Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

5 minutes ago, Leia said:

Bas me zanima, posto znam nekoliko ljudi (a svi tvrde da je ovo najnormalnije) u Beogradu koji izdaju stanove maltene na casnu rec, na neke sklepane ugovore koji naravno nisu overeni nigde, porez ne placa niko niti na to uopste pomislja, isplate su iskljucivo u gotovini bez ikakvih potpisa ko je kad kome koliko dao, neki totalno srednjevekovni vajb

 

Oduvek se tako iznajmljivalo, ne znam koliki broj ima ugovore i sve preko računa s porezom, ali pretpostavljam da je zanemarljiv

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Leia said:


Pitam ako ima. Zar zaista nije jasno iz ovoga sto pisem? :wacko:
Ili se fakticki maltene niko od stanodavaca i ne cima da overi ugovor o izdavanju stana pa i ne postoji odgovor… Nea veze

Ne štiti ga posebno plaćanje poreza samo po sebi. 
 

Link to comment

Overa potpisa na ugovoru i solemnizacija ugovora nisu iste stvari. Jedino što se obe rade kod javnog beležnika. 
 

Ništa jači nije ugovor na kome su overeni potpisi od onoga na kome nisu. 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam bila podstanar u 3 stana. U jednom nije bilo nikakvog ugovora, ni  papira, iako sam čoveka videla prvi put u životu i on mene.

U druga dva smo potpisali papirče, jedna nepuna A4 stana "Izdaje se stan taj i taj, tom i tom (u daljem tekstu stanar). Stanar se obavezuje da će stanodavcu plaćati naknadu od _____EUR mesečno" (to nije ni bilo popunjeno, to smo dogovorili usmeno).

 

Moji bliži rođaci su bili stanodavci ženi koja godinu i više nije plaćala režije. Valjda je kiriju plaćala redovno pa nisu proveravali ostalo. Kada su ukapirali, otkazali joj, ali ona ne izlazi. Probali su da joj doakaju dal menjanjem brave ili skupljanjem svih njenih stvari u jednu sobu, a da uđu u ostatak (ona je živela sama a četvorosobna gajba) i na kraju bili tuženi, dobili zabranu ulaska u stan. Bili su i u Beogradskoj hronici, sećam se. Trebalo im je godinu i po da je izbace.

 

Link to comment

Aj da ne guglamo, ako može u 2 rečenice, jer non stop pominjemo. Šta je solemnizacija i zašto overeni potpisi na ugovoru ne vrede više od obične žvrlje hemijskom?

  • +1 1
Link to comment

Ja poznajem dosta ljudi i sa strane podstanara i sa strane stanodavaca ali ne znam niti jednog koji je taj "odnos" potvrdio ugovorom.
Znači praktično "na reč" sve...





...shiit has hit the fan

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne štiti ga posebno plaćanje poreza samo po sebi. 
 


Nije nikakav faktor cinjenica da izdvajas neke pare drzavi ocekujuci da za uzvrat imas efikasan pravni sistem koji ce ti biti na usluzi kada zatreba

Na to sam mislila, a ne da ce neko ko placa porez zbog toga biti ne znam kako posebno tretiran

Sve u svemu nije ni cudo sto se placanje poreza eskivira

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Tihajeza said:

Aj da ne guglamo, ako može u 2 rečenice, jer non stop pominjemo. Šta je solemnizacija i zašto overeni potpisi na ugovoru ne vrede više od obične žvrlje hemijskom?

 

Overa potpisa je potvrda identiteta potpisnika, ništa više od toga.

 

Solemnizovanje isprava je postupak u kojem notar proverava sve isprave, daje upozorenja potpisnicima, odbija solemnizaciju ako nađe da je raspolaganje nezakonito, može da da svojstvo izvršnosti ispravi koju solemnizuje...

