Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

3 minutes ago, Haralampije said:

btw ja sam juce narucio bas takve, pa kad stigne. imam par komada N95 ali kad ove stignu nece se baciti

to su jednokratne maske ?

Link to comment
6 minutes ago, dùda said:

to su jednokratne maske ?

Da, sve ove meke maske bez izmjenjivog filtera se vode kao jednokratne, mada ih u ovim vandrednim okolnostima mnogi koriste kao višekratne.

Poređenja radi - ovo su cene u normalnim uslovima (FFP2 specifikacija je uporediva sa N95), čisto da znate koliko preplaćujete
https://najpovoljnijialati.rs/shop/zastitna-oprema/zastita-disajnih-organa/albo-maska-ffp2-9152-vflex-bez-ventila-3m-9152/
https://najpovoljnijialati.rs/shop/zastitna-oprema/zastita-disajnih-organa/albo-maska-ffp2-322-sklopiva-sa-ventilom-zdj-322/

Edited by Spooky
Link to comment

u principu da ali mogu da se nose 8-10 sati, samo da ne ovlaze.navodno mogu da se "resetuju" dezinfekcijom jos dva puta, tako da korisnije su os hirurskih u svakom slucaju.ja cu moju koju sam do sad nosio ( samo po radnjama kad idem ) tretirati hidrogenom i osusiti za ponovnu upotrebu

Link to comment
1 minute ago, Spooky said:

Da, sve ove meke maske bez izmjenjivog filtera se vode kao jednokratne, mada ih u ovim vandrednim okolnostima mnogi koriste kao višekratne.

Poređenja radi - ovo su cene u normalnim uslovima (FFP2 specifikacija je uporediva sa N95), čisto da znate koliko preplaćujete
https://najpovoljnijialati.rs/shop/zastitna-oprema/zastita-disajnih-organa/albo-jednokratna-okrugla-maska-bez-ventila-ffp2-8822-3m-8822/

pa čekaj, na ono linku što je dao haralampije, cena N95 maske je 2,99 $ (cca 30 za 10 maski)

a ovo što si ti linkovao, 400 din komad , dakle 3,7 $

Link to comment
Just now, dùda said:

pa čekaj, na ono linku što je dao haralampije, cena N95 maske je 2,99 $ (cca 30 za 10 maski)

a ovo što si ti linkovao, 400 din komad , dakle 3,7 $

A, oprosti, nisam video da je 10 komada. To je onda OK.
Sad sam promenio linkove u neke jeftinije.

Link to comment
6 minutes ago, Haralampije said:

u principu da ali mogu da se nose 8-10 sati, samo da ne ovlaze.navodno mogu da se "resetuju" dezinfekcijom jos dva puta, tako da korisnije su os hirurskih u svakom slucaju.ja cu moju koju sam do sad nosio ( samo po radnjama kad idem ) tretirati hidrogenom i osusiti za ponovnu upotrebu

ko to na kraju tebi dostavlja, mislim koja služba ?

ili ideš u poštu ?

 

ja imam neku zeznutu adresu, stalno moram da zovem dostavljače da im objašnjavam kako da dođu

urbanizovani beograd :isuse:

Edited by dùda
Link to comment

Zanimljivih postova ima ovaj pulmolog

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158795837949869&id=519519868

 

 

Sada kada smo utemeljili normalnu funkciju pluća i disanja (ko je propustio ima na mom profilu) da vam napišem malo o poremećajima disanja i gde tu respirator ima ulogu (pošto je neodgovornim izjavama nekih lekara u javnosti upotreba respiratora dobila negativnu konotaciju).

 

Kao što već napisah poremećaj disanja može nastati na mnogo nivoa. Dobra stvar je da je normalna funkcija disanja višestruko manja od maksimalne, što znači da kada postoji veća potreba organizma za kiseonikom (npr. tokom trčanja) zdrav organizam to lako i ostvari.

 

Ovo istovremeno znači i da kada organizam nije zdrav, već postoji određeni nivo oštećenja na nekom od pomenutih nivoa, organizam to može da kompenzuje, do određene mere. Ljudi čak žive i nekoliko decenija sa samo jednim plućnim krilom. Ne mogu da istrče maraton, ali mogu da žive.

