Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

31 minutes ago, ideja said:

Više učesnika foruma me je upozorilo da ovo nije stručni forum. Ja samo nađoh za shodno da vas posavetujem da  se manete komentarisanja koncepata koje ne razumete i procene nečije stručnosti ako niste dovoljno kompetentni za to. Nebitno je da li je forum namenjen za stručne diskusije ili ne. U svakom slučaju, ja ne nameravam da se dalje na njemu zadržavam.

 

A vi kao razumete o čemu pišete? Spočitavanje drugom forumašu da je potpuno nekompetentan da uopšte komentariše o određenoj temi,  nakon toga masa podataka koji se mogu izguglati bez ikakvih problema, i onda nekakvo arogantno zaključivanje sa visine sa dobronamernim savetovanjem kako bismo mi trebali da se manemo stvari za koje smo valjda preglupi i isuviše slabo obrazovani da razumemo. Mislim i da jeste bolje za vas da se ovde na zadržavate, jer bi vam mnogi ljudi koji pišu na ovom forumu vrlo brzo pokazali dubine sopstvenog neznanja, iz kojeg i sledi tolika arogancija.

Link to comment
41 minutes ago, ideja said:

 

Sama formulacija vašeg pitanja o njenoj stručnosti sugeriše da ste njenu stručnost ipak procenjivali iako za to niste kompetentni ne samo zbog nedostatka  obrazovanja, iskustva i prakse iz konkretne oblasti, već i zbog nerazumevanja samog konteksta i značenja njene izjave koju  ste citirali i koju ste u odgovoru čak diskretno uporedili sa skandaloznim Nestorovićevim izjavama. Verovatno ćete to sad negirati, ali ja u svakom slučaju nemam nameru da se raspravljam oko toga šta ste mislili ili šta niste mislili.
Dakle, sama izjava da je Covid19 manje zarazan od gripa nije dokaz nestručnosti. Imperijalni Koledž u Londonu je R0 Covid19 inicijalno procenio  na 1.5 to 3.5, dok je R0 sezonskog gripa 2 do 3, a SARS-a između jedan i  2.75. Mere socijalnog distanciranja  i higijena značajno smanjuju R0 tako da je on sada verovatno manji nego kod sezonskog gripa. Možda i grešim. Pitanje je koliko bi R0 bio da nema tih mera.
Potpuno je druga stvar traljavost u sprovođenju mera socijalnog distanciranja i potpuno se slažem da je manje opasno šetanje noću praznim ulicama nego čekanje u redovima ispred supemarketa danju bez ikakvih preduzetih mera u cilju sprečavanja širenja infekcije ( pristojna razdaljina, dezinfekcija objekta i kolica, nošenje maski...). U slučaju nedostatka tih mera, takva traljavost nema veze sa onima koji su uopšte predložili mere socijalnog distanciranja i ograničavanja kretanja.
Što se tiče švedske taktike, tu se pretpostavlja da će širenje virusa kroz populaciju uticati i na to da klinička slika obolelih bude sve manje i manje ozbiljna. Dakle, veliki deo populacije može oboleti i biti bez simptoma ili sa blagim simptomima, ali će steći imunitet čime će se postepeno suziti mogućnost širenja infekcije. Naravno, to ne znači da će ostatak populacije koji bude imao ozbiljnu kliničku sliku, biti žrtvovan. Šveđani smatraju da će zdravstveni sistem moći zbrinuti pacijente sa težom kliničkom slikom. Dakle, po ovoj pretpostavci neće širenje broja asimptomatskih nosilaca uticati na širenje broja onih sa težom kliničkom slikom, već će broj onih sa težom kliničkom slikom biti sve manji. Koliko je ova taktika ispravna ili pogrešna i koliki rizik nosi pokazaće vreme.
Više učesnika foruma me je upozorilo da ovo nije stručni forum. Ja samo nađoh za shodno da vas posavetujem da  se manete komentarisanja koncepata koje ne razumete i procene nečije stručnosti ako niste dovoljno kompetentni za to. Nebitno je da li je forum namenjen za stručne diskusije ili ne. U svakom slučaju, ja ne nameravam da se dalje na njemu zadržavam.

