Jump to content
IGNORED

Fudbal i statistika ili kako Ruxin beži od opklade


Recommended Posts

26 minutes ago, Calavera said:

 

ovo za manea ne bih znao, gledao sam na preskoke. sto se origija tice, nijedan sut ne zavredjuje xg 1 jer to implicira da ce svaka takva sansa uvek rezultirati golom. mislim da su i penali ocenjeni sa 0.75 xg, ili tako nesto.

 

Pokušavam da zamislim verovatnoću promašaja praznog gola sa 20 centimetara, gde ti je lopta u visini glave... Od 100 šansi, šta miliš, koliko puta  bi tako nešto promašio?

 

I sad to nije 0.99 nego je 0.8... I onda se bunite kad kaže Wini da je to sve arbitrarno...

 

Sport nije statistika i ko posmatra sport kroz statistiku, bolje da ga ni ne gleda... Može da bulji u FM ili neke random eksel tabele...

 

 

 

 

Link to comment
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pokojni Ruxin

    62

  • Meazza

    48

  • Weenie Pooh

    25

  • Calavera

    19

14 minutes ago, Weenie Pooh said:

Daleko od toga da je to neko pravilo, ali nudimo vam sistem svesno koncipiran i uobličen tako da ljudi po "stands to reason" principu zaključe da jeste pravilo :dry: Primer ti je odličan za ilustraciju tragične šupljikavosti xG modela. Liverpul stvarno prima malo golova ove sezone, igra se dosta zatvorenije, u odbrani ih ne sere toliko koliko ih sere u napadu, protivnici stvarno malo stvaraju.

 

Ipak, xG na osnovu "istorijskih podataka" projektuje koliko bi golova trebalo da primaju. Znači, činjenica da je Karius u dobrom delu prošle sezone imao statistiku 1 šut u okvir = 1 primljen gol nekako navodi na zaključak da bi ove sezone Alisson trebalo da prima više golova iako brani kao zmaj! Činjenica da se prošle sezone igrao gegenpresing nekako navodi na zaključak da bi ove sezone trebalo da primaju više golova iako su batalili gegenpresing!

 

Ako se u sledećem kolu, daleko bilo, VVD ili Alisson ozbiljno povrede pa izostanu do kraja sezone, LFC će primiti mnogo više golova do kraja nego što je do sada, i xG će reći "Aha! Eto vidite da su overachievers, bili smo u pravu!"

 

Ako svi ostanu zdravi i LFC do kraja sezone nastavi da prima ovako malo golova, xG će samo uneti te podatke u model i od jeseni nastaviti dalje kao da ništa nije ni bilo. "Nismo pogrešili, model se stalno apdejtuje. Ne tvrdimo ništa, samo suptilno sugerišemo čije bi forma mogla da skoči a čija da padne. Kladite se na sopstvenu odogovornost."

 

ako se neko kladi na odvojene utakmice na osnovu xga, onda i zasluzuje da izgubi pare :sleep:

 

i ne obracunavaju oni istorijske podatke tako za svaki tim ponaosob, nego se svaki sut poredi sa svim sutevima s te tacke koje je model ikad uracunao, nezavisno od toga ko je sutirao i kada. ja vec pocinjam da sumnjam da te mrzi da researchujes ovo, pa me cimas da ti objasnjavam kako radi :D

Edited by Calavera
Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Pokušavam da zamislim verovatnoću promašaja praznog gola sa 20 centimetara, gde ti je lopta u visini glave... Od 100 šansi, šta miliš, koliko puta  bi tako nešto promašio?

 

I sad to nije 0.99 nego je 0.8... I onda se bunite kad kaže Wini da je to sve arbitrarno...

 

Sport nije statistika i ko posmatra sport kroz statistiku, bolje da ga ni ne gleda... Može da bulji u FM ili neke random eksel tabele...

 

ako je 0.8, onda je to zato sto je model to uporedio s prethodnim sutevima iz slicnih pozicija i zakljucio da taj sut zavredjuje 0.8. inace, model suteve glavom vrednuje manje nego suteve nogom, iz ociglednih razloga.

 

a ovo na kraju ti je bas naivno, jebiga. eno ti nba ko primer, bukvalno svaka organizacija ocenjuje i dovodi igrace na osnovu naprednih statistika slicnim xgu.

Link to comment
9 minutes ago, Pokojni Ruxin said:

Ljudi molim vas pročitajte ovaj link gore ako vas iole zanima priča o xG. Mislim čisto da prvo skapiramo kako funkcioniše pa da idemo odatle.

Плаћаш ли ти што дугојеш Цврлету и мени или не?:vermez3:

Link to comment

Ona tabela znači da liverpul dopušta više kvalitetnih šansi nego što bi se reklo na osnovu primljenih golova.

 

Dok arsenal recimo ima natprosečno dobru realizaciju, s obzirom da ne stvara toliko kvalitetnih šuteva.

 

To je to, ja ne mogu prostije.

Link to comment
7 minutes ago, Calavera said:

 

 

a ovo na kraju ti je bas naivno, jebiga. eno ti nba ko primer, bukvalno svaka organizacija ocenjuje i dovodi igrace na osnovu naprednih statistika slicnim xgu.

Da, ali ja nisam napredna organizacija...

 

Bole me patka za statistku, ja želim da uživam u sportu i potezima... Baš me briga što neki QB baca 80% iz džepa pod pristiskom pasove kraće od 10y... Ja želim da vidim šta će se desiti kad ga ne baci,...

 

Briga me što se penali realizuju sa 92%... Briga me što Mesiju prolazi 14.56 driblinga po utakmici... To je sve nebitno kad gledaš jebenu utakmicu, a ne trčiš u kladionicu ili igraš fantazi... Ili kad nisi napredna organizacija...

