Jump to content
IGNORED

Zagađenje vazduha


Ravanelli

Recommended Posts

ja slabo izlazim ovih dana, al sinoć je u žarkovu smrdelo, i to nije onaj smrad od kuća što lože ugalj, nemam pojma šta je ono štipalo za gušu. 

koju aplikaciju da instaliram?

Link to comment
8 minutes ago, Aleksandar88 said:

Gde je to sunce, ja blizu ušća celo jutro mi nije progrejalo emoji16.png? Sad ću u blokove verovatno u istu magluštinu.

bilo oko 14 

lepo granulo

Link to comment
Quote

Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je za MONDO da je pojačanom zagađenju u Srbiji doprinelo to što nema vetra, a ne magla koja je ovih dana prisutna u većini mesta širom zemlje.

On kaže da je ranijih godina situacija sa zagađenjem bila mnogo lošija nego što je sada, tako da ovo sada "nije ništa strašno".

:frust:

Link to comment
Quote

Bavim se trgovinom električnom energijom, pa mogu da kažem da nije tačno, iako zvuči simpatično. Elektrostatički filtri nisu veliki potrošači, rade na visokom naponu i polarizuju čestice koje se posle hvataju na filtar i zatim skladište (kod termoelektrana je ovako). Međutim, težina ovih čestica je izuzetno mala pa je i izvršen rad odnosno utrošena energija izuzetno mala.

Stalno sam u kontaktu sa ljudima iz EPS-a i EMS-a, i znam šta mi oni kažu. Najveći problem su Kolubara i Morava (Svilajnac) i oni se definitivno gase, nema više povlačenja. Krajnji rok je 2024. ali uz određen dozvoljen broj sati rada, u nekom trenutku prošle godine je bilo 20.000 sati, što znači da možda budu zatvoreni i ranije. Tu ni ulaganja ne pomažu, zatvara se.

Kostolac je malo drugačija priča, Kostolac A je trebalo da se zatvara, ali zbog velike količine uglja tamo izboksovano je produženje (za sada), ne zna se do kad će moći da rade.

U TENT A i B i Kostolac B su uložene nerealne pare, tipa milijardu evra za 10 godina i tamo su trenutno najmoderniji i najbolji sistemi za filtraciju, denitrifikaciju i odsumporavanje bukvalno bilo gde. Hitachi je radio neke, Siemens takođe, i to je bukvalno u rangu najmodernijih svetskih elektrana. Veći je problem sam ugalj, koji je lošeg kvaliteta, i to značajno lošiji nego pre 3-4-5 godina. Kažu da su posle poplava, od 2015. sljuštili sav kvalitetniji ugalj iz Kolubare da bi nadomestili manjak iz poplavljenog kopa, iako je taj ugalj trebalo da traje bar 10 godina i da se dodaje u nekom procentu kako bi poboljšao sagorevanje i smanjio emisiju štetnih materija. Drugi kop koji je trebalo da zameni taj još uvek nije otvoren (ali to nije Radljevo koje pominju u medijima, taj je otprilike isti kao ovi koji sada rade).

Dodatni problem je što su od prošle godine počeli da dovoze kostolački ugalj za TENT A (pošto TENT dobija ugalj iz Kolubare i nema ga dovoljno, dok ovog ima u izobilju - trenutno). E taj kostolački ugalj sadrži drastično više sumpora u sebi, a sistemi za odsumporavanje nisu podešeni da rade sa takvim ugljem, a ako treba nešto da se promeni treba da se prave javne nabavke, pa će to da košta i traje i to se valjda ne isplati jer će ovaj ugalj da se doprema još 3 godine, do izgradnje TE Kostolac B3. Kostolačkog uglja se dnevno potroši oko 3-5 hiljada tona, a kolubarskog oko 90 hiljada.

 

Quote

Da li znaš da li je ugalj iz Kolubare loš (jer su bili poplavljeni kopovi) ili ga nema dovoljno?

Kvalitet uglja se meri kroz donju toplotnu moć. TENT A i B su dimenzionisani za kolubarski ugalj čija je donja toplotna moć (u to vreme) iznosila 7300MJ/t, dok je kostolački oko 8500. Na primer, ugalj na Kosovu je na oko 11000. Tako da je sam po sebi lošiji, ali je uz to i potrošen taj kvalitetniji deo (navodno, ove podatke o toplotnoj moći je moguće proveriti). Koliko znam, nisu poplave ništa uticale na kvalitet uglja, nego kako mi kažu drugari, "vreme dobrog uglja iz Kolubare je prošlo", jer je najbolji deo potrošen.

Opet poređenja radi, ceo kolubarski basen je imao oko 3 milijarde tona, kostolački oko milijardu, a kosovski oko 12 milijardi, i to značajno kvalitetnijeg. Kada bi se taj ugalj (najpaušalnije moguće) pretvorio u pare, to ispada oko 600 milijardi evra u električnoj energiji.

 

Ukrao sa beobuilda 2 citata koje je neko tamo prenio sa nekog trećeg foruma. U moru besmislica, ovo mi je najracionalnije objašnjenje koje je neko ponudio do sada.

Link to comment
31 minutes ago, keitel said:

Ukrao sa beobuilda 2 citata koje je neko tamo prenio sa nekog trećeg foruma. U moru besmislica, ovo mi je najracionalnije objašnjenje koje je neko ponudio do sada.

 

ovo za prošlo vreme kolubarskog uglja prošlo je po meni jako upitno. nisam još čuo za tako nešto za takvu vrstu kopova

pre bih rekao da je stvaru tome da su, da bi dostigli targete posle poplava, prestali da skidaju jalovinu pravovremeno i sada imaju veći procenat govana u tome što vade. 

 

inače srbja i poljska imaju najnekvalitetniji ugalj u evropi koji je niske kalorijske vrednosti i onda treba da ga ložimo više. to je trenutno osnovni problem našeg energetskog sistema u dekarbonizaciji. rekla mi je koleginica iz EPS-a da ako ih pogode sa carbon tax to može biti efekat i do 300mil€/g (naravno u zavisnosti od cene kredita, koji su oni gledali na negde od 20-25€/t CO2)

Edited by Ravanelli
Link to comment
15 minutes ago, BWA said:

vucic kaze da je jedan od razloga zagadjenosti porast standarda.

naime, svi voze kola.

 

Mogao je neko od novinara da ga pita koliko tu ima službenih vozila za kojekakve sekretarice i savetnike.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...