 

 

Srce si mi slomio.

Nemoj da ideš, možda neđemo nekog nobelovca sa kojim bi mogao na ravnoj nozi da raspravljaš.

Edited by Arkadija
Link to comment
19 minutes ago, lo zingaro said:

Neku vrstu lokdauna i zabrana imaju. Ali imaju I zdravstvo i iole normalnu drzavu. U nedostatku svega toga ostaju ili cvrste mere ili anarhija.

 

Mi ne donosimo odluke, pricamo o mogucim posledicama pritvora pod pretpostavkom da se drzi pod kontrolom, sto se napadno promovise po tveu zadnja dva dana

Pogotovo sto se mnogo vece sranje dozvoljava sa fabrikama, basketom, nabavkama i kampanjom

Svi ucesnici ova cetiri dogadjaja dodju kuci a kuci su penzioneri, moze da se prica o statistici i verovatnoci, ovaj manjak logike valjda tera ljude da reaguju, ti si verovatno u pravu, ja sam svoje zatvorio pre bilo kakvih mera, i nastavio da idem na posao/nabavku i racunam 

Edited by villiem
Link to comment

Ja mislim da naše mere kasne 3 nedelje. I smatram da su u nekim delovima previše blage.

Ali neke stvari su apsurdne. Baka ne sme maltene da mrdne iz kuće već mesec dana, a sin ili unuk koji žive sa njom i dalje idu u motaonicu kablova. Šta će biti krajnji ishode te mereTM? Koje su šanse toj baki?

Moji roditelji su na selu. Njih dvoje u kući od 150 kvadrata, dvorište par stotina kvadrata, bašta za povrćem par stotina kvadrata, deo gde je voćnjak još veći. Imaju brdo hrane, imaju kokoške koje nose brdo jaja svaki dan, imaju kante masti, džak šećera, brašna...oni ne moraju da izađu iz kuće mesecima. Jedino što im remeti život je što ćale nema popodne da gleda snooker, tenis ili aba ligu. Kad razmislim, to što nema tenisa je verovatno jedina dobra tekovina ovog sranja.

Ali ljudi mogu misliti kako je tim 65+ ljudima koji su u garsonjerama. Baš juče oko 16.40 čekam da hanuma zgotovi ručak, izađem sa ćerkom na terasu i vidim u dvorištu susedne zgrade bakicu koja ima bar 80 i šeta 10 metara u jednom pravcu pa okrene nazad. Sa štakom, onako skroz polako, sačekala maltene da počne policijski čas i da se razredi cirkulacija mlađih pa sišla dole da prošeta malo. Suza mi skoro krenula jbt.

Moraju što pre smisliti nešto za te ljude.

Link to comment

Da ne trolujem vise, mozda sam se pogresno izrazio. Hteo sam da kazem da se ovde mesaju babe I zabe. Psihopacenik ostaje to sto jeste i njegova drzava je ostvarenje sopstvene i Vulinove mentalne projekcije, tj. trecerazredna diktatura, ili maketa iste posto im je to trade mark.

Sve to dovodi do jedinog nacina da se kako tako sprovedu neke zastitne mere. Jbg drugscije nisu u stanju.

Link to comment
8 minutes ago, omiljeni said:

Ja mislim da naše mere kasne 3 nedelje. I smatram da su u nekim delovima previše blage.

Ali neke stvari su apsurdne. Baka ne sme maltene da mrdne iz kuće već mesec dana, a sin ili unuk koji žive sa njom i dalje idu u motaonicu kablova. Šta će biti krajnji ishode te mereTM? Koje su šanse toj baki?

Moji roditelji su na selu. Njih dvoje u kući od 150 kvadrata, dvorište par stotina kvadrata, bašta za povrćem par stotina kvadrata, deo gde je voćnjak još veći. Imaju brdo hrane, imaju kokoške koje nose brdo jaja svaki dan, imaju kante masti, džak šećera, brašna...oni ne moraju da izađu iz kuće mesecima. Jedino što im remeti život je što ćale nema popodne da gleda snooker, tenis ili aba ligu. Kad razmislim, to što nema tenisa je verovatno jedina dobra tekovina ovog sranja.

