Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Pričao sam sa čovekom koji je doktor u lokalnom kriznom štabu, on baš insistira na nošenju maski i slično ali kaže da podaci koje imaju za školsku decu da je priličan broj preležao

Link to comment
33 minutes ago, Misko said:

drugi talas je uvek slabiji od prvog..

 

 

 :)

 

link

 

Quote

Deadly second wave of late 1918

The second wave began in the second half of August, probably spreading to Boston and Freetown, Sierra Leone by ships from Brest, where it had likely arrived with American troops or French recruits for naval training.[37] From the Boston Navy Yard and Camp Devens (later renamed Fort Devens), about 30 miles west of Boston, other U.S. military sites were soon afflicted, as were troops being transported to Europe.[38] Helped by troop movements, it spread over the next two months to all of North America, and then to Central and South America, also reaching Brazil and the Caribbean on ships.[39] From Freetown, the pandemic continued to spread through West Africa along the coast, rivers, and the colonial railways, and from railheads to more remote communities, while South Africa received it in September on ships bringing back members of the South African Native Labour Corps returning from France.[39] From there it spread around Southern Africa and beyond the Zambezi, reaching Ethiopia in November.[40] On September 15 New York City saw its first fatality from influenza.[41]The Philadelphia Liberty Loans Parade, held in Philadelphia, Pennsylvania on 28 September 1918 to promote government bonds for World War I, resulted in 12,000 deaths after a major outbreak of the illness spread among people who had attended the parade.[42]

From Europe, the second wave swept through Russia in a southwest-northeast diagonal front, as well as being brought to Arkhangelsk by the North Russia intervention, and then spread throughout Asia following the Russian Civil War and the Trans-Siberian railway, reaching Iran (where it spread through the holy city of Mashhad), and then later India in September, as well as China and Japan in October.[43] The celebrations of the Armistice of 11 November 1918 also caused outbreaks in Lima and Nairobi, but by December the wave was mostly over.[44]

220px-USCampHospital45InfluenzaWard.jpg
 
American Expeditionary Force victims of the Spanish flu at U.S. Army Camp Hospital no. 45 in Aix-les-Bains, France, in 1918

The second wave of the 1918 pandemic was much more deadly than the first. The first wave had resembled typical flu epidemics; those most at risk were the sick and elderly, while younger, healthier people recovered easily. October 1918 was the month with the highest fatality rate of the whole pandemic.[45] In the United States, ~292,000 deaths were reported between September–December 1918, compared to ~26,000 during the same time period in 1915.[35] Copenhagen reported over 60,000 deaths, Holland reported 40,000+ deaths from influenza and acute respiratory disease, Bombay reported ~15,000 deaths in a population of 1.1 million.[46] The 1918 flu pandemic in India was especially deadly, with an estimated 12.5–20 million deaths in the fall months of 1918 alone.[33

 

 

... ili

 

Quote

Signs and symptoms

The majority of the infected experienced only the typical flu symptoms of sore throat, headache, and fever, especially during the first wave.[85] However, during the second wave the disease was much more serious, often complicated by bacterial pneumonia, which was often the cause of death.[85] This more serious type would cause heliotrope cyanosis to develop, whereby the skin would first develop two mahogany spots over the cheekbones which would then over a few hours spread to color the entire face blue, followed by black coloration first in the extremities and then further spreading to the limbs and the torso.[85] After this, death would follow within hours or days due to the lungs being filled with fluids.[85] Other signs and symptoms reported included spontaneous mouth and nosebleeds, miscarriages for pregnant women, a peculiar smell, teeth, and hair falling, delirium, dizziness, insomnia, loss of hearing or smell, blurred vision, and impaired color vision.[85]

 

Edited by Caligula
Link to comment
1 hour ago, theanswer said:

Pričao sam sa čovekom koji je doktor u lokalnom kriznom štabu, on baš insistira na nošenju maski i slično ali kaže da podaci koje imaju za školsku decu da je priličan broj preležao

 

Ovo mi deluje skroz logično.
Poziv na mobilni, negde u aprilu:

"Ćao, ljubi te tetka, gde si?"
"Evo idem sa društvom do Meka"
"Kog Meka? Ne radi ništa."
"Drive-in na Novom Beogradu, on jedini radi"
"Koliko vas je u kolima?"
"Sedmoro"
"Jel ima makar neko masku?" 

"Ihihihi, nemaaaa" (+"Aj ćao tetka ne smaraj...")
 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Caligula said:

 

 

 :)

 

link

 

 

 

... ili

 

 

dobro, ti si hardcore pesimista, sto ne znaci da si nuzno u pravu, kao ni ja, uostalom..razlika je doduse, sto jasamo nagadjam, i svestan sam da je moje samo nagadjanje, dok si ti nekako siguran u najgori scenario..

Link to comment
2 hours ago, theanswer said:

Pričao sam sa čovekom koji je doktor u lokalnom kriznom štabu, on baš insistira na nošenju maski i slično ali kaže da podaci koje imaju za školsku decu da je priličan broj preležao

cekaj u BG? jel moguce da su tek tako, ispod radara, prleezali,za mesec dana?

Edited by Misko
Link to comment

ako im nisu masovno radili antitela, nema priche o tome. a nisu, jer ne znam da je bio stampedo shkolske dece na antitela, a i shto bi. poshto deca josh nisu bila bolesna, ni masovno ni nemasovno, a da to iko zna. da ima nekakvog sistema, manje bi se smatralo.

nego kod nas kad se pada pred bolnicama, jebotebog izgibe narod masovno naulici. kad se ne pada pred bolnicama, jebotebog bolestan narod masovno, a nema simptome. mislim, ne ide to tako.

ja bih volela da manje lupetaju ovi tzv struchni. mislim, daj boze da svi zapatimo taj kovid bez simptoma, pa da ne moramo uopshte kod doktora, gde ce svejedno da kazu svakom ajde ti kuci pa gledaj shta cesh. chista ushteda na budzet republike.

ja bih svashta volela hihi.gif

sent from bubamoto




Link to comment

Dobro sad, treba uzeti i u obzir da deca ocigledno lakse podnose kovid nego odrasli, i d ai jesumahom asimptomaticni, prema tome, nije ni nemoguce da se i odredjeni deo skolske dece prokuzio..mada,je i meni neverovatno malo..

Link to comment

pa brate, da izrazim nezgodno, jebesh prokuzivanje za koje niko ne zna [emoji38]ol:

ono istina i to malo shto se razboli shkolske dece, uprava krije kao zmija noge. da ne kazem kao da su kuzni :isuse:

sent from bubamoto



Link to comment
5 hours ago, Milosh76 said:

Mondo "spekulise" sbbkbb

Uslovi za pooštravanje mera

1. Ako procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih skoči na 10 odsto

2. Istovremena pojava nekoliko žarišta širom Srbije

3. Veći rast broja pacijenata na respiratorima

4. Veći broj hospitalizovanih

5. Naglo dodatno pogoršanje situacije u zemljama okruženja

Moguće oštrije mere

1. Karantin za pojedina mesta ili delove opština/gradova

2. Dodatno skraćenje radnog vremena za sve objekte

3. Delimično ili potpuno zatvaranje granica

4. Obaveza rada od kuće za određen broj zaposlenih

5. Dodatna restrikcija za boravak đaka u školama
 

a pracenje kontakata, to jok? Najvaznije zaboravise..to ne mogu da shvatim..ajde, u julu jebilo nemoguce u praksi, zabrljano je sta je zabrljano, avgust je bio medjufaza, septemba je bio idealan prilika da se to ponovo sporevde, ali jok..

Edited by Misko
Link to comment

Samo malkice sad. 

 

Koliko se sećam statistika, velika većina kovid zaraženih je asimptomatična. Od onih koji imaju simptome, 80% prođe sa vrlo blagim simptomima (na nivou jače prehlade/slabijeg gripa), kod 20% su ozbiljniji simptomi, a od tih 20% neki deo razvije simptome koji vode otkazivanju pluća i drugih unutrašnjih organa.

 

Na svetskom nivou izuzetno je malo dece koje su imale ozbiljnije komplikacije. Statistički (znam, jebeš statistiku), kad pređeš 40 rizik kreće da skače ozbiljnije, sa 65 si u ozbiljnom riziku, a sa 80 je maltene garantovano da ćeš završiti sa ozbiljnim simptomima. Sve ovo naravno komplikuje postojanje komorbiditeta, dijagnostikovanih i onih koji nisu. Za sve one ispod 30 koji su preminuli verujem da je ogromna šansa da su imali neki komorbiditet. Što koronu ne čini ništa manje strašnom, naprotiv... ali nadajmo se da će donekle podići svest o potrebi za redovnim sistematskim pregledima i ranoj dijagnostici.

 

Dakle sasvim je moguće da je puno dece "preležalo" koronu na nogama, ali to se ne može znati bez nekog testiranja antitela. Ono što upućuje na to da se to nije desilo je što bi trebalo da su ta asimptomatska deca prenela dalje to svojim roditeljima, dekama, bakama, ali tu bi onda bilo vidne eskalacije 2-3 sedmice nakon što je škola počela. Dakle, ili deca zaista ne prenose (kao što se na početku hipotetisalo), ili prenose u mnogo manjoj meri, ili prosto masovnog prokužavanja u školama nije ni bilo.

 

Koliko znam, asimptomatski zaraženi prenose, ali sama činjenica da ne kijaju i ne kašlju znači da prenose manje nego oni koji imaju simptome, jer se primarno širi kapljičnim putem. Dakle da bi asimptomatski preneo moraš da stojiš neposredno ispred njega na manje od metar i po neko duže vreme, pošto je valjda potrebna i neka koncentracija virusa da bi se isti zapatio.

  • -1 1
Link to comment

E vidis, tom   statistickom logikom ako se vodimo, mi vrlo moguce imamo kolektivni imunitet vec...ili bar 20% prikuzenih minimum..koliko je za kolektivni imunitet dovoljno, ni to  see vise ne zna, zavisi koga pitas, neko kaze 70%, neko 50, neko 15..

Edited by Misko
Link to comment

- to se može proveriti testiranjem, sada je kasno za ozbiljnu studiju na 70k ljudi koja je planirana za ovo leto kada je po našoj struci korona trebalo da se praktično ugasi kod nas :happy:

- ali možemo sprovesti istraživanje poput onog koje je sproveo new york, gde je krajem maja tj početkom juna u toku 2 nedelje testirano 15k kupaca u super marketima na antitela

- to nije savršeno reprezentativno ali je za potrebe uvida u prokuženost bolje od ovoga što imamo danas, pukog nagađanja

- vadi se krv iz prsta rezultati su poznati za par sati, može ih obraditi svaka laboratorija, to nije komplikovana pcr analiza, višestruko je jeftinija

- sada samo treba naći desetak hiljada dobrovoljaca da ih bodu na ulazu u prodavnicu :D

Link to comment
1 hour ago, Misko said:

dobro, ti si hardcore pesimista, sto ne znaci da si nuzno u pravu, kao ni ja, uostalom..razlika je doduse, sto jasamo nagadjam, i svestan sam da je moje samo nagadjanje, dok si ti nekako siguran u najgori scenario..

 

 

Gde si leba ti procitao da sam siguran u najgori scenario :lol:

 

Rekao si nesto sto prosto nije tacno pa sam ti dao link da procitas. Inace, postoji i mogucnost da virus nestane za petnaest dana netragom ali jbg mozemo samo da nagadjamo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...