Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Zanimljiva vam je iluzija da će plaćanje rente za stanove "na belo" da poboljša položaj podstanara.
Da preciziram jedini "položa"j koji većinu ljudi interesuje je - finansijski.
Naravno da će stanodavac sve troškove da "prevali" na podstanara.
To sa Danskom i ostalim zemljama je wishful thinking.



....shiit has hit the fan.

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Frank Pembleton said:

Zanimljiva vam je iluzija da će plaćanje rente za stanove "na belo" da poboljša položaj podstanara.
Da preciziram jedini "položa"j koji većinu ljudi interesuje je - finansijski.
Naravno da će stanodavac sve troškove da "prevali" na podstanara.
To sa Danskom i ostalim zemljama je wishful thinking.



....shiit has hit the fan.

Daj predlog kako zastiti podstanara od povecanja kirije.

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Plajvi said:


Meni najsmesniji onaj opsteprihvaceni narativ u narodu 'ovi kapitalisti govna sve su nam sjebali', i onda skontas da je najliberalniji kapitalizam (doduse u najprimitivnijem obliku) ovde, a u tim zlikovackim zapadnim kapitalistickim drzavama briga za cojka na drasticno visem nivou 
 

 

 

 

naravno, s akcentom na 'najprimitivnijem obliku' posto ovo neoliberalizma niti najliberalnijeg kapitalizma vidjelo nije, na drzavnoj sisi je pola privrede, resurse uzurpiraju predstavnici drzave, sve u svemu, zakazalo je pravo, a ne mitska zver na tragu smita i hajeka. kad cujem 'neoliberalni kapitalizam' u aktivistickom govoru padne mi secer. nije neoliberalni kapitalizam nego sns.

Edited by morgana
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
Daj predlog kako zastiti podstanara od povecanja kirije.

Tako što neće iznajmljivati stan.
[emoji19]
Na žalost, nemam odgovor.
I sami podstanari su pristali na tu "igru".
Zato što smo sirotinja.
Da pitaš sad podstanare :
Jel hoćete da plaćate "na ruke" 200evra dvosoban stan ili sa ugovorom o otkaznom roku od 3 meseca 250evra ili sa fiksnom rentom za dve godine 250evra?
Šta misliš koji bi odgovor bio?
Segment rentiranja ti je isti kao segment prodaje tehnike na KP.
Razumem da postoji ta socijalna lomponenta, ali da bi se regulacija tržišta uvela treba ga potpuno "legalizovati" ali trošak te legalizacije bi platili, bojim se, podstanari.
Obaška ako uzmemo u obzir sposobnost države da se time pozabavi.



....shiit has hit the fan.
Link to comment
3 hours ago, Svemir Zeka said:

Ispričaću još jednom. 

Godinama smo živeli pored jednog stana koji je bio prazan. Državni, da li socijalni stan, ne znam. Prethodni stanari su izbačeni (valjda nisu hteli da se isele), stan je zapečaćen, blindirana vrata. 

Jednom danima čujem neko šuštanje, neko prijavi, i vidim dolazi ekipa državnih službenika, otključava, ulaze unutra, ja stanem, raspitaju se i kod mene šta se čuje, ispostavi se da je neka voda curila. 

Uđem u hodnik, stan je četvorosoban. 

Prazan. I oni odu, on ostane prazan. 

 

 

 

Kolega svojevremeno bio direktor poslovanja u jednoj velikoj domaćoj firmi nakon privatizacije. I tokom prve godine otkako je novi vlasnik kupio firmu stigne obaveštenje iz nekakvog fonda da je kompanija dobila dva stana u Borči. Firma je godinama sa plata radnika skidala određene iznose i to je išlo u nekakav državni ili gradski stambeni fond.

 

Kad je stiglo to obaveštenje, taj moj kolega i generalni direktor se uhvatili za glavu, ko će sad da se zajebava sa dodelom tih stanova radnicima, cirkusom koji će da usledi, svađama... I oni lepo uzmu ključeve od tih stanova, odu tamo, provere da li ima bilo koga, angažuju majstore da ugrade dodatne brave, zamandale stanove i ključeve ostave u sefu. Odu obojica iz firme posle nekog vremena, posle nekoliko godina pitaju bivše kolege iz menadžmenta šta je bilo sa tim stanovima, a ovi im kažu da nisu imali pojma da ti stanovi postoje. Sve se dešava pre 15-20 godina.

 

Ne bi me čudilo da su i danas prazni.

  • +1 4
Link to comment

Stanovi (iznajmljivanje i kupovina):

u Irskoj je grozno

u Nemačkoj je sve groznije 

 

Sad vidim da i Srbija prati trendove (mada su verovatno drugačiji razlozi/pozadina)

 

Celokupna situacija sa nekretninama me vraški inspiriše da postanem komunista.

