Jump to content
IGNORED

Čačak i Užice


Apollo Creed

Užice ili Čačak  

37 members have voted

  1. 1. Grad?



Recommended Posts

8 minutes ago, Host said:

Gradac je dosta hermetican casopis. Brojevi su tematski i zaokruzeni, pa uglavnom prepricavaju drugde dobro obradjene teme. Drugim recima, casopis se ne bavi aktuelnim temama i tesko da moze da ima veci doseg. 

 

Bilo mi zanimljivo da iskopam okvirne tiraze slicnih casopisa u Americi:

 

Harper's Magazine 100k

The New Yorker      1M

The Atlantic              500k

 

Na prvi pogled dosta veliki tirazi, ali je to pomalo i pokazna periodika koja se kupuje zbog guzve na stocicu. Dobar deo tiraza otkupljuju biblioteke(UBR, biblioteke u Americi su bogovska stvar). Teme su dobrim delom aktuelne i, da se ne lazemo, daleko bolje i objektivnije obradjene. Gradac je vise hermeneutika starostavnih knjiga, sto u mom slucaju dodaje na drazi. Digitalni pandan Gradcu bi, uslovno receno, mogao da bude Pulse, platforma koju je osnovao bivsi forumas i koja nekim cudom i dalje postoji i azurira se.

 

Ne verujem da casopis ima potencijal za siru publiku, ali prateca izdavacka kuca mozda i ima? 

 

edit: ovaj post je napisan smrtno ozbiljnim glasom.

 

Da, casopis je vise za skole i biblioteke, nego za novinske standove, slazem se.  

 

Hmm, volela bih da ta ekipa thrive, da lepo zive od svog rada i da sto vise ljudi ima izlozenost njihovom urednistvu i izdavastvu.

Link to comment
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    20

  • Marathonman

    20

  • Bujodrag

    20

  • SDSG

    16

gradac nisam odavno citala, ali sam ga kao mlada smatrala izvorom neporecivih istina i vrhunskog znanja :)

 

ono sto je po meni nesumnjiva prednost uzica je jugoslovenski pozorisni festival - svake nam godine gostuju pozorista iz hrvatske, slovenije, crne gore, bosne i hercegovine i makedonije, uz jednu vrlo solidnu selekciju najznacajnijih domacih predstava za tu sezonu - nagledali smo se odlicnog, cak i vrhunskog pozorista.

iskustvo poslednjih godina mi govori da hrvati i crnogorci retko podbace, pa njih obicno ne propustam. bude to lepih 8 dana u sred ruznog novembra u provinciji.

 

ako nekog zanima sta se sve pojavljivalo na repertoaru

http://www.jpf.uzickopozoriste.rs/index.php/nagrade/najbolje-predstave

Link to comment
22 minutes ago, halloween said:

Bilo je tu uvek pojedinacnih slucajeva pomalo problematicne dece, predrasuda i opasnih generalizacija.

Nastavnici svaki put da zastanu pre nego sto se obrate takvom detetu. Secam se Elene, devojcice iz Doma koja je dosla prestrecna jer su joj kupili nove cipele. Na casu istorije, neprestano je bacala pogled ispod klupe i divila im se dok je nije spazila Jadranka Papic, prof.istorije, debilcina I klase, pa joj dreknula- magarice jedna sta gledas ispod klupe, ne pazis na casu!

Sad bih joj rekla zato sto je bila izuzetno dosadna i iritantna i imala je uzasan izgovor koji je donela odakle je dobauljala u nas grad sa se uda.

Ostala mi je ta scena i posle 30 godina.

Jadranka predavala i meni jedno polugodište pre skoro četri banke, sada mi je komšinka a njen Radivoje (dugogodišnji kustos) je čovek za 10 po više osnova. Vi u "Dušanu" ste bili aristokratija za nas u "Andriji", jer nismo imali lepinje s pretopom nego se nešto eksperimentisalo oko kifli u koje su mazali "Zdenka" sir ili paštetu...

Priča o Domu "Petar Radovanović" je nešto čime Užičani treba naročito da se ponose pošto je inicijalno osnovan angažovanjem železničara nakon WW1, a radeći monografiju o toj instituciji bio sam xyz puta zapanjen ko je sve bio štićenik kroz decenije postojanja.

Ako ti je pokojni Ješo bliska familija, imaš dubok naklon od mene. 

