Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Profesor je kazao da se u svim većim gradovima razvila “rentijerska klasa”, odnosno ljudi koji kupuju stanove da bi mogli da zarađuju od izdavanja.

Kako kaže, trenutno je porez na drugi stan 10 odsto, “kao da je mleko”.
 

Država treba da obezbedi dodatne podsticaje za kupovinu prvog stana i uvede progresivni porez na kupovinu više nekretnina, kaže profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić.
 

https://rs.n1info.com/biznis/kako-do-stana-profesor-govori-sta-drzava-treba-da-uradi/

Edited by jovanovic
  • +1 1
Link to comment

to neće da stvori tržište za one kojima je potreban stan, a ne mogu da ga priušte, ali će da im poveća stanarinu

 

kao što reče gospodin kud idijoti - sirotinja uvijek najebe

  • +1 5
  • -1 1
Link to comment

pa možda će sirotinja manje da najebe ako je PDV za stan u BnV 20% umesto 10% pa se ta razlika upotrebi za pomoć sirotinji. a taj koji iznajmi stan u BnV nikako nije sirotinja.

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Aha, u lalalendu...

naravno, sa ovima.

ali ipak, to bi trebalo tako da bude. pa makar te pare išle na kupvinu podrške. nije 2, 3 , 5 stan mleko ili hleb, što neko reče.

Link to comment

nisaam siguran da li pod PDV mislite porez, ali nije ni mnogo važno

 

suština je da bi to poskupelo stanovanje zato što bi se taj trošak prelio na one koji iznajmljuju stanove

Link to comment
27 minutes ago, djordje geprat said:

naravno, sa ovima.

ali ipak, to bi trebalo tako da bude. pa makar te pare išle na kupvinu podrške. nije 2, 3 , 5 stan mleko ili hleb, što neko reče.

Pa ne, ja bih ovima izbegao da dam bilo šta... Što god mi je u poslednjih 15 godina trebalo platio sam...

 

Žena mi je preduzetnik, jbg, nema pravo na porodiljsko... Tast treba na operaciju, biće za 2 godine... Jbg, plaćaj privatno da čovek ne umre za te dve godine... Imam rupu u ulici, zovi grad, bole ih kurac...

 

Plaćamo žena i ja poreze kao da smo rokfeleri, nikad nijednu jedinu jebenu olakšicu oko poreza nisam dobio, ali kad treba bilo šta, onda, jbg, ne može baš sad, gužva je, plati privatno, nema resursa, znaš ti koliko njih još čeka...

 

Država je servis građana... Pojedinih građana iz SNS stranke, i ne vidim ni jedan razlog zašto bih bilo šta što ne moram dao ovima... Ili navijao da neko daje... Kad treba nešto dati država je prva u redu da uzme, a kad ona treba da plati, onda ide tetki po lek...

 

@Braća Strugacki

 

Pa naravno, istog trebna bi se prelilo na ljude koji plaćaju...

  • +1 3
Link to comment

meni je ovo pitanje principa a i zdravog razuma. bez obzira ko je na vlasti i na šta troše/bacaju pare.

 

s druge strane, zašto se plaća taj prenos apsolutnih prava? zato što predmet podleže registraciji? plaćaš notara, katastar / policiju.

 

Link to comment

Dodatnim podsticajima bi drzava omogucila vecem procentu "sirotinje" kupovinu nekretnine, a progresivnim porezom destimulisala dalji razvoj "renterijerske klase". Cast forumskim izuzecima, ali sumnjam da vecina stanodavaca ne pokusava uvek da maksimizira prihod od rente. 
 

20% poreza od izdavanje nepokretnosti koji niko trenutno ne placa i potencijalnih 20% extra prilikom kupovine nekretnine za "profi" stanodavce malo je verovatno da se moze preliti na zakupce, kada su trenutne cene rente za lokalne prilike uveliko u crvenoj zoni za vecinu.
 

Link to comment
4 minutes ago, djordje geprat said:

meni je ovo pitanje principa

 

I meni postaje pitanje principa...

 

Ja dam državi više od pola onog što zaradim, na ovaj ili onaj način... Moja žena isto... Šta dobijamo zauzvrat? Da moram da podmićujem za vrtić, da moram da podmićujem lekare, da sad ne kažem koliko poara trošim na neku stvar, koja je u razvijenim državama na izvolte, jer su tako u mogućnosti...

 

Da, u teoriji, Đorđe, vi ste u pravu, ali u partikularnnom slučaju država Srbija vs građanin Radiša, gledaću da se ponašam kao svaki poštenu stanovnik USA, i da budem protiv poreza...

  • +1 1
Link to comment

država preko malog, Nje i Njega arči pare na veliko. pare koje skuplja porezima u samouslugama, kupoprodajom vozila i nekretnina, zarade..........ti misliš što i ja ali ipak daješ državi te pare o kojima pričaš. moraš, ako ne milom onda prisilom.

 

ono štoje ne razumem zbog čega si ti i drugi protiv da stopa poreza na 2, 3, 5 stan bude ista kao na kačkavalj, čokoladu i viršle. 20% umesto 10%. prvi stan je oslobođen poreza.

 

 evo, dobrica predlaže da stan u kome živiš bude oslobođen godišnjeg poreza a oni u kojima ne živiš da se progresivno oporezuju. nisam ispratio detalje, kako bi se po tome tretirao bračni par kada svako od njih poseduje po stan a žive u jednom. ili deca i roditelji.

Link to comment
9 minutes ago, djordje geprat said:

država preko malog, Nje i Njega arči pare na veliko. pare koje skuplja porezima u samouslugama, kupoprodajom vozila i nekretnina, zarade..........ti misliš što i ja ali ipak daješ državi te pare o kojima pričaš. moraš, ako ne milom onda prisilom.

 

ono štoje ne razumem zbog čega si ti i drugi protiv da stopa poreza na 2, 3, 5 stan bude ista kao na kačkavalj, čokoladu i viršle. 20% umesto 10%. prvi stan je oslobođen poreza.

 

 evo, dobrica predlaže da stan u kome živiš bude oslobođen godišnjeg poreza a oni u kojima ne živiš da se progresivno oporezuju. nisam ispratio detalje, kako bi se po tome tretirao bračni par kada svako od njih poseduje po stan a žive u jednom. ili deca i roditelji.

Zato što gledam svoj interes?

 

Možda sam ja tajkun?

 

Možda mi nije baš drago da im iko daje gorivo za arčenje kupovinu glasova i podelu para...

 

Taj ko ima para, tih 10% može da potroši pametnije nego da ih da AV i društvu... I to korisnije je i da ode da kupi za tih 10% auto da se voza(što jeeste porilično glupo), nego da ih da Malom i Vučiću... On će imati zadovoljstvo, neko že zarađivati na servisu, neko na benzinu, vrteće se neka ekonomija... AKo da tih 10% njima, bacio je veći deo toga u bunar...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...