Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

2 hours ago, Tihajeza said:

 

Ijao, pa što misliš da ne bi uzeli? Njih ništa ne košta, pa ako neka budala uzme, kapnuće provizijica.

Neću da generalizujem, ali većina agenata su jadničci koji ti se okače na vrat na pomen P od prodaje stana, bilo kakvog, za bilo koje pare. Njihova uloga je precenjena, u odnosu na 2% koje standardno uzimaju.

 

Slažem se da su precenjeni, a moji roditelji su pre nekoliko godina imali problema da agenti ne razumeju jednostavne instrukcije (tipa takav i takav stan ne dolazi u obzir i oni opet krenu da ih obrađuju da kupe takvo nešto, valjda upali kod svakog 20. kupca)

Nama su ovde agenti do nedavno uzimali 6%, bilo je stanova o kojima ništa bitno ne bi pripremili osim lepih slika. Tokom našeg trogodišnjeg traženja imali smo dve osobe (dve agencije) koje su odlično uradile svoj posao i prosto nam je bilo žao što nam stanovi nisu odgovarali, dok za sve ostale je sama pomisao da im treba dati tolike pare bila uzasavajuca. Ovaj koji nam je prodao stan je od onih "može gore od njega", ma sreću nam nije trebalo mnogo toga oko stana. Verovatno je to do situacije na tržištu gde je pitraznja ogromna i lepo znaju da ce prodati stan za velike pare bez ikakvog cimanja.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

U Srbiji (bar u Bg) je praksa (nepisano pravilo) da agencija uzme po 2% i kupcu i prodavcu. Što bi donekle imalo smisla da ja kao prodavac dođem u agenciju i tražim (ugovorim) uslugu oglašavanja i prodaje stana, a neko drugi kao kupac nezavisno dođe u istu tu agenciju i traži (ugovori) uslugu pronalaženja stana po zadatim kriterijumima. I da onda agencija lepo pogleda svoj katalog, nađe moj stan, utvrdi da on odgovara kupčevim zadatim parametrima i spoji nas. Sve 5. Ono što oni zapravo rade je da sklope ugovor sa osobom koja želi da proda stan (a i tu se često agresivno nameću ako npr vide oglas koji je postavio sam vlasnik ili neka druga agencija) i postave svoj oglas. Kad se na taj oglas javi (potencijalni) kupac oni onda pre samog pokazivanja stana insistiraju da i kupac potpiše sa njima ugovor o zastupanju ("traženju stana"), pravdajući to nekakvim "zapisnikom o pregledu stana" (koji sam po sebi donekle i ima smisla, da bi se izbeglo da prodavac koji već ima ugovor sa agencijom zaobiđe agenciju pošto upozna potencijalnog kupca). Fora je što potencijalni kupac nema obavezu da potpiše taj ugovor o zastupanju (jer potencijalno i ne želi uslugu agencije u smislu daljeg traženja stana, advokatskih usluga itd.; želi samo da vidi stan na koji je naleteo u oglasima), a agent odbijaja da zainteresovanog kupca odvede u stan (oštećujući pritom prodavca s kim već imaju ugovor o zastupanju).

 

Menjan je pre cca 7 godina zakon na tu temu, relativno jasno je tamo definisano da je ova praksa nedozvoljena, tj. da kupac nije u obavezi da sklopi ugovor sa agencijom samo da bi video stan, ali su agencije to okrenule na priču "ovako kako mi sad radimo mora po novom zakonu, do sad je bilo 3% (al samo za prodavca), sad je samo 2% (al za obe strane)", država/partija je bila više zainteresovana da kroz notare i licenciranje agenata uzme kintu, narod standardno pojma nema o zakonu i svojim pravima, "tako se to radi, kud sve pare tu i 2%".

 

Ograđujem se da je ovo bilo stanje kad sam ja kupovao stan (baš tad kad je menjan zakon) i da govorim na osnovu svog iskustva. Ja sam se tu dosta nervirao, svađao sa agentima, čitao zakon pisao ministarstvu (koje se pravilo ludo), i na kraju platio 2% gazdarici agencije koja se bukvalno pojavila u momentu potpisivanja kod notara, uzela kovertu, i zapalila bez doviđenja. Sasvim je moguće da ima korektnih agenata i agencija, ali na osnovu oglasa deluje da je "2x2%" praksa i dalje dominantna. Btw naš zakon je 99% prepisan Hrvatski, uz, čini se, tendenciozno, izostavljanje definicija par ključnih pojmova, pa se onda agencije prave lude i ubeđuju te da su one tebi nalogodavac u ugovornom odnosu i tako. Gomila nepismenih, gramzivih, ljudi.

