Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Telekom JetSpeed: kako da ograničim pristup ruteru, odnosno adresi 192.168.1.1 sa telekom/telekom logovanjem?

 

Promenio sam admin pass ali ovaj prolazi i ima pristup podešavanju firewall settings opcijama.

Link to comment

Savet oko kupovine legalnog Windows O.S. i Office-a za malo preuzeće u osnivanju. 

 

Trebalo bi inicijalno oko  5 licenci i  mislim da bi radije W7 jer su koliko toliko upoznati sa istim. Šta, gde, kako?

Link to comment

ok.

 

šta bi koristili, da li im je dovoljan office online ili da imaju instalirano, da li access ili ne itd...da li bi im besplatne alternative bile od koristi. Mislim ako samo kucaju i prave tabele za svoje potrebe onda mogu da prođu i mnogo jeftinije a ako ne - preporuka za office 365 Business

 

glede os, mislim da bez problema može downgrade na 7, nema potrebe za time, osmica, ako ima problema postoje besplatni alati da to liči na sedam, a desetka će uskoro i možda će moći za malo jako novca ili free da pređu na nju. Osam.

EDIT: hm, ima i dalje sedmica da se kupi, ali ista je cena oko 25k, bolje osam

 

edit2: retail je 34k...čisto da znaš... a ako nije jasno oko office paketa i načina plaćanja... 2013 home i biznis je isto oko 35k, a ovako bi ih izašlo 8.25*5*12*USDtoRSD(max120)=60k godišnje, ali su mnogo fleksibilniji, uvek imaju novi office itd.... ako im je to čudno office je 35k

Edited by Vapad
Link to comment

Ako su novi racunari Win8.1 bez razmisljanja.

Za office zavisi sta bi radili, mada se meni ova online verzija ne svidja.

Ako su klasicni kancelarijski poslovi i ove open varijante vrse posao.

U tom slucaju i neki linux moze da prodje.

Ako ti trebaju baze i ozbiljne tabele, moras da odresis kesu.

 

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

Link to comment

Imam 12+1=13 računara u mreži. Dešavaju se problemi u protoku neta, lagovi i prekidi, pa kada proradi, neke mašine prijavljuju no internet acces i sve proradi kada npr promenim ip na pojedinačnoj mašini. Takođe, wifi nekada zabaguje, konektovan sam, ali nema protoka. 

Nisam ekspert za mreže, ali sumnjam na neki glupi ruter netix koji je preko wana nakačen na kablovski modem, u pitanju je kablovski internet. Da li je moguće da ruter pravi takve probleme? 

 

Fala.

Link to comment

@dvb-t: nije to online, tj jeste u najjeftinijoj izvedbi ali ovaj od 8.25$ čovek/mesec nije, taj se instalira, 2013, pa kada izađe 2015...onda 2015, zato je dobar u principu.

 

@glas: naravno da je moguće, koliko su učestali problemi??

 Ako se često dešava, a  možda imaš pri ruci (:D) 16portni svič neki, da vidiš da li će sa njim da radi bolje

Link to comment

@dvb-t: nije to online, tj jeste u najjeftinijoj izvedbi ali ovaj od 8.25$ čovek/mesec nije, taj se instalira, 2013, pa kada izađe 2015...onda 2015, zato je dobar u principu.

 

@glas: naravno da je moguće, koliko su učestali problemi??

 Ako se često dešava, a  možda imaš pri ruci ( :D) 16portni svič neki, da vidiš da li će sa njim da radi bolje

 

Iz rutera ide lan u 16 porta swich, a iz njega ide preko puta još jedan lan kabl za 8 portni switchza grupu računara preko.  

 

Dakle modem->ruter->Lan switch

Link to comment

onda prvo switch menjaj

 

Yes Sir, aj aj sir! :)

 

Sreća imam jedan u šteku.

 

p.s. što mi onda baguje wifi, kontam da on ide iz rutera?

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Izvinjavam se što ranije nisam odogovorio.

 

@vapad

@dvt-b manijak

 

Opis korisnika:

  • rad na terenu i u kancelariji jednako zastupljen
  • iz tog razloga se koristi laptop
  • u kancelariji bi trebalo da mogu da se medjusobno povezu preko svoje lokalne wireless mreže 
  • kao i da se wireless povežu na štampač i skener.
  • od office pakete im treba word, powerpoint i excel (time redom)

 

 

 

Razmišljao sam o W7 prevashodno zato što bi to bilo poznato, a i mislio sam da bi to bilo jeftinije. Ali dobro, snašli bi se  i sa W8.1 . Koju od ove dve verzije 8.1 ili 8.1 Pro. Da li bi ova jeftinija varianta zadovoljavala one gore potrebe posebno oko umerežavanja kad su u kancelariji.

 

Nisam siguran kako radi taj Office 365. Ne može da se koristi kad nisi online? Kao što rekoh postoji rad na terenu i ne može da se garantuje uvek internet veza, Jel može ovo onda ovaj Office?

 

edit: Jel postoji neka varijanta da se dobije povoljnija cena ako se uzima više licenci?