Link to comment

Njen suprug jeste strucan i dobar covek, ali ona tad nije davala znake za dobrog pedagoga. Prilicno histericna i bez strpljenja za decu. A kao da je sad pa istorija bitan predmet, nije to srpski i matematika, hemija, pa ako propustis tad, propustio si za ceo zivot.

Link to comment

Sramim se priznati, ali užičke auto-škole vode polaznike na lekarski pregled za vozačke dozvole u Čačak i odradi se za po 30 osoba ekstremno brzo. U Užicu je to obično noćna mora usled ozbiljnih organizacionih problema u ovdašnjem Domu zdravlja.

Ne bih da generalizujem, ali Čačani su najčešće potpuno drugačijeg senzibiliteta u smislu dobronamernosti na prvu loptu. To je mnogo bitnija stvar od prasetina vs komplet lepinja. Ercovska ozlojeđenost je često bazirana na umišljajima kosmičke nepravde, što je karakteristika procentualno velikog dela populacije. Banalizovano: ništa ne valja ako ja nisam u kombinaciji, sve je OK ako jesam.

Link to comment

Još jedna ljubiteljka Gradca se javlja, za to je najpre zaslužna moja profesorka književnosti  još iz osnovne škole koja je donela prvi broj i podvlačila nam šta je bitno da se pročita . Posle sam nastavila sama  da kupujem, sad kad stignem.  Upoznala sam i  Branka Kukića, neobičan  čovek :) 

Dom kulture u Čačku je uvek imao solidan program, i sada jedna od urednica pravi interesantne tribine i dovodi odlične goste.

Aporpo komplet lepinje, moj pokojni ujak iz Užica je verovao da ona ma skoro pa lekovto dejstvo. Nikad neću zaboraviti scenu u kojoj u bolnicu drugi dan od komplikovane operacije žuča  mom ćalatu donosi 2 vruće lepinje iz kojih kaplje na sve strane za doručak, da ga osnaži :laugh: i još nekoliko kesa  med sestrama i lekarima  Sreća da je bio instruktor vožnje  skoro svim lekarima pa ga nisu udavili u istim 

Link to comment
17 hours ago, Host said:

Sprdnju na stranu, neverovatno je da Gradac i dalje izlazi i da je kvalitetan kao i ranije. Branko Kukic je ozbiljan car, voleo bih da s njim stucem jednu uzicku prepecenicu.

Branko Kukić je inače iz Jelen Dola, mesta kroz koje se prolazi na putu između Čačka i Užica (tj. između Užica i Čačka) i u kome, kad se već priča o kafanama, ima neugledna kafana u kojoj služe najbolju teletinu ispod sača na svetu, pa još sa salatom od kiselog kupusa. Inače direktor onog međunarodnog festiivala animiranog filma je takođe jedan ozbiljan car (a i pisao je za Gradac, recimo u broju posvećenom džezu), s kojim je uživanje stući jednu čačansku prepečenicu (ili kajsijevaču iz Koštunića).

 

13 hours ago, MayDay said:

Vise volim tvoje lice, nego Cacak i Uzice. :D 

 

Nego, kako da promovisemo Gradac? Volela bih da ima veci publicitet i bolji vebsajt, za pocetak. 

Taj rad, slavuj iz Mrčajevaca (prvi red).

 

Ne mislim da Gradcu (i biblioteci Alef) treba neka velika promocija - publika kojoj je namenjen se već potrudi da do časopisa i knjiga dođe (nešto kao što ni radnji za prodaju odeće i obuće za žene preko 180cm i muškarce preko 2m ne treba neka velika reklama). Knjige iz biblioteke Alef su uglavnom rasprodate i doštampavaju se po potrebi.

 

12 hours ago, Host said:

Gradac je dosta hermetican casopis. Brojevi su tematski i zaokruzeni, pa uglavnom prepricavaju drugde dobro obradjene teme. Drugim recima, casopis se ne bavi aktuelnim temama i tesko da moze da ima veci doseg. 

 

Bilo mi zanimljivo da iskopam okvirne tiraze slicnih casopisa u Americi:

 

Harper's Magazine 100k

The New Yorker      1M

The Atlantic              500k

 

Na prvi pogled dosta veliki tirazi, ali je to pomalo i pokazna periodika koja se kupuje zbog guzve na stocicu. Dobar deo tiraza otkupljuju biblioteke(UBR, biblioteke u Americi su bogovska stvar). Teme su dobrim delom aktuelne i, da se ne lazemo, daleko bolje i objektivnije obradjene. Gradac je vise hermeneutika starostavnih knjiga, sto u mom slucaju dodaje na drazi. Digitalni pandan Gradcu bi, uslovno receno, mogao da bude Pulse, platforma koju je osnovao bivsi forumas i koja nekim cudom i dalje postoji i azurira se.