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment

2+2 je bilo i kod mene. Naravno oglas našao na netu, ali sam imao sreće da je taj nametnuti agent stvarno odradio i ispeglao važne stvari, ali kontam da to nije čest slučaj.

Link to comment
1 hour ago, jezovuk said:

...

 

Menjan je pre cca 7 godina zakon na tu temu, relativno jasno je tamo definisano da je ova praksa nedozvoljena, tj. da kupac nije u obavezi da sklopi ugovor sa agencijom samo da bi video stan, ali su agencije to okrenule na priču "ovako kako mi sad radimo mora po novom zakonu, do sad je bilo 3% (al samo za prodavca), sad je samo 2% (al za obe strane)", država/partija je bila više zainteresovana da kroz notare i licenciranje agenata uzme kintu, narod standardno pojma nema o zakonu i svojim pravima, "tako se to radi, kud sve pare tu i 2%".

 

...

 

mozes li mi reci koji je to zakon, eventualno clan?

Link to comment
8 hours ago, jezovuk said:

U Srbiji (bar u Bg) je praksa (nepisano pravilo) da agencija uzme po 2% i kupcu i prodavcu. Što bi donekle imalo smisla da ja kao prodavac dođem u agenciju i tražim (ugovorim) uslugu oglašavanja i prodaje stana, a neko drugi kao kupac nezavisno dođe u istu tu agenciju i traži (ugovori) uslugu pronalaženja stana po zadatim kriterijumima. I da onda agencija lepo pogleda svoj katalog, nađe moj stan, utvrdi da on odgovara kupčevim zadatim parametrima i spoji nas. Sve 5. Ono što oni zapravo rade je da sklope ugovor sa osobom koja želi da proda stan (a i tu se često agresivno nameću ako npr vide oglas koji je postavio sam vlasnik ili neka druga agencija) i postave svoj oglas. Kad se na taj oglas javi (potencijalni) kupac oni onda pre samog pokazivanja stana insistiraju da i kupac potpiše sa njima ugovor o zastupanju ("traženju stana"), pravdajući to nekakvim "zapisnikom o pregledu stana" (koji sam po sebi donekle i ima smisla, da bi se izbeglo da prodavac koji već ima ugovor sa agencijom zaobiđe agenciju pošto upozna potencijalnog kupca). Fora je što potencijalni kupac nema obavezu da potpiše taj ugovor o zastupanju (jer potencijalno i ne želi uslugu agencije u smislu daljeg traženja stana, advokatskih usluga itd.; želi samo da vidi stan na koji je naleteo u oglasima), a agent odbijaja da zainteresovanog kupca odvede u stan (oštećujući pritom prodavca s kim već imaju ugovor o zastupanju).

 

Menjan je pre cca 7 godina zakon na tu temu, relativno jasno je tamo definisano da je ova praksa nedozvoljena, tj. da kupac nije u obavezi da sklopi ugovor sa agencijom samo da bi video stan, ali su agencije to okrenule na priču "ovako kako mi sad radimo mora po novom zakonu, do sad je bilo 3% (al samo za prodavca), sad je samo 2% (al za obe strane)", država/partija je bila više zainteresovana da kroz notare i licenciranje agenata uzme kintu, narod standardno pojma nema o zakonu i svojim pravima, "tako se to radi, kud sve pare tu i 2%".

 

Ograđujem se da je ovo bilo stanje kad sam ja kupovao stan (baš tad kad je menjan zakon) i da govorim na osnovu svog iskustva. Ja sam se tu dosta nervirao, svađao sa agentima, čitao zakon pisao ministarstvu (koje se pravilo ludo), i na kraju platio 2% gazdarici agencije koja se bukvalno pojavila u momentu potpisivanja kod notara, uzela kovertu, i zapalila bez doviđenja. Sasvim je moguće da ima korektnih agenata i agencija, ali na osnovu oglasa deluje da je "2x2%" praksa i dalje dominantna. Btw naš zakon je 99% prepisan Hrvatski, uz, čini se, tendenciozno, izostavljanje definicija par ključnih pojmova, pa se onda agencije prave lude i ubeđuju te da su one tebi nalogodavac u ugovornom odnosu i tako. Gomila nepismenih, gramzivih, ljudi.