  • +1 5
Link to comment

ili komunista preko kolena, ili jako pravo i mukotrpno, lancano, ispitivanje porekla imovine. pa, baki, ako su ti novci pretoceni u zemlje-kuce-stanove sujmivi, podaj sirotinji da koristi.

posle pravnog (legalnog), da se proveri i legitimno, jer je bratija skrojila sebi legalnost po meri. :sad:

 

poz

  • +1 3
Link to comment

U Švedskoj, recimo, tržište rente je regulisano tako da je malo toga u privatnom vlasništvu (osim kuća koje se smatraju luksuzom). 

Za dobijanje prava stanovanja mora da se konkuriše, postoje kriterijumi i lista čekanja.

Ugovori su pod nadzorom države i zna se pod kojim uslovima visina rente može da se menja ali i kako se gubi pravo stanovanja.

 

Ovo isto može da se primeni i kod nas za stanove koji su u vlasništvu države ili gde se država pojavljuje kao javni partner.

 

Za početak.

  • +1 5
Link to comment

ne vidim kako i do kad ljudi misle da zaradjuju od nekretnina a da ne placaju porez. i zashto misle da je to ok, osim shto je haos pa navikli. od reda u tom sektoru bi svi imali korist, jednom kad bi postao normalan i ushao u stabilno stanje. plus shto rentijeri izgleda masovno misle da nece sad ovim vragolijama sa 1000 evra mesechno upasti u ochi ovim krmcima koji odrzavaju svinjac u technom stanju :dry:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 7
Link to comment
31 minutes ago, Tale said:

U Švedskoj, recimo, tržište rente je regulisano tako da je malo toga u privatnom vlasništvu (osim kuća koje se smatraju luksuzom). 

Za dobijanje prava stanovanja mora da se konkuriše, postoje kriterijumi i lista čekanja.

Ugovori su pod nadzorom države i zna se pod kojim uslovima visina rente može da se menja ali i kako se gubi pravo stanovanja.

 

Ovo isto može da se primeni i kod nas za stanove koji su u vlasništvu države ili gde se država pojavljuje kao javni partner.

 

Za početak.

 

ima raznovrsnih dobrih rjesenja po svijetu. u austriji tj becu velik udio stanova je u vlasnistvu drzave. u njemackoj je udio stanova u vlasnistvu manji nego u srbiji, ali je sistem rentiranja odnosno lizinga razvijen i na njemu su ponudjaci i kompanije, a ne prevashodno mali rentijeri kao u srbiji. 

da ni ne pominjemo fakat da dobra dostupnost kredita smanjuje pritisak na rentijersko trziste.

 

ovo u srbiji je haos i dogodilo se prebrzo - ni godinu dana - da bi trziste moglo da reaguje ikako osim kolapsom. na drzavi je bilo da reaguje ali jebe se njoj, a dok ne stigne temeljno i dugorocno rjesenje neki ljudi ce da bankrotiraju zbog rente, ne figurativno nego izistinski. znam nekoliko porodica koje su se nasle u haosu posljednjih mjeseci.

 

  • +1 3
  • Tužno 2
Link to comment

Država ovde i ne pokušava da reguliše tržište rente, verujem da je to najpre zbog značajnog broja nekretnina koje su u vlasništvu članova stranaka.

 

Imaćemo neki stav za par dana, na sednici skupštine grada jedna od tačaka treba da bude i problem sa cenama nekretnina (tačka 5):

 

 

Edited by Tale
  • +1 3
Link to comment
11 hours ago, aram said:

samo da razjasnim jednu stvar: u mnogim evropskim zemljama si kao podstanar zaštićen. imaš ugovor, redovno plaćaš ono što u tom ugovoru piše, gazda NE MOŽE da ti poveća stanarinu mimo ugovora. i NE MOŽE da te izbaci iz stana, osim ako može da dokaže da mu je stan potreban baš za njega ili nekog od članova porodice, a i onda postoje mehanizmi koji te štite.

PS: neplaćanje poreza nije "obmanjivanje države" nego je prosto kriminal. svako ko ne plaća porez je time direktno ukrao od mene koji ga plaćam. svaki koji žmuri na to da bi se i on sitno ovajdio je saučesnik. i onda jebi ga, očekuju da ih država zaštiti :lol: :dry:

Trenutna situacija oko iznajmljivanja stanova je alarmantna. Pogledala sam cene. I da, drzava da postoji bi morala da uradi nesto da se ljudi i porodice ne raspadnu totalno.

 

Nekako mi nije trenutak da se upire prstom u podstanare koji su usicarili za porez

  • +1 6
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...