 

Razmišljao sam i o besplatin varijantama i što se tiče O.S i što se tiče Office. Na žalost ja nemam iskustva ni sa jednim, pa ne mogu da im da savet. Ja bi za sebe kad bi počinja biznis pre koristio te besplatne varijante(jer bi guglao i nekako se snašao kad imam problem), ali nisam siguran kako bi se oni snašli. Šta predlažete, Ubuntu? i koji free office koji je najsličniji MS Office.

 

Možda bi bilo dobro i neko srednje rešenje W8 i neki free office koji bi ličio na MS office.

Edited by deeps
Link to comment

Iz rutera ide lan u 16 porta swich, a iz njega ide preko puta još jedan lan kabl za 8 portni switchza grupu računara preko.

 

Dakle modem->ruter->Lan switch

Zasto ti ide iz rutera u 16portni switch pa iz njega u 8portni? Zasto ne ide jedan kabl u 16portni a drugi u 8 portni iz rutera?

Ako sam dobro ukapirao tvoju mrezu :)

Imas ruter i 2 switcha?

Link to comment

Zasto ti ide iz rutera u 16portni switch pa iz njega u 8portni? Zasto ne ide jedan kabl u 16portni a drugi u 8 portni iz rutera?

Ako sam dobro ukapirao tvoju mrezu :)

Imas ruter i 2 switcha?

 

Zato što imam račuanre sa dve strane, 7+5. Imao sam u startu 2 switcha po 8, onih najjeftinijih, ali sam baš baš povoljno uzeo neki d link napucani, pa zamenio jedan od ta dva od 8. A ne mogu da provlačim preko zida 7 kablova lakše mi je jedan do switcha i onda ostale kompove sa te strane u switch. If u know what i mean :)

Link to comment

@deeps: ja ne znam da li bi se Mint linux snašao u tom wifi štampanju i skeniranju (rade i wifi skenere???) ali je on najudobniji za one koji su navikli na win. Office 365 nije oblakovski, ali mu treba net da bi se mesečno aktivirao....ali ako im samo to treba pogledaj kineski pandan, onaj kingston free office, tj sada wps office free, koji baš ima ta tri koja im trebaju i koji je prilično dobar.

 

glede 8.1 i 8.1 pro...priča je da inspekcija ume da pravi problem ako se za firmu koriste home verzije, e sa verzijom osam je elegantno iz imena izbačeno sve to i imaš čistu i pro, mislim da bi i čist smeo za biznis, ali ne smem da se zakunem, to treba proveriti. Razlike nisu velike, pro može da pristupa domenu, može da mu se zakačiš sa remote desktopom i ....hm...i još nešto. Tako da im to ne bi previše značilo.

 

@glas: da...hm... ali možda mu svič baca nešto šašavo

Edited by Vapad
Link to comment

Da vidim da li sam razumeo:

 

@deeps: ja ne znam da li bi se Mint linux snašao u tom wifi štampanju i skeniranju (rade i wifi skenere???) ali je on najudobniji za one koji su navikli na win. Office 365 nije oblakovski, ali mu treba net da bi se mesečno aktivirao....ali ako im samo to treba pogledaj kineski pandan, onaj kingston free office, tj sada wps office free, koji baš ima ta tri koja im trebaju i koji je prilično dobar.

 

Office 365 - znači tu bi dobio softver da downloadujem, instaliram i onda bi ga mogli koristiti kao i ove standardne verzije. Jedino bi morali da vode racuna da bar jednom mesečno su online zbog aktivacije sledeceg meseca. Jel dobijam jos neke realno korisne pogodnosti u odnosu na standardan Office?

Pogledao sam i te besplatne i mislim da bi se snašli, ali hoću da imam informaciju o svim opcijama.

 

 

glede 8.1 i 8.1 pro...priča je da inspekcija ume da pravi problem ako se za firmu koriste home verzije, e sa verzijom osam je elegantno iz imena izbačeno sve to i imaš čistu i pro, mislim da bi i čist smeo za biznis, ali ne smem da se zakunem, to treba proveriti. Razlike nisu velike, pro može da pristupa domenu, može da mu se zakačiš sa remote desktopom i ....hm...i još nešto. Tako da im to ne bi previše značilo.

 

Mene zanima mogu li oni sa ovom čistom verzijom da šeruju fajlove unutar neke svoje lokalne wireless mreže kad su u kancelariji i da li mogu da se povežu na wireless štampač(tj All in one uredjaj)? Ne znam šta znam šta konktretno znači ovo da može da pristupa domenu i koliko je to bitno. Ako možeš da pojasniš. Za remote dektop se i onako koristi TeamViever.

 

E da, OEM ili FPP?  Ili neki volume program? Gde mogu da se informišem o cenama i minimalnom broju licenci kako za Windows tako i za Office? Ima li to ikakvog smisla?

Edited by deeps
Link to comment

Bilo koji Windows legalo nabavljen je ok za firme.

Druga stvar je što su home verzije tehnički limititane pa možda ne budu mogli ispuniti zahteve.

Ovo ne važi za office, home verzija je za home.

Savet, kontaktiraj neku od firmi koje se bave prodajim softwarea i partner su MS-a, oni će ti pomoći u licenciranju, odabiru najpovoljnije varijante i sl.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...