Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Treba da instaliram xp na jedan matori komp pa imam par pitanja/

 

1. boot from zip drive (ili nesto slicno) bi bio boot sa flesa?

 

2. jel normalno da se resetuje uz bsod ako je win instaliran na drugoj masini?

 

3. Zasto bios vidi hard od 250GB kao 136? (ako sam dobro zapamtio) Neko ogranicenje ploce eventualno? Na njoj je bio hard od 40 giga.

 

edit: izguglao sam za 3. ... Inace je ide drajv i za sada nema namesten nijedan dzamper. Posle cu videti kako to da resim...

 

Probaću da odgovorim ispravno na ova pitanja, ako ne uspem dopunite me:

1. Ukratko - da

 

The USB-ZIP option is typically used on older systems that do not support USB-HDD boot. Using this boot option might require modifying the drive geometry to match how the BIOS has been hard-coded to see the device.

 

Koliko ja kapiram USB se na novim biosima vodi pod USB-HDD - ploča ga vidi kao hard disk. Na starijim ga vidi kao neki ZIP drajv, valjda od Iomega ZIP drajvova...

 

 

2. Sistem treba da se instalira na onoj mašini na kojoj će raditi, svako šetanje windowsa nije preporučljivo, a linuxi umeju da bace kernel panic iz istog razloga. Primer:

Instaliran operativni sistem na intelovom procesoru(jedna arhitektura), prenese se hard disk na AMD procesor, operativni sistem odlepi i baci kernel panic.

Izuzetak: live-cd linux distribucije koje rade na zilion različitih arhitektura.

To je hard disk sa Windowsom XP, instaliran na hard disku drugom računaru?

Ako je tako, da, sasvim normalno je da baci neki BSOD. Ustvari, najnormalnije bi bilo da ne radi uopšte i da svaki put prijavi kernel panic. Instaliraj opet sistem i ne bi trebalo da bude problema.

 

3. Ja sam imao takvo ograničenje na ploči, flashovao bios i posle toga je video svih 250 gb.

Edited by Utvara
Link to comment

Treba da instaliram xp na jedan matori komp pa imam par pitanja/

 

1. boot from zip drive (ili nesto slicno) bi bio boot sa flesa?

 

2. jel normalno da se resetuje uz bsod ako je win instaliran na drugoj masini?

 

1. tesko ces matoru plocu da nateras da ti butuje XP sa flesha, ako uspes, svaka ti cast.

2. ne razumem pitanje, ako moze pojasnjenje :D

Link to comment

1. izgleda da mi je za boot opcija zip 100. Cini mi se da ce tu biti veselo.... Probacu prvo tako a ako ne videcu da narezem instalaciju na cd. Valjda imam neki u kuci

 

edit: rufus vise od pola sata sprema fles. Do sad bih 3 puta narezao na disk...

 

2. Odgovorio Utvara. Normalno je da se resetuje ako je xp instaliran na drugoj masini.

 

3. Ja sam imao takvo ograničenje na ploči, flashovao bios i posle toga je video svih 250 gb.

 

Videcemo hocu li imati tu mogucnost. Proizvodjac ploce davno propao :) (Zida technologies). Najradije bih mu stavio sedmicu al bas zbog drajvera stavljam xp jer cu njih negde iskopati.

Edited by katamaran
Link to comment

Koji je procesor na tome? U krajnjoj liniji ja bih probao da instaliram neki linux na toj mašini. Jedan od onih lightweight distribucija za stare mašine, imaju podršku za prastari hardver, grafički su nezahtevni i sl.

Link to comment

Neki P4 od 1.4 Ghz. Od drugara sam nabavio neku najbolju mogucu profi agp karticu tako da je i sa te strane korektan :)

 

Terao bi on sedmicu sigurno al ne mogu nju zbog drajvera.

 

Najzalije mi sto mi sa starim hardom otisao i program za knjigovodstvo. po svoj prilici ga nikad vise ne bih ni koristio al moze jednom da mi zatreba.

 

Rufus jos nije gotov  :ph34r:

Edited by katamaran
Link to comment

Naravno nista od buta sa flesa. Sta god da mu stavim pokusava da didgne win sa harda. Sto je najgore cak i radi fles i usb mu je na enabled u biosu al nema nacina da se natera da krene boot sa njega.

 

Glupo pitanje - xp mogu najnormalnije da narezem na prazan dvd? Znam da imam negde i cd-ove al treba to naci.

 

edit: iskopah jedan cd. Valjda ce biti butabilan iako sam samo isao na rezanje iso fajla.

Edited by katamaran
Link to comment

da xp moze normalno na dvd

 

verovatno moze i sa flesa, te stare masine umeju svasta, samo da bude mali fles (ne zip drajv, to je to što kolega spominje, iomega zip drive i oni su bili na usb, pipnuo sam jednom jedan, skupe i glupe stvari)

 

promeni ide kabal i stavi džampere, idi na ponovnu detekciju hdd, možda imaš bsod zbog toga a ne zbog nečega drugog, ako ne proveri na hdd podatke tipa broj sektora, glava i slično, mislim da je chd ili tako nešto, pa možda da ga ručno ukucaš,

 

da, tako je, sve što su rekli glede dizanja na različitim mašinama stoji, mada ako su slične generacije i proizvođač čipseta može da prođe

 

proveri da li ti je prekomplikovano uputsvo za raspakivanje xp na hdd i instaliranje direktno sa harda na koji instaliraš

Link to comment

E, skoro sam bacio/sklonio ne znam ni ja gde/žena bacila dok nisam gledao iomega zip drive. Skoro nov, korišćen par puta. :D

 

Ja nisam. Kad se setim koliko sam ga bio platio mislim da ću ga čuvati do smrti.

 

edit: iskopah jedan cd. Valjda ce biti butabilan iako sam samo isao na rezanje iso fajla.

Hoće i to je najednostavnije rešenje.

Link to comment

Instalirao win ali je prokleti hard pun bed sektora. 379 komada :(

 

sentinel.png

 

Bas sam se smorio jer normalno podize win i ne radi usporeno. Jel mi rezon da uzmem ovaj hard za male pare ili da ga vracam i jurim drugi? Sentinel mu daje 14% i manje od mesec dana zivota.

Edited by katamaran
Link to comment

Kako na jedinom hardu? U biosu nemam opciju za boot sa flesa pa to dodatno komplikuje situaciju.

 

Mozda imam neki disk sa nekim alatima u kuci....

 

interesantno da mu je performance na 100%

Edited by katamaran
Link to comment

Pa nakači taj hard na drugi kompjuter i skini ovo, ali spremi se da čekaš dugo, najbolje da ga ostaviš da radi preko noći. Neki put pomogne, neki put ne.

Link to comment

Pata hard :(

 

Treba naci takav komp. Veceras sam naleteo na neki disk sa alatima al naravno nigde ga nema. Videcu mozda da stavim hirens na cd ako ne nadjem ovo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...