Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

42 minutes ago, ToniAdams said:

mislim da me sad trolujes, tako da stvarno dobro. 

Sve što je vememah na temu pandemije napisao je spot on, tako da ne, ne troluje te.

 

Evo i ja da ponovim na tvoj ponovljenu izjavu da je Angela jedini pravi svetski lider, da je Đasinta i mlađa i lepša a i levlja.

 

Što se tiče članka iz NYT na koji je autor iz Šri Lanke reagovao, on je imao akcenat na ženama liderima, a takvih trenutno u Aziji nema. Nije baš tačno da ne pominje nijednu zemlju iz Azije, ali generalno sentiment koji autor iz Šri Lanke iznosi da u Evropi i u Severnoj Americi retko obraćaju pažnju dalje od svojih dvorišta (sa izutzetkom Bliskog istoka) je u Aziji (i u Okeaniji) dobro poznat, ja bih dodao i razunljiv, jer obično imaju dosta svojih problema. Ono sa čime se sa autorom slažem je da to ignorisanje može da pređe u nesposobnost za učenje od drugih, što je u današnjim uslovima poražavajuće za zapadnoevropske i severnoameričke države.

 

Što se tiče poređenja država i broja umrlih na milion stanovnika, još jednom ono što sam ovde više puta pomenuo - Tajvan ima stanovnika skoro kao Australija (malo manje od 24 miliona), na površini jedne Tasmanije, koja ima malo više od 500 hiljada stanovnika. I pri tome ima sasvim dovoljno testova - procenat pozitivnih testova im je 0.64, nema nikakve potrebe da testiraju više jer očigledno znaju šta rade.

 

Mislim, razumem zadovoljnost uspešnošću suzbijanja pandemije u Nemačkoj u poređenju sa US i UK koje vode klovnovi ili sa Švedskom za koju nemam reči, ali zašto je ne poredite sa relativno siromašnom Grčkom koja po svemu ima bolji uspeh od Nemačke (ako mala Slovačka nije dovoljno dobra). U poređenju sa Južnom Korejom koja je blizu Kine i ima preko 50 miliona stanovnika, i sa daleko blažim restriktivnim merama od svih zapadnoevropskih zemalja, Nemačka izgleda kao skup amatera. Nemačka trenutno ima 94 umrlih od virusa na milion stanovnika, što jeste manje od UK sa 489 ili Švedske sa 349, ali je takođe i dosta više od Slovenije sa 50, Norveške sa 43, Poljske sa 23, Grčke sa 15 i Južne Koreje i Slovačke sa 5. (moji brojevi su sa worldometers i malo se razlikuju od boejva u donjem članku jer su noviji)

 

 

Ovde Herald danas preneo članak iz londonskog Telegrafa, dobra ilustracija za ovo od gore

The handling of COVID-19 has led to a very British disaster

...

Personally, I have been a "Koreanist" from the start. They had the advantage of the SARS epidemic as a trial run. Even so, they had to mobilise their testing, tracing, and isolating regime without warning in the middle of a storm yet never lost more than nine people in a single day.

 

The Koreans have never had a lockdown. They have suffered a big economic shock but not the sort of deep freeze seen in Europe. But leaving aside the East Asian success stories, there were other options for Western states that lacked the testing/tracing infrastructure.

 

Prostrate Greece has done better than Britain by orders of magnitude despite a decade of deep austerity cuts to healthcare, hospitals, and the social welfare system, as well as having to cope with seething migrant camps on the Aegean Islands.

 

Greece has had 151 deaths linked to coronavirus. That is 14 deaths per million. The UK has just hit 472. The Greeks pulled this off by recognising the danger immediately and acting. Their lockdown was enforced by roadblocks and document checks. They are now well on their way back to commercial normality.

...

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
Link to comment
17 minutes ago, Ros said:

srbija jos bolja od slovacke :ziga:

Slabo si ti to gledao, zemlje na grafiku su poređane hronološki po prvom slučaju, ne po brzini uvođenja mera.

Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Slabo si ti to gledao, zemlje na grafiku su poređane hronološki po prvom slučaju, ne po brzini uvođenja mera.

ali su otprilike slicne po brzini reakcije. srbija je dva dana kasnije napravila national lockdown.

 

 

Link to comment
7 minutes ago, ToniAdams said:

ali stvarno nije tesko razumeti zasto nema smisla porediti nemacku i slovacku

Ali stvarno nije teško razumeti zašto ovo u Nemačkoj nije nikakav uspeh kad pročitaš šta su sve štapom i kanapom mnogo siromašniji Slovaci postigli.

 

P.S. Ako ti je promaklo, u postu je navedeno 5 evropskih zemalja od kojih su Nemci daleko gori, ne samo Slovačka.

Edited by vememah
Link to comment

s obzirom na protok stanovnistva, nestanovnistva, gustinu naseljenosti i ostalo mislim da jeste. ali zar nismo vec rekli dobrotm?

 

edit - bez ikakve namere da nipodastavam, zaista mislim da se necemo sloziti

Edited by ToniAdams
Link to comment

Izbegavanje fijaska koji je nastupio u Italiji, Španiji, Francuskoj i Britaniji i to dobrim delom zahvaljujući činjenici da si u startu imao nekoliko puta više kreveta intenzivne nege per capita od njih teško da je uspeh.

 

2R0pjDh.jpg

Edited by vememah
Link to comment

slazem se u neku ruku, i sam sam pisao o tome, za one koji ne znaju, dan kasnije u odnosu na srbiju su zatvorili skole u nekim pokrajinama.

ali kako je u jednom momentu delovalo da ce biti, a i sam si te prognoze prenosio, moglo je biti pakleno, i ovo sada jeste veliki uspeh. 

podatak da doslovce uvoze kovid pacijente koji su u teskom stanju govori puno toga.

 

Link to comment

Ovo. Ja napisah negde da je udeo u zarazavanju populacije u Nemackoj i udeo u smrtnosti ihaha u preko 80+ godina. Starosna grupa od 65 pa do 101 su u trenutku kad je u Nemačkoj bilo 6600 zarazenih činili 6000 umrlih (od toga valjda 41 preko 100 godina! 1196 90-99 godina, 3000 od 80-89 godina)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
On 13.5.2020. at 11:24, Zlurad said:

Budalastine. Neverovatno mi je da neko ko je očigledno obrazovan može da upoređuje Vijetnam i Nemačku te da Merkelovu zove rasistom. Vijetnam je zatvorio pola države u karantin na 3 nedelje, koristili policiju i vojsku da traga za zaraženim kontaktima koje su nalazili preko sigurnosnih kamera, mobilnih telefona, doušnika iz komunističke partije, kinjili zaražene ljude po medijima...Ovo ne isto kao kad bi neko rekao kako se Srbija uspešno izborila sa koronom i da ima svega 2.nesto% smrtnosti. Jeste, popišao se na Ustav, na svoje građane, zatvorio ih 58 dana pod pretnjom prekim sudom plus još štošta. Genijalno poredjenje. Zvati predsednika Vijetnama liderom a Merkelovu rasistom je isto kao reći da je Vučić reinkarnacija Isusa Hrista.

 

Da preciziram i ja: taj lik što je reagovao na tekst u NYT nigde nije rekao da je Anđelija rasista već da je rasista autor teksta u NYT jer po njemu brutalno forsira bele državnike. Pročitao sam oba teksta i mislim da je lik izrantovao bez veze. Tekst u NYT uopšte nije tako skandalozan kakvim ga predstavlja. Pri tome ima poentu da su zemlje sa ženama na šefovskim pozicijama odradile odličan posao i mislim da je ta poenta na mestu. Nikog nije prozivao ili bockao, čak i Švedsku je opisao nekom "nit smrdi nit miriše" terminologijom. Tekst ima nekih falinki ali realno ništa što bi zaslužilo onako histeričnu reakciju.

 

Što se tiče Vijetnama, svako radi onako kako može i ume. Njih ima 100 miliona i napakovani su kao sardine, a zdravstveni sistem im je daleko od nemačkog ili korejskog. U takvoj situaciji nećeš sigurno da razmišljaš kako da ti mere budu što više demokratske nego kako da budu što učinkovitije. Besmislenost poređenja radi u oba smera - kao što nema smisla očekivati da Nemačka uvede karantin u vuhanskom stilu, tako nema smisla očekivati ni da Vijetnam radi ono što radi Nemačka.

Link to comment

U drugim vestima, Turska otvorila berbernice i molove. Molovi su proradili na nekih 30% kapaciteta i prilično su pusti a ispred berbernica su se napravili redovi od po sto metara ali bez poštovanja distance od dva metra. Onda je ministar zdravlja (koga na društvenim mrežama prati više ljudi nego predsednika, hm hm) ekspresno poručio da je to potpuno neprihvatljivo i da je na snimcima video čak i nekoliko ljudi bez maske, i da to tako neće ići. El prezidente je na to tercirao i poručio da će očas posla da ukinu relaksirajuće i uvedu još oštrije mere ako bude trebalo, i da je država voljna da olakša narodu život ali da neće biti nikakvog zezanja sa merama i distancom.

 

Kriva je inače zaravnjena pre skoro dve nedelje i od tada je u svakodnevnom opadanju, mada i dalje imamo više od hiljadu zaraženih dnevno. U najvećim gradovima je i dalje na snazi policijski čas vikendom. Kućni pritvor za >65 i <20  je takođe na snazi s tim da su dobili jedan dan u nedelji kada mogu da budu napolju tri sata ali ne dalje od sledeće bazne stanice inače odmah stiže SMS sa upozorenjem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...