Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

14 hours ago, mlatko said:

Ohrabruje manji broj koji idu ovih dana na intenzivnu. juče 75, danas 42... ne priča se više o trocifrenim brojevima pa ako nas ne vara ova kurva onda se ovim tempom može očekivati smirenje do polovine aprila. ako sad ne izadjemo svi na ulice da izčestitamo i proslavimo sve po spisku.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

Pa bice bukvalno tako za par dana, ovde se vec svi ponasaju kao da je sve gotovo.

Link to comment
14 hours ago, Tresko said:

Ej, gde si? Nije te bilo neki dan, i već sam hteo da pitam da neko nije u kontaktu sa tobom.

 

I ovde kod mene, jedan od najvećih padova broja novozaraženih, već par dana nema novoprimljenih u intenzivnu negu, i pronto soccorso ponovo radi na normalan način.

I vidim, već se priča kako će škole otvoriti od 1. maja, a već od Uskrsa da će biti moguće cirkulisati van kuće, da se ide na posao i to, samo da će morati da se izlazi sa maskom i rukavicama. Barovi i restorani ostaće zatvoreni do kraja Aprila, ne zna se još za ostale radnje šta će s tim.

Potpuno neproverene informacije, ali je simptomatično da je počelo da se priča uopšte o tome.

Ziv sam :thumbsup:

Sigurno ce se postepeno vracati u protok nakon uskrsa. Jedino sto imaju tu jbn viziju da ne diskriminisu ni jednu regiju pa mora za sve isto sto je idiotluk. Logicno bi bilo da Friuli krene ranije od Lombardije i sl.

Link to comment
1 minute ago, JozoMujica said:

Imamo li nekog u Španiji, da li je ovo tačno?

 

Nije tačno, pisali su forumski Španci juče.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
1 minute ago, lo zingaro said:

Ziv sam :thumbsup:

Sigurno ce se postepeno vracati u protok nakon uskrsa. Jedino sto imaju tu jbn viziju da ne diskriminisu ni jednu regiju pa mora za sve isto sto je idiotluk. Logicno bi bilo da Friuli krene ranije od Lombardije i sl.

Dobro je.:thumbsup: U ovo vreme, svaki i kraći izostanak izaziva brigu.

I meni je logično da pre otvore i popuste u onim regionima gde ionako stvarno ima mali broj slučajeva, i pri tome je u drastičnom padu već danima, a Lombardiju i druge gde je bilo baš strašno, da puste na kraju. Ali, izgleda da je ovo što ti kažeš da neće da se bune što njih puštaju posle.

Link to comment

Bolje da ne popuštaju nigde dok ne budu apsolutno sigurni da je opasnost prošla

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment
Just now, steins said:

Bolje da ne popuštaju nigde dok ne budu apsolutno sigurni da je opasnost prošla

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 

Pa kreteni, jaci dzoging lobi od kovida. Doneli dekret sinoc koji vazi odmah.

Link to comment
29 minutes ago, JozoMujica said:

 

Nje. Isto je kao i od pocetka sto se tice kretanja, sada je samo prosireno na neke delatnosti, tipa gradjevine.

 

Prodavnice i apoteke rade, ljudi setaju pse. Mozes do prodavnice ili najblize ili autom, jedan covek u autu.  Nema trcanja i sl. Sve je to instalirano pre 20-ak dana.

Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

 

Nje. Isto je kao i od pocetka sto se tice kretanja, sada je samo prosireno na neke delatnosti, tipa gradjevine.

 

Prodavnice i apoteke rade, ljudi setaju pse. Mozes do prodavnice ili najblize ili autom, jedan covek u autu.  Nema trcanja i sl. Sve je to instalirano pre 20-ak dana.

Hvala.

Link to comment
4 minutes ago, chandra said:

 

Nje. Isto je kao i od pocetka sto se tice kretanja, sada je samo prosireno na neke delatnosti, tipa gradjevine.

 

Prodavnice i apoteke rade, ljudi setaju pse. Mozes do prodavnice ili najblize ili autom, jedan covek u autu.  Nema trcanja i sl. Sve je to instalirano pre 20-ak dana.

 

do sada ste vec trebali da vidite pad u broju novoregistrovanih, ako je tako

Link to comment
Just now, cedo said:

 

do sada ste vec trebali da vidite pad u broju novoregistrovanih, ako je tako

 

Tako kaze ona tvoja doktorka? ;)  (Nisam mogao da odolim).

 

Nema statistike gde su se ljudi zarazili. Moj utisak je da je u poslednjih 30 hiljada slucajeva ogroman broj zdravstvenih radnika i related zanimanja i pacijenata koji su vec bili po bolnicama pre ovoga. Imas i porodice onih kojima su registrovani recimo prosle nedelje, a oni su dosli na red sada. Pa onda one koji su prosle nedelje imali mild simptome i receno im da ostanu kod kuce, a simptomi im se sad pogorsali, pa su testirani i registrovani. Broj zarazenih je verovatno bar 5-6 puta veci od zvanicnog broja.

 

Ja nisam cuo da se neko zarazio tako sto je setao psa ili bio u prodavnici u poslednje dve nedelje ako se inace pridrzavao ogranicenja.

 

 

Inace, da, cuo sam na nekim vestima da hoce da tuze vladu zbog nezabraninjivanja demonstracija 8.3. To je bilo 7 dana pre uvodjenja vanrednog stanja, ne vidim da imaju ikakvog dokaza za tuzbu, vise politicka igra (u to vreme su svi normalno radili, deca u skolama jos nedelju dana posle toga).

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

 

Tako kaze ona tvoja doktorka? ;)  (Nisam mogao da odolim).

 

Nema statistike gde su se ljudi zarazili. Moj utisak je da je u poslednjih 30 hiljada slucajeva ogroman broj zdravstvenih radnika i related zanimanja i pacijenata koji su vec bili po bolnicama pre ovoga. Imas i porodice onih kojima su registrovani recimo prosle nedelje, a oni su dosli na red sada. Pa onda one koji su prosle nedelje imali mild simptome i receno im da ostanu kod kuce, a simptomi im se sad pogorsali, pa su testirani i registrovani. Broj zarazenih je verovatno bar 5-6 puta veci od zvanicnog broja.

 

Ja nisam cuo da se neko zarazio tako sto je setao psa ili bio u prodavnici u poslednje dve nedelje ako se inace pridrzavao ogranicenja.

 

 

Inace, da, cuo sam na nekim vestima da hoce da tuze vladu zbog nezabraninjivanja demonstracija 8.3. To je bilo 7 dana pre uvodjenja vanrednog stanja, ne vidim da imaju ikakvog dokaza za tuzbu, vise politicka igra (u to vreme su svi normalno radili, deca u skolama jos nedelju dana posle toga).

 

koja doktorka :) ? ona u skoplju sto je  dosla sa skijanja i celu koznu kliniku strpala u karantin ? ta je za zatvor  

 

cini mi se da jos nije proslo 20 dana od mera u spaniji. italija je pocela 9. marta sa lockdownom, a cini mi se netko je rekao spanija 7 dana posle ... trebalo bi u narednih par dana da vidimo i odredjeni  pad broja registrovanih i u spaniji.

Link to comment

 

Ovde danas porast opet 6.6% (na saveznom nivou), moj lokalni NSW danas malo više (7.3%). Već treći dan je dnevni porast na saveznom nivou  oko 7% ili ispod. U NSW preko 105 hiljada testiranih dosad za 2182 zaražena, nešto malo preko 2% pozitivnih testova. Broj umrlih u odnosu na broj zaraženih i dalje oko 0.4%. Onaj odnos koji sam odavno pominjao (broj umrlih uodnosu na broj zaraženih u odnosu na broj testiranih po broju stanovnika) je očigledno dobra pokazatelj (očigledno obrnuto proporcionalan). Island, koji ima ubedljivo najveći broj testiranih na milon stanovnika (još oko 20. marta je imao preko 20000) ima jako mali broj umrlih po zaraženom, manje od 0.2% (doduše samo 2 umrla pacijenta dosada, ali preko 1000 zaraženih). Vlada NSW ovde objavljuje vrlo detaljne podatke o broju zaraženih po opštinama, kao i o najvećim žarištima, plus detaljne podatke o prvih 200 slučajeva, itd.

 

Mislim da je svima već očigledno da veći broj umrlih u odnosu na broj zaraženih u uslovima dok zdravstveni sistem nije preopterećen (tj. dok intenzivna nega i sobe sa respiratorima nisu kompletno popunjene) jasno govori da je testiranje nedovoljno i da veliki broj slučajeva ostaje nedetektovan. S tim u vezi su zabrinjavajući brojevi koji stižu iz Egipta, Iraka, Indonezije, Alžira, Maroka, pri čemu Indija zasada ne izgleda toliko loše. Od razvijenih evropskih zemalja sa malim brojem obolelih Švedska ne izgleda dobro, njeni brojevi meni sugerišu da ima mnogo više zaraženih.

 

Moja žena je danas čula od svojih kolega iz Indije da je u njihovom mestu (deo Delhija) posle skupa u džamiji od 2100 prisutnih 400 testirano, od kojih je oko 200 obolelih. Znači ponavlja se priča iz Irana, Južne Koreje ili Malezije, ovde na forumu sam pročitao da je čak i u Francuskoj najveće žarište povezano sa skupom jedne crkve happy clapper-a.

 

Ja sam danas vodio ćerku kod fizioterapeuta, vozio sam preko mosta na severnu stranu grada, saobraćaj mi je delovao smanjen ali ne toliko drastično. Posle sam pogledao u novinama, kažu da je promet na putevima gde se naplaćuje putarina (most je uključen) pao za oko 30%, pri čemu kamionski saobraćaj nije smanjen skoro uopšte. Na jednom snimku iz centra (ovaj članak o saobraćaju) se vidi da su u centru jedino građevinski radnici na pauzi za ručak. Na povratku sam prošao kroz centar, video sam puno policije ispred Travelodža i Šeratona, pretpostavljam da nadgledaju karantin za pristigle putnike iz inostranstva (kao npr. na Košutnjaku u BG). U NSW je uvedena kazna od 11000 dolara i zatvor do šest meseci za nepoštovanje zabrane okupljanja.

 

Juče sam pominjao emisiju na državnoj TV o merama u Singapuru ali još nije bila dostupna van iView-a, danas su je postavili ovde, odakle može da se gleda i van Aus. Preporučujem za gledanje.

 

SaE

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...