Sve je isto i danas, ja prolazio prosle

godine. Ima nekih agencija koje uzimaju proviziju samo od prodavca (cityExpert) i koje ne nude traženje stana u ime kupca, nego im je sajt tiptopić pa se sami snalazite. Da se ja pitam sve bi bile takve.

Inace ima tu i cesta pojava da ti agent prodavca odugovlaci ili izbegava pokazivanje stana agentu kupca, jer mu je isplativije da mu bane neko preko oglasa sa neta, zbog duple provizije.

Druga cesta pojava je da su im oglasi na netu grozomorni, ovlaš sklepani, da bi te naterali da im se javiš, da dodješ da pogledaš stan koji ti uopšte ne odgovara i onda da te imaju u evidenciji i da ti serviraju sve svoje oglase, pa možda ti se nešto svidi. Mislim da sam na bar 20% pogledanih stanova mogao u startu da ne gubim vreme samo da je opis bio malo detaljniji.

 

Inace mislim da prodajna usluga agencije vredi tih 2%, jer imas pravnu i tehnicku pomoc, zakazivanje kod notara, znaju propise i obaveze postkupnje i slicno. Obican gradjanin ne zna kako ide taj proces. Jedino ako imas advokata-prijatelja koji se bas bavi nekretninama pa uz njega mozes da prodjes jeftinije.

Link to comment
8 hours ago, *edited by mod said:

2+2 je bilo i kod mene. Naravno oglas našao na netu, ali sam imao sreće da je taj nametnuti agent stvarno odradio i ispeglao važne stvari, ali kontam da to nije čest slučaj.

Ma i kod mene je agencija odradila 'nešto' - njihov advokat je pravio ugovor (šablonski) i držali su kaparu kod sebe u sefu do potpisivanja ugovora. Ali na kraju sam na finalnom čitanju kod notara ja uhvatio da su mi omašili jmbg, a vlasnicu agencije kojoj sam dao kovertu sam prvi i poslednji put video kad je došla po pare. A i za to nešto što su odradili ih je angažovao prodavac, ja tu uslugu nisam tražio.

Link to comment

@goofs Oglasi su posebna priča, mrljave slike i netačni podaci. Iskopao sam sinoć dopis koji sam u svojoj mladalačkoj naivnosti slao ministarstvu, pomenuo sam ja tu i lažno oglašavanje i kako time oštećuju prodavca koji im je već klijent i svašta nešto, sa sve primerima i referencama na članove zakona. Samo sam se opet iznervirao :)

 

Za CityExpert sam i ja čuo dasu pošteni. Al samo za njih, bukvalno.

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, jezovuk said:

Ma i kod mene je agencija odradila 'nešto' - njihov advokat je pravio ugovor (šablonski) i držali su kaparu kod sebe u sefu do potpisivanja ugovora. Ali na kraju sam na finalnom čitanju kod notara ja uhvatio da su mi omašili jmbg, a vlasnicu agencije kojoj sam dao kovertu sam prvi i poslednji put video kad je došla po pare. A i za to nešto što su odradili ih je angažovao prodavac, ja tu uslugu nisam tražio.

Ovde je bilo više. Završavao mi je i neke povraćaje poreza, sredio papirologiju jer je banka tražila neka dodatna pojašnjenja i pomogao mi oko prebacivanja svega. Neke od tih stvari je mogao da me ladno iskulira jer je bilo skoro godinu dana kasnije.

 

Doduše ovo je bila agencija od jednog čoveka pa je verovatno u tome razlika. Ali generalno se slažem da je suludo da ti agent bude nametnut.

Link to comment

Mi smo kupili preko cityexperta. Oni naplacuju samo od prodavca proviziju a pruzaju i kupcu pravnu pomoc. Doduse mi smo imali naseg advokata za sve sto nam je trebalo, ali cena advokata je mizerna u odnosu na tih 2% provizije.

 

za druge agencije smo imali nas pripremljen template koji smo nosili na razgledanje stana koji nam je prijateljica pravnica srocila gde odbijano njihovo zastupanje i samo razgledamo stan bez ikakvih daljih obaveza preko agencije.

  • +1 3
Link to comment

desava se da 'agent' koji vas vodi do stana nema licencu za posredovanje. registar lica ovlascenih za posredovanje u prometu nekretnina je javno dostupan, a kazne za neovlasceno posredovanje su prilicno velike. ja nisam platio proviziju zbog toga, pre nekoliko godina.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...