Jump to content
IGNORED

Firme sinonimi za svoje proizvode


Peter Fan

Recommended Posts

Ima, imala je jos jedna firma, danas zaboravljena, cije je ime postalo sinonim za 1 napravu koja doduse polako nestaje: stulken, Stülcken brodska dizalica, namenjena rukovanju sa mnogo teskim predmetima i koja je ocas posla mogla da utovari i istovari pojedinacne terete i do 300 tona, lokomotive na primer, a bilo je toga i jos ima onoliko.

 

Aska_Stulken_300t.jpg

Ova lepotica, izgradjena pocetkom 60-ih ga ima: to je ova naprava u obliku latinicnog slova V, i to bas kapaciteta 300 tona, 

 

Craftsman_2.jpg

ova takodje, cak komada 2, doduse nesto manja.

 

Napravu je patentirala firma H. C. Stülcken und Sohn poznata i kao  Stülcken-Werft iz Hamburga, koju je jos  1846. osnovao Heinrich Christoph Stülcken o koja je, pored ove legendarne dizalice, ostala zapamcena i po nekim drugim stvarima.

Na stranu sto je, a kako i ne bi, pripomagala radjanju nemacke mornarice, kako trgovacke, tako i ratne, istakla se tokom Drugog svetskog rata koriscenjem takozvane robovske radne snage iz obliznjeg koncentracionog logora Neuengamme, da bi stigla i da poradi nesto i posle rata, sve do 1966, kada ju je progutao mnogo veci i poznatiji komsija Blohm und Voss

Sto se Zapadnobalkanaca tice, Stülcken-Werft ce ostati zapamcen kao graditelj skolskog broda Jadran, dobijenog 30-ih godina proslog veka delom kao deo nemackih reparacija, a delom dobrovoljnim prilozima sa radoscu i ponosom sakupljanim diljem cele ondasnje drzave.

 

jadran.jpg

 

I oko koga se, BTW, danas spore da ne kazem циганче 2 ponosne mornarice :sleep:

Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Peter Fan

    25

  • namenski

    25

  • mraki

    10

  • francuski sobar

    9

On 8.8.2018. at 21:13, Peter Fan said:

Nagradno pitanje za sve rodjene poslije raspada SFRJ: kako se zove kontejner za nosenje Kragujevke a koji se kaci na opasac?

 

 

kragujevke su se nosile zakacene na gajke kolko se ja secam..

Link to comment

 

On ‎20‎.‎8‎.‎2018‎. at 13:25, Čutura said:

kragujevke su se nosile zakacene na gajke kolko se ja secam..

 

On ‎21‎.‎8‎.‎2018‎. at 6:45, Tpojka said:

Fišeklija?

Ja sam mislio na fisheklije (zato kontejner), ali obojica ste u pravu. Meni su termini "gajka", a posebno "fisheklija" uvijek nekako bili smijesni. Ne znam zasto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...