Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

Nemam pojma kako se zove apoteka, od Terazija kreneš desnom stranom Balkanske, prva apoteka. Kupiću sutra (ukoliko ne nestanu) još 5 komada i miran sam sledeća 2 meseca.

Link to comment
16 minutes ago, Anonymous said:

Našao KN95 za 150 dinara, što kupovinu običnih čini besmislenim.

sjajna cena

u bih mi kupovali za 6km

Link to comment
1 hour ago, Anonymous said:

Nemam pojma kako se zove apoteka, od Terazija kreneš desnom stranom Balkanske, prva apoteka. Kupiću sutra (ukoliko ne nestanu) još 5 komada i miran sam sledeća 2 meseca.

mislim da su te maske za jednokratnu upotrebu, bolje proveri.

Link to comment
2 hours ago, precog said:

mislim da su te maske za jednokratnu upotrebu, bolje proveri.

 

Naravno da jesu, ali se uz dezinfekciju daju razvući na pet dana.

Link to comment
3 hours ago, Anonymous said:

 

Naravno da jesu, ali se uz dezinfekciju daju razvući na pet dana.

 

Kako ih dezinfikuješ? Čitala sam da brisanje alkoholom i slično može da ih ošteti. Na tviteru su neki ljudi pisali da ih "peku" u rerni. Ja moje N95 maske posle upotrebe ostavim da odstoje nekoliko dana i računam da šta treba za to vreme umre, i posle ih opet koristim.

Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

 

Kako ih dezinfikuješ? Čitala sam da brisanje alkoholom i slično može da ih ošteti. Na tviteru su neki ljudi pisali da ih "peku" u rerni. Ja moje N95 maske posle upotrebe ostavim da odstoje nekoliko dana i računam da šta treba za to vreme umre, i posle ih opet koristim.

 

Prskam ih tečnim kiseonikom, tako mi je prepotučila apotekarka. Za alkohol sam i ja čuo da ih oštećuje.

 

Ova tvoja metoda nije loša, ali ja ne znam koliko dugo virus živi na maski.

Link to comment
7 minutes ago, Anonymous said:

 

Prskam ih tečnim kiseonikom, tako mi je prepotučila apotekarka. Za alkohol sam i ja čuo da ih oštećuje.

 

Ova tvoja metoda nije loša, ali ja ne znam koliko dugo virus živi na maski.

gde ima to za ostecivanje alkoholom? volela bih da budem sigurna.

ja ih blago naprskam alkoholom (bocica sa rasprsivacem) i stoje bar 7 dana pre ponovne upotrebe. mislim da mehanicki mogu da budu ostecenje ako se trljaju ili peru - jednom sam to probala u blagom rastvoru sapuna i odmah su se na svetlu videla ostecenja u unutrasnjem sloju, iako je skoro samo provucena kroz vodu. pa smo to odmah eliminisali kao praksu.

Link to comment
35 minutes ago, Anonymous said:

 

Prskam ih tečnim kiseonikom, tako mi je prepotučila apotekarka. Za alkohol sam i ja čuo da ih oštećuje.

 

Ova tvoja metoda nije loša, ali ja ne znam koliko dugo virus živi na maski.

Gde si nasao tečni O2 ? Nije valjda neka kozmetika?

Link to comment

Nego jel ima neki hemičar ovde da nam objasni kako se radi dezinfekcija maski parama hidrogena.To je provereno siguran metod ali nisam siguran da je izvodivo u kućnim uslovima? Ja sam potapao maske u tečni hidrogen na pola sata ali nisam siguran da je to ispravno

Edited by Haralampije
Link to comment
1 hour ago, Haralampije said:

Gde si nasao tečni O2 ? Nije valjda neka kozmetika?

 

U liliju, litar 640 dindži, piše na boci 'aktivni kiseonik'.

 

@Aleksija

 

Našao neku studiju, valjda američku, ne sećam se više, kažu da je najbolje isparenje hidrogena, na kraju sam ipak poslušao apotekarku.

Link to comment

Najduže što sam našla da je zabeleženo da koronavirus prežeivi na nekoj površini je 9 dana. Tako da ostavim 9 dana. Pošto kad sam kod kuće izlazim napolje jednom nedeljno, dovoljno je da imam dve maske u opticaju.

 

Ćitala sam da su lekari u Njujorku kad nije bilo dovoljno opreme ostavljali maske u papirnim kesama - ali samo jedan dan.

 

Aleksija, moguće je da se radi o trljanju a ne samo o natapanju alkoholom, nisam sigurna. Ali opet ih tu nešto vlažiš, remetiš ih. Meni nekako ovo da ih pustiš da odstoje deluje najbolje - uopšte ih ne diraš. - pošto sam ovo napisala, naidjem na ovo: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7153525/

Izgleda da se mogu, prati, sušiti, peći u rerni. :) - ali proverite da li im se vratilo naelektrisanje.

 

 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, trustno1 said:

Najduže što sam našla da je zabeleženo da koronavirus prežeivi na nekoj površini je 9 dana. Tako da ostavim 9 dana. Pošto kad sam kod kuće izlazim napolje jednom nedeljno, dovoljno je da imam dve maske u opticaju.

 

Ćitala sam da su lekari u Njujorku kad nije bilo dovoljno opreme ostavljali maske u papirnim kesama - ali samo jedan dan.

 

Aleksija, moguće je da se radi o trljanju a ne samo o natapanju alkoholom, nisam sigurna. Ali opet ih tu nešto vlažiš, remetiš ih. Meni nekako ovo da ih pustiš da odstoje deluje najbolje - uopšte ih ne diraš. - pošto sam ovo napisala, naidjem na ovo: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7153525/

Izgleda da se mogu, prati, sušiti, peći u rerni. :) - ali proverite da li im se vratilo naelektrisanje.

 

 

 

Znači treba imati 10 maski. Ali ipak ih treba povremeno i dezinfikovati, boga pitaj šta sve pokupe prilikom nošenja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...