 

Zbog svega toga bolesti koje utiču na proces disanja uglavnom nisu (direktno) životno ugrožavajuće. Zapušen ti je nos? OK, disaćeš na usta. Imaš hronični bronhitis od pušenja? OK, sviraće ti u grudima, kašljaćeš kao blesav, nećeš igrati fudbal ali možeš da teraš tako ihahaj.

 

Imaš bakterijsku upalu pluća? OK, ona je gotovo uvek jednostrana, uzimaćeš antibiotike, a funkcija disanja (u miru) ti ni u jednom momentu neće biti kompromitovana jer će drugo plućno krilo sve to lako nadomestiti.

Nekada, međutim, problem bude toliki da se ne može kompenzovati.

 

Virusne upale pluća (ne samo kod COVID-19) ponekad dovedu do takvog stanja. Nije to samo do virusa, ima tu uvek i dodatnih faktora, ali suština je da u plućima nedovoljno kiseonika prođe u krv, a organizam to ne može da nadomesti. U takvim situacijama se uključi oksigenoterapija.

 

Kao što već pomenuh, u vazduhu koji udišemo kiseonik je 21%. Oksigenoterapija digne taj procenat na 30%, 50%, a moguće je dati i veći procenat preko odgovarajuće maske. To kod mnogih bude dovoljno da se premosti period dok se organizam izbori sa infekcijom i njenim posledicama.

 

Uloga mehaničke ventilacije je u situacijama kada protok vazduha u disajnim putevima nije adekvatan. Respiratori samo to i rade - omogućuju da vazduh (sa dodatim kiseonikom u potrebnoj koncentraciji) u dovoljnoj količini dođe iz spoljne sredine do alveola. I ništa više od toga.

 

Gde je onda njihova uloga u lečenju COVID-19? Kod teških upala pluća dolazi do ispunjenosti alveola upalnom tečnošću a zatim i do kolapsa samih alveola. U takvim situacijama udahnuti vazduh ne može doći do membrane preko koje kiseonik prelazi u krv, a ugljen-dioksid izlazi.

 

Tada možete pacijentu dati i 100% kiseonik da udiše, neće imati nikakvog efekta jer on prosto ne može doći do kapilara. I to kliničar i registruje - aplicira visok % kiseonika i uprkos tome u krvi zasićenost O2 ostaje niska. To je momenat za uključivanje mehaničke ventilacije.

 

Uz pomoć respiratora otvore se alveole, i kiseonik dođe do membrane između alveola i kapilara. Na žalost, to nije dovoljno da bi je i prošao, jer pomenuh već, taj proces je pasivan. Ukoliko je membrana oštećena, zadebljala usled upale, ništa ne može kiseonik "progurati" kroz nju.

 

Međutim uz primenu većeg procenta kiseonika koji onda ipak prođe tu membranu u nekoj meri i mehaničke ventilacije koja održava proces disanja adekvatnim, moguće je postići zadovoljavajuću oksigenaciju krvi koja je pokazatelj efikasnosti rada respiratora u očuvanju funkcije pluća.

 

Zašto onda ljudi ipak umiru i kada su na respiratoru? Ljudi umiru ne zbog respiratora nego uprkos njemu. Respiratori nisu svemogući i pritisci i volumeni sa kojima rade imaju gornje granice kako bi se izbegla oštećenja pluća. Nekada to jednostavno nije dovoljno.

 

Bolesti zbog kojih ljudi završe na respiratoru imaju efekat na ceo organizam a ne samo na pluća. Takođe mnogi od njih imaju hronične bolesti drugih organa. Smrtni ishod je često ne zbog nemogućnosti održavanja adekvatne funkcije pluća već zbog otkazivanja drugih vitalnih organa.

 

Da zaključim - kada pročitate da je "smrtnost na respiratoru 50%" treba da znate da bi smrtnost bez respiratora kod tih pacijenata verovatno bila 100%. Priključivanje pacijenta na respirator je sve samo ne rutinska stvar. Kada do toga dođe znajte da nije bilo drugih opcija.

 

 

 

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...