Ali ljudi mogu misliti kako je tim 65+ ljudima koji su u garsonjerama. Baš juče oko 16.40 čekam da hanuma zgotovi ručak, izađem sa ćerkom na terasu i vidim u dvorištu susedne zgrade bakicu koja ima bar 80 i šeta 10 metara u jednom pravcu pa okrene nazad. Sa štakom, onako skroz polako, sačekala maltene da počne policijski čas i da se razredi cirkulacija mlađih pa sišla dole da prošeta malo. Suza mi skoro krenula jbt.

Moraju što pre smisliti nešto za te ljude.

 

sat vremena u toku policijskog casa 

moze cak i svaki drugi dan, par / nepar po jmbg (koje niko ne bi proveravao al bi donekle doslo do smanjene sanse da se sudaraju u haustorima)

ko proceni da mu treba. neki stari su uplaseni i ne bi ni koristili te setnje, mozda ponekad, na 15 min

 

edit - ne znam kako bi to izgledalo u praksi, mozda gresim..

Edited by InvisibleLight
Link to comment
51 minutes ago, ideja said:

 

Sama formulacija vašeg pitanja o njenoj stručnosti sugeriše da ste njenu stručnost ipak procenjivali iako za to niste kompetentni ne samo zbog nedostatka  obrazovanja, iskustva i prakse iz konkretne oblasti, već i zbog nerazumevanja samog konteksta i značenja njene izjave koju  ste citirali i koju ste u odgovoru čak diskretno uporedili sa skandaloznim Nestorovićevim izjavama. Verovatno ćete to sad negirati, ali ja u svakom slučaju nemam nameru da se raspravljam oko toga šta ste mislili ili šta niste mislili.
Dakle, sama izjava da je Covid19 manje zarazan od gripa nije dokaz nestručnosti. Imperijalni Koledž u Londonu je R0 Covid19 inicijalno procenio  na 1.5 to 3.5, dok je R0 sezonskog gripa 2 do 3, a SARS-a između jedan i  2.75. Mere socijalnog distanciranja  i higijena značajno smanjuju R0 tako da je on sada verovatno manji nego kod sezonskog gripa. Možda i grešim. Pitanje je koliko bi R0 bio da nema tih mera.
Potpuno je druga stvar traljavost u sprovođenju mera socijalnog distanciranja i potpuno se slažem da je manje opasno šetanje noću praznim ulicama nego čekanje u redovima ispred supemarketa danju bez ikakvih preduzetih mera u cilju sprečavanja širenja infekcije ( pristojna razdaljina, dezinfekcija objekta i kolica, nošenje maski...). U slučaju nedostatka tih mera, takva traljavost nema veze sa onima koji su uopšte predložili mere socijalnog distanciranja i ograničavanja kretanja.
Što se tiče švedske taktike, tu se pretpostavlja da će širenje virusa kroz populaciju uticati i na to da klinička slika obolelih bude sve manje i manje ozbiljna. Dakle, veliki deo populacije može oboleti i biti bez simptoma ili sa blagim simptomima, ali će steći imunitet čime će se postepeno suziti mogućnost širenja infekcije. Naravno, to ne znači da će ostatak populacije koji bude imao ozbiljnu kliničku sliku, biti žrtvovan. Šveđani smatraju da će zdravstveni sistem moći zbrinuti pacijente sa težom kliničkom slikom. Dakle, po ovoj pretpostavci neće širenje broja asimptomatskih nosilaca uticati na širenje broja onih sa težom kliničkom slikom, već će broj onih sa težom kliničkom slikom biti sve manji. Koliko je ova taktika ispravna ili pogrešna i koliki rizik nosi pokazaće vreme.
Više učesnika foruma me je upozorilo da ovo nije stručni forum. Ja samo nađoh za shodno da vas posavetujem da  se manete komentarisanja koncepata koje ne razumete i procene nečije stručnosti ako niste dovoljno kompetentni za to. Nebitno je da li je forum namenjen za stručne diskusije ili ne. U svakom slučaju, ja ne nameravam da se dalje na njemu zadržavam.

