Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Ovo što čitah sad o XPu me ponukalo na neko razmišljanje. Na jednoj starijoj mašini držim XP isključivo da bih matori Championship Manager 2 mogao da teram direktno iz Windowsa.

 

Ono što me zanima je, čisto teorijski, kako igra iz 95e godine koristi ove modernije procesore? Pre 15ak godina, kod drugara kad smo igrali CM2 na 486DX4/100MHz sa 16MB rama, kreiranje partije je trajalo čini mi se jedanaest minuta. Na ovom AMD X2 5000+/2GB traje oko pet sekundi...Jer to isključivo sirova snaga/brzina ili ima još nešto? Praštajte ako sam promašio temu i slobodno preskočite ako je prekomplikovano za objasniti, nije kao da je previše bitno...

Link to comment

Excel 2013, u 10.43 sam sacuvao file pod imenom blabla.xls, u 12.50 sam greskom sacuvao nesto drugo pod isto ime blabla.xls. Postoji li sansa da negde nadjem ono sto je bilo blabla.xls od 10.43 do 12.50? Restore previous versions ne radi posao, navodno ne postoje prethodne verzije tog fajla.

Link to comment

Nema. Pokusao i sa 2 recovery tool programa, nasao sam verziju za koju pise last modified 10.43 ali kad otvorim vidim da je isto kao u ovom sto imam sad.

 

Nista, reci cemo da sam idiot sa nadom da mi se nece ponoviti.

Link to comment

Ono što me zanima je, čisto teorijski, kako igra iz 95e godine koristi ove modernije procesore?

Ako je instruction set novog procesora u potpunosti backwards compatible, onda koristi na potpuno isti način sa stanovišta kôda igrice, odnosno softwarea, a u suprotnom koristiš neki môd operativnog sistema koji razreši te razlike. Ono što se pored novijih tehnologija za izradu komponenti značajno razlikuje je daleko modernija arhitektura procesora u novijim mašinama, recimo to kako se sprovodi instrukcijski paralelizam, kako rade keširanja, predikcije, pipelines, itd. Ti sve to vidiš samo tako što CPU isporučuje veću, što kažeš, sirovu snagu, ali ispod haube je 20 godina optimizacija hardwarea i super je što je tako. Da dodam da je ovde, naravno, važan faktor i što su nove memorije do jaja brže i veće u odnosu na stare, što je verovatno bio bottleneck kada se kreira novi sejv™...

Edited by Töölönlahti
Link to comment

Neće da se digne sistem, kad odem na Windows startup repair stoji samo beli kursom na crnoj pozadini i nista se ne dešava. sistemu treba dugo da se podigne od nedavno, po nekoliko sati , pa sam ga držao na sleep modu. jel ima neko ideju šta da radim

 

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Link to comment

Vrlo kratko se pojavi blue screen uhvatio sam da piše nešto Boot volume, da nije geknuo hdd?

 

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Edited by Kelt
Link to comment

imam neki stari hiren 9.5 na butabilnom cd ali sta god da probam ne može da pokrene, krene da instalira u ram i javi error. no server raid controllers found in system, sta god to znacilo

 

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Edited by Kelt
Link to comment

Na XP-u to nikako nije radilo, ne znam kako je sa W7. Ja sam od toga davno odustao, lepo napravim imidž posle instalacije i ćao, tako da nemam dobar savet za ovakve situacije, ono što znam je da najobičniji ckhdsk može da reši problem, pod uslovom da može da se startuje, opet ni to ne garantuje ništa, čitava priča se, u stvari, svodi na spašavanje podataka.

 

U svakom slučaju treba to da pokuša, možda pomogne.

Link to comment

imam neki stari hiren 9.5 na butabilnom cd ali sta god da probam ne može da pokrene, krene da instalira u ram i javi error. no server raid controllers found in system, sta god to znacilo

 

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

 

Nisam siguran kako da zaobidjes taj problem. Mozda ga ne bi bilo ako bi probao sa flesa?

Nije riknuo HD, ne bi se ništa pojavilo, otišao je OS, vadi podatke, pa reinstaliraj.

Nije skroz riknuo ali ako ima bed sektore ovo su prilicno uobicajeni simptomi. Dobra vest je da ima solidne sanse da izvuce podatke sa njega pre nego sto skroz rikne.

 

U svakom slucaju nadam se da gresim i da je ipak softverski problem.

Link to comment

Nije skroz riknuo ali ako ima bed sektore ovo su prilicno uobicajeni simptomi. Dobra vest je da ima solidne sanse da izvuce podatke sa njega pre nego sto skroz rikne.

 

Možda ima, a možda se naprosto sjebao fajl sistem, što može (a ne mora) da sjebe OS. Nema tu puno pravila. Dešavalo mi se to na novim HD-ovima, koji i dan-danas veselo rade posle sređivanja.

 

Mada to o čemu pričaš jeste razlog za alarm, ja bih ovde gledao da izvadim podatke na prvom mestu, ostalo se lako reguliše.

Link to comment

btw, testirati i memoriju i videti da li je u biosu stavljeno AHCI pošto stariji hirensi ponekad imaju problem sa sata pa bi bilo dobro staviti na ide.

glede boot volume i plavog ekrana može biti da je samo oštećen FS, to bi stvarno mogao i chkdsk da uradi, probati sa instalacionim diskom sedmice, repair pa pustiti, traje to, a ima i command prompt

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...