Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Ako je stvarno kriptovirus nema leka

jedino da se bandi plati onoliko bitkoina koliko traže

Najmanji problem, ali kako pronaci bandu, skinuti gace i pitati posto kosta?
Link to comment

Najmanji problem, ali kako pronaci bandu, skinuti gace i pitati posto kosta?

 

Obično svi ti virusi izbace nekakvu poruku korisniku, o tome šta se desilo i koga da kontaktira... ako u ovom slučaju nije bilo nikakve poruke, nisam siguran da ima pomoći.

Eventualno da se obrati nekoj od par firmi koje se bave sapasavanjem podataka sa diskova (Help Disc, Data Solutions...), možda imaju neku ideju šta raditi.

Link to comment

Poruke nije bilo, tacnije nije vidjena: drugar kompjuterom barata umereno tako da je moguce da je poruku ubio i ne gledajuci u jutarnjem ciscenju poste, naravno ukoliko je postojala.

Pomenute firme su iz Bg?

Link to comment

Poruke nije bilo, tacnije nije vidjena: drugar kompjuterom barata umereno tako da je moguce da je poruku ubio i ne gledajuci u jutarnjem ciscenju poste, naravno ukoliko je postojala.

Pomenute firme su iz Bg?

 

Ta poruka bi trebalo da smara non stop (postavi se kao pozadina na desktopu i slično), malo čudno da ju je tek tako ubio.

Firme jesu iz Beograda, nema baš puno nade, ali vredi se bar konsultovati.

Link to comment

Neće pomoći uskuge tih firmi ako je kripto

Čudi me da nije video poruku, pošto je to jedino što se i vidi ako je kripto u pitanju

Cita postu u Outloku krajnje opusteno da ne kazem neupuceno, po subjektu, uglavnom poznatom (poznate firme, racuni, narudzbe, ostala sluzbena prepiska...).

Ostalo, reklame i slicno, ono sto mu nije poznato ubija skoro pa automatski.

Kako se uostalom takva poruka prepozna, identifikuje?

BTW, video sam kompjuter, sve, ama bas sve, je mrtvo, ostale su samo one slepe ikonice raznoraznih doc, pdf, xls, itd, itd...

Pomenuti Pantheon knjigovodstveni program takodje, E-bank, ama bas sve.

Link to comment

Ta poruka bi trebalo da smara non stop (postavi se kao pozadina na desktopu i slično), malo čudno da ju je tek tako ubio.

Firme jesu iz Beograda, nema baš puno nade, ali vredi se bar konsultovati.

Nije bilo ama bas nikakvog desktopovanja, to bi covek video sigurno.

Doduse, moguce je da agencija koja vodi knjigovodstvo i ulazi u kompjuter u razna doba preko TV nije obratila paznju niti obavestila, ovo samo kao 1 od mogucnosti.

Link to comment

Možda je off topic, kad spomenuste "ulaženje u komp..." .

U firmi moje rođake uveli "kucanje" pri svakom ulasku i izlasku iz firme. Sad im nude da im na osnovu toga rade obračun plata, tako što će "daljinski" da ulaze u mrežu firme...

Meni to popriličan rizik što se tiče poslovanja i bezbednosti firme. Ili ja paranoišem...

 

 

...shit has hit the fan...

Link to comment

Ja jos nisam naisao na tako zeznut virus da ga je nemoguce ocistiti. Koliko vidim pun internet uputstava za ciscenje kripto virusa a sad da li rade.... Svakako vredi probati

 

https://www.google.com/search?site=&source=hp&q=crypto+virus+removal&oq=crypto+v&gs_l=hp.1.2.0l2j0i20j0l7.709.7281.0.9028.9.8.0.1.1.0.113.786.4j4.8.0....0...1c.1.64.hp..0.8.690.0..46j35i39j0i131j0i3j0i20i46j46i20j0i46j0i10.wmIlG35ExxM

 

Sto se podataka tice probao bih boot nekog live linuxa sa flesa pa onda kopirao sta je bitno.

Edited by katamaran
Link to comment

Ovo mi deluje da bi imalo solidne sanse za uspeh

 

http://www.gegeek.com/documents/C4910DF1B2C837570B79052D07D64938FA507157.html

 

Removal of the infection is easy... Saving customer data is another story.
 
Vista Business and Ultimate, and all versions of Win 7 have a feature called "Previous Version"... Found out thanks to Google that other versions of Vista also have it, and it is turned on by default, they just don't provide an interface for it. A freeware program called "Shadow Explorer" provides that interface. Using Shadow Explorer, I was able to grab three day old "Previous Versions" of all the customer's data.
 
Score one for the "Good Guys."

 

 

 

Maksimalno bih izbegavao bilo kakvo placanje jer fekalije ne treba ohrabrivati (iako naravno kapiram da je za neke mnogo bitne podatke mozda i rezon al opet koliko im verovati da ce bilo sta otkljucati i ako platis)

Link to comment

Tako nekako, ali najnoviji aber: na nekim folderima nadjen okacen kontakt, uspostavljen, cekaju se iznosi i uputstva za placanje.

Javicu sta se dogadja, mozda nekom nedajboze bude znacilo, u medjuvremenu sta god da neko ima da predlozi dobrodoslo je.

Hvala i u nazad i unapred :)

Edited by namenski
Link to comment

Boot sa linux-a pa vidis da li moze da se pristupi fajlovima je posao od par minuta (+ do 20 za pripremu flesa)

 

Nikako se ne bih zaletao sa placanjem (osim ako se ispostavi da bas mora)

 

Pre nekih mesec dana mi se sestra javila sva histericna zbog nekog ransomware-a na telefonu koji joj je svasta  nesto pretio ako ne plati. Pojma nemam o androidima al smo ga ocistili za 5 minuta. Ovaj je verovatno ozbiljniji al opet ne verujem da ne moze da se ocisti.

Edited by katamaran
Link to comment

Drugaru, firma iz Bg, nesto sto su 2 jaka™ servisa identifikovala/nazvala 'kriptovirus' pobilo sve na firminom kompjuteru.

BC ili BS kompjuteri, firma gore kod onog meteo radara 2 i jace dana pokusavali da izvuku bilo sta, bez rezultata.

Sve na stranu, najvece sranje je pogibija podataka nekog Pantheon peograma za knjigovodstvo.

Ima ili leka, nacina ili postupka da se bilo sta spasava?

 

Десило се и код нас у фирми. Нашла се паметна колегиница да отвори мејл који је ”послала” она сама.

 

Лек је прост:

- ископчати и убити заражен комп

- убити заражене податке са сервера

- извући податке из јучерашњег бекапа

 

Ако немаш јучерашњи бекап остаје ти да се ухватиш за чланке...

 

Малвер се лако препознаје, долази масовно у оним идиотским мејловима.

Међутим, ако је фирма довољно велика, наћи ће се неко паметан да отвори неки мејл.

Link to comment

Cudan problem sa skype-om (nije moja masina al me cimaju da osposobim)

 

Sistemski zvuci postoje kao i skupe zvuci al nista ne cujemo sagovornika.

 

Zeni macorcina od 10 kila trci preko laptopa pa sam prvo morao da iskljucim magnifier, pa da okrenem display. Probao sam restart skype-a i nije pomoglo. Pod audio podesavanjima izgleda da je sve ok.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...