 

 

 

 

Kako to mislite da su oni koji predlazu mere abolirani od traljavosti/posledica njihovog sprovodjenja ? 

Da li to hocete da kazete da ako se predlozi policijski cas u trajanju od 17-05 radnim danom i preko celog vikenda da su ljudi krivi sto zele, u ogranicenom vremenu,  da obezbede namirnice za vreme trajanja policijskog sata ? Da li su ljudi krivi sto nema zastitne opreme, kako za njih tako i za drzavnii aparat?

 

Ja, kao laik, smatram da su krivi, na prvom mestu epidemiolozi, za zatim i nesposobna drzava.

Drzavu (u prvom redu predsednika, posto se ponasa da je on drzava) necu da komentarisem jer nije vredna.

Epidemiolozi nisu imali pojma sta se sprema iako su mogli navremeno da vide sta se desava u Kini, pa cak i u Italiji, upozore drzavu da se pripremi na vreme. Da su to ucinili imali bismo, ako nista drugo dovoljno zastitne opreme, koliko toliko bolju kontrolu ulazaka i mnogo drugih stvari.  Ne bismo imali savete za soping u Milano, smejanje kako je smesan virus i mnogo drugih umobolnih nastupa na nacionalnim frekvencijama.

 

Istinska strucnost epidemiologa se trebala pokazati pre svega ovoga, sansa je postojala i kada je sve ovo pocinjalo. Danas pricati o strucnosti nekog epidemiologa je deplasirano. Procitala zena negde nesto sto je iz njenog domena pa onda to prenela. To mogu i ja iako nije moj domen. Sutra ce biti neko novo istrazivanje. Ne znam odakle vam ideja da branite tu strucnost.

 

 

Edited by cedo
Link to comment
9 minutes ago, Ayatollah said:

A vi kao razumete o čemu pišete? Spočitavanje drugom forumašu da je potpuno nekompetentan da uopšte komentariše o određenoj temi,  nakon toga masa podataka koji se mogu izguglati bez ikakvih problema, i onda nekakvo arogantno zaključivanje sa visine sa dobronamernim savetovanjem kako bismo mi trebali da se manemo stvari za koje smo valjda preglupi i isuviše slabo obrazovani da razumemo. Mislim i da jeste bolje za vas da se ovde na zadržavate, jer bi vam mnogi ljudi koji pišu na ovom forumu vrlo brzo pokazali dubine sopstvenog neznanja, iz kojeg i sledi tolika arogancija.

 

Mislim da arogancija izvire iz vaše poruke, a ne iz mog, sasvim pristojnog odgovora. Nije mi bila namera da vređam bilo čiju inteligenciju, ne postoji nijedan razlog da me vređate (ni vi ni onaj notorni prostak koji se oglasio posle vas). U nekim stvarima sam i ja laik i neupućena osoba i ne bi smetalo pojašnjenje nekih stvari. Nemam ego veliki kao kuća, niti toliku količinu drskosti kao vi.

Link to comment
59 minutes ago, ideja said:

R0 sezonskog gripa 2 do 3

Apsolutno netačno.

Quote

Estimates of the reproduction number for seasonal, pandemic, and zoonotic influenza: a systematic review of the literature

 

Twenty-four studies reported 47 separate seasonal epidemic values of R (Table 5; Figure 5). The median point estimate of R in the community setting for seasonal influenza was 1.27 (IQR: 1.19–1.37) while a higher median R value (R = 16.9) was reported in a British boarding school during the 1977–78 influenza season (Table 5). R values for seasons where H3N2 (R = 1.25; IQR: 1.18–1.27) or H1N1 (R = 1.25; IQR: 1.18–1.35) predominated were equivalent (Table 5).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4169819/

 

Edited by vememah
Link to comment
3 hours ago, lo zingaro said:

Da ne trolujem vise, mozda sam se pogresno izrazio. Hteo sam da kazem da se ovde mesaju babe I zabe. Psihopacenik ostaje to sto jeste i njegova drzava je ostvarenje sopstvene i Vulinove mentalne projekcije, tj. trecerazredna diktatura, ili maketa iste posto im je to trade mark.

