Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Ventilator na grafickoj na starom pisiju je iritantno bucan. Doduse takav je bio od prvog dana. Pomaze li tu neko podmazivanje ili nesto slicno i jeftino?

Link to comment

zet mi sada kaze da tu nista ne pomaze dok se isti ne zameni. u fazonu, ne moze da se nadje adekvatni, ali neka alternativa moze fino da se uklopi. podmazivanje ne preporucuje jer se jos vise nakupi masnih naslaga, jedino ako nesto moze da se uradi suvim ciscenjem - usisavanjem. 

Link to comment

mozes da se konultujes sa prodavcem vezano za to, u slucaju da zuji, vratis. ne desava se cesto, ali kod novih ventilatora, nekad moze da dodje do deformacije plastike [skart] i zbog toga pravi problem. + da li si 100% siguran da je ventilator od graficke?

Link to comment

Ljudi, šta može osim problema kod provajdera da prouzrokuje velike packet lossove, bukvalno prekid neta na jako kratak period? 

Napominjem da sam na kopernikusu, imam 13 mašina, sve kroz 2 switcha i 2 rutera. Danas ceo dan npr sve ok ali od jednom krenulo zabadanje. 

Čujem da ljudi masovno kukaju na prekide i sl igrajući lol danas, da nije možda neki globalan problem?

Link to comment

pa nema nista osim servera, tj. projvajdera. barem ovako kada razmisljam. npr. zamisli da si direktno spojen na neki server i ping ti je ludilo [1] nakacis jos 20-ak masina, i ako nesto krene da brlja, znas odmah sta je. 

 

edit: zaboravio sam na ruter, i ovako laicki, mozda bi on mogao da se pogubi u jednom trenutku, da izmulja adrese ili tako nesto. 

 

treca stvar mi ne pada na pamet. 

Edited by hoffnung
Link to comment

Meni je pre neki dan net počeo da prekida na po par minuta pa se vrati, pa radi par minuta, pa prekine, pa se vrati...

 

Juče došli iz SBB-a i zamenili kabl između dve bandere u ulici koji je bio pun vode.

Link to comment

probaj drugi port, ima svaki klijent randomizer porta u setinzima.

Jesam i ništa. Kad ga pokrenem počne da skida kršteno par desetina sekundi i onda se sroza na 0,nešto. Jedino što nisam prčkao po podešavanjima rutera. Jel treba i to zajedno sa ovim gore?

Link to comment

podesi port u ruteru da bude isti kao i kod programa. ja moram za slsk da podesim 'listening port' za 'bittorrent client' ne moram, ali to ne znaci da je isti slucaj kao kod tebe. probaj i vidi, mogao bih da se kladim da je u tvom slucaju to. 

Edited by hoffnung
Link to comment

Jesam i ništa. Kad ga pokrenem počne da skida kršteno par desetina sekundi i onda se sroza na 0,nešto. Jedino što nisam prčkao po podešavanjima rutera. Jel treba i to zajedno sa ovim gore?

 

To ne bih znao, meni se isti problem nekako rešio sam od sebe u dva navrata. To jest, imao sam situaciju u kojoj je stvar upalila metodom kojom sam naveo, a u drugoj prilici je jednostavno prošlo samo od sebe.

Ja bih promenio klijenta, za početak, možda mu se nešto pobrljavilo u preferencama. Moguće je i da je ISP nešto brljao i ograničavao promet torenata.

Link to comment

Recimo da sad kupim novi ventilator, kako da znam da ne zuji?

 

Jedino da pogledaš online review konkretnog kulera ili ventilatora. Razlog (pored već poslovičnog prljanja) može biti i vrsta ležaja ili obrtaljka na kojoj se kuler vrti. Obrtaljku možeš da regulišeš i softverski - ili preko nekog univerzalnog alata kao što je SpeedFan ili preko overdrive kontrole u drajverima. Ako smanjiš obrtaljku i sve i dalje radi stabilno, možda si već time rešio problem. Ako nisi, onda je prosto takva vrsta ležaja. Dešavalo se već da su i poznati proizvođači montirali takve ventilatore na inače kvalitetne kulere (tipa Thermalrighta). U tom slučaju nekad može da se zameni samo ventilator, a nekad mora ceo kuler - to već zavisi od konkretnog modela kulera. Ukoliko se skida kompletni originalni kuler sa grafičke i kupuje neki univezalni (npr. neki model iz Arctic Accelero serije), treba pogledati prvo na sajtu proizvođača tog kulera listu kompatibilnih grafičkih karti sa tim kulerom. Ne samo da li može fizički da se montira zbog rasporeda rupica na karti i drugih el. elemenata koji bi mogli da "štrče" suviše, nego i zbog termalne specifikacije samog GPU-a (tj. da li taj kuler može određeni GPU da ohladi kako treba).

 

Ukoliko nema rešenja na tom, planu, a ima dovoljno mesta u kućištu, može da se "izmajstoriše" neko međurešenje. Da se na samoj grafičkoj karti otkači žičica iz socketa koja napaja ventilator (i da se time ventilator više ne vrti), a da se aktivno hlađenje obezbedi preko ovako nekog univerzalnog rešenja:

 

51dlI6gk5HL._AC_UL320_SR280,320_.jpg

 

Ne znam da li ima takvih fan slot holdera kod nas po radnjama, ali bi trebalo da ima po amazonima i ebayevima.

Link to comment

usla voda u koaksijalni kabl heehehe

Kosmička radijacija sjebala DRAM :fantom:

 

(Inače, nedavno se otkrilo da većinu grešaka u DRAMu - što ume da obori sistem, proizvede plavi ekran smrti itd. - ne izazivaju kosmički zraci kao što se mislilo već jednostavno feleričan hardver.)

Link to comment

Ventilator na grafickoj na starom pisiju je iritantno bucan. Doduse takav je bio od prvog dana. Pomaze li tu neko podmazivanje ili nesto slicno i jeftino?

 

Ja koristim ulje za šivaću mašinu. Moram da ponavljam postupak na otprilike svaka 4 meseca (u pitanju je dodatni ventilator u kućištu). Kod tih najjednostavnijih, mehanizam se krije iza nalepnice koju pažljivo skineš (ne moraš je odlepljivati celu), pomeriš mali sunđer, očistiš ako je baš prljavo (malo vate na vrhu čačkalice, štapići za uši su suviše veliki), kaneš par kapi, zavrtiš ga na maksimumu (npr. prineseš usisivač ili fen) i ako je sve ok vratiš sve nazad. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...