Jump to content
IGNORED

Pisem s punim ustima, kuhinjsko-trpezarijsko tandrljanje


darling

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darling

    25

  • aram

    11

  • nisam ja

    8

  • Jumanji

    7

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

eh, nekad bilo, sad se spominjalo. gde ti jedes smokve? koje sorte? :)

u mom bg kraju ima smokava, ima i zrelih, al su odvratne, nejestive. malo ti zavidim, al imam milion drugog voca da se utesim, ne znam sta cu pre, vidis da jos ni breskve nisu prosle. 

Link to comment

nemam pojma za sortu, ove koje jedem su okolina kistanja, lice na one tvoje, odlicne su. mislim, ne jedem sad, jedem kad odem tamo u goste, sad sam dobio (poslato) samo suve smokve, fino, ali slaba uteha. 

:(

Link to comment

pa i sa suvim smokvama se nesto cudno desilo. ne volim ih, al ove sto sam svojoj rukom brala, slagala i okretala jedem. dal su te sto se prodaju posute necim zbog skladistenja i transporta, neam pojma, u svakom slucaju ove za ciju sam sudbinu sama odgovorna veoma su ukusne. 

mora da je do mojih zlatnih ruku :D

 

Link to comment
14 hours ago, darling said:

pa i sa suvim smokvama se nesto cudno desilo. ne volim ih, al ove sto sam svojoj rukom brala, slagala i okretala jedem. dal su te sto se prodaju posute necim zbog skladistenja i transporta, neam pojma, u svakom slucaju ove za ciju sam sudbinu sama odgovorna veoma su ukusne. 

mora da je do mojih zlatnih ruku :D

 

ove suve smokve su znacajno ukusnije od kupovnih. kupovne su ili brasnaste ili nauljene i gnjecave. mada, bilo koje suve smokve ne mogu da se porede sa svezim iz dalmoskih krajeva.

Link to comment
  • 2 weeks later...

:D

 

neam, nisam ja hvarska, da ne kazem forska.

ja lesanu ribu s krompirom volim, i to ti je koliko kuca, toliko recepata, svaki valja. ima tek par pravila koja znas i sam, da se ne sme mesati, da se kuva kratko, da tvrdja riba ide prva, da moze i od jedne vrste ribe, neki kuvaju s crnim lukom, neki ne, neki zazute kapulu na ulju, poredjaju krompir, naliju vodom i uljem, zakuvaju, par minuta pred kraj ubace ribu. serpa da bude siroka plitka, naliva se minimalno vode, tek da ogrezne. najbolja lesada u zivotu je bila od svezeg oslica, koji je skuvan odvojeno, baci se u kljucalu vodu s uljem i solju, nista drugo od zacina nema, i tu se na tihom skuva za par minuta. odvojeno se skuvaju ploske krompira u slanoj vodi. sluzis tako sto poredjas krompir, preko njega ribu, zalijes vodicom u kojoj se kuvala riba, zalijes maslinovim, odozgo persun i ko voli cesnjaka. u supici koja ti je ostala zakuhas rizu, to je u dalmaciji riblja juha.

jedino pravilo je da se u lesadi ne kuvaju riblje glave, jer one daju metalni ukus. ako ti je riba mekana i oces da je sacuvas u komadu, u vodu mozes ubaciti zlicicu octa il limunovog soka. eto, podelila sam s tobom i svetom sve sto znam na temu. 

jedan iz dubrovnika lesadu od sanpjera kuva sa govedjom kockom, sve ovo kako sam napisala, plus govedja kocka, pa ti vidi, prijatelju sta ces s tim. 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...