 

 

Link to comment
2 minutes ago, porucnik vasic said:

Плаћаш ли ти што дугојеш Цврлету и мени или не?:vermez3:

 

Šta dugujem beše? Jel bure, ili je to bilo za kraj sezone?

 

U svakom slučaju verovatno ne :fantom:

Link to comment
4 hours ago, Pokojni Ruxin said:

 

Iskreno, ne postoji ništa smaračkije na svetu od forumskih opklada. Pošto mi to nije ni približno dovoljan dobar materijal za zajebanciju, samo ispostavite račun i plaćam odmah ako to znači da niko nikad više neće spomenuti ruxina i opkladu u istom postu

 

@porucnik vasic evo ti. hoces li sad prestati da smaras?

Edited by Calavera
Link to comment
Just now, radisa said:

Da, ali ja nisam napredna organizacija...

 

Bole me patka za statistku, ja želim da uživam u sportu i potezima... Baš me briga što neke QB baca 80% iz džepa pod pristiskom pasove kraće od 10y... Ja želim da vidim šta će se desiti kad ga ne baci,...

 

Briga me što se penali realizuju sa 92%... Briga me što Mesiju prolazi 14.56 driblinga po utakmici... To je sve nebitno kad gledaš jebenu utakmicu, a ne trčiš u kladionicu ili igraš fantazi... Ili kad nisi napredna organizacija...

 

 

 

pa uzivaj, ko ti brani? samo ne znam sto onda ulazis u pricu oko xga, ali to je valjda tvoja stvar...

Link to comment

Pa ulazim, zato što je ovakav xG kurac na biciklu, i nema veze sa sportom nego sa statističkom obradom podataka... I što mi priča o besmislenoj obradi podataka na sportskom delu foruma smeta, malo mi je RL muke oko takvih stvari...

 

I takođe, nema veze sa stanjem na tebali, što su neki™ pokušali da prikažu kako ne bi platili opkladu... :D

Link to comment
28 minutes ago, Calavera said:

ako se neko kladi na odvojene utakmice na osnovu xga, onda i zasluzuje da izgubi pare :sleep:

Znači "ovce treba šišati" princip? Ako ćemo po tome onda mogu da se složim da model "radi", ali ja sam mislio da pričamo o tome koliko veze ima xG sa stvarnim merljivim učinkom na terenu, a koliko sa odokativnim interpretacijama ljudi koji ga na realne podatke primenjuju.

Tvoj stav je da se 100% bazira na stvarnim i merljivim podacima, pa te zato impresionira što je relativno blizu realnosti.

Moj stav je da se su merljivi podaci užasno mali deo svega što na rezultate utiče, pa se koriguju kroz interpetaciju i sviranje su kurcu.

 

Quote

i ne obracunavaju oni istorijske podatke tako za svaki tim ponaosob, nego se svaki sut poredi sa svim sutevima s te tacke koje je model ikad uracunao, nezavisno od toga ko je sutirao i kada. ja vec pocinjam da sumnjam da te mrzi da researchujes ovo, pa me cimas da ti objasnjavam kako radi :D

Ne obračunavaju istorijske podatke za pojedince nikad, ali za timove ih obračunavaju na kraju sezone, pa na osnovu toga razni tutumrače o tome koji će se tim kako plasirati sledeće sezone, kome treba pojačanje u kojoj liniji, itede.

 

Tužno je koliko si ubeđen u objektivnost xG budalaština, i koliko odbijaš da vidiš da su procene "kvaliteta šanse" izuzetno subjektivna stvar. Da nisu, tj. da nije bitno što ljudi u pamćenju imaju Liverpulova defanzivna blamiranja od prošle sezone, nema šanse da bi mu projektovali da prima +110% golova. Voleo bih da mi neko ko je gledao ovih 14 utakmica nabroji kojih su to desetak stopostotnih šansi protivnici promašili (uz pet golova koje su postigli).

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
15 minutes ago, Pokojni Ruxin said:

 

Šta dugujem beše? Jel bure, ili je to bilo za kraj sezone?

 

U svakom slučaju verovatno ne :fantom:

За крај новембра. Буренце, или флаширано пар литара жестине.

Link to comment

Osnovni problem sa xG, osim toga što nemamo potpun pristup metodologijima i parametrima, je to što se oslanja na premali uzorak za računanje tog koficijenta za pojedinačnog igrača. Praktično, da bi to bilo potpuno validno, morali bismo smo da imamo jedan veliki set prethodnih poptuno identičnih situacija i njihovih ishoda za istog igrača (ako pričamo o npr. napadačima), da bismo za njega imali xG, koji se pritom mora nanovo apdejtivati posle svake utakmice. Pa čak ni u toj situaciji, praktično nemogućoj, ni taj koeficijent ne garantuje ništa za svaku pojedinačnu novu situaciju. Sve se to dodatno usložnjava sa drugim situacijama istog igrača, pa onda faktor drugi igrači, tim, ostali parametri... Drugi pristup bi bio bajezijanski sa nekim, uproščeno rečeno,  kombinovanjem i ukrštanjem verovatnoća, ali i tu ima previše nepoznatih.

Hoću reći, kako god okreneš, odokativnost je prisutna u ovom svemu i praktična svrha xG, bar u ovom trenutku, ne seže dalje od deskriptivne statistike, istina malo dublje od one koju izbacuju tokom i posle utakmica na grafikama, iz koje se mogu izvući neki zaključci, ali bez prevelike težine za neka dalja predviđanja.

 

 

        

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...