  • Hvala 1
Link to comment

Znači, ako sam dobro shvatila, ako budem nekad izdavala stan (koji nemam), i stanare moram da izbacim, ako budem imala solemnizovan ugovor, samo ću dobiti presudu suda brže, ako nemam izvršitelja na raspolaganju, stanar je lud i neće da izađe, isto mi se hvata bio solenizovan ili ne?

Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

Znači, ako sam dobro shvatila, ako budem nekad izdavala stan (koji nemam), i stanare moram da izbacim, ako budem imala solemnizovan ugovor, samo ću dobiti presudu suda brže, ako nemam izvršitelja na raspolaganju, stanar je lud i neće da izađe, isto mi se hvata bio solenizovan ili ne?

Ne. Ako solemnizujes ugovor i uneseš u njega izvrsnu ispravu, ideš sa ugovorom pravo kod izvršitelja i ne moraš uopšte na sud. Inače, prvo presuda pa tek onda izvršitelj. 

Link to comment

To što kažete zvuči kao "Aha, dakle isto mi se hvata da li ima semafora ili ne, ako neko prolazi kroz crveno".

 

Ako izvršitelj neće da radi, ima leka za to i naći će se neki drugi (vidi pod Mirjana Dimitrijević) koji hoće.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Ne. Ako solemnizujes ugovor i uneseš u njega izvrsnu ispravu, ideš sa ugovorom pravo kod izvršitelja i ne moraš uopšte na sud. Inače, prvo presuda pa tek onda izvršitelj. 

 

A kažeš neće svaki izvršitelj da radi iseljenja. A policija se ne meša ako nije pozvana od strane izvršitelja... pravna sigurnost nula.

 

Sad sam se setila još jednog slučaja, kolega sa starog posla, izdavao stan negde u 3pm, platili 2 kirije, pa krenuli da kasne po mesec, dva, pa prestali skroz. Krene da im otkaže, a ono teška sirotinja, ćale neki zgubidan, majka sa petoro male dece 1 do 7 godina, kuka da nema gde, jedva imaju da jedu, a napolju decembar... pa zovi ti izvršitelja. 

 

Link to comment
8 hours ago, Hamlet Strašni said:

Људи често мисле да када им неко не плати закупнину, да могу да зову полицију да избаци.

 

Код нас је ситуација следећа, бар у Бг. Имаш стан, направиш уговор који не солемнизујеш него обичан. Уговориш да после прве неплаћене закупнине се уговор раскида. Потпишеш, људи уђу у стан, ти их уведеш. Изађеш, затварају врата иза тебе. Онда их отворе и позову те и кажу - сами да знате, да нам п,к, и да нећемо ништа да Вам платимо никада. Ти мораш да чекаш да ти не плате закупнину да би тужио. Значи месец дана, после тога креће суђење. Мало избегавају, мало се саслушавају неки сведоци, судија једном болесна. Траје две године. Онда по жалби, још годину ипо. Ако имаш среће. Онда имаш пресуду, али мораш да нађеш извршитеља који ради исељења јер неће сви то да раде. Онда приговор, жалба. Ништа не одлаже извршење али се чека. Онда дођу извршитељ и полиција и окупи се комшилук. А знаш да станари раде на црно и да не можеш ништа да наплатиш од њих док не оду у пензију. 

A takvi ugovori se potpisuju da bi se izbeglo placanje poreza. Jadni stanodavci :(

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Tihajeza said:

 

A kažeš neće svaki izvršitelj da radi iseljenja. A policija se ne meša ako nije pozvana od strane izvršitelja... pravna sigurnost nula.

...

 

 

Naravno da se policija ne mesa, to je preduslov za pravnu drzavu. Necemo da policija po svom nahođenju izbacuje ljude iz kuca iz stanova. To nije ono cemu sluzi policija. To bi bila policijska drzava u najgorem obliku. Sve se svodi na zaobilazenje suda, i zato je izvrsitelj vazan. Ne na izvrsitelja i policiju, policija je tu samo fizikala. Mozda nece svaki izvrsitelj da radi izvrsenja ali eventualno naci ce se neki.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...