Sve to dovodi do jedinog nacina da se kako tako sprovedu neke zastitne mere. Jbg drugscije nisu u stanju.

 

Upravo to. Neki ljudi kao da su se juce probudili i shvatili kakvi dunsteri vladaju Srbijom, pa su iz besa zbog te spoznaje krenuli da se ritaju po forumasima na forumu gde bukvalno ne postoji nijedna jedina osoba koja ne prezire Vucica i njegov kriminalni polusvet koji se dokopao vlasti. Ne bi postojao nikakav problem s ovom konkretnom merom da su idioti potrosili malo vremena da osmisle kako da je ublaze i prilagode potrebama tog dela stanovnistva a da pri tom tim istim ljudima ne ugrozavaju bezbednost. Ali avaj, da bi neko nesto korisno smislio morao bi da ume da misli, a njihov mozak fercera izmedju samo i iskljucivo dve misli: 1. kako da ovo iskoristim da podebljam svoj PR a istovremeno suknem Djilasu i 2. gde jos ima sta da se ukrade.

 

Poslednja stvar koja nama ovde sada treba je da upadamo u neke svadje i podmetanja oko stvari oko koje se svi u nacelu ionako slazemo. Ako je neko besan zbog toga sto je utamnicen i ovog vikenda niti su mu krivi forumasi za to, niti mora to da istresa novopronadjenom brigom za penzionere. Svi smo vec na ivici zivaca, treba se paziti prejakih reci.

Link to comment
14 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

 

debelo se precenjuje ljudska inteligencija

 

opet treba reci, ko nije bio na regrutaciji nema blagu predstavu koliko je narod zapravo glup. 

 

a u ovoj situaciji ne bih 100% verovao racionalnosti ni najpametnijih medju nama. to jest, bilo kome ko je sam odlucio da je njegov/njen razum ispred bilo cijeg. mere kakve su takve su, mozmo o njima da rapravljamo, ali o tome da moraju da vaze za sve jednako, ne bi smelo da bude rasprave. 

Link to comment
14 minutes ago, keitel said:

 

Čekaj malo, da li stvarno misliš da Vučić ne bi zatvorio sve odmah i stalno, samo da zna da tako nešto može da mu prođe? Ne može, nema mehanizme za to.

 

Znam da je već bio ovaj video, ali to je najrealniji prikaz stvarnosti srpskog penzionera danas. Ljudi koji su istrpili sankcije, ratove (Nestorovićtm), svako drugo sranje u poslednjih 30 godina su oguglali na sve. 

Ja mislim da bi Vučić i van vanrednog stanja voleo da može da zatvori celu zemlju i vlada policijom, vojskom i dekretima do smrti, jer mu je takav mentalni sklop, ali da to ne može iz raznoraznih objektivnih razloga, pre svega jer bi se i ovako slaba ekonomija potpuno raspala posle par meseci takvog režima. Međutim, nije reč ovde o tome, već o lažnoj mantri kako su penzioneri najdisciplinovaniji deo društva, dočim smo mi svi nedisciplinovani - ne, nisu, nisu ni disciplinovaniji ni nedisciplinovaniji od drugih starosnih slojeva, jer je disciplina nešto što je najviše vezano za vaspitanje,  ličnost i karakter svakog pojedinca, a ne za godinu njegovog rođenja. U tom smislu je kačenje ovog klipa Marka Žvake loš argument, jer svi (ili barem znatna većina) sa kojima su oni ovde pričali spadaju u tu grupu disciplinovanih, dok se oni koji ne spadaju u tu grupu, a imaju 65+ godina nisu ni pojavili u ovom redu u 3 ujutro da bi Marka Žvaka mogla da priča sa njima. Ja u svom najbližem okruženju imam barem troje ljudi od 65+ godina koji manje ili više ne poštuju ove mere, recimo teču od 73 godine, koji uredno svako jutro ide da kupi štampu i u lokalnu prodavnicu, i usput se pozdravi sa lokalnim pandurima koji ga poznaju, i dobro znaju koliko ima godina, i na pamet mu ne pada da ustaje petkom u 3 ujutro da ide u radnju i čeka redove.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...