Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

23 minutes ago, dùda said:

ali zanimljivo je da se japan jako dobro bori, a negde čuh da baš malo testiraju ?

 

pri tom su gusto naseljeni, tj. zbijeni po gradovima

verovatno je do mentaliteta, tj. discipline

Hvala na slagvortu, sve me mrzi da sednem i pisem :D

 

Japanci jesu izuzetno disciplinovani, od samog starta se pridrzavaju svim mera i saveta WHO i svoje vlade. Oni i generalno (i pre covida) imaju obicaj da nose maske za vreme sezone obicnog gripa, a veliki broj njih je maske narucio jos decembra zbog polenske alergije. (Interesting tidbit- nije neuobicajeno da zene koriste priliku da nose maske kad ujutru nemaju vremena za sminku, pa se sminkaju u vozu ili kad stignu na posao :D ) Svo koji mogu odavno rade od kuce, savet- a ne mera vlade- je da se ostaje kod kuce i izbegava izlazak napolje ili veca okupljanja sto je vise moguce. To uglavnom funkcionise bez problema, rekao bih da su ljudi jednostavno navikli na vanredne mere zbog tajfuna, zemljotresa i vulkana koji ih stalno pogadjaju. Nema panicnih kupovina, nema redova i grabeza oko namirnica (mada jeste bilo nestasice toalet papira i kod njih). 

 

Medjutim, raspolozenje u narodu se izgleda menja na gore. Nepoverenje u vladu lagano raste, mada ne verujem da ce biti masovnih buntova i demonstracija, nisu takav narod :D Ukratko, ne veruju u zvanicne cifre koje vlada objavljuje, jer su bile relativno niske i pratile su stadnardne krive kao i sirom sveta- sve do skoro, odnosno do trenutka kad je objavljeno da se OI i zvanicno odlazu. Od tada se opet javlja rast, pa je samo u Tokiju pre nekoliko dana bilo 60, pa 80, pa 100 novih slucajeva dnevno. Sumnjaju da su brojke bile frizirane jer su pokusavali da prikazu situaciju manje ozbiljnom nego sto jeste i da je plan bio da se Oi odrze po svaku cenu, jer odlaganje donosi nove ogromne troskove. Skole i univerziteti su trenutno zatvoreni jer je ionako raspust, ali skolska godina pocinje 6. aprila i za sad je najavljeno da ce poceti bez odlaganja, sto je zabrinulo roditelje i studente. Proslog vikenda je, zbog naglog skoka zarazenih, vlada opet savetovala da se ne izlazi iz kuce uopste, samo u kupovinu i to osnovnih namirnica, pa pola radnji i samoposluga nije radilo a pola je radilo skraceno radno vreme. Sve u svemu, optuzuju vladu (a izgleda ce najvise najebati Shinzo Abe) da su sve donosene odluke bile nedovoljno stroge i donete sa zakasnjenjem.

 

Uzmite sve ovo sa zrnom soli, posto nije iz prve vec druge ruke, pricam sa ljudima svakodnevno i osluskujem javno mnjenje.

Link to comment

Od ponedeljka skinusmo sa lopate četvoro. Za dvoje borba, al borba traje, junaci oboje. Preko 160 sa il nula il malo tegoba. Nikog nismo izgubili za 3 nedelje, evakuisali 11 tamo gde mogu da budu OK... Meni dosta.

 

Plaše me jezivo Afrika, Indijski podkontinent i US.

 

Link to comment
4 minutes ago, Ravanelli said:

Us intelligence community vidi ruse i kineze u svakom sranju

 

+ Iran i Severnu Koreju, naravno, navode se u tekstu, uz još nekoliko zemalja.

Link to comment
7 minutes ago, dig_chohano said:

Od ponedeljka skinusmo sa lopate četvoro. Za dvoje borba, al borba traje, junaci oboje. Preko 160 sa il nula il malo tegoba. Nikog nismo izgubili za 3 nedelje, evakuisali 11 tamo gde mogu da budu OK... Meni dosta.

 

Plaše me jezivo Afrika, Indijski podkontinent i US.

 

sva čast ekipi i tebi

Link to comment
9 minutes ago, dig_chohano said:

Od ponedeljka skinusmo sa lopate četvoro. Za dvoje borba, al borba traje, junaci oboje. Preko 160 sa il nula il malo tegoba. Nikog nismo izgubili za 3 nedelje, evakuisali 11 tamo gde mogu da budu OK... Meni dosta.

 

Plaše me jezivo Afrika, Indijski podkontinent i US.

 

 

:ziga: :heart:

Link to comment
10 minutes ago, dig_chohano said:

Od ponedeljka skinusmo sa lopate četvoro. Za dvoje borba, al borba traje, junaci oboje. Preko 160 sa il nula il malo tegoba. Nikog nismo izgubili za 3 nedelje, evakuisali 11 tamo gde mogu da budu OK... Meni dosta.

 

Plaše me jezivo Afrika, Indijski podkontinent i US.

 

svaka cast

Link to comment
6 minutes ago, bradilko said:

sva čast ekipi i tebi

 

Ekipa je potpuno briljantna. I bezumno posvećena. Meni je lako sa takvim ljudinama.

Link to comment

I blame it on China. 

njima po defaultu nista nikad ne treba verovati, plus sto meni kinezi iz Monterey kazu da je daleeeeko mnogo vise zrtava nego sto govore u mainland China 

 

 

@dig_chohano koja drzava i sta radis?

svaka cast! 

i kako ste se stitili? 

Edited by mustang
Link to comment

Ono sto se vec pouzdano zna je to da ce Spanija proci najgore, ono sto necemo najverovatnije saznati je prava cifra zarazenih i preminulih od koronavirusa. Vec sada se zna da cifra od 100 i nesto hiljada zarazenih nije prava cifra, ne samo iz razloga niskog procenta testiranog stanovnistva, vec iz pogresnih odluka rukovodstva zemlje, organizacije 8-M mitinga, politickih skupova i odobravanje utakmice Valensija - Atalanta u oba smera.

S obzirom na veliki procenat smrtnosti, koji je je nesrazmeran u odnosu na ostale zemlje, normalan broj zarazenih bi u ovom trenutku trebalo da bude negde preko 500 hiljada (u nekim predvidjanjima koje dolaze van Spanije broj zarazenih bi mogao na kraju da bude i 7 miliona ljudi). Objavljivanje ovih cifri nikako ne ide u prilog sadasnjoj vlasti, ono sto se sad radi je manipulacija sa uzrokom smrtnosti, pogotovu kad se radi o starijoj populaciji.  

Edited by Lancia
Link to comment
6 minutes ago, dig_chohano said:

 

Ekipa je potpuno briljantna. I bezumno posvećena. Meni je lako sa takvim ljudinama.

 

Jel' ima šanse da ukoliko uhvatiš malo vremena napišeš neko kratko uputstvo za ponašanje (tipa odlazaka u samoposlugu i sl...). Uglavnom je većina stvari jasna, ali ostale su neke sitne nedoumice.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...