 

Ne verujem da casopis ima potencijal za siru publiku, ali prateca izdavacka kuca mozda i ima? 

Po tvom primeru američkih izdanja, ja bih poredio Gradac sa The New York Review of the Books, po mom mišljenju najbolji časopis "that money can buy", i on ima tiraž od oko 135000 širom sveta. Međutim, bliži za poređenje sa Gradcem po formatu, sadržaju i kvalitetu su Lapham's Quarterly (Lewis Lapham je bivši urednik Harper's magazina), ili odavde Quarterly Essay, oba imaju daleko manji tiraž koji je sličan Gradčevom.

 

Knjige iz biblioteke "Alef" imaju veće tiraže od časopisa.

 

Share & Enjoy

 

Link to comment
11 hours ago, Marathonman said:

Ne bih da generalizujem, ali Čačani su najčešće potpuno drugačijeg senzibiliteta u smislu dobronamernosti na prvu loptu. To je mnogo bitnija stvar od prasetina vs komplet lepinja. Ercovska ozlojeđenost je često bazirana na umišljajima kosmičke nepravde, što je karakteristika procentualno velikog dela populacije.

Ja ovu razliku u mentalitetu pripisujem količini životnog prostora i činjenici da u Užicu ljudi žive jedni drugima nad glavom. Ja sam ovo primetio kad sam sa 15 godina prešao iz Kraljeva kod babe i dede u Čačak, u Kraljevu je većina đaka sa kojima sam išao u škole živela u stanovima, a u Čačku je većina đaka iz gimnazije živela u kućama. Doduše možda ima i nešto u tome da u Đetinji ni usred leta ne možeš da se okupaš a da se ne srmzneš, dok je u Moravi OK.

 

Share & Enjoy

Link to comment
4 hours ago, ljuttko said:

Aporpo komplet lepinje, moj pokojni ujak iz Užica je verovao da ona ma skoro pa lekovto dejstvo. Nikad neću zaboraviti scenu u kojoj u bolnicu drugi dan od komplikovane operacije žuča  mom ćalatu donosi 2 vruće lepinje iz kojih kaplje na sve strane za doručak, da ga osnaži :laugh: i još nekoliko kesa  med sestrama i lekarima  Sreća da je bio instruktor vožnje  skoro svim lekarima pa ga nisu udavili u istim 

 

Moja drugarica bila na hemoterapiji i ležala na onkološkom, došao joj u posetu i pitao šta bi da joj donesem za klopu, ona tražila komplet lepinju iz Čobanovog odmora. To je bila akcija kako da donesem i da ostane topla, pošto nisam bio kolima.

Link to comment
On 1.5.2019. at 8:00, Host said:

 Dobar deo tiraza otkupljuju biblioteke(UBR, biblioteke u Americi su bogovska stvar).

 

+1 

13 hours ago, Gojko & Stojko said:

 The New York Review of the Books, po mom mišljenju najbolji časopis "that money can buy", 

 

+ 1 iako me malo nervira sto su malo previse liberalno nagnuti i neke teme se stalno ponavljuju. Nevezan za topic, da se malo nadovezen za one koji mozda ne znaju, a imaju tu mogucnost, mnoge biblioteke imaju pretplate na TNYRB i kroz razne applikacije omogucavaju pristup online izdanjima TNYRB.

 

On topic:

dzebana PPU >> Sloboda --> Uzice

Link to comment
15 hours ago, Gojko & Stojko said:

Branko Kukić je inače iz Jelen Dola, mesta kroz koje se prolazi na putu između Čačka i Užica (tj. između Užica i Čačka) i u kome, kad se već priča o kafanama, ima neugledna kafana u kojoj služe najbolju teletinu ispod sača na svetu, pa još sa salatom od kiselog kupusa. Inače direktor onog međunarodnog festiivala animiranog filma je takođe jedan ozbiljan car (a i pisao je za Gradac, recimo u broju posvećenom džezu), s kojim je uživanje stući jednu čačansku prepečenicu (ili kajsijevaču iz Koštunića).

 

 

Ispod sača je teletina zaštićena od jelendolske prašine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...