Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

3 hours ago, pt 2.0 said:

ja ne znam da li jasno pišem ili šta.

ako ja plaćam X evra (bilo koliko evra), zna se koji procenat te sume mora da ide na porez. neka ide, recimo 1/5 sume. 1/5 od 200 evra je 40 evra.

ako doda tu sumu na moju kiriju, to postaje 240 evra mesečno, ali on sada ima porez 1/5 na TU VREDNOST. što nije 40 evra, nego 48 evra.

zato kažem inception. ako ja plaćam na belo, on mora od cele plaćene sume da izdvoji određeni procenat za porez i to je skroz u redu i regularna stvar.

 


Pa da, samo što u prvom slučaju njemu nakon poreza ostane 160 evra, a u drugom 192. Njemu se isplati da ti digne kiriju za vrednost poreza na početnu cenu, jer ce od te razlike onda on da pokrije samo 20% (8 evra u ovom primeru), a ti 80%. On u tom slučaju sve legalno plaća državi, ali ti si ta koja je na mnogo većem gubitku. 

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, pt 2.0 said:

da sam političar

Draga pt, da si ti neka vlast, mi ne bismo pisali o 80% ovih maligniteta u društvu, prosto jer ih ne bi bilo. 

 

 

I da, Mišy Vacy je gnom, komšija je i viđam ga redovno. Niži od mene (174) za glavu, mada mu je visina najmanji problem. 

  • Wub 3
Link to comment
3 hours ago, Tolaa said:


Pa da, samo što u prvom slučaju njemu nakon poreza ostane 160 evra, a u drugom 192. Njemu se isplati da ti digne kiriju za vrednost poreza na početnu cenu, jer ce od te razlike onda on da pokrije samo 20% (8 evra u ovom primeru), a ti 80%. On u tom slučaju sve legalno plaća državi, ali ti si ta koja je na mnogo većem gubitku. 

ako su cene iznajmljivanja stanova realne, ja nisam na gubitku, odnosno ne gledam na to kao gubitak.

 

moguće je da sam ja preterano emotivan klijent, ali meni su preseljenja ozbiljni stresovi. baš ozbiljni stresovi u svakom smislu (emotivno, finansijski itd.)

svaki put kad se preselim imam osećaj da me je neko istrgao iz korena i da počinjem da umirem od tuge.

plus udaranje o nameštaj i zidove u stanu, dok mi telo ne nauči prostor i po mraku.

već sad sam počela tiho u sebi da cmizdrim za fontanom i nbgd (moram da se iselim do sledećeg avgusta). kad sam došla ovde pre 7 godina, bila sam (kao neko ko je živeo i podstanarevao samo oko hale pionir) u fazonu - jbt gde dođoh (posebno što mi je prva impresija u zgradi bio krvavi narkoman na kojeg sam naletela i buđavi lift).

u međuvremenu mi je ovaj kraj postao dom, u kojem imam svoju ličnu infrastrukturu (znaju me u radnjama, znaju me u kafičima, tu mi je kozma, tu mi je reka, prevoz je fenomenalan itd.)

 

Edited by pt 2.0
  • +1 2
Link to comment

PT sta ti kazu agenti/banke/drugari za kupovinu o kojoj si razmiljala? Da li neko misli da ce pasti malo cene u narednih godinu dana?

 

Ja sam zadnji put gledao pre mesec-dva i bilo je stanova sa ok cenom na Bezanijskoj Kosi. Sad vise nema ni tu. Odokativno mi deluje kao da su cene stanova opet porasle na svim lokacijama (ili se mozda rasprodali jeftiniji). Moja sestra gleda da se vrati i kupi neki stan ali vise nisam siguran koliko je to dobra opcija u ovom trenutku. Mozda je bolje sacekati pa makar morao da iznajmljujes po ludackim cenama. Nisam pametan :sad:

Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

PT sta ti kazu agenti/banke/drugari za kupovinu o kojoj si razmiljala? Da li neko misli da ce pasti malo cene u narednih godinu dana?

bankarka: nikada nisam za celu svoju karijeru prisustvovala ovako turbulentnom periodu. ako se nastavi ovim tempom divljanje euribora, doći će za najmanje 2 godine do kolapsa finansijskog tržišta - ili će se, u protivnom, stvari smiriti.

agent: ljudi kupuju kao da im je zadnje i to za keš. uglavnom imam klijente koji su pare zaradili u inostranstvu. svi se boje da će novac da se obezvredi i kupuju nenormalno. to diže cene nekretnina. još uvek se tržište nije smirilo.

 

 

9 minutes ago, Shan Jan said:

Ja sam zadnji put gledao pre mesec-dva i bilo je stanova sa ok cenom na Bezanijskoj Kosi. Sad vise nema ni tu. Odokativno mi deluje kao da su cene stanova opet porasle na svim lokacijama (ili se mozda rasprodali jeftiniji). Moja sestra gleda da se vrati i kupi neki stan ali vise nisam siguran koliko je to dobra opcija u ovom trenutku. Mozda je bolje sacekati pa makar morao da iznajmljujes po ludackim cenama. Nisam pametan :sad:

to mi nije ni palo na pamet da gledam.

ja sam se fokusirala na višnjičku banju (odbacila nakon što sam obišla stanove zbog toga što je infrastruktura bzvz i što ne želim da živim u neurbanoj sredini), karaburmu i eventualno mirijevo.

moj problem je što nemam dovoljno žive love za ono što želim, zbog čega bilo kakva kupovina neke ruinice koja treba da se renovira otpada u startu, meni treba stan u koji samo mogu da unesem papuče, četkicu za zube i gomilu svojih knjigetina. ima ljudi koji prodaju bukvalno nove nameštene stanove (sledeči vikend idem da gledam jedan takav u mirijevu), ali je onda cena jača, a ja verujem da banka nije luda da mi da kredit i za nameštaj unutra (oni prodaju sa sve novim nameštajem, cakum-pakum sređeno).

 

ono što je paradoks - na karaburmi ti je novogradnja jeftinija od starogradnje koju treba još malo renovirati i do za 10.000 evra... ali za novogradnju ugl traže keš. koji nemam. 

gledam svaki dan poslednjih 10-ak dana, već se osećam kao grozničavi bolesnik od svega. moram naći meru da to radim a da me ne obuzima ovoliko, ali ne znam kako da nađem meru kad mi kalendar za iseljenje kuca tika-taka. nakon čega ću ili u preskupo iznajmljivanje ili u preskupi kredit. i ne znam šta me više dovodi do očaja.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Jel to cena novogradnje sa PDV-om? Jer na novogradnju mora da se plati PDV od 10%, na starogranju se placa prenos od 2.5%. Osim ako je prva nekretnina, onda imas pravo na povracaj, koliko se secam odredjene kvadrature po clanu domacinstva. 

 

Sa rusima, ljudima koji ulazu da sacuvaju novac i onima koji peru novac ovo je postalo potpuno suludo. Veci EURIBOR, kamate na stednju, ogromna poskupljenja neophodnih stvari... sve bi to kao trebalo da u teoriji utice da se smiri trziste ali nista od toga koliko vidim. Mozda u buducnosti. Do tada neka nam je bog u pomoci.

 

 

 

 

Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Jel to cena novogradnje sa PDV-om? Jer na novogradnju mora da se plati PDV od 10%, na starogranju se placa prenos od 2.5%. Osim ako je prva nekretnina, onda imas pravo na povracaj, koliko se secam odredjene kvadrature po clanu domacinstva. 

meni je prvi stan, tako da, ako sam dobro razumela postavku stvari:

- imam pravo na povraćaj PDV-a ako je nova nekretnina, odnosno

- imam pravo da mi se kod prenosa apsolutnih prava (koji košta 2.5%) radi samo prenos na one kvadrate koji su preko 40m2 (do te kvadrature ne plaćam ništa)

 

evo ti primeri, pa oceni sam.

Stari stan 37m2, na dobroj lokaciji i sa dobrom spratnošću, u koji mora da se ulaže, 78.888 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/centar-karaburme-37m2-ispr-cg-15-min-do-kneza/5425642388414

 

Novi stan 42m2, sa nešto lošijom lokacijom i na poslednjem spratu, 61.655 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/karaburma-novogradnja-42m2/5425642448561?kid=1&sid=1668880937538

 

9 minutes ago, Shan Jan said:

 Mozda u buducnosti. Do tada neka nam je bog u pomoci.

ja nemam vremena da čekam budućnost, jer imam dosta godina. bukvalno sam u makazama u narednih godinu-dve dana.

Edited by pt 2.0
  • Tužno 1
Link to comment

Nisu ovo samo rusi krivi za rast vec gomila ljudi iz zemlje i inostranstva kupuje jer im je jeftinije da ulazu u nekretnine nego da im stoji na savings sa malom kamatom. 

 

Cene ce pasti al ne verujem nesto drasticno. BG na vodi ide kao lud sa rentanjem. Ni nedelju dana oglas vec je otisao. A nisu jeftini ni malo za garsonjere. 

 

Beograd je metropola. Sve vise stranaca iz IT industrije dolazi i ulaze. 

Edited by mustang
Link to comment
58 minutes ago, pt 2.0 said:

meni je prvi stan, tako da, ako sam dobro razumela postavku stvari:

- imam pravo na povraćaj PDV-a ako je nova nekretnina, odnosno

- imam pravo da mi se kod prenosa apsolutnih prava (koji košta 2.5%) radi samo prenos na one kvadrate koji su preko 40m2 (do te kvadrature ne plaćam ništa)

 

evo ti primeri, pa oceni sam.

Stari stan 37m2, na dobroj lokaciji i sa dobrom spratnošću, u koji mora da se ulaže, 78.888 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/centar-karaburme-37m2-ispr-cg-15-min-do-kneza/5425642388414

 

Novi stan 42m2, sa nešto lošijom lokacijom i na poslednjem spratu, 61.655 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/karaburma-novogradnja-42m2/5425642448561?kid=1&sid=1668880937538

 

ja nemam vremena da čekam budućnost, jer imam dosta godina. bukvalno sam u makazama u narednih godinu-dve dana.

Mislim da ne plaćaš nijedan porez osim PDV, koji ti se vraća, ako je novogradnja. 

 

Podržavam kupovinu. Čini mi se da nijedan euribor ne može biti gori od ovoga što se desilo s kirijama za iznajmljivanje stana. 

 

Za ovaj drugi garant nemaš lift. Ali imaš povrat (to se treba raspitati). Tu bi ti (i u svakom slučaju) bilo dobro da ti neki arhitekta pogleda stan, kakva je gradnja, zemljište. Ono u Marijane G.je verovatno dobra, ali je i mnogo (i nema povrata). @pt 2.0

 

Edited by Svemir Zeka
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

 

ono što je paradoks - na karaburmi ti je novogradnja jeftinija od starogradnje koju treba još malo renovirati i do za 10.000 evra... ali za novogradnju ugl traže keš. koji nemam. 

gledam svaki dan poslednjih 10-ak dana, već se osećam kao grozničavi bolesnik od svega. moram naći meru da to radim a da me ne obuzima ovoliko, ali ne znam kako da nađem meru kad mi kalendar za iseljenje kuca tika-taka. nakon čega ću ili u preskupo iznajmljivanje ili u preskupi kredit. i ne znam šta me više dovodi do očaja.

 

 

Potraga za stanom je i u mirnodopskim uslovima višemesečni gotovo svakodnevni posao. Do avgusta je dovoljno vremena da uspešno sve završiš, a želim ti da rešenje bude stan u tvom vlasništvu!

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, pt 2.0 said:

 

 

ono što je paradoks - na karaburmi ti je novogradnja jeftinija od starogradnje koju treba još malo renovirati i do za 10.000 evra... ali za novogradnju ugl traže keš. koji nemam. 

gledam svaki dan poslednjih 10-ak dana, već se osećam kao grozničavi bolesnik od svega. moram naći meru da to radim a da me ne obuzima ovoliko, ali ne znam kako da nađem meru kad mi kalendar za iseljenje kuca tika-taka. nakon čega ću ili u preskupo iznajmljivanje ili u preskupi kredit. i ne znam šta me više dovodi do očaja.

 

 

 

ako se osvrces na ova dva stana koja si linkovala - nije paradoks, stanovi u izgradnji s  razlogom manje kostaju. investitor ce ih zavrsiti od para koje nema, tj koje ce kupac tek da mu da. time dio rizika prelazi na kupca.

 

btw, mustang, rusi nisu znacajno uticali na prodajno, nego na rentijersko trziste

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

U ranijim "talasima" odnos renta-kupovona bio recipročno obrnut.
Kad su rasle kirije ljudi su se rađe odlučivali na kupovinu. I obrnuto.







... Shiit has hit the fan

Link to comment

@pt 2.0

Kod nas u zgradi (Fontana, Blok 1) stan na devetom spratu, garsonjera od 26m2, prodata za preko 70k€.

Još smo se smejali na grupi komšiji koj je em odvalio preko 3k€/m2 em u oglasu napisao da stan ima terasu (nema, zauzeo deo zajedničke krovne) i ostavu (nema, to plaća zakup kao ja za podrum). 

Mi se smejali a on prodade stan dok si trepnuo, evo danas stigle nove komšije. U njegovu korist, garsonjera mu je bombona, bukvalno što kažeš ni sijalicu da promeniš.

 

U našem kraju stanovi odu i pre nego što stignu do oglasa. 

 

 

 

 

 

Edited by Valkyrie
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...