Jump to content
IGNORED

Zagađenje vazduha


Ravanelli

Recommended Posts

2 hours ago, ToniAdams said:

ne znam koliko je poznato da u beocinu u cementari spaljuju otpad, i to bez ikakvih filtera. to je doduse praksa jos od "nasih", dulic potpisao.

nekoliko km vazdusnom od novoga sada.

 

Vidis..uvek sam se pitao zasto je u Beocinu toliko zagadjenje..vazda su ga pominjali medju mestima sa losim vazduhom

Link to comment

ono sto mi nije jasno je sto i ovi gmizavci sto su ovo napravili zive u srbiji i udisu isti vazduh. mislim, kapiram korupciju, kriminal, gudru, sve seme oko gradjevine i ostalo, ali jebote ovo oko vazduha, pa i ti udises isto to sranje.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, precog said:

ono sto mi nije jasno je sto i ovi gmizavci sto su ovo napravili zive u srbiji i udisu isti vazduh. mislim, kapiram korupciju, kriminal, gudru, sve seme oko gradjevine i ostalo, ali jebote ovo oko vazduha, pa i ti udises isto to sranje.

nemaju svest o ozbiljnosti, neuki, prosti i bahati. primera slicnog ponasanja sad u kovid situaciji kolko hoces

  • +1 5
Link to comment
10 hours ago, Niveamen said:

Po selima je to znak da se ima,da se moze,znak prestiza( ja imam,ti nemas)A onda kad krene dim da kulja,nema veze,trujte se,boli me uvo za vasa pluca ja sam ugradio kotao za 2.000e.Nema pomoci u nas srbalja.

A možda je to znak da im je hladno zimi, te da napokon ne moraju da se smrzavaju kada je zimi -10C napolju kao u prošlim vekovima, a nemaju pristup gasovodu ili edukaciju i/ili finansijskih sredstava da ugrade neku bolju opciju grejanja celog stambenog prostora. Volela bih kada bi svi po selima mogli da ugrade solarne panele, ili da imaju gasni priključak i gasovod u blizini. Srbiji treba bolja infrastruktura po selima, rešenje nije samo kriviti ljude koji žive u selima što i oni žele da im ne bude hladno u januaru, i što ne žele da svi žive u jednoj prostoriji gde se greju uz ognjište kao u 19. veku.  

  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, InvisibleLight said:

nemaju svest o ozbiljnosti, neuki, prosti i bahati. primera slicnog ponasanja sad u kovid situaciji kolko hoces

jasno mi je o kakvim se strukturama licnosti radi, ali ipak... kriminalno korumpirani sistem u kome svaki cinilac istog mora da nadje nisu gde ce da lapa kintu i ako im se ne popusti ujedace se medjusobno. na kraju ce se i izjesti medjusobno kad ne bude dovoljno kinte za sve. tako je pao i sloba, smanjila se bara, a gladnih krokodila previse (simplifikacija, ali ne mislim preterana).

Link to comment
6 minutes ago, mei said:

A možda je to znak da im je hladno zimi, te da napokon ne moraju da se smrzavaju kada je zimi -10C napolju kao u prošlim vekovima, a nemaju pristup gasovodu ili edukaciju i/ili finansijskih sredstava da ugrade neku bolju opciju grejanja celog stambenog prostora. Volela bih kada bi svi po selima mogli da ugrade solarne panele, ili da imaju gasni priključak i gasovod u blizini. Srbiji treba bolja infrastruktura po selima, rešenje nije samo kriviti ljude koji žive u selima što i oni žele da im ne bude hladno u januaru, i što ne žele da svi žive u jednoj prostoriji gde se greju uz ognjište kao u 19. veku.  

jasno, problem je sto ne postoji sistem koji nece da dozvoli prodaju jalovine i lignita za grejanje. nisu problem ljudi koji se smrzavaju i gledaju kako ce da docekaju prolece.

