Jump to content
IGNORED

corona - the light side


djili

Recommended Posts

40 minutes ago, Ras said:

G-đa liže sladoled u redu ispred covid ambulante. Morao sam da se glasno nasmejem.

kojom tehnikom? 

 

ako je zadovoljavajuća, mogo si joj uleteti sa gospođo vi imate ukusa, šta ćete vi ovde? 

Link to comment
5 hours ago, Zlurad said:

Ne znam gde da stavim ovo pa ću ovde (možda je i bilo ali ajde):

Juče sam se šokirao kad sam saznao kako je nastala i šta uopšte znači reč "vakcina" "ili "vakcinacija" (vaccination).

U jeku epidemije malih boginja (smallpox) koje su u 18. veku bile prilično smrtonosne izvesni doktor Jenner je primetio da su žene koje muzu krave, tzv Milkmaids većinom imune na male boginje i ako razviju simptome oni prodju za par dana, što je bilo neshvatljivo. Prateći njihov dan ustanovio je sa jedina različita stvar koju rade od ostalih je da muzu krave. Kao i izreku milmaids "I shall never have smallpox, for I have had cowpox". Kad je pregledao krave ustanovio je da su krave zaražene sličnom variola bolešću koju su zvali cowpox i koja je veoma slična sa ljudskim smallpox (takođe variola) ali sa znatno blažim oblikom bolesti. Kao i svi zaraženi od malih boginja i MilkMaids su imale plikove. Dr. Jennet je uzeo uzorke sa ruku gospdja, napravio serum koji je ubacio u špric i ubrizgao u ruku osmogodišnjeg deteta. Nekoliko nedelja kasnije, doktor je dete namerno 20 puta u toku 6 nedelja izložio zaraženim od malih boginja i klincu se ništa nije desilo. Mali Filip je umro u svojoj 65. godini a zbog izreka žena koje su muzle krave i samim kravama smo dobili prvu "modernu" (ne ne tu modernu nego "modernu") vakcinu. I da, vacca na latinskom znači krava. (Vaccinia vaccine)

sve 5, samo što smallpox na zerbiše nisu male, nego velike boginje... sad si me podsjetio na onaj meni iz rvatske đe je rižoto sa kozicama na engleskom postao risotto with smallpox

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, Pantelija jr said:

sve 5, samo što smallpox na zerbiše nisu male, nego velike boginje... sad si me podsjetio na onaj meni iz rvatske đe je rižoto sa kozicama na engleskom postao risotto with smallpox

 

Skroz si u pravu. Variola vera i tako to. A meniji po balkanskim kafanama ehhh mladosti....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...