Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

kon je u oku pomenuo zakon o zast. stanovnistva od zaraznih bolesti, pa bi bilo zanimljivo citirati neke od relevantnih prekršaja za ovu situaciju:

 

Quote

Član 85

Novčanom kaznom u iznosu od 30.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1) u postupku epidemiološkog ispitivanja ne govori istinu i ne daje tačne i potpune podatke od značaja za otkrivanje izvora i načina prenošenja zarazne bolesti, odnosno za otkrivanje, sprečavanje i suzbijanje epidemije te zarazne bolesti, kao i ako se po potrebi ne podvrgne određenim medicinskim ispitivanjima (član 19. stav 6);

2) se ne pridržava naloga doktora medicine u slučaju kada mu je određena obaveza prevoza sanitetskim vozilom ili mera izolacije i lečenja, odnosno izolacije, u skladu sa ovim zakonom (član 28. stav 2);

...

4) se u skladu sa izdatim rešenjem sanitarnog inspektora, ne javlja zavodu odnosno institutu za javno zdravlje prema mestu boravka radi praćenja svog zdravstvenog stanja, odnosno, ako se ne pridržava naloga izabranog doktora medicine (član 30. stav 3);

5) se ne pridržava mere karantina (član 31. stav 5);

6) odbije obaveznu imunizaciju lica određenog uzrasta (član 32. stav 2);

...

8) ne sprovodi mere propisane ovim zakonom i ne postupi po rešenju sanitarnog inspektora radi zaštite stanovništva od zaraznih bolesti, u rokovima, pod uslovima i na način određen tim rešenjem (član 68. stav 1);

9) lice obolelo od zarazne bolesti, odnosno ako je nosilac uzročnika zarazne bolesti, ne daje istinite podatke i ne pridržava se određenih mera i uputstava zdravstvene ustanove, odnosno naloga doktora medicine, naročito u pogledu sprečavanja prenošenja zarazne bolesti (član 69).

 

Link to comment

Evo ispravnih podataka, zaključak da je došlo do usporenja epidemije u Italiji stoji:

 

Ukupan broj registrovanih slučajeva:

11.3. 12462
9.3. 9172
7.3. 5883

 

Rast 7-9: 55,9%
Rast 9-11: 35,8%

 

Izvor dnevnih podataka: https://github.com/pcm-dpc/COVID-19/tree/master/dati-andamento-nazionale

(namerno izbegnuti jučerašnji podaci pošto nisu obuhvatali Lombardiju, koja je kasnila s dostavljanjem, nadam se da su današnji kompletni)

Edited by vememah
Link to comment
To su ipak podaci samo za aktivne slučajeve, izbrisao sam poruku.
Pa kakva je razlika, ako se ne varam, aktivni slučajevi su i preciznija statistika

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment
2 minutes ago, Krošek said:

kon je u oku pomenuo zakon o zast. stanovnistva od zaraznih bolesti, pa bi bilo zanimljivo citirati neke od relevantnih prekršaja za ovu situaciju:

 

 

ja danas čula (nezvaničan izvor), da je uhapšena ona doktorka u MK

Link to comment
ja danas čula (nezvaničan izvor), da je uhapšena ona doktorka u MK
Ne mogu da je uhapse jer je bolesna, ali se neće dobro provesti.
Prijava je podneta protiv nje

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment
2 minutes ago, vememah said:

Imate kod Dude aktivne, a u mojoj kasnijoj poruci sve registrovane, zaključak je isti.

nema ni kod mene, izbrisala i ja posle tebe, da eto ne širim što ne treba

 

ed.

@Aleksija, ja nisam čula da je to rekao

 

Edited by dùda
Link to comment
16 minutes ago, dùda said:

 

da li ima negde da se vidi kako se kreće procenat smrtnosti ?

 

 

Globalno, uzevsi samo "rešene" slučajeve (izlečen ili preminuo)

 

image.thumb.png.0e841df08b4a6c764117592ade40fc1e.png

Link to comment

takodje, osim prekrsaja, postoje i ne bas bagatelna krivicna dela:

 

Nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije

Član 248

Ko za vreme epidemije kakve opasne zarazne bolesti ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mere za njeno suzbijanje ili sprečavanje,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

 

Prenošenje zarazne bolesti

Član 249

Ko ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama za suzbijanje ili sprečavanje zaraznih bolesti, pa usled toga dođe do prenošenja zarazne bolesti,
kazniće se zatvorom do tri godine.

 

Teška dela protiv zdravlja ljudi

Član 259

(1) Ako usled dela iz čl. 249, ... ovog zakonika, neko lice bude teško telesno povređeno ili mu zdravlje bude teško narušeno,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.

(2) Ako je usled dela iz čl. 249, ... ovog zakonika nastupila smrt jednog ili više lica,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do dvanaest godina.

...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...