  • +1 3
Link to comment

Ne verujem da se podaci zagadjenju odnose na sela. Ona su ionako (mahom) pusta pa i da loze uranijum ne bi pravili preteranu razliku. 

 

Problem su gradovi kao sto je Valjevo gde je malo deo grada prikljucen na toplanu, ostali se snalaze kako umeju i u tom snalazenju biraju najjeftinije i najgore resenje. Niko ne krivi te ljude. 

 

Opet kazem, nije prelazak sa jeftinog uglja na npr. pelet drasticno ulaganje...

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, DragiButrose said:

Opet kazem, nije prelazak sa jeftinog uglja na npr. pelet drasticno ulaganje...

 

Zavisi kome, oko 300k din sve platio moj komšija za kuću od 80 m2.  Plus 400e 2T peleta za sezonu. U uslovima tzv. energetskog siromaštva nisu to male pare.

Edited by eumeswil
Link to comment

Mislio sam konkretno na prilagođenje postojeceg kotla na ugalj za lozenje ekoloskim gorivom, tacnije u tom slucaju menja se samo gorionik. To tesko moze da izadje vise od 1000e, sa polovnim resenjima i znacajno manje. Razlika u ceni koja bi se platila za pelet (grubo 160e/t) i cene koja se plati za nekvalitetni ugalj mozda jos maks. 200e.

 

Dalje, sasvim prihvatljivo resenje za grejanje su i klima uredaji (inverter tehnologije). Troskovi ugradnje dva uredaja koji mogu biti solidno resenje za osrednji stan je takodje 1000-1200e. Problem sa grejanjem na e.energiju je u tome da istu Srbija dobija mahom iz termoelektrana pa se logicno postavlja pitanje da li su to ispravna resenja sa tehnickog i moralnog stanovista. Us vakom slucaju, takve klime ostaju da sluze leti za rashladjivanje.

 

U zemlji u koju se svake godine uveze desetine hiljada polovnjaka (mahom izakanih dizelasa) i to sve plati milione evra vreme je da se ljudima malo ukaze na prioritete.

Link to comment

Moji su kupili kotao na pelet pre pet godina, za oko 150000 dinara. Imali smo vec ranije radijatore i veci deo mreze, te su troskovi bili manji. Obicno potrosimo oko 3t peleta po sezoni, sto mu dodje oko 600 evra. Greje se oko 150 kvadrata (90+60).

Link to comment

evo u mom selu je gasifikacija prosla jos otkad pa se opet svi greju na drva jer je gas nikakav i skup...a secam se na pocetku 2000tih kako je bio divan vazduh zimi kad su se svi grejali na gas...mi prvi se u kuci grejemo na drva a zasto bi se zahebavali sa drvima,pepelom i lozenjem da je gas boljeg kvaliteta i da se ispalti..

 

 

i da u beocinskoj fabrici cementa spaljuju gume i smece plus dobijaju subvencije za to..znaci stede na gorivu i jos im se placa da truju vazduh..

Link to comment
45 minutes ago, ivy said:

evo u mom selu je gasifikacija prosla jos otkad pa se opet svi greju na drva jer je gas nikakav i skup

 

Gas je preskup, Dobanovčani kukaju do neba što su ga uveli.

Link to comment
22 minutes ago, InvisibleLight said:

U mojoj zgradi deo stanova kotao za gas pola za struju. Stan pored, ista kvadratura (naravno ista izolacija, i sve) mnogo veci troskovi grejanja

 

a na šta se greje on, a na šta ti?

Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

 

a na šta se greje on, a na šta ti?

Ja gas, drugi struja, samo sto tu struju ne mozes akumulirati nocu kad je jeftina, ko na TA, to zaboravih..al opet razlika je nekih 30-40% 

Msm da je dobra izolacija kljuc isplativosti gasa(sto nema veze s poredjenjem ova 2 stana, ista je izolacija ofc, nego kazem uopsteno)

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...