Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Gledao sam sinoc uporedne mere i stanje u Spaniji i J.Koreji, povodom intervjua Pabla Iglisejasa. Dve vrlo slicne zemlje, po broju stanovnika, izdvajanju za zdravstvo, bolnickim kapacitetima, zaposlenim u zdravstvu...rezultati su vise nego porazavajuci po Spaniju.

Sa jedne strane ozbiljan, displinovan i profesionalan pristup bez mesanja politike, s druge strane anarhicno vodjenje krizne situacije s velikim uplivom nepotrebne politizacije sa najgorim ideoloskim uplivom. O tajmingu bolje da ni ne pricam.

Link to comment
Just now, čekmeže said:

Dobro, Južna Koreja je država sa velikim D.

Ne sporim.

Iznenadjen sam bio kako slicni inputi daju potpuno razlicit output. Nebo i zemlja.

Link to comment
16 minutes ago, Lancia said:

Gledao sam sinoc uporedne mere i stanje u Spaniji i J.Koreji, povodom intervjua Pabla Iglisejasa. Dve vrlo slicne zemlje, po broju stanovnika, izdvajanju za zdravstvo, bolnickim kapacitetima, zaposlenim u zdravstvu...rezultati su vise nego porazavajuci po Spaniju.

Sa jedne strane ozbiljan, displinovan i profesionalan pristup bez mesanja politike, s druge strane anarhicno vodjenje krizne situacije s velikim uplivom nepotrebne politizacije sa najgorim ideoloskim uplivom. O tajmingu bolje da ni ne pricam.

 

Spanije ja nastradala zbog demonstracija 8. marta, sto je bilo ludilo. Sirom Spanije je hiljade ljudi izaslo i setalo a virus je vec bio silno prisutan. Juzna Koreja nije to radila, plus je drugaciji mentalitet ljudi sa Dalekog istoka. Oni su vise kolektivisti od individualistickog zapada i kao takvi su disciplinovani sto se tice zajednice.

Link to comment
37 minutes ago, Lancia said:

Ne sporim.

Iznenadjen sam bio kako slicni inputi daju potpuno razlicit output. Nebo i zemlja.

Mislim da Juzna Koreja ima mnogo vise kreveta za teske slucajeve. Oni imaju mozda i najvise na svetu po coveku.

Link to comment
26 minutes ago, Borisha said:

Mislim da Juzna Koreja ima mnogo vise kreveta za teske slucajeve. Oni imaju mozda i najvise na svetu po coveku.

U ovom poredjenju se to moze posmatrati kao output. Ne bi ni njihov broj kreveta bio dovoljan da imaju isti broj obolelih. Ne mogu sad da trazim intervju sa pratecom analizom a ne bi mnogo ni koristilo, jer je na spanskom, ali poenta svega je u anticipaciji i pravovremenom delovanju,

Sto je najgore, oni koji su sad na vlasti ni u ovom trenutku ne izvlace pravilne zakljucke - ide se u dva smera, prvi je antiglobalisticki nastrojen - trazi se da domaca privreda u buducnosti proizvodi sve sto je trenutno deficitarno u ovoj krizi, kao da ce sutra u nekoj buducnosti stalno jedan te isti model pandemije ili katastrofe biti na delu. Drugo, ide se u pravcu podrzavljenja zdravstvenog sistema, iako u primeru J.Koreje to nije adekvatan potez, naime zdrastvstveni sistem kod njih je 94% u privatnim rukama, usluge su besplatne, sve pokriva socijalno-zdravstveni sistem.

Edited by Lancia
Link to comment

JK kao prvi komšija sigurno jako dobro poznaje Kinu i da se s tim nije zezati. :tongue: Inače juče ili već kad imali su parlamentarne izbore, ne znam koliko im je to bilo pametno.

Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

JK kao prvi komšija sigurno jako dobro poznaje Kinu i da se s tim nije zezati. :tongue: Inače juče ili već kad imali su parlamentarne izbore, ne znam koliko im je to bilo pametno.

Eto oni postuju taj svoj mehanizam uzbune:) dok u Spaniji nije ozbiljno shvaceno zvanicno upozorenje SZO od 3.marta da je pandemija pred vratima i da se uzdrze od bilo kakvih politickih ili sportskih manifestacija.

Link to comment
3 minutes ago, Joe D said:

Koreja je imala i epidemiju MERS-a, pa je bila spremnija za ovo. 

I to.

 

nego gledajuci Pabla Iglesijasa u intervjuu bio sam zapanjen istim tonom govora, koji praktikuje Vucic (pre nego sto mu popuste lekici) - ono ljigavo, jedva cujno spin mrsomudjenje, koje izaziva sve u coveku, osim osecaja sigurnosti, postovanja ili autoriteta. Jebeni patern.

Link to comment
1 hour ago, Lancia said:

Gledao sam sinoc uporedne mere i stanje u Spaniji i J.Koreji, povodom intervjua Pabla Iglisejasa. Dve vrlo slicne zemlje, po broju stanovnika, izdvajanju za zdravstvo, bolnickim kapacitetima, zaposlenim u zdravstvu...rezultati su vise nego porazavajuci po Spaniju.

Sa jedne strane ozbiljan, displinovan i profesionalan pristup bez mesanja politike, s druge strane anarhicno vodjenje krizne situacije s velikim uplivom nepotrebne politizacije sa najgorim ideoloskim uplivom. O tajmingu bolje da ni ne pricam.

ima jedna bitna razlika

Spanija je 5x povrsinski veca od Juzne Koreje. zamisli da su oni u Seulu dozvolili ono sto se desilu u Madridu? Incheon je maltene predgradje Seula, a duplo je veci od Barcelone... gledao sam nesto ne tako davno i iznenadio se koliko je suluda gustina naseljenosti tamo... oni su morali da budu 10x brzi i pametniji od bilo koga. sto rece Joe, opekli se o MERS, naucili lekciju

Link to comment
8 minutes ago, Lancia said:

Eto oni postuju taj svoj mehanizam uzbune:) dok u Spaniji nije ozbiljno shvaceno zvanicno upozorenje SZO od 3.marta da je pandemija pred vratima i da se uzdrze od bilo kakvih politickih ili sportskih manifestacija.

U Juznoj Koreji fabrike rade sve vreme. Skole su zatvorili od 1 marta valjda, a fabrike nikad nisu prestajale. Ne znam imas li to u vidu. Doduse fabrike sprovode mere koje bi trebalo i kod nas manje vise 

Link to comment

Španija i Italija su nastradali jer u vreme kineske nove godine imaju najbolju klimu i tu im je prvima isporučen virus za koji se do koji dan pre toga iz Kine poručivalo da se ne prenosi sa čoveka na čoveka i da nema razloga da se banuju letovi sa Kinom, a što je WHO aminovao. Došao je dovoljno veliki broj inficiranih koji su očas posla proširili.

Južna Koreja i Japan daleko bolje znaju šta se iza brda valja i daleko su spremniji dočekali virus iz Vuhana.

Link to comment
2 minutes ago, freakns said:

ima jedna bitna razlika

Spanija je 5x povrsinski veca od Juzne Koreje. zamisli da su oni u Seulu dozvolili ono sto se desilu u Madridu? Incheon je maltene predgradje Seula, a duplo je veci od Barcelone... gledao sam nesto ne tako davno i iznenadio se koliko je suluda gustina naseljenosti tamo... oni su morali da budu 10x brzi i pametniji od bilo koga. sto rece Joe, opekli se o MERS, naucili lekciju

Ovo navodis kao da je prednost J.Koreje:) upravo sam rekao da su anticipacija i pravovremeno delovanje najvaznije, sve ostale mere se naslanjaju na to. inace, cak je i broj stanovnika tu negde, valjda Koreja ima 3-4 miliona vise. 

2 minutes ago, Borisha said:

U Juznoj Koreji fabrike rade sve vreme. Skole su zatvorili od 1 marta valjda, a fabrike nikad nisu prestajale. Ne znam imas li to u vidu. Doduse fabrike sprovode mere koje bi trebalo i kod nas manje vise 

i u Spaniji je bio zastoj jedno desetak dana, ono sto je bitno je zastita na radu. Ako vidis kako su bili zasticeni medicinski radnici, onda ti je sve jasno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...