tada sam pisao da svaki stanodavac koji ponudi potencijalnom podstanaru sledeću opciju "hoćeš "na ruke" za ovaj iznos, ili sa ugovorom za iznos+porez " dobija u 95% odgovor :
Daj jeftinije...
To vam je tako...





...shiit has hit the fan

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...