Jump to content

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

 
 
Ni u Novom Pazaru, koji je u prethodnom talasu bio najveće žarište kovida, građani ne poštuju dovoljno mere. Ponašaju se slično kao u junu - što je za rezultat imalo stotine zaraženih i mnoge izgubljene živote. Jedino što sada nema masovnih okupljanja i slavlja.

Novopazarci bez maske mogu gotovo svuda: u sve javne ustanove, prodavnice, apoteke...

 

https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/924312/haju-upozorenja-mrtve-zarazene-ovaj-grad-najnedisciplinovaniji-skoro-niko-nosi-maske-nije-beograd

Link to comment

Ja sam u sredu ušao u Srbiju iz Bugarske. Džaba sam pola sata popunjavao dva obrasca za bugarske vlasti. Niko nije ni tražio, kamoli pogledao. Na srpskoj granici policajac nije rekao ni sretan put a kamoli "prijavite dolazak iz rizične zemlje". Plakat na granici sa obaveštenjem o koroni iscepan. Ajde dobra sam i odgovorna duša pa ću se prijavim sledećeg dana. Odem na e-zdravlje i pošto ne posedujem zdravstvenu odem na eidgovrs. Posle bezuspešnog pravljenja naloga i posle 4 sata zovem 19819 da vidim dal mogu da se prijavim pešački. Kaže zovite kovid ambulantu u vašem reonu. Okrenuh kovid, posle 3. puta se neko javio - zovite higijenski ali samo ujutru rano. Jebiga, sad je već 3 popodne i ako čekam jutro ima da prodje 24 sata od ulaska u zemlju. Ponovo eid, ponovo 2 sata registracije dok ne ukapiram da u chromu baguje i da moram da menjam browser. Konačno. Pet popodne. Test samoprocene odnosno prijava ulaska u zemlju: 8 pitanja o simptomima korone, 1 o tome gde sam i kad ušao u zemlju. Kraj ankete. Nemate koronu i javite se za 10 dana. O jebote, a prijava? A kršenje člana 85? Contact tracking? Ha ha

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
14 hours ago, ordi said:

ovo sa semaforom je glupo poređenje jer postoji velika verovatnoća da ćeš poginuti ako ne poštuješ signalizaciju, dok su maske preporuka i nije dokazano da nećeš fasovati nešto noseći je.

 

Ali je kao i sa semaforom mnogo veća verovatnoća da se to desi ako je ne nosiš, a najjednostavnija i najefikasnija je mera protiv širenja koronija™,

Edited by eumeswil
Link to comment

Može to sa CO2 biti problem ljudima koji inače otežano dišu...ali mnogo manji problem od onog koji može nastati ako ne nose.

Edited by Milošica
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Jel vi (pojedini) stvarno mislite da nošenje maske narušava vaše zdravlje?

 

Misle, ja sam se juče posvađala sa jako dobrom koleginicom zbog toga. Na karaju sam izašla iz kancelarije i lupila vratima. To je bre sve bez mozga odjednom postalo.

Link to comment

Prvi put od npr februara uđem u autobus i odmah naletim na matorca (bez maske, jelte) koji drugom matorcu objašnjava da je virus izmišljotina. Srbija je prepuna pametnjakovića.

Link to comment
26 minutes ago, Milošica said:

Može to sa CO2 biti problem ljudima koji inače otežano dišu.

 

Problem je psihičke prirode, na masku se treba navići. Ovo pričam kao neko ko je sa 19% kapaciteta pluća i saturacijom 89 nosio masku. Ceo problem ovde je da sit gladnom neveruje. 

Link to comment

Od desete godine imam astmu, doduše bronhijalnu i alergijsku, pa nosim masku bez problema, niti mi smeta kad dišem, nit me opija prevelika koncentacija CO2 kad izdišem :prekrst:
Jedino mi je smetalo tokom letnjih meseci i vrućina kad mi se potpari koža ispod maske i sav se oznojim u tom delu. Ali to je minorna neprijatnost u odnosu na ono od čega me maska štiti, ili štiti druge od mene.

 

U stvari, najviše mi smeta kad mi se vrpce useku iza ušiju. Mogu da skapiram da je ljudima preskupo da izdvajaju novac za jednokratne maske, ali to se se može rešiti upotrebom onih pamučnih, višekratnih. 

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Mos said:

Problem je psihičke prirode

 

 

... ma jasno. Prosto neki ljudi su osetljiviji na nedostatak vazduha i otezano disanje pa kada dises kroz neku krpu onda osecas nelagodu. Da li si se davio/gusio u detinjstvu, da li imas neku blagu fobiju od gusenja... jedino tako mogu da objasnim ovaj iracionalni otpor prema maskama.

 

Mada mi je misterija zasto nekim ljudima smeta kada drugi nose maske.

Link to comment

Iz istog razloga što lošim radnicima smeta radnik koji vredno radi i probija normu, ili što starijim  saigračima u jednoj ekipi smetaju mlađi igrači koji se trude na teškim fizičkim treninzima tokom priprema.

  • +1 1
Link to comment

Ja prvi ne nosim masku napolju. Držim distancu i ne idem u gužve. U prodavnicama i prevozu naravno nosim masku. Izbegavam sve druge zatvorene masovke i tako od februara, jebiga, mora se. I razumem brata vaterpolistu, koga u životu ni kijavica nije okrzla, kada ga sve to nervira i buni se. Nije čovek navikao na život bolesnih ili zbog bolesnih, ne mogu da mu zamerim suočavanje sa nečim potpuno novim i nepoznatim. Samo mislim da nema potrebe za dodatnim donabijanjima tipa, a ti u liftu ne dišeš paničaru, lolzić. Ili tek ove nebuloze sa co2. Malo solidarnosti nije na odmet posle 8 meseci ove sekte. 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Mos said:

 Samo mislim da nema potrebe za dodatnim donabijanjima tipa, a ti u liftu ne dišeš paničaru, lolzić. Ili tek ove nebuloze sa co2. Malo solidarnosti nije na odmet posle 8 meseci ove sekte. 

++

 

Ja maltene ni ne osecam tu masku od mikrofibera koju imam (koja se i navlaci preko glave pa ni usi ne pate), dok onu pamucnu da malo, pa tu koristim bas kad znam da cu je nositi svega nekoliko minuta. Ona prosto "ne dise" toliko koliko ove sintetike, ista stvar kao kod price sportska sintetika vs pamuk. Sa ovom sintetickom sam letela, imala je na sebi preko 4 sata i nije bilo strasno, tek pred kraj, kada sam morala mnogo da pricam jer smo isli da se testiramo, sam primetila da nesto imam na licu. Pola sata sa njom u metrou - nikakav problem.

Link to comment

Trebalo bi zatvoriti granice prema CG, BiH i Hrvatskoj na odredjeno vreme.

U tim zemljama kovid divlja a postoji velika frekventnost putovanja prema Srbiji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...