Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Trenutna situacija oko iznajmljivanja stanova je alarmantna. Pogledala sam cene. I da, drzava da postoji bi morala da uradi nesto da se ljudi i porodice ne raspadnu totalno.
 
Nekako mi nije trenutak da se upire prstom u podstanare koji su usicarili za porez
nikad nije trenutak da se upire u podstanare za porez. to uopshte nije njihov problem niti treba da ih se tiche. mislim, treba, ali u nekom drugom kosmosu.

mislim, chak i hrvati su to reshili, prijavljeno podstanarstvo, bez neke drame, i to josh pre unije. pretpostavljam zato shto ne odrzavaju bash toliko kontinuitet svinjca. mi se lozimo na svinjac, bukvalno :dry:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


  • +1 8
Link to comment

Ima tu jos jedna zackoljica koja nema mnogo veze s temom (finansijski aspekt) stanovanja

A tice se mehanizma isterivanja iz stana podstanara koji ne placa racune/kiriju

Kad odes kod advokata ili pandura dobijes savet za koji ti kazu da ga nisi cuo odnji

Edited by Plajvi
  • +1 5
Link to comment
21 minutes ago, morgana said:

podstanar bas i nema mogucnost da sazna da li je standoavac platio porez. ugovor o zakupu to ne obezbjedjuje.


pa i ne treba da zna, ali treba da zna da li je prijavljen i treba da uopšte ima ugovor o zakupu.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, aram said:


pa i ne treba da zna, ali treba da zna da li je prijavljen i treba da uopšte ima ugovor o zakupu.

 

pa ne bude on nuzno ni prijavljen ovim ugovorima kakvi se sada sklapaju, nazvrlja se nesto kod posrednika koji stan nadje. taj ugovor svakako stiti obje strane, ali od prijevremenog raskida  ili neplacanja. 

 

 

btw stanodavci redovno odbijaju da prijavljuju boravak podstanara, cak i kad su pod tim ugovorom, uskracujuci im tako prava koja proizilaze iz privremenog ili trajnog boravka (otvaranje racuna na banci, npr; jedno vrijeme kovid vakcinacija, sklapanje ugovora za telefonski broj, kablovsku televiziju, internet i sl)

 

ni prijava boravka ne slijedi iz ugovora niti je zahtijevana za njegovo sklapanje. ona zavisi od, ponovo, dobre volje stanodavca.

 

jaci tlaci, a jaci je stanodavac. a drzava je na odmoru.

 

Edited by morgana
  • +1 5
Link to comment

Kod prijave boravka može nastati i problem da recimo podstanar napravi neka dugovanja ka firmama nekim koje angažuju izvršitelje koji vrše plenidbu na adresi na kojoj je dužnik prijavljen?



....shiit has hit the fan.

  • +1 4
Link to comment
16 minutes ago, morgana said:

stanodavci redovno odbijaju da prijavljuju boravak podstanara, cak i kad su pod tim ugovorom, uskracujuci im tako prava koja proizilaze iz privremenog ili trajnog boravka (otvaranje racuna na banci, npr; jedno vrijeme kovid vakcinacija, sklapanje ugovora za telefonski broj, kablovsku televiziju, internet i sl)

Moja drugarica izdaje stan na dan, Rusi/Ukrajinci insistiraju na prijavi ako ostaju duže od par dana, izuzetno su upućeni u svoja prava i obaveze i ne propuštaju ni jedan korak niti na bilo koji način čine išta što bi moglo da ih košta boravišne dozvole u Srbiji.

Ona je, inače, kupila veći stan na kredit (tj suprug njen) a ovaj mali izdaje, nedavno muž bio u banci, vratio se sa muštulukom da im rata postaje veća za 150€. Sve su jasniji oni nekadašnji oglasi lične prirode koji su počinjali sa "stambeno obezbeđen..." 

  • Haha 3
Link to comment
29 minutes ago, Valkyrie said:

Moja drugarica izdaje stan na dan, Rusi/Ukrajinci insistiraju na prijavi ako ostaju duže od par dana, izuzetno su upućeni u svoja prava i obaveze i ne propuštaju ni jedan korak niti na bilo koji način čine išta što bi moglo da ih košta boravišne dozvole u Srbiji.

Ona je, inače, kupila veći stan na kredit (tj suprug njen) a ovaj mali izdaje, nedavno muž bio u banci, vratio se sa muštulukom da im rata postaje veća za 150€. Sve su jasniji oni nekadašnji oglasi lične prirode koji su počinjali sa "stambeno obezbeđen..." 

 

rusima se moze, imaju novac da plate. kod ostalih, sto su u praksi srbi ili (pogotovo, jer su stranci) nekadasnji jugosloveni, sasvim sigurno nije u pitanju neobavijestenost - neprijavljen boravak ih bas mnogo kosta, otezava im zivot - nego rizik da ce stanodavac da ih sutne jer je tako u mogucnosti.

 

vjerujem da kosta i drzavljane srbije, otezava im zivot makar utoliko sto treba da glasaju na drugom mjestu, mozda i da pripadaju udaljenom objektu zdravstvene zastite jer su prijavljeni kod roditelja ili na nekadasnjem mjestu boravka umjesto na tekucem*

 

to je bas bas velik problem. a ucjenjivacki potencijal nije na strani podstanara.

 

*ne mozda nego sasvim sigurno, sad sam se sjetila drugarice koja je na preglede isla iz bgd u uzice gdje ne zivi xy godina

 

 

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment
44 minutes ago, Frank Pembleton said:

Kod prijave boravka može nastati i problem da recimo podstanar napravi neka dugovanja ka firmama nekim koje angažuju izvršitelje koji vrše plenidbu na adresi na kojoj je dužnik prijavljen?



....shiit has hit the fan.


Da, i onda uvali stanodavca u nepriliku jer zalba na resenje o izvrsenju ne odlaze izvrsenje, pa posle stanodavac mora da dokazuje da su zaplenjene stvari njegove kako bi mu bile vracene. :isuse:

Pravo stanovanja ovde je tolika pravna dzungla da covek ne zna ni odakle da pocne da je sredjuje 

Edited by Plajvi
  • +1 2
Link to comment
Just now, Plajvi said:

@morgana

Neka potvrdi/demantuje neko ko je upuceniji u praksu od mene, onako kako sam procitao i rastumacio zakon - mislim da ispada ovako. 

 

 

da, sad sam guglala, desava se, mada (kaze sagovornik blica, advokat) rijetko. imovina se plijeni za dugove manje od 5000 e. vlasnik potom dokazuje vlasnistvo racunima o kupovini, fotografijama, izjavama trecih lica.

 

to je van pameti.

 

svejedno ostaje da neprijavljenim izdavanjem stanodavci stite sebe od poreske obaveze, u najvecem broju slucajeva. takvo j trziste™ tj takva pravila igre i rupe u njoj je drzava neformalno postavila.

 

 

...

 

 

boze koji krs od vremena, moracu da se uradim krempitama. gdje je @Lancia, duzna sam mu krempitu.jpg?

 

 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, morgana said:

vjerujem da kosta i drzavljane srbije, otezava im zivot makar utoliko sto treba da glasaju na drugom mjestu, mozda i da pripadaju udaljenom objektu zdravstvene zastite jer su prijavljeni kod roditelja ili na nekadasnjem mjestu boravka umjesto na tekucem*


Nekada je zakon bio da zdravstvena zastita moze da se ostvari ili tamo gde si prijavljen da zivis ili na opstini gde se firma vodi. Po tom osnovu sam ja nekad imala karton u Medicini rada u Dz. Vasingtona (Stari grad).

 

Oni koji su prijavljeni poslom negde neka provere da li to jos vazi. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 18.11.2022. at 15:23, Mel said:

 

Pa ne nema nikakvog obmanjivanja: Kirija ti je 200 evra. Ti / neko zahteva sve na belo. Ok, kirija ti jeod danas  250, 200 ide gazdi, 50 drzavi.

ja ne znam da li jasno pišem ili šta.

ako ja plaćam X evra (bilo koliko evra), zna se koji procenat te sume mora da ide na porez. neka ide, recimo 1/5 sume. 1/5 od 200 evra je 40 evra.

ako doda tu sumu na moju kiriju, to postaje 240 evra mesečno, ali on sada ima porez 1/5 na TU VREDNOST. što nije 40 evra, nego 48 evra.

zato kažem inception. ako ja plaćam na belo, on mora od cele plaćene sume da izdvoji određeni procenat za porez i to je skroz u redu i regularna stvar.

lično uvek sklapam ugovor sa onima koji iznajmljuju stan, gde je cena fiksirana u trajanju ugovora.

imam svoj nameštaj, i zaista mi nije lako da u beogradu, gde je večina stanova opremljena ili buđavim nameštajem iz prošlog veka ili kičem koji zovu luksuz, nađem polunamešten stan (dakle da ima opremljene kuhinju i kupatilo a ostalo prazno), niti mi je lako da izađem za 1 dan kad se nekom digne da poveća kiriju, pošto moram da organizujem selidbu.

 

EDIT.

jedna potencijalno dobra vest. booking.com je poslao ljubavno pismo oglašavačima stana na dan u beogradu da će njihove podatke prosleđivati poreskoj upravi. 

 

EDIT EDITA.

ne vidim kako je podstanar dužan da brine o plaćanju poreza zakupodavca. njegov kriminal njegova stvar. da sam političar to bih uredita samo tako. od kontrole plaćanja poreza, preko kontrole uslovnosti za život onoga što se izdaje, i kazne samo takve. 

Edited by pt 2.0
  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...