Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

10 hours ago, Dankan Ajdaho said:

Znači i sa 3 mRNK vakcine zaštita pada ispod 50%. Jbg, to je zaista to, proći će kroz većinu populacije za par meseci.

Meni više liči na prolaziće kroz većinu populacije svakih par mjeseci.

Link to comment

Ne znamo u kojoj meri će oni koji su preležali omikron biti zaštićeni od ponovnog zaražavanja njime i njegovim derivatima, ako oni i kad prođe ovaj talas ostanu dominantni.

Link to comment

Ako vakcine ne rade (po svim ovim podacima iznad), u smislu da ne sprecavaju da se zarazis i ne sprecavaju da drugog zarazis, onda sva ona 2G pravila po svetu nemaju smisla.

Vise mi onda ima smisla da se svakodnevno testira narod, pa ako su testovi negativni, "izvol'te udjite".. ovako, i ako si vakcinisan sa 1, 2, 3 doze, ne znaci da ne mozes da nahvatas virus i/ili ga preneses nekome.

  • +1 4
Link to comment

Mene bas zanima da li virusi po pravilu mutiraju u zaraznije ali manje smrtonosne sojeve, ili se moze desiti i da ovo opste zarazavanje izrodi neki jos gori soj

Verovatno nema pravila… al mozda ima neke verovatnoce na kojoj mozemo bazirati nadu :cry:

 

 

Link to comment
10 minutes ago, Leia said:

Mene bas zanima da li virusi po pravilu mutiraju u zaraznije ali manje smrtonosne sojeve, ili se moze desiti i da ovo opste zarazavanje izrodi neki jos gori soj

Verovatno nema pravila… al mozda ima neke verovatnoce na kojoj mozemo bazirati nadu :cry:

 

 

Svojevremeno su epidemiolozi  trubili o tome da što je virus zarazniji, to je obolevanje lakše.

Sad su se nešto utišali po tom pitanju :dry:

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, levi said:

jel i uz ove nove varijante virusa ide gubitak ukusa i mirisa? nisam to odavno čuo, mada slabije i pratim 

Ne ide uz Omicron

  • +1 2
Link to comment
Mene bas zanima da li virusi po pravilu mutiraju u zaraznije ali manje smrtonosne sojeve, ili se moze desiti i da ovo opste zarazavanje izrodi neki jos gori soj
Verovatno nema pravila… al mozda ima neke verovatnoce na kojoj mozemo bazirati nadu :cry:
 
 
virusi mutiraju sluchajno, a onda se 'bore' medju sobom, pa neki pobedi. mnogo je teshko ne uchitavati im nameru i inteligenciju, ja se stalno bijem po prstima [emoji38]ol:

drugim rechima moze se desiti.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • Tužno 1
Link to comment

Nemojte na prečac izvoditi zaključke iz grafova koji se dele. Npr. ako grad pokaže da je među hospitalizovanima jednako ili više vakcinisanih nego u generalnoj populaciji, to ne znači da vakcine ne štite, već može biti i do drugih faktora.

 

Npr. stariji su u mnogo većem postotku vakcinisani (a opet će Korona pre oterati u bolnicu nekoga vakcinisanog od 60+ godina nego nekog nevskcinisanih od 20 - jer je ranije pokazano da je efikasna zaštita kao da imaš 30 godina manje). Ili možda je dobar dio nevakcinisanih skoro preboleo.

 

Za čvrste zaključke je potrebna multivarijantna analiza koja uključuje sve ove faktore.

Link to comment

Guardian u vezi omikrona, gde voli da se smesti i promene simptoma vs delta:

 

Recent data, including a study from Hong Kong, found that Omicron was less able to infect deep lung tissue but more able to infect higher bronchial tissue.

“It appears to be shifting towards a virus that infects higher up in the respiratory tract and is therefore adapting to be more transmissible partly because it is changing the cell types it infects,” Openshaw said.

“That would go along with it producing more common-cold-like symptoms. Those laboratory studies support what the Zoe app is telling us.”

Openshaw said it would be “sensible” to update the list of Covid symptoms: “The semi-lockdown has been terrible for colds, they are struggling to survive. So if you have a cold at the moment, there’s about a 50% chance that it is actually Covid.”

 

https://www.theguardian.com/world/2021/dec/24/omicron-covid-symptoms-uk-guidance-zoe-study